Ziraat Bankası İnek Düve Kredisi 2020 Hesaplama

05.02.2020
Ziraat Bankası İnek Düve Kredisi 2020 Hesaplama


Ziraat Bankası hayvansal üretim kredilerinden yararlanarak hayvancılığa başlayabilir ya da hayvancılık alanında faaliyetlerinizi büyütebilirsiniz. Cumhurbaşkanı kararı ile yürürlüğe giren T.C Ziraat Bankası A.Ş ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Karar 3 Ocak 2020′de Resmi Gazete‘de yayınlanmıştır. Karar Hazine ve Maliye Bakanlığınca yürütülmektedir. Ziraat Bankası sadece inek ve düve kredisi değil hayvancılık üretim konularında bulunan arıcılık, kanatlı sektörü, küçükbaş hayvancılık, su ürünleri gibi diğer hayvansal üretim konularında düşük faizle kredi imkanı sunmaktadır. Geçmiş yılları da göz önünde bulundurursak bu yıl kredi limitlerinde artış görülmektedir. 2020 ve 2023 yılı için geçerli olan düşük faizli yatırım ve işletme kredilerinden yararlanıp hayvancılığa başlayabilirsiniz.

1 ocak 2020 tarihinden itibaren çiftçilere finansman sağlamak için Ziraat Bankası tarafından alınacak olan tarımsal kredilerin faiz oranında indirim yapılmıştır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan bu Tarımsal kredi faiz oranları yıllık %12 ‘den % 9 ‘a düşürüldü.

Ziraat Bankası İnek Düve Kredisi 2020

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri beraberliğinde, çiftçilere sunulan düşük faizli kredi imkanı ile hayvancılığa başlayabilir, hayvancılık sektörlerinizi büyütebilirsiniz. Hayvansal üretim konularında yer alan damızlık düve yetiştiriciliğinin kredi üst limiti 10.000.000 TL’ dir. Damızlık düve yetiştiriciliğinde kullanılacak kredinin işletme dönemi ve yatırım dönemi faiz indirimleri % 75′ tir. Uygulanabilecek en yüksek indirim oranı % 100‘ dür.Ziraat bankasından kullanabilecek damızlık düve yetiştiriciliği kredisinden % 100 faiz indirimi yani sıfır faizden yararlanabilmek için bazı kriterler mevcuttur. Bunlar;

 1. Öncelikli bölge yatırımı: öncelikli bölge yatırımları Tarım ve Orman bakanlığınca çıkarılan tebliğ ile belirlenecektir. Damızlık düve yetiştiriciliğinin yatırım dönemi %10, işletme döneminde de %10 faiz indirimi yapılacaktır.
 2. Atıl bölge alımı: Yatırım dönemi için %10 faiz indirimi yapılacak fakat işletme dönemi için faiz indirimi uygulanmayacaktır.
 3. Yurt içinde doğan hayvan alımı/ kullanımı: Yatırım dönemi için böyle bir kriter bulunmamıştır. İşletme döneminde ise krediye konu olan damızlığın yurt içinde doğması gereklidir. Yurt içinde doğan damızlık kullanımında işletme dönemi %10 faiz indirimi yapılacaktır.
 4. Kendi yemini üretme/ mera kullanımı: İşletme döneminde %10 faiz indirimi yapılacakken yatırım döneminde kendi yemini üretme kriteri için herhangi bir faiz indirimi belirtilmemiştir.
 5. Genç çiftçi/ girişimci: Genç girişimcinin kriterinde 40 yaştan küçük olan çiftçiye işletme ve yatırım dönemleri olmak üzere yüzde 10 faiz indirimi, % 75 faiz indirimine ek olarak yansıtılacaktır.
 6. Kadın çiftçi / girişimci: Bu kriterde kadın çiftçilere sunulan ek faiz indirimleri yer almaktadır. Yatırım dönemi ve işletme dönemi kredileri yüzde 10 olmak üzere faiz indiriminden kadın çiftçiler yararlanacaktır.

Numaralı bir şekilde sıralanan bu maddeler hayvancılık üretim konularında biri olan; damızlık düve yetiştiriciliğinin ek faiz indirimleridir. % 100 faiz indirimi kullanabilmek için yukarıdaki kriterlerden birkaçına sahip olan çiftçilere yüzde 100 faiz indirimi yapılacaktır.

Hayvancılık Üretim Konuları Kredi Limitleri

 • Sütçü ve Kombine Sığır Yetiştiriciliği             25.000.000 TL
 • Damızlık Düve Yetiştiriciliği                             10.000.000 TL
 • Büyükbaş Hayvan Besiciliği                              10.000.000 TL
 • Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği                       15.000.000 TL
 • Arıcılık                                                                   2.500.000  TL
 • Kanatlı Sektörü                                                    5.000.000  TL
 • Kanatlı Sektörü Damızlık Yetiştiriciliği          10.000.000 TL
 • Su ürünleri Sektörü                                            10.000.000 TL
 • Geleneksel (yaygın) Hayvansal Üretim          1.500.000 TL

Hayvansal üretim kredi üst limitleri yukarıdaki tabloda olduğu gibidir.

Ziraat Bankasın Damızlık Düve Yetiştiriciliği İçin Kredi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası ve TKK tarafından tarımsal üretimde düşük faizli işletme ve yatırım kredisi kullandırılmak isteyen çiftçiler krediyi alabilmek için ilk önce 2015 sayılı kararda yayınlanan kredi limitlerini yatırım ve işletme dönemi faiz indirimlerini incelemelidir. Hayvancılık sektörüne giriş yapmak yada hayvancılık sektörünü büyütmek isteyen üreticiler/çiftçiler daha sonra Ziraat Bankasının şubelerine gidip detaylı bilgi almalı, gerekli evraklarla bizzat müracaat etmelidir. Çiftçilerin başvuru sırasında yanlarında götürmek zorunda oldukları belgeler; kişinin gerçek kişi ya da tüzel kişi olarak başvurmasına göre değişiyor.

 • Tüzel Kişilerden istenen belgeler; Çiftçi belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi (yayınlandıysa) , oda kaydı belgesi, noterden alınacak imza sirküleri, vergi levhası, kredi için teminat belgesi, tarımsal işletmeyi belirten tapu ya da kira kontratı, son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu yeni kurulan tüzel kişilikler için son yıla ait gelir tablosu ve bilanço gereklidir.
 • Gerçek Kişilerden istenen belgeler; Kimlik belgesi, ÇKS belgesi, kredi için gösterilecek olan teminatın belgesi, son 3 yıla ait gelir tablosu ve bilanço, tarımsal işletmeyi belirten belgeler (tapu belgesi, kira kontratı gibi)

Ziraat Bankasının 2020 yılında Düşük Faizli Kredi kullandırılmasına ilişkin karar;

Hayvancılık Üretim Konuları İşletme Dönemi ve Yatırım Dönemi Faiz İndirimleri

Ziraat Bankası İnek Düve Kredi Hesaplaması 2020

Ziraat Bankası tarafından kullandırılacak olan İnek Düve kredi hesaplamalarında faiz indirimleri;

 • Tarımsal kredilerin yıllık faiz oranı %9, aylık faiz oranı ise 0,5’tir.
 • İşletme ve yatırım dönemleri için yapılacak olan faiz indirimi %75′ tir.

Ziraat Bankası İnek Düve Kredisi 2020

Düve kredisinde, düve adeti için 5 Bin TL, 7 Bin TL ve 10 Bin TL üzerinden kredi hesaplaması aşağıdaki gibidir. Bu hesaplamalar ortalama hesaplamadır. Ziraat Bankası şubelerine giderek güncel ödeme tablosunu öğrenebilirsiniz. 

 • Kredi Tutarı: 5.000 TL
 • Aylık Faiz: 0,5
 • Vade: 24
 • Aylık Taksit Tutarı: 224,32 TL

 

 • Kredi Tutarı: 7.000 TL
 • Aylık Faiz: 0,5
 • Vade: 24
 • Aylık Taksit Tutarı: 314,04 TL

 

 • Kredi Tutarı: 10.000 TL
 • Aylık Faiz: 0,5
 • Vade: 24
 • Aylık Taksit Tutarı: 448,63 TL 

Güncel düve fiyatlarını görüntülemek için tıklayınız.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.