Ptt Adıma Yatan Para Tc ile SorgulamaPtt Adıma Yatan Para Tc ile Sorgulama

Şahsımıza ödenecek olan tutarlar genel olarak PTT aracılığı ile yapılmaktadır. Adınıza yatan parayı sorgulamak için dört farklı seçenek vardır. PTT bakiyenizi mesajla, telefon ile, şubeye giderek ve e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. E-devlet aracılığı ile yatan para sorgulamasının yanı sıra miras sorgulaması ve çek hesap bildirimi de yapılabilmektedir. Ancak e-devlete giriş yapmak için ilk olarak bir şifre edinmez gereklidir. Şayet şifrenizi unuttuysanız da sistem üzerinden değiştirmeli veyahut PTT şubelerinden yeni bir şifre almanız gerekmektedir.

PTT’den T.C Kimlik Numarası İle Sorgulama

Para gönderim ve alım işlemlerinizi devamlı olarak PTT şubeleri aracılığı ile yapıyorsanız kendinize bir Posta Çeki Hesabı açarak işlemlerinizi daha kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Bu hesap sayesinde para gönderimlerinizi daha indirimli ve avantajlı bir hale getirebilirsiniz. Bu sayede yurtiçi veya yurtdışı para gönderimlerinizi kolayca yapabilirsiniz. PTT aracılığı ile tarafınıza işgöremezlik ödemesi, işsizlik ödemesi gibi pek çok farklı alternatiflerde para yatışı gerçekleşebilir. Para sorgulaması yapmak için genel olarak ilk tercih edilen yol PTT şubelerine müracaat ederek isim, soy isim ve T.C kimlik numarası ile yetkililer tarafından sorgulatmak olacaktır.

PTT'den T.C Kimlik Numarası İle Sorgulama 

PTT’den T.C Kimlik Numarası İle Sorgulama

Kişiler şubeye gittiklerinde şayet kalabalık bir yerde yaşıyorlar ise çok sıra bekleyebiliyorlar. Hele bide para henüz hesaplara geçmemiş ise vakit çöp oluyor. Bu sebeple de daha kısa ve basit yolları araştırmaya başlıyorlar. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte PTT üzerinden şahsınıza yatan paranın sorgulamasını sanal alem üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. T.C kimlik numarası ile sorgulama işleminin ilk seçeneğini şubeye müracaat etmek olduğunu söyleyebiliriz. Diğer seçenek ise şu şekilde olacaktır;

 • E-devlet sistemine T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yaparak,
 • ALO PTT’yi arayarak para sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Şahsınıza para yatıp yatmadığını belirtilen şekillerde gerçekleştirebilirsiniz. Bu alternatiflerin hepsi hakkında tek tek bilgi vereceğiz.PTT Şubesinden Para Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Adınıza yatan paraların sorgulamasını yapmak için herkesçe bilinen bu yöntem aslında diğer saydıklarımızın arasında en zahmetli olanıdır. Elinizin altındaki teknolojik gelişmeleri kullanmazsanız PTT kuyruklarında sıra beklemek zorunda kalırsınız. Bunun için ilk olarak il ve ilçenizde bulunan en yakın PTT şubesini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Daha sonra girişte gişe memuruna sıra almanız gerekecektir. Kalabalıksa vay halinize..

PTT şubelerine gidip sıranız geldiğinde gişede bulunan yetkililere T.C kimlik numaranızı doğru bir şekilde telaffuz ederek adınıza para gelip gelmediğini öğrenebilirsiniz. T.C kimlik belgesi de talep edilebilir. Bu sebeple yanınızda muhakkak bulundurun. Şayet paranız yattıysa kimliğiniz olmadan parayı size teslim etmeyeceklerdir. Ancak fiziksel bir efor sarf etmek istemiyorum diyorsanız da aşağıda belirteceğimiz diğer alternatifleri kullanabilirsiniz.

 PTT üzerinden asker yol parası sorgulama işlemi de yapılabilmektedir.

ALO PTT İle Para Sorgulaması

ALO PTT ile şubeye gitmeye gerek kalmadan pek çok işleminizi halledebilirsiniz. PTT Çağrı Merkezi Sesli Yanıt Sisteminde bulunan tuşları sırası ile doğru bir şekilde tuşlamanız ve sizden talep edilen bilgileri doğru bir biçimde girmeniz halinde istediğiniz cevaplara ulaşabilirsiniz. ALO PTT ile yapabileceğiniz işlemleri ve tuşlayacağınız numaraları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kartınız kaybolduğunda, kayıp çalıntı ve şüpheli işlem bildirimleri için; 1,
 • Posta Çeki, PTT Kart telefon bankacılığı şifre işlemleri ve SGK ödemeleri için;1,
 • Yurtiçi kargo, kurye, yurtdışı koli ve APG ile turpex; 2,
 • Posta ve Telgraf hizmetlerinde yapılan gönderiler için; 3,
 • Hızlı Geçiş Sistemi işlemleri için; 4,
 • PTTCell işlemleri için; 5,
 • E PTT AVM için; 6,
 • Kayıtlı Elektronik Posta ve E-Tebligat işlemleri için; 7,
 • PTT hizmetleri hususunda detaylı bilgi için; 5,
 • Veri iznine ulaşma işlemleri için; 0,
 • Kurumla alakalı işlemler için ise; 9’u tuşlamanız gerekecektir. Ana başlıkların detaylı sorgulamaları için linke tıklayabilirsiniz.

PTT Müşteri Hizmetleri sayesinde görüldüğü üzre şubeye gitmeye gerek kalmadan pek çok işlem halledilebilecektir. Öğrenmeniz gereken bilgiler için ALO PTT’yi arayarak gerekli tüm işlemleri birkaç tuşlama ile yapabilirsiniz. Çağrı Merkezinden sesli iletişimin yanı sıra mesaj aracılığı ile yazılı olarak da iletişime geçilebilmektedir. ALO PTT iletişim numarası:

 444 1 788

Sıradan vatandaşların yanı sıra engelli vatandaşlara da hizmet sağlanmaktadır. 0312 309 59 13 numarası Engelli Dostu SMS Hattı olarak belirlenmiştir. Engelli vatandaşlar bu numara aracılığı ile PTT hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Bedenen engelli bireylerin yanı sıra işitme engelli ve konuşma engelli bireyler için de Müşteri Hizmetleri kurulmuştur. Bunun için ilk olarak PTT Chat linkine tıklayarak isim, soy isim, T.C kimlik numarası, telefon ve doğum tarihi ile kayıt olunması gerekmektedir. Belirtilmiş olan formda yapmak istediğiniz işlem için de “Konu” isimli bir sekme yer alacaktır. Buradan yapmak istediğiniz işlemi seçip “Kabul Ediyorum” kutucuğunu işaretleyip “Devam” tuşuna basmanız halinde işleminiz tamamlanacak ve sizlerle konferans yapılarak iletişim sağlanacaktır.

PTT Mesajla Bakiye Sorgulama

PTT üzerinden bakiye sorgulaması yapmanın birden fazla yolu bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi yukarıda da bahsini geçirdiğimiz Çağrı Merkezleri olmaktadır. Çağrı Merkezini arayıp Müşteri Temsilcisine bağlanarak belirttiğimiz tuşlamaları yaptıktan sonra talep ettiğiniz işlemlere ulaşabilir, bilmediğiniz ve merak ettiğiniz konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 444 1 788 numarasını arayarak bakiye sorgulaması yapmak için ilk olarak 1 daha sonra 2 tuşuna basmanız ve müşteri numarası ve telefon şifresini girmeniz talep edilecektir.

PTT Mesajla Bakiye Sorgulama

PTT Mesajla Bakiye Sorgulama

Bir diğer alternatif yol ise PTT şubelerinde bulunan ATM’ler olacaktır. En yakın ATM’ye giderek kartınız ile bakiye sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Cep telefonunuzun Android ve IOS işletim sistemlerine göre App Store ya da Google Play Store uygulamalarından “PTT Bank, PTT AVM, PTT Kargo” gibi uygulamaları cep telefonunuza indirerek de bakiye sorgulaması ve diğer pek çok işlemi halledebilirsiniz.

PTT tarafından geliştirilen uygulamalardan bir tanesi de Web Chat olmaktadır. Bu sisteme ulaşım sağlamak için ilk olarak Alo PTT sayfasına giriş yapmanız gereklidir. Daha sonra sağ üstte bulunan Web Chat butonuna tıklamalısınız. Ancak bilmeniz gerekiyor ki sistem yalnızca 08:00 ve 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Web Chat

Web Chat

Herkesin merak ettiği ve sürekli araştırmalara konu yaptığı mesaj aracılığı ile bakiye sorgulaması şu an için maalesef ki uygulanamamaktadır. PTT Kart ve şahsınıza ait gelen paraların sorgulamasını yalnızca belirttiğimiz şekillerde gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet PTT Çek Hesap Bildirimi

Adınıza ait paranın yatıp yatmadığını sorgulayabileceğiniz sistemlerden bir tanesinin de e-devlet olduğundan bahsetmiştik. E-devlet vatandaşın devlet arasındaki elektronik bağlantı diyebiliriz. Bu sistem üzerinden birden fazla işlem gerçekleştirilebildiği gibi PTT’den alacağınız ücretlerin sorgulaması da yapılabilmektedir. Bunun için ilk olarak bir e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Şayet halen bir e-devlet şifreniz yok ise en yakın PTT şubesine müracaat ederek şifre edinebilirsiniz. E-devlet’ten yapabileceğiniz PTT işlemlerine ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz. PTT üzerinden alabileceğiniz SGK  ödemelerinin sorgulaması için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • İlk olarak e-devlet sistemine giriş yapın.
 • Daha sonra yardım butonuna “4A, 4B İşgöremezlik Ödemesi Görme” yazın.
 • Herhangi bir durumdan dolayı rapor almışsanız ve işgöremezlik ödemeniz adınıza yatırılmış ise yönlendirildiğiniz sayfada tüm rapor bilgilerinizi görebilirsiniz.
E-Devlet PTT Çek Hesap Bildirimi 

E-Devlet PTT Çek Hesap Bildirimi

SGK işgöremezlik ödeneğinizin adınıza yatıp yatmadığını bu sistem sayesinde öğrenebilir ve belirli ödeme yapılmış ise PTT şubelerine müracaat ederek ödemelerinizi alabilirsiniz. Aynı zamanda miras sorgulama işlemlerini de e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için belirttiğimiz bağlantı linkine tıklayarak miras bırakan kişinin T.C kimlik numarasını ilgili kutucuğa yazıp “Sorgula” tuşuna bastıktan sonra adınıza bir Veraset İlamı Belgesi bulunuyor ise ekran yansıyacaktır.

PTT şubelerinden adınıza bir para gönderimi yapılmış ise içerikte belirttiğimiz seçenekleri kullanarak şubeye gitmenize gerek kalmadan sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.
YORUMLAR

Önemli mi?*

 1. Cüneyt dedi ki:

  Sosyal yardımlaşma parası almadım sonuçlandımı eşim Meryem Aksu Alkan

  (5/5)
 2. Hasan dedi ki:

  Adıma havale varmi

 3. Keremakdemir dedi ki:

  Kerem Akdemir adimasosyal yardım parası yatimi

 4. Mehmet sait başaran dedi ki:

  Sosyal yardımlaşma dan adıma yatan para varmı

 5. Özkan dedi ki:

  Adıma yatan para varmı

 6. Hayriye dedi ki:

  Adıma yatan para varmi

 7. Hamdullah dedi ki:

  Ihtiyaç sahibine verilen 1000 tl para kime veriyor bizide veriyormu

 8. ozan dedi ki:

  Hani para nerde

 9. Yeter dedi ki:

  PTT de benim adıma yatan para varmı

  1. Yetgin çetin dedi ki:

   Adıma yatan para varmi

 10. Asiye dedi ki:

  Adıma yatan para varmı öğrene bilirmiyim

  1. Sinem dedi ki:

   Adımıza yatırınan parLar yok herkes kendi cebini dolluyor

 11. Sevda bavkır dedi ki:

  Adıma yatan para varmı

 12. Sevcan sevim dedi ki:

  Ppt kart hesabima para yattimi

  1. ibrahim koç dedi ki:

   ptt hesapta paramedics varmint