Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa - Kredi Kartı - Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır? (2019 Güncel)


Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır? (2019 Güncel)
Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır? (2019 Güncel)

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır? (2019 Güncel)

Kredi kartının kullanılma amacı finansman ihtiyacını karşılamak ve yapılan alışverişin taksitlendirilmesini sağlamaktadır. Kredi kartı taksitlendirme işi her kullanıcı tarafından yapılmaktadır. Çünkü böylece yapılan harcamaların daha kolay ödenmesi sağlanır. Ancak bunun yanı sıra kredi kartı borçlarının düzensiz ödenmesi ya da ödemelerin birikmesi sebebi ile oluşan borçlar içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Bankalar tarafından ise müşterilerinin borçlarını ödeyebilmesinin kolaylaşması amacı ile kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi yapılabilmektedir. Bu bankalar Yapı Kredi, Ziraat, Vakıfbank, Garanti, İş Bankası vb. olmaktadır. Sizler için hazırladığımız içeriğimizde kredi kartı borcu taksitlendirmenin nasıl yapılabileceğini anlatacağız.

Kredi Kartı Taksitlendirme İşi Nasıl Yapılır?

Konu kredi kartı olunca söylenecek çok söz var. Bankacılık ürünü olarak müşterilerine sunulan kredi kartları dost gibi görünse de düşman olabiliyor. Kredi kartı kullanmanın pek çok avantajı bulunuyor. Aldığı maaş belli olanlar, fatura, mutfak masrafı vb. derken ay sonunu zor getiriyor. Ekstra bir gider çıktığında ise kredi kartı tercih ediliyor. Bireysel kredi kartlarına pek çok harcamada ise taksit yapılabiliyor. Düzenlenen yönetmeliğe göre taksit yapılamayan pek çok sektör bulunmaktadır. Ofis malzemesi, kozmetik, yemek ve gıda ürünleri, pazarlama, alkollü içecek ve akaryakıt alımlarında taksit uygulanamamaktadır. Yapılan düzenleme ile birlikte yapılacak olan telekomünikasyon harcamaları üzerinde bulunan taksit yasağı ortadan kaldırılmıştır.

Kredi Kartı Taksitlendirme İşi Nasıl Yapılır?
Kredi Kartı Taksitlendirme İşi Nasıl Yapılır?

Kredi kartı dosttur, çünkü harcamamızı destekler ve sunduğu taksit seçenekleri ile ödememizi kolaylaştırır. Kredi kartı düşmandır, çünkü ne kadar limit verilirse o kadar harcama yaparız. Bu anlamda yapılacak olan harcamalar üzerinde bir kontrol sağlamayız. Kredi kartları limitleri gelir durumuna göre belirlenmektedir. İlk yıl gelirin iki katı, ikinci yıldan sonra ise dört katı olabilmektedir. Yani ilk aşamada asgari ücretle çalışan birinin kredi kartı talep etmesi durumunda kendisine 3200 TL limitli kredi kartı verilecektir. Kredi kartı kullanımının devamlı olabilmesi için borcun en az asgari tutarının ödenmesi gerekiyor.

Şayet bir yıl içinde bu asgari tutar 3 kez ödenmezse kredi kartı kullanıma kapatılmaktadır. Zaten yapacağınız alışverişlerde ödemenin peşin mi, kartla mı, kartla ise kaç taksit yapılacağı sorulmaktadır. Kredi kartına yapılacak olan taksit sayısı ise alınan ürünlere göre değişiklik göstermektedir. Ziraat Bankası 0,98 Faizli Konut Kredisi vereceğini duyurdu. İçeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme

Banklardan alınan kredilerin geri ödenmemesi durumunda banka sunacağı faiz oranı ve vadeler ile müşterilerine kredi yapılandırması yaparak ödenmesini kolaylaştırmaktadır. Bu durum kredi kartlarında da söz konusu olmaktadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yayınlanan bildiriye göre bankalar tarafından, müşterilerin var olan kredi borçları, bankanın güncel faiz ya da kar oranları dikkate alınmak üzere taksitlendirilebilmektedir. Kredi kartının türü farketmeksizin kredi kartı borç taksitlendirilmesi talebi ile bankalara başvuru yapılabilmektedir. Yani bankaların böyle bir hakları bulunmaktadır. Şahısların da borçları ödemesi bu yolla daha mümkün olmaktadır.

Bankalar tarafından müşterilerinin var olan kredi borçlarının ödenebilmesi amacı ile sunduğu pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. Bankalara göre değişmekle birlikte kredi kartı borç yapılandırması işlemi 48 aya varan vade seçenekleri ile taksitlendirilebilmektedir. Vadeleri tamamen bankalar belirlemektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta taksitlendirme işlemi yapıldıktan sonra şahısların ödemelerini düzenli yapmasının gerekliliğidir. Şayet borçlarınızı düzenli ödemezseniz hakkınızda yasal takip başlatılabilecektir.

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme
Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme

Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Kredi kartları için müşterilere uygulanacak olan faiz oranlarının üst limitleri belirlenmiştir. Gecikme faizleri dışında kalan, kredi kartı borçları için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından uygulanacak akdi faiz oranı belirlenmiştir. Kredi kartları için açıklanan akdi faiz oranları bankalarda aynı olmak üzere yüzde 2,25 olmaktadır. Kredi kartı tercihinde bulunulurken dikkat edilmesi gereken nokta ise puan sistemi olmaktadır. Ayrıca kredi kartları için uygulanacak olan gecikme faizleri ise yüzde 2,75 olarak belirlenmiştir.


Kredi kartı borçlarının taksitlendirilebilmesi için belirlenmiş kurallar bulunmaktadır. Ancak bankalara göre bu kurallar farlılık gösterebilecektir. Ancak belirtmemiz gerekiyor ki kredi kartı borç taksitlendirmesi yapılırken dikkat edilecek olan husus müşterinin gelir durumu olmaktadır. Zaten taksitlendirme seçeneğinin sunulmasının amacı müşterinin borcunu daha rahat kapatmasının sağlanmasıdır. Bu işlemin yapılandırma seçeneği ile karıştırılmamış olması gerekiyor. Çünkü kredi kartı borç taksitlendirmesinde müşterilerinin kredi puanları dikkate alınmamaktadır.
Taksitlendirme işleminin yapılabilmesi için banka ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Ödeme planlarının oluşturulabilmesi için banka ile etraflıca görüşmek gerekmektedir. Borç taksitlendirmesi yapabilmeniz için kredi kartınızın yasal takibe girmemiş olması gerekmektedir. Başvuru sonrası banka tarafından sunulan yeni faiz oranı ve vadeler ile borcunuza taksit yapılıyor. Gecikme faizleri nedeni ile borcunuzun sürekli olarak artış göstermesinin önüne geçilmiş oluyor. Ayrıca diğer masraflardan da kurtulmuş olmaktasınız. Ancak bankaların bu konuda getirdiği sınırlamalar söz konusuysa yapılması gereken borç kapatma kredilerine başvurarak kredi kartı borcunuzu kapatmanız olacaktır.
Taksitlendirme Nasıl Yapılır?
Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

29840 sayılı Resmi Gazete’ de borç yapılandırılması ile ilgili düzenlemeler yapılmıştır. Bu yönetmeliğin 2. maddesine göre, kredi kartı borcu olan kişilerin kredi kartı sahipleri tarafından bankalara borç taksitlendirilmesi ile gitmeleri durumunda taksitlendirme işlemi yapılır ve bu işlem ancak 72 ayla sınırlı alabilir. Taksit tutarının ise asgari ödeme tutarına ekleneceği açıkça belirlenmiştir. Bankalar tarafından taksitlendirme şartları farlılık arz edebilmektedir. Bu amaçla bir de bankalar tarafından sunulan şartlara göz atalım.

Garanti Bankası Borç Taksitlendirme

Garanti Bankası kredi kartı borç yapılandırması yapabilecek bankalar arasında yer almaktadır. Yukarıda bahsi geçen yönetmeliğe dayanarak bankalar tarafından taksitlendirme işlemi yapılabilmektedir. Banka tarafından müşterilerine yansıtılacak herhangi bir işlem ücreti bulunmamaktadır. Şubeler aracılığı ile taksitlendirme işlemi yapılabileceği gibi  444 0 333 numarasını arayarak da taksitlendirme talebi bankaya iletilir. Borç taksitlendirme işlemi yapılabilmesi için 500 TL ve üzerinde borcunuz olması gerekmektedir. 

Banka tarafından borçların taksitlendirilebilmesi için geçerli olan bir üst limit bulunmamaktadır. Taksit tutarları kredi kartı ekstresine yansıtılmaktadır. Kredi kartınızın birden fazla olması durumunda bu kartlarınız için de borç taksitlendirme yapabilirsiniz. Borçları nedeni ile kullanıma kapanan kredi kartları taksitlendirme talebinden sonra kullanıma açılacaktır. Borç taksitlendirme işlemi ekstre kesim tarihinde yapılamamaktadır. Şubeler aracılığı ile borcunuzun erken kapanmasını da sağlayabilirsiniz. Düzenleme ile birlikte bankanın borç taksitlendirme vadesi 72 ay olarak belirlenmiştir. Aşağıdaki tabloda vadelere uygulanacak olan faiz oranları gösterilmektedir. 2019 Yeni Yıl Kredisi Veren Bankalar bulunmaktadır.

VadeFaiz Oranı
121,99
181,99
241,99
301,99
361,99
421,89
481,89
541,79
601,79
661,69
721,69

Halkbank Borç Taksitlendirme

Halbank da kredi kartı borç taksitlendirme işlemi yapılacak olan bankalar arasına yer almaktadır. Uygulanacak olan faiz oranı yüzde 2,25 olmaktadır. Paraf kart borçları 12 aya kadar vadelendirilmektedir. Banka şubeleri, internet şubeleri, ya da 0850 222 0 400 numarasından borç taksitlendirme talebine bulunabilirsiniz. Aşağıda 1000 TL olan bir borç üzerinden örnek taksitlendirme hesabı yapılmıştır.

örnek-ödeme-planı
Örnek ödeme planı

Asgari taksit sayısı 6 ay olmaktadır. Ticari kredi kartlarına banka tarafından borç taksitlendirme işlemi yapılamamaktadır. Taksitlendirme yapılabilmesi için kanuni olarak takibe alınan herhangi bir borcunuzun olmaması gerekmektedir. Ek kartlar için borç taksitlendirme işlemi yapılamıyor. Asıl kart sahipleri bu işlemi yapılabilir. Çünkü ek kartlar da asıl kartlara bağlı olarak çalıştığı için otomatik olarak taksitlendirme işlemine dahil edilecektir.

150 TL’ den 30 bin TL’ ye kadar olan borçlar taksitlendirilebilmektedir. Diğer taksitler için taksitlendirme işleminden sonra, vergiler, ücretler ve faizler hesaplamaya dahil edilmeyecektir. Hesaplama aracı ile örnek borç taksitlendirmesi yaparak aylık taksit tutarlarını öğrenebilirsiniz.

Diğer bankalara olan kredi kartı borçlarınız için taksitlendirme yapabilirsiniz. Ancak yukarıdaki verdiğimiz örneklerde olduğu gibi bankaların taksitlendirme işlemi için sunduğu vade ve faiz oranları birbirinden farklı olmaktadır. Konu ile ilgili banka şubelerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Nekonomi Yazarı

Şiir yazmak için, dünyayı anlamak gerekir. Görmek, dokunmak ve duymak duyu organlarımızın yaptığı işler iken, hayatı okuyup yazıya dökmek ruh gerektirir. Bunları yapabilmek ne güzel işler, gördüklerini açıklayamayan zaatların kopyalama yetenekleri ruh hastalığından ibaret.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir