Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa - Gündem - SGK Af Başvurularında Son Günler!


Esnaf Ahilik Fonu Sandığına Nasıl Başvurulur?
Esnaf Ahilik Fonu Sandığına Nasıl Başvurulur?

SGK Af Başvurularında Son Günler!

Hükümetin vergi ve prim borçlarını ödemekte zorlanan vatandaşı rahatlatmak için çıkarttığı vergi affına rekor başvuru geldi. Son yıllardaki af kanunları içerisinde  en ciddi başvuru oranının olduğu af kanunu Sayın Bakanın açıkladığı rakam olan bu yapılandırmaya yani 6736 sayılı kanuna yaklaşık 6.3 milyon başvuru yapıldığını ve yapılandırma imkanından borçlarını düzenli ödemekte zorlanan vatandaşın ilk iki taksitini ödemeleri şartı ile yararlanabileceklerinin altını çizmişti. Vergi dairelerine yapılan başvuruların rekor sayıda olduğu belirtildi.

Yalnız Kasım ve Aralık aylarında yapılması gereken ilk taksit ödemelerinde sistemden kaynaklanan hatalar nedeniyle bazı aksaklıkların yaşanması ile birçok vatandaş yapılandırma başvuru yapamadan elleri boş döndü. Bunun için yapılandırma da borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar için ikinci fırsat olarak yeni düzenleme yapıldı. Toplamda 46 milyara yakın bir borcun yapılandırması için ikinci fırsat olan yapılandırma faizi ile birlikte ödemek şartı olacak.

Kanun kapsamında yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ödenmesi gereken tutarları süresinde ödemeyerek Kanun hükümlerini ihlal edenler, ihlale neden olan tutarları, ödemeleri gerektiği tarihten bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar (bu tarih dâhil) geçen süre için Kanunun 10 uncu maddesinin altıncı fıkrasında belirlenen geç ödeme zammı ile birlikte belirlenen tarihe kadar ödemeleri şartıyla Kanun hükümlerinden yararlandırılır.” şeklindedir.

Milyonlarca kişi maliyenin kapısını aşındırınca Kasım ayı olan başvuru süresi Mayısa uzatıldı. Peki yapılandırma hangi borçları kapsıyor ? Hangi kişiler faydalanabilir?

sgk-af
SGK af başvuruları

Vergi ve Sigorta Prim Borçları Ödeme Günü Uzatıldı

Vergi ve sigorta prim borçlarını ödeyemeyen ve yapılandırma yapmak isteyenler için 6736 sayılı yasa ile af niteliğinde önemli bir düzenleme yapıldı. İlk taksit ödemesinin Kasım ayıyla birlikte ödenmesi gereken Vergi ve sigorta prim borçlarının yapılandırma affından yararlanmak için  ilk iki taksitinin ödenmesi şartı ile yapılandırma borcunu ödemeyenlere 2. fırsat doğdu.İlk taksit vergi ile ilgili olarak Kasım ayında, Sigorta prim borçları olarak da Aralık ayında ödeme yapılmış olması gerekiyordu. Malesef birçok kişi o gün Vergi dairelerinin gece saat 11 12 lere kadar açık olmasına rağmen, bazı sistemden kaynaklanan aksaklıklar ve parasal sıkıntılar nedeniyle borçlarını ödeyemeden ödeme süresi doldu. Yapılandırma da ilk iki taksit ödeme şartının getirilmesi malesef birinci taksitini bu nedenlerden dolayı ödeyemeyenler için kaçırılmış oldu. Birçok yetkilinin bunu dile getirmesi ve olası aksaklıkların yaşanacağının önceden öngörülmesi ile bu anlamda farklı çözüm yolları önerenlerde olmuştu. Bunu kanuni faiziyle tekrar ödeme imkanının getirilmesi gibi çözüm arayışlarına gerek kalmadan ilk taksit borcunu ödeyemeyenler için tekrar ödeme yapmaları için ikinci bir fırsat daha açıldı.

Vergi ve Sigorta prim borçlarını Kasım ve Aralık aylarında ödeyemeyenler  mecliste kanunlaşan yeni torba yasa ile bu haklarını gecikme faiziyle birlikte Mayıs ayı sonuna kadar ödemek şartıyla devam edebilecekler. Bununla birlikte Ocak ve Şubat ayındaki ödemeler de düzenli olarak devam eden, vadesi gelmemiş sigorta ve vergi ödemeleri 4 ay boyunca faizsiz olarak ertelendi. Bu da önemli bir düzenleme.

Vergi yapılandırması emlak vergisi borçları dahil bütün  vergi borçlarını kapsıyor Motorlu taşıtlar vergisi, kira gelirlerini beyan etmeyen bütün vatandaşlar gelir vergisi, kurumlar vergisi ve KDV yönünden yapılandırma yapacak bütün vatandaşlarımızı etkiliyor.Yapılandırma hem faiz ve cezaları düşürüyor hem de ödeme kolaylığı sağlıyor. Kira geliriniz var bugüne kadar hiç beyan etmediniz.Aklınızda hep bir vergi dairesinden ne zaman ceza gelir, devlet ne zaman beni yakalar, ne zaman bir cezai müeyyideyle karşılaşırım gibi sorunları taşıyan ve rahat olamayan kişiler bu kafalarındaki sorunların gidermek için en önemli avantajlardan bir tanesi olarak vergi affından yararlanmaktır. Bu af kanununa başvuru yaparak, hiç kira gelirinizi beyan etmeseniz, kira gelirinizin ne kadar olduğu hiç mühim değil, burası oldukça önemli bir ayrıntı, kira gelirinin ne kadar olduğuna bakılmaksızın ortalama 5 yıl için, 700 liradan 3.500 TL ödeyerek oluşabilecek vergi ve vergi cezalarından kurtulmuş olunmaktadır. Bunun dışında ödemediğiniz bir vergi borcunuz, vergi cezanız varsa durumunuza göre cezaların tamamı silinebilir, diğer verginin de gecikme zammı gecikme faizi silindikten sonra yurtiçi üretici firma fiyat endeksi oranına göre bir yapılandırma yani katsayı oranına göre tekrar yapılandırılıp 18 taksit 36 ay vade olmak kaydıyla bir yapılandırma ve ödeme imkanı sağlanmaktadır.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Seditör

KOSGEB, Devlet destekleri, en uygun faizli ihtiyaç kredileri, kara listede sicili bozuk olanlara verilen kredi ve destekler ile birlikte bankaların kredileri ve kampanyaları hakkında içerikler hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir