Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa - Tarım Kredisi - Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması


Tarım Kredi Kooperatifi 2018 Borç Yapılandırması
Tarım Kredi Kooperatifi 2018 Borç Yapılandırması

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması

Tarım Kredi Kooperatifine ve Ziraat Bankasına borcu olan tüm çiftçilerimizin kredi borçları yapılandırılacak. Tarım ve Orman Bakanlığınca müjde verildi. Hükumetin 6 ay önce uygulamaya koyacağını belirtiği proje nihayet uygulanmaya başlayacak. Buna göre Tarım Kredi Kooperatifinden kredi çeken ve borçlarını ödeyemeyen, temerrüte düşen çiftçinin tüm borçları yapılandırmaya tabi tutulacak ve oluşan faizin yarısını devlet ödeyecek.

TARIM KREDİ KOOPERATİF KREDİLERİ NASIL ALINIR?

Kooperatiflere şahsen başvuru yapan çiftçilerin, kredi alabilmeleri için tarımsal faaliyetlerinin durumu ve talep etmiş oldukları kredinin miktarını inceleniyor. İşletme kredilerine 12 ay vade yapılabiliniyor, yatırım kredilerinde ise en fazla 36 ay vade imkanı sağlanıyor. Kooperatif kredi isteyen çiftçiden en az iki üyenin kefil olmasını talep ederken, belirli bir limitin üzerinde kredi çekmek isteyenler de, taşınmaz ipoteği veya traktör ipoteği talep edebiliyor. Eline para geçen çiftçimiz istediği taktirde borcun tamamını kapatabiliyor ve bu tarihe kadar geçen süre için faiz talep ediliyor. Geri kalan ödeme süresinden faiz alınmıyor. İşte bu şartlar altında kredi çeken ve kredisini ödemeyen çiftçinin borcu yapılandırmaya tabi tutulacak.

TARIM KREDİ KOOPERATİF KREDİLERİ NASIL ALINIR?
TARIM KREDİ KOOPERATİF KREDİLERİ NASIL ALINIR?

TARIM KREDİ KOOPERATİFİ BORÇLARINA YAPILANDIRMA MÜJDESİ!

Çiftçilerimiz, tarımsal faaliyetlerine devam edebilmek adına, tarım kredi kooperatiflerinden çekmiş oldukları kredileri ödeyememeleri durumunda ortaya çıkan borçları yeniden yapılandırmaya tabi tutulacak. Üstelik borcun ödenemez duruma kadar geldiği tarih ile yapılandırmanın yapıldığı tarih arasında %3 oranında faiz uygulanırken, yapılandırma yapılması ile ortaya çıkan faizin %50 oranını Hazine Müsteşarlığı bütçesinden Devlet ödeyecek. Çiftçilerimizin ise tarım kredi borç faizinin yarısını karşılayarak kredisini yeniden yapılandırmış olacak.

5 YIL (60 AY) YAPILANDIRMA VADESİ VERİLECEK!

Borcunu yapılandıran çiftçi, yeniden ödeme zorluğu içine düşmesin, tarımsal faaliyetlerine ekonomik koşullar nedeniyle son vermesin tarlasını ekebilsin, hayvanına bakabilsin diye vadeler 60 ay olacak. 5 yıl vade sağlanan çiftçimiz eşit taksitler ile yılda bir kez ödemeli modeli uygulayarak hasat ödemeli olarak tarımsal kredi kooperatif borcunu ödeyecek.Tarım ve Orman Bakanlığının internet sitesinde Sayın Bakan Faruk ÇELİK’in açıklamaları yer aldı. Yukarıda ki görselde görüldüğü üzere, yapılandırma yapılacağı tarihte yürürlükte olan geçerli cari faiz oranı uygulanacak ve çiftçilerimiz borcun tamamını defaten ödenmesi halinde taksit faizi uygulanmayacak.

DAHA ÖNCE BORCUNU YAPILANDIRAN ÇİFTÇİLERMİZDE YENİDEN YAPILANDIRMAYA BAŞVURABİLECEK!

Tarım kredi kooperatifinden kredi çeken ve çektiği krediyi yapılandırarak taksitlerini ödemeye devam eden ve faizin yarısı devletten  uygulamasına katılamayan çiftçimizde bu kanun gereğince tarım kredi kefalet kooperatif kredilerini ve Ziraat Bankasından aldığı kredileri yeniden yapılandırabilecek.

Bu borçlarla ilgili mahkemelerde dava açan veya halen devam eden davasından vazgeçmeyen çiftçilerimize yapılandırma yapılmayacağının altı çizildi.

ZİRAAT BANKASI TARIMSAL BORÇLARI DA YAPILANDIRILACAK!

Tarım Kredi borçlarına ilaveten, Ziraat Bankasından her türlü tarım ve hayvancılık faaliyeti için kredi çeken ve çektiği krediyi ödeyemeyen çiftimizin borçlarına da yapılandırma imkanı getirilecek. Borcun ödenmesinde temerrüte düşen çiftçimiz Ziraat Bankası şubelerine başvuruda bulunarak, kredi borcunun taksitlendirilmesini isteyecek. Eğer borcunuz kooperatif yerine Ziraat Bankasına ise, sizde başvurularınızı yapabilirsiniz.

ZİRAAT BANKASI TARIMSAL BORÇLARI DA YAPILANDIRILACAK!
ZİRAAT BANKASI TARIMSAL BORÇLARI DA YAPILANDIRILACAK!

KARA LİSTEDEKİ VATANDAŞA SİCİL AFFI UYGULAMASI

Yürürlüğe giren kredi sicil affı kanunu ile tüm esnaf, sanatkar, çiftçi, emekli ve çalışanların bankalardan almış oldukları krediler ve diğer çek, senet, kart borcu gibi ödemelerinin yapılandırılmasına ilişkin bir düzenleme yapıldı. Kredi sicil affı ile, bankalara borcu olan vatandaşın altı ay içinde borcunu taksitlendirmesi imkanı sağlandı. Bankalar Kredi notu düşük olan vatandaşın borcunu taksitlendirdiği taktirde yasal olarak herhangi bir ceza almayacaklar. Bankalara borç yapılandırma yasası üzerinden yapılandırma başvurusu yapılabiliyor. Ancak bu başvurunun kabul görmesi bankanın elindedir.

Eğer Tarım Kredi Borçlarınız var ise, yürürlüğe girecek olan Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırma Başvuru yaparak tüm borcunuzu 5 yıl vadeyle ve uygun faiz oranları ile yapılandırabilirsiniz.  Ziraat Bankası tarafından yapılandırma işlemi devam etmektedir. Banka şubelerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Kooperatif Başkanı

Esnaf ve Kefalet Kooperatifi, KOSGEB, TKDK ve diğer Devlet kuruluşların vatandaşlarımıza verdiği Faizsiz Kredi, Hibe, Teşvik ve destek programlarını kaleme almaktayım.

10 yorum

 1. Bugun itibariyla tarim kredi faizleri 100de%45 sakin girmeyin girdik cikamiyoruz

 2. Tarım işine başlamak istiyorum nereden yardım alabilme imkanım var

 3. Osman Küçükten

  Merhaba bizde tarımkredi kooperatif ortağı olarak 850 ortağı var ama bir Müdür geldi 200 yüzden fazla kişinin dosyasını avukatlık yaptı devlet yukarıdan yapılan dırın diyor 5 yıl içinde parça parça bölün diyor ama ne zaman yürürlüğe gireçek ortakların hepside icralık olacaktır bende bir yönetim kurulu üyesi olarak ve bir borçlu olarak maduruz erik kiraz dalında kaldı ürünler parasını yapmadı biz mağduruz yetkili arıyoruz

 4. Taksitli tarım kredisi ertelenmiyor. .süspansiyon lu kredi belki erteleme bilir mis yapılandırma faiz %22 ..rezillik hasar tesbit %100 zarar oranı ile rapor tutmuş ama bir işe yaramıyor. .üreticiyI mi bankalarımı koruyorsunuz. .
  Haksızlık ..Sosyal devlet üreticiyi bu kadar mağdur etmez .destek vermiyorsunuz bari tarım kredilerini ayırma dan ya erteleyin yada yapilandirin

 5. Aynı sorunu bizde yaşıyoruz kooperetif müdürü bize resmi bir açıklama yazı gelmedi diyiyor ne zaman gerçekleşecek

 6. Fatma altınkaynak

  Çiftçi kredi yapılandırmak için ziraat bankası na resmi yazı ne zaman gelecek acaba?

 7. Ayni sorunu bende yaşıyorum boyle yaparak bir acıklama bekliyoruz

 8. Merhaba ben ısparta yalvaç ilçesinden yazıyorum ve kumdanlı köyünden yazıyorum tarım kredi kooperatifin olan borcumu yapılan dirmak istiyom ama koperetif müdürü öyle bir yayınlama olmadığını söylüyor yardimci olursa nız sevinirim saygılar sunuyorum tşkler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir