Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa - Tarım Kredisi - Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri (Cepten Sorgulama)


T.C. Ziraat bankası desteklemeler ne zaman yatacak?
T.C. Ziraat bankası desteklemeler ne zaman yatacak?

Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri (Cepten Sorgulama)

Ziraat Bankası tarafından çiftçilerimize 2019′ da da destekleme ödemesi yapılacaktır. Ödemeler hem tarım  hemde hayvancılık alanında ödenmektedir. ÇKS kaydı bulunan hemen hemen tüm çiftçilerin Ziraat Bankasında hesapları mevcuttur. Ödemeler bu hesaplara yatırılmaktadır. Bununla beraber çiftçi kardeşlerimizin Ziraat’ten aldıkları başak kart hesaplarına da ödeme yapılabiliyor iken hiç kartı olmayanların T.C. Kimlik numaralarına para yatırılmaktadır. Ziraat Bankası destekleme ödemeleri sorgulamasını ise ister Şubeden ister cep telefonunuzdan sorgulayabilirsiniz. Ziraat Bankası tarafından çiftçiye destek ödemeleri kapsamında buzağı desteğinin 2019 yılı ödemeleri gerçekleşmiştir. Destek sorgulamasının nasıl yapılacağına ilişkin detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Destekleme Almak İçin Şartlar Nelerdir?

  1. Çiftçinin üretim yapıyor olması, (Tarlası, bağı, bahçesi veya ağılı olması yetmez)
  2. ÇKS kaydının olması ve güncellenmiş olması,
  3. Başvuru tarihlerinde başvurmuş olması,
  4. Müdürlüklerin talep ettiği diğer şartları taşıyor olması gerekir.

Destekleme Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Ödemeler başvuru yapılan yıl içinde değil bir sonraki yılda yapılmaktadır. Ödeme tarihleri başvurunun nevine göre değişiklik gösterir. Şuan yapılan başvurunun sonucunda 1 ay sonra para almak mümkün değildir. Genelde bayram dönemlerinden önce hem Ramazan Bayramında hemde kurban bayramı öncesinde desteklemeler yatırılır. Tabi ne zaman ödenip ödenmeyeceği en net olarak Ziraat şubelerinden öğrenilebilir.

ziraat bankası destekleme sorgulama
Destekleme Ödemeleri Ziraat Bankasından Sorgulanır!

Eğer ÇKS kaydınız yok ise hiçbir şekilde destekleme alamazsınız. Çks’niz yok ise yaptırmanız, var ise güncellemeniz gerekir. ÇKS Belgesi için gerekli birtakım evraklar bulunmaktadır. Evraklara linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kimlere Destekleme Verilir?

Tarım ve Orman Bakanlığının uygun gördüğü 5 ana kategori halinde ödeme yapılır. Çiftçinin Ziraat’ten para alabilmesi için aşağıda yer almakta olan tarımsal faaliyetlerden herhangi biri ile uğraşması gerekir. Köyde ikamet eden kişi ÇKS belgesi olsa da, destekleme ödemesi alamaz. Verilen sektörler şunlardır;

  • Alana göre yapılan desteklemeler, (ekilen ürünün türüne ve kullanılan makine ve techizata göre ziraat ödeme yapmaktadır.) Alan bazlı ödemeler kategorisinde fındık üretimi, iyi tarım desteği, toprak analizi için, organik tarım yapanlar için, gübre ve çiftçiye ucuz mazot sağlayan destekleme yer almaktadır.  Hükumetin mazotun yarısı bizden kampanyası bu paranın içinde yer alır.
  • Biyoteknik mücadelede veya biyolojik mücadele için yapılanlar, (Bu kategori kapalı alanda ve açık alanda olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.)
  • Fark ödemeleri; Daha çok ekilen ürüne göre ödenmektedir. Mısır, Ayçiçeği, pamuk, buğday ve arpa, yaş çay, fasulye, konala, ispir, zeytin gibi bakliyat ve gıdalar için Ziraat Bankasınca kilogram başına para ödenir.
  • Büyükbaş, küçükbaş veya diğer hayvancılık desteklemeleri (arıcılık, su ürünleri, koyun ve keçi yetiştiriciliği, besi ve süt amaçlı büyükbaş hayvan yetiştirme, buzağı başına ödeme, ipek böceği ve tiftik üretimi gibi tüm hayvancılık kategorisine yatırılan ödemedir. Halk arasında süt parası olarak bilinmektedir. Hayvan başına sabit bir para yatırılırken, aşı, çiğ süt değerlendirme, çoban parası gibi ödemeleri de kapsamaktadır. Sertifikalı sürü yöneticisi tutan çiftçiler çoban içinde yılda 5.000 TL. para alırlar.)
  • Yukarıda ki 4 kategoriye girmeyen diğer tarımsal işler için verilen ödemeler (hiçbir kategoride yer almayan ve hükumetin genelde ekstra olarak çifçilere yatırdığı paralardır.)

Destekleme Ödemesi İçin Nereye, Nasıl Başvuru Yapılır?

Başvurular çiftçinin en yakınında ve bağlı bulunduğu Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlüklerine şahsen veya kanunu temsilci ile yapılabilmektedir. Her sene ÇKS belgesini yenileyen çiftçi bu esnada ürettiği ürünler ve baktığı hayvanlar için destekleme başvurusu yapmaktadır.

Ziraat her zaman olduğu gibi çiftçimizin yanında! Bu yıl yine devlet destekli hayvan kredisi vermektedir. Haberiniz olsun!DESTEKLEME TÜRÜZİRAAT’E YATANBAŞVURU TARİHLERİNEREYE BAŞVURULUR
4 ay ve üzeri buzağıAdet başı 350 TL.Mayıs ve Ağutos Ayları Arasında Her Yıl Başvuru Yapılırİl İlçe  Tarım ve Orman Müdürlüğü
Soykütüğüne kayıtlı buzağıAdet başı 500 TL.Damızlık sığır yetiştiricileri birliği ve üye yetiştirici birlikleri
Döl kontrollü boğa yavrusuİlaveten 50 TL.
Anaç mandaManda başı 250 tl.Genelde Kasım ve Aralık ayında başvurulurİl ilçe Tarım ve Orman Müdürlükleri
Soy kütüğüne kayıtlı manda 400 TL.Birliklere üye olanlar birliğe başvurur.
MalakMalak başına 150 TL.1 Dönem Kasım Aralık Ayı
2. Dönem Haziran Temmuz Ayı
İl ilçe Tarım ve Orman Müdürlükleri
Soykütüğü malak 400 TL.Birliklere üye olanlar birliğe başvurur.
Erkek sığır besi desteği250 Tl. Hayvan başıHer yılın Ocak ayına kadar başvuru yapılabilirKırmızı et üreticileri birliğine başvurulur
Arılı kovanKovan başı 10 TL.Temmuz ayına kadar başvurulurArı yetiştirici birliklerine
Ana arı15 TL.
Damızlık ana arı40 TL.
Damızlık koyun keçi parasıKeçi koyun başına 25 TL.Eylül ve Kasım ayları arasıDamızlık keçi koyun birliklerine
Süt parasıdeğişkendir.Her ay çiğ süt satım belgesini takip eden ay içinde birliklere teslim edilirBağlı olunan birliğe teslim edilir
Çoban parasıYıllık 5 Bin TL.Haziran ayı ile yıl sonuna kadarİl ilçe Tarım ve Orman Müdürlükleri

Yukarıda yer alan çizelgede, ne zaman başvuru yapıldığı, kimlere para ödendiği, kaç para verildiği belirtilmiştir. Bu çizelge genelleme olup asıl başvuru ve ödeme tarihleri Bakanlıkça belirlenir. Ancak genelde bugüne kadar tarihler bu şekilde olmuştur.

Ödeme takvimi

Ziraat Bankasına Paralar Ne Zaman Yatıyor?

Banka internet sitesinde yer alan destekleme duyuruları bölümünden aktif durumdaki ödemenin yapılacağı tarihleri belirtmektedir. Ödemeler çiftçinin T.C. kimlik numarası ve Vergi kimlik numarasının ilgili hanesine göre yapılmaktadır. Örneğin şuan güncel ödeme takvimine göre dane mısır, fındık ve hububat ödemeleri aşağıda belirtilen gruplamaya göre yatırılacaktır.

TCKN SON HANESİVKN SON HANESİPARANIN ZİRAAT BANKASINA YATACAĞI TARİH
0 – 20 – 1 – 2 – 3 – 5 – 7-906 Nisan Cuma
4 – 64 – 613 Nisan Cuma
8820 Nisan Cuma

Çiftçinin T.C. Kimlik numarasının son hanesi ile birlikte Vergi kimlik numarasının son hanesi de sınıflandırmaya dahil olur. Örneğin Tc. Kimlik nosunun son hanesi 0 olan ancak vergi kimlik numarasının son hanesi 4 olan bir vatandaş 2. grupta parasını alabilir. İnternet üzerinden Ziraat Bankası mobil kullanan veya internet bankacılığı kullanan vatandaşlar hesaplarına girerek online işlemler menüsünden çevrimiçi destekleme ödemeleri sorgulama işlemi yapabilirler.

Cep Telefonundan Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğer cep telefonunuzdan paranın yatıp yatmadığını öğrenmek istiyor iseniz, Ziraat Android veya Ziraat IOS uygulamasını telefonunuza indirebilirsiniz. Cep telefonunuzun interet tarayıcısından bankanın sitesine giriş yaparak da sorgulayabilirsiniz. Bu uygulamaların hesap özeti bölümlerinden sorgulama yapabilirsiniz. Devlet Destekleri sayfamızı takip edebilirsiniz.

Konu hakkında ki en net bilgileri Ziraat Bankası internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Çiftçilerimiz için 2019 yılında ayrılan bütçe 16,1 milyar TL’ dir. 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...

Hakkında Kooperatif Başkanı

Esnaf ve Kefalet Kooperatifi, KOSGEB, TKDK ve diğer Devlet kuruluşların vatandaşlarımıza verdiği Faizsiz Kredi, Hibe, Teşvik ve destek programlarını kaleme almaktayım.

Bir yorum

  1. Ayçiçek desteğini alamadım 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir