Senetle Para Veren Faktoring Firmaları 2021 Listesi

30.12.2020


Senetle Para Veren Faktoring Firmaları 2021 Listesi

Türkiye’de ikrazatçı firmaların kapanması sonrasında birçok ikrazat firması faktoring adı verilen şirketlere dönüştürülmüş ve şuan Bankacılık Denetleme Kurumu kayıtlı 61 adet faktoring firması yasal olarak hizmet vermektedir. Sektörün geçmişi 1988 yılına dayanmaktadır.

Faktoring Şirketler

Abc, Acar, Ak, Akdeniz, Akın, Anadolu, Analiz, Arena, Atak, Atılım, Başer, Bayramoğlu, Berg, C, Credıtwest, Çağdaş, Çözüm, Deniz, Destek, Devir, Doğa, Doğan, Eko, Ekspo, Eren, Fiba, Finans, Garanti, Global, Gsd, Halk, Huzur, Ing, İstanbul, İş, Kapital, Kent, Kredi finans, Lider, Merkez, Mert finans, Mng, Optima, Pamuk, Parafinans, Prime, Sardes, Strateji, Sümer, Şeker, Şirinoğlu, Türkiye Genelinde 52 Adet Şubesi Var! Tam, Teb, Tuna, Ulusal, Vakıf, Vdf, Yapı kredi, Yaşar, Yeditepe, Zorlu Faktoring kuruluşlarıdır.

faktoring ne iş yapar

Faktoring Çalışma Prensibi

Bu kuruluşlar 4 Şubat 2015 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, faktoring işlemlerinde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönetmelik kapsamında görev yaparlar. Yönetmelik içeriğinde kuruluşlar şöyle tanımlanmıştır.

Senet karşılığı para veren faktoring firmalar linkinden Türkiye’de BBDK kaydıyla yasal olarak işlem yapan ve faturaları senetleri nakite çeviren faktoringleri görebilirsiniz.Bireysel Kredi Veren Faktoringler

BBDK kayıtlı hiçbir faktoring firmasının diğer Bankacılık hizmetleri statüsü bulunmadığı taktirde bireysel kredi verme olanağı yoktur. Tabi borç paraya ihtiyacı olanlara firma tüzel kişiliğince kendi inisiyatifinde yapılan ödemeler hariçtir.

borc para veren faktoringler

Hesaplama işlemleri

Faktoringlerin Senetle Para Verme Şartları

 • Başvuranın elinde vadesi gelmemiş bir senet bulunması,
 • Başvuru sahibinin fiil ehliyetini kullanma haklarına sahip olması,
 • Senetin yasal koşullar altında mevzuata uygun olarak düzenlenmiş olması,
 • Senedin fatura karşılığında yapılan bir alacağa ait olmasıdır.

Kuruluşların 3 farklı işlevi vardır. Bunlar;

 1. Garanti Hizmeti
 2. Tahsilat Yönü
 3. Finansman
 4. Faktoring kuruluşları faturalı olan çek veya kambiyo senetlerinizi garanti altına alır.
 5. Evraklarınızı teslim edip, sözleşme imzaladığınız da vadeli alacaklarınız takip ve kontrol edildiği gibi, tahsilat işlemleri de yürütülür.
 6. KOBİ’lere finansman hizmeti sağlar.

Faturasız yapılan işlemlerde ise;

Başvuru sahibinin elinde ki fatura ile kambiyo senedinin arasında ki tutar yukarı yuvarlama usulüne göre meydana gelen küçük para farkları yabancı para farklarının ödeme araçlarının ödeme tarihlerinden önce oluşmakta olan kur farkları ile fatura talep edilmez.

senetle kredi veren faktoring firmaları

senetle kredi veren faktoring firmaları

Faktoringlerin sağladığı finansman tutarları ve kredi işlemlerinden kaynaklanan komisyon, fon, faiz ve benzeri gelirlerin toplam tutarı, faturaların tutarının toplamını geçemez. Bu yüzden kuruluşlar faturasız işlem yapamazlar.

Eğer ödeme miktarları %100 ise,  faktoringin elde ettiği gelirler müşterilerden tahsil edilmesine imkan tanınmıştır.

Senet Kırdırmak İçin Yapılan Başvurularda Faktoring Firmasının Yaptığı İşlemler

Acil paraya ihtiyaç duyduğunuzda elinizde bir senet ve fatura ile faktoringlere başvurursunuz. Firma bu halde sizin başvurularınıza şu işlemleri uygulamaktadır.

 1. Verdiğiniz faturanın gerçek olup olmadığı, yasal koşullara göre doldurulup doldurulmadığı, üzerinde ki bilgilerin doğruluğu kontrol edilir.
 2. Faktoringin kullandığı Merkezi Fatura Kaydı Sisteminde bahse konu belgenin daha önce kullanıp kullanılmadığı ve mükerrer olma durumu kontrol edilir.
 3. Eğer firma isterse kesilen faturanın borçlusu olan firma, kambiyo senedi veya diğer senedin keşidecisine borcun aslının olup olmadığına dair kısa bir araştırma yapar ve senet ile faturayı teyit edebilir.
 4. Eğer fatura yeterli gelmez ise, faktoring işlemi uygulanmadan önce müşteriden yeni bir fatura düzenleyeceği konusunda taahhütname alınmaktadır.

Kısaca Çek Kırdırma; Elinizde 15 bin liralık 3 ay sonra ödenecek faturalı bir senet olduğunu düşünün. Senedi veren firma borcunu 3 ay sonra ödeyecektir. Faktoring bu senedi sizden 12 bin liraya satın alır ve paranızı hemen öder. 3 ay sonra senedi faktoring kendisi tahsil eder.

Esnafın Karagün Dostu Faktoringler!

Faktoringler bireysel kullanıcılarda ve senetle paraya ihtiyacı olanlardan daha çok KOBİ’ler tarafından tercih edilmektedir. Eğer esnafsanız, bazı firmalardan toptan mal veya hizmet satın alabiliyorsanız, mutlaka kambiyo senedi veya çeklerle karşılaşabilirsiniz.

Elinde vadeli alacağı olan esnaf, paraya sıkıştığı zaman ilk başvuracağı kuruluşlar bankalardan önce faktoringlerdir. Bu sebeple bir anlamda vadeli alacakların kara gün dostudur.

Faktoring Senet Bozdurma Faiz Oranları ve Hesaplama

Kuruluşların yapacağı hesaplamalar da ki kriterler şunlardır.

 1. Senedin veya çekin tutarı (faturalı)
 2. Alacağın vadesi
 3. Faktoring ücreti, (% üzerinden)
 4. Komisyonu (%)

Alacağın üzerine bu miktarlar hesaplamaya dahil edilerek ilave edilir. Buna göre şu kadarlık çeke, şu kadar ayda şu kadar ödeme yapılır denilmektedir. Bu hesaplama için alacağın muhatabının kim olduğu kadar miktarlar ve günlük kur’da önemlidir.

Acil Paraya İhtiyacı Olan Kişi Hangi Evrakları İmzalar?

Kuruluşlar başvuru işlemleri ardından öncelikle faktoring sözleşmesini imzalatırlar. Bunun ardından alacaklarınız için kesilen faturaları başvurduğunuz kuruluşa temlik ettiğinizi ifade eden Temlik Sözleşmesini imzalamanız istenecektir.

acil-para-bulma-yöntemleri

Acil para bulma yöntemleri

Başvuru İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Eğer başvuran kişi şahıs firması ise;

 • Kimlik fotokopisi,
 • İşletmeye ait Vergi levhası,
 • İmza beyanları,
 • Kuruluşun adresini beyan eden fatura veya ikametgah belgesi

Tüzel kişilerin başvuruları;

 • Yukarıda ki evraklara ilaveten şirketin tüm ortaklarının kimlik fotokopileri,
 • Ticaret sicil gazetesi,
 • Tüm ortakların imza beyanları
 • Vergi levhası
 • Adres beyanı (şirket müdürünün alınması gerekir)

Genelde faktoring firmaları döviz çekleri için finans imkanı sağlamazlar. Faktöringleri para veren özel finans kurumları olarak görmemek gerekir.

Otomobil, konut veya mortgage kredisi veren bankalar haricinde ki finans kurumları dışındadır. Örneğin ALC Finans, KOÇ finans gibi kuruluşlar faktöring değillerdir.

Eğer sizin de acil nakit paraya ihtiyacınız var ise, Türkiye genelinde hizmet veren yukarıda isimleri yazılı 62 faktöring firmasından birine başvurabilirsiniz. Tabi elinizde kurumların istediği belgeler ve evraklar var ise durum böyle.

Senetle para veren yerler ve kuyumculardan elden taksitle altın alabilirsiniz.

Ancak faturalı alacağınız yok ise, kredi notuna bakmayan bankalara, elden taksitle bozdurma cep telefonu satan mağazalara veya kredi kartınıza taksitle altın satışı yapan kuyumculara başvurabilirsiniz.
YORUMLAR

Önemli mi?*

 1. Sultan dedi ki:

  Acil 5000 tl ye ihtiyacım var kirami ve biriken borçlarımı ödemem lazım

 2. Düzgün dedi ki:

  20000 ihtiyacim var acil

 3. sinn dedi ki:

  ıyı gunler bankalardan kredi cekemeyenler kredi gecıkmesı olanlar kredı kartı gecıkmesı olanlar yasal takıpte olanlar ıcraatlık olanlar skor puanı dusuk olanlar ssk sı olmayanlar her turlu kredı cıkarılır uzun vadede arayın yardımcı olalım 0536

  1. Mete Atak dedi ki:

   Merhaba 50.000 tl çeşitli bankalara toplam borcum bulunmakta..yardimci olabilirseniz mail adresim üzerinden tarafıma ulaşmanızı rica ederim…

  2. osman dedi ki:

   15 tl borcum var. Icra dosyam olduğu için kredi alamıyorum. Yardımcı clup musunuz. Aylık 1000tl olarak geri ödeyebilirim. Numaram

  3. okan göçer dedi ki:

   bankaya kredi borcum var 2770 tl gelirim var 30000 tl kredi çekip bütün borçlarımı tek kaleme almak istiyorum yardımcı olabilirmisiniz bankalarda ödeme sorunum yok gecikmiş borcum yok ama borçları ödedigimde covidte oldugundan kendi evim olmasına ragmen bana aylık çok düşük bir miktar para kalıyor 30000 bin tl kredi imkanı sağlayabilirmisiniz 24 ayda geri ödemeli çok rahat bir şekilde geri ödeme gerçekleştirebilirim

  4. Emre dedi ki:

   Merhaba elimde 2 adet 56bin ve 36 bin TL senet var. Senet gününe 1ay var nakite çevirmek istiyorum

  5. Aysun Durası dedi ki:

   Acil paraya ihtiyacım var nasıl yardımcı olabilirsiniz

  6. Kadir Gönülal dedi ki:

   Merhabalar 17 bin tl borcum var size aylık düzenli ödeme sağlarım yaklaşık 1500 2000 tl civarı bana ulaşırmısınız rica etsem

  7. Erdal dedi ki:

   nasıl ulaşabiliriz size

  8. Sultan dedi ki:

   Benim 5000 tlye ihtiyacım var yardımcı olabilir misiniz

 4. İsmail dedi ki:

  Acil 20.000 bin ihatayacım var aylık geri ödemem 750 tl özel şirkete çalışıyorum 2 ay sonra dünya gelecek olan kızım için ihtiyacım var borç ödemek için muğla kavaklıdere oturuyorum

 5. Demet dedi ki:

  Merhaba! 90000tl ihtiyacım var kamu çalışanıyım lütfen bana yardımcı olurmusunuz

  1. Evren dedi ki:

   Slm 13 bin TL ihtiyaç im var sizinle nasıl irtibata gecebilirm

 6. Ferhat dedi ki:

  Merhaba bankalara olan borclarim ve ihtiyqc icin gercekten cok acil 35000 tl ye ihtiyacim ozel sektorde usta olarak calisiyorum aylik gelirim 3300 tl yan gelir olarak arac soforlugu yapiyorum aylik 1000 tl odeyebilirim bana yardimci olurmusunuz.lutfen

 7. Baris dedi ki:

  Bana bugune acill 5000 lira lazim geri donus yaparsaniz sevinirim

 8. Okan dedi ki:

  Sağlam çek leriniz varsa anında nakite çevrilir

  1. Ali dedi ki:

   Merhaba bende iş icabı düzenli olarak çek ve senet oluyor nasıl çalışıyorsunuz

 9. Ismail dedi ki:

  Acil 25 bin tl ye ihtiyacım var askeri personelim 3700 tl maaşım 2200 tl tazminatım la toplamda 5900 lira maaş aliyorum acil yardım

 10. Alparslan Furkan GÜNAYDIN dedi ki:

  Acilen 10000 tlye ihtiyacım var yardımcı olabilirmisinz

 11. Kutluay dedi ki:

  Antalya da ikamet ediyorum. 24 yaşındayım askerlik hizmetimi tamamladım iş kurmak için (Tekel bayi tobacco shop) 250.000 tl ihtiyacım var. Müşteri oturtmak açısından ilk 2 ay ödemeyi biraz düşük yapıp diğer aylarda düzenli yüksek mebla lar ödeye bilirim 10 sene bu sektör de çalıştığım için herşeyini biliyorum. Yardımcı olabilecek birisi varsa bende kendi düzenimi kurmak istiyorum 0 7

 12. Nail Taşkiın dedi ki:

  Merhaba benim acil 80000tlye ihtiyacim var emekli çalişanim henuz hicbir gecikmem yok 3680tl maaşim var telim faktoring firmalari dönüş yaparsaniz sevinirim

 13. Batuhan dedi ki:

  Çok acil 60000tl ihtiyacım var pazartesi günü odemesem evime gelip beni alicaklar taksit taksit geri öderim kredi çıkmıyor çok zor durumdayım evde küçücük bir çocuğum var lütfen ama lütfen bana yardımcı olun geri ödemesi 2000 2000 öderim hiç uzmeden

 14. kemal dedi ki:

  istanbul tuzladan kemal ben kredi kullanamıyorum sicilim bozuk 3000 tl maaşım var 10.000 tl krediye ihtiyacım var geri ödemesi 15 ay olsada razıyım ayda 1000 şeklinde yardımcı olursanız sevinirim

 15. Enes dedi ki:

  Selamın aleyküm bu ayın 31inde tercihler açıklanıyor kayıt ücretini ödeyecek param yok 19 yaşındayım ismim Enes yardımcı olur musunuz. akbank lütfen yardım edin

 16. murat dedi ki:

  elimde 5000 tl lik senet var kardesimden aldigim gunu 8. 25 2018 evdeki hisseme karsilik aldim iki adet ev var ustune kirdirmak istiyorum otuz yedi yirmi kirk on yardimci olursaniz elime nekadar nakit gecer.acil

 17. Bayanlara geri ödemesiz destek dedi ki:

  Tefecilere gerek yok. Bayanlara geri ödemesiz şartlı ödeme yaparım.

  1. Maside dedi ki:

   Nasıl olacak o?

  2. Aysun Durası dedi ki:

   Nasil olucak o sorabilirmiyim

 18. Mehmet cinar dedi ki:

  8000 liraya ihtiyaç var nasıl alabilirim acil

 19. Ahmet dedi ki:

  Faktoring firmaları çok kolay kredi vermiyorlar. 10 defa gidiyorsun bir kere bile dönüş yapmıyorlar. Ben size ikrazatçıları öneririm

 20. fahri dedi ki:

  acıl 1000tl fahri

 21. Ayse dedi ki:

  Acil 50 bin lira paraya ihtiyacim var evime icra gelcek yardimci olun Lütfn

 22. Cuma dedi ki:

  Slm ist avcılar kredi çekemiyorum kredi puan o kanunu takip var benim 10bin 15 bin lazim acı öde para almaya acı arasin istanbul

 23. Fatih Taş dedi ki:

  Acil 15000 TL ihtiyacım var 2250 TL maaşım var bulabileceğim kişiler lütfen telefonla ulaşsınlar bana tel

 24. sefa dedi ki:

  5700 bordrolu memurum..bankalarda sicilil boxuk oldugu icin kredi alamiyorum..15 bin tlye ihtiyacim var.0779 numaram..yardimci olabilecek var mi

 25. Arslan karakoc dedi ki:

  Is kurmak icin 20.000tlye ihtiyacim var is kurmak icin para verecek olan kimse varsa senet yapararak onderim ayda bir bir onderim Allah in izniyle

 26. Cebrail dedi ki:

  Çok acil ama çok acil 20.000 bin tl ihtiyacım var kimse vermezmi aylık öderim ya

 27. Aziz dedi ki:

  Acil 5000 tl ihtiyacım var yardımcı olurmusunuz çocuğum hasta fazlasıyla geri öderim zamanım yok lütfen yardımcı olun

 28. Cengiz dedi ki:

  Merhaba ben memurum 85 bine ihtiyacim var bankalara olan borcumu ödeyeceğim 8 ay snra tekrar ödeyeceğim senet karşılığında bana yardımcı olablirimisiniz çok acil ama gercekten

 29. Mehmet Emin dedi ki:

  inşaatı süren %90 tamamlanmış, kat irtifak tapusu olan dairemi satmadan ödemekte zorlandığım banka borçlarımın taksitini bir miktar düşürmek istiyorum. 1 yıllık. nasıl bir çözüm bulabilirim?

 30. Muhammet dedi ki:

  50000 tl lazim

 31. SERKAN dedi ki:

  20000 tl lazım acil kayseride memurum

 32. Semih Yalçındağ dedi ki:

  Acil 25 bin TL ihtiyaçım var bankalara olan dağınık borçlarımı ödemem gerekiyor aylık 1000 TL geri ödeme yapabilirim

 33. Deniz dedi ki:

  Memurum bankaya 50 binlira kredi borcum var yapilandirdigim icin yeni kredi cikmiyor onu kapatinca tekrar 80 milyara kadar kredi cikiyor.bana 50 bin lazim yardimci olursaniz bende yardimci olurum kredimi kapatip tekrar kredi cekip paranizi verecem

  1. Hasan dedi ki:

   kredi ihtiyacı olan ulassın.

   1. ferhat dedi ki:

    bana da yardımcı olabilir misiniz

   2. Murat dedi ki:

    Ben Murat başkan acil paraya ihtiyacım var salon acacam fakat açamıyorum param yetersiz 5 000tl ye ihtiyacım var yardımcı olabilirmisiniz.

   3. Recep dedi ki:

    Merhaba ticaret ile uğraşıyorum 10 bin tlye ihtiyacim var cok acil ödemelerim var. Cozebilirmisiniz

   4. coşkun dedi ki:

    15000 lazım

   5. Rıdvan dedi ki:

    Kirediye ihtiyacım var cok zor durumdayim 50 bin

   6. Faruk dedi ki:

    Emekliyim 1600 tl maaş alıyorum 50.0000 tl lazim yardımcı olursanız sevinirim

   7. Maside dedi ki:

    Ben

   8. Maside dedi ki:

    Size nasıl ulaşabiliriz. Çok acil ihtiyacım var da

   9. Dilek dedi ki:

    Iyi akşamlar hasan bey acil 10 bin tl te ihtiyacım var çalışıyorum aylık 1000 tl ödeme yapabilirim lütfen dönüş yapin ankarada yaşıyorum deniz bank ile yaşadığım sıkıntıdan dolayı hiç bir banka ile calisamiyorum bankalara borcum yok acil dönüş yapın

   10. İrfan Alpaydın dedi ki:

    Ulaşabilirmisin.

   11. bülent dedi ki:

    kredi ihtiyacım var

   12. ahmet dedi ki:

    ulaşırmışın banasa

 34. Ahmet dedi ki:

  Acil nakite ihtiyacım var verilen tarihte tamamı ödenecek yardımcı olur musunuz

 35. Adnan dedi ki:

  Merhaba bana acil 10bin tl para lazim 3 bin tl maaşım var 1500 taksitlerle geri odeyebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim ücretsiz bana ulaşacağınız tel

 36. dilek dedi ki:

  kısa vadeli beş bin ye ihtiyacım var yardımcı olabilirmisiniz

  1. tolga dedi ki:

   merhaba dılek hanım

 37. Kadir dedi ki:

  Elimde 30.000 tl değerinde bir şahıs senedi var 2 ay vadesi var kırdırmak istiyorum

 38. Herkese kredi dedi ki:

  Merhaba. Ben kredi veren bir firmada çalışıyorum. Ancak firma yasal kayıtlı olduğu için kefil gerekiyor. esnaf memur kefiliniz varsa kredi alabilirsiniz.

  1. Svcn dedi ki:

   Kendim memurum. 100 bin tl yr ihticim var aylik en fazla 1000tl odeyebilirim diger giderlerim yuksek oldugundan. Bu vade icin bir cozumunuz var mi?

  2. Ali dedi ki:

   Tel yazarmisiniz goruselim

   1. Salih dedi ki:

    Nasil oluyor bu

  3. Omr dedi ki:

   Ben 6200 tl bordrolu memurum Yeni iş kuracak genç bir akrabama kefil olarak 100bin ytl kredi verilebilir mi

  4. Gokhan dedi ki:

   Size nasıl ulaşcam

  5. Vedat dedi ki:

   Kendim memur emeklisiyim.iletisime geçermişim.

  6. harun dedi ki:

   mrh karı koca memuruz kredi ve kartları kapatmak için uzun vadeli 300.000 tl gerekli.yasal takip falan söz konusu değil çevirmede sıkıntı var.ayda 5.500-6.000 ödeyebiliriz

  7. Ali dedi ki:

   Ali
   Acele 10000tl.te ihtiyacım var.ilgilenenler telefonuma mesaj atsin. Farkıyla birlikte en geç dört ayda geri oderim.
   Acil yanitlarsaniz memnun olurum. Teşekkür.

 39. murat dedi ki:

  acil 15 bin 1500 2000 oderim

 40. murat dedi ki:

  işsiz kaldım ve üç aydır çok zor durumdayım. kiramı ödeyebilmek için acil 3000 tl ye ihtiyacım var.yardımcı olursanız sevinirim.

 41. Ersoy dedi ki:

  Şahıs firma sahibiyim 25.000tl ye ihtiyacım var acil ayda1500 tl taksit ödeye bilirim yardımcı olurmusunuz

 42. Emir dedi ki:

  Merhaba şahıs firmasiyim toptan satış yapıyorum şu an nakite sikistigim için Müşteri senetim var elimde nakite çevirme imkanım varmı acil olarak 53.500 tl ne kadar masrafı olur 3 aylık

 43. Rıfat kurt dedi ki:

  Acil 20.000tl ye ihtiyacım var

 44. Adnan alkan dedi ki:

  Merhaba ben adnan Alkan maltepede oturuyorum.
  7000 tl ihtiyacım vale 5olor o adaylığım var yılbaşına kadar taksitlerim var.

 45. Celil çelik dedi ki:

  Daha önce iş kazası yaptım ama işyeri açmak istiyom param yok

 46. emin dedi ki:

  20000 tl ye ihtiyacım var 31 Mart komplesini kapatabilirsin cevap bekliyorum

 47. Cenan dedi ki:

  Erkek berberliği 10.000 TL ihtiyacım var 500 500 taksitlerle ödeyebilirim

 48. Mustafa dedi ki:

  Acıl 10000tl ıhtıyacım var ayda 1000tl ödeme yapabılrım

 49. Selami dedi ki:

  Acil para ihtiyacim var teminat gosterebilecegim evim var