Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Ana Sayfa - Kosgeb - KOSGEB Kira Desteği Ne Kadar? 2018 Yılında Nasıl Alınır?
kosgeb kira desteği ne kadar başvuru 2017
kosgeb kira desteği ne kadar

KOSGEB Kira Desteği Ne Kadar? 2018 Yılında Nasıl Alınır?

Yeni bir işyeri açan vatandaşın en çok düşündüğü konulardan biride dükkan kirasıdır. Kiralık işyerleri günümüzde çarşı merkezlerinde 2 bin liradan başlayıp 100 bin liraya kadar çıkabilmektedir. Kosgeb Girişimcilik Destek programı ile dükkan kirasını desteklemektedir. İşletme sahipleri yeni açacakları işyerlerinin kira giderlerini KOSGEB’den hibe olarak alabilirler.

KOSGEB’den kira desteği nasıl alınır?

KOSGEB’den yeni açılan işletmeler için dükkan kirasının alınması, girişimcilik destek programı dahilindedir. Bu program dahilinde hibe ve faizsiz krediden yararlanmaya hak kazananlar işyeri kirasını da karşılayabilirler. Programın harcama kalemleri şunlardır;

 • İş yerinin ilk açılış harcamaları 2 bin lira,
 • Dükkanın açılısı esnasında gerekli olan malzemelerin ve teçhizatın alınması için; 18 bin lira,
 • İşyeri kira ve diğer giderleri için 30 bin lira

Yukarıda sayılan 3 kalem geri ödemesizdir. Bununla birlikte aşağıda KOSGEB, 100 bin lira tutarında sabit yatırım desteği daha vermekte olup, bu da ilave edildiğinde 150 bin lira teşvik alınabilmektedir.

KOSGEB tüm harcamalar ve işyeri kira desteği 18 bin liradır.

Önce KOSGEB’e Başvurun, Sonra İşyerini Açın

2017 yılında yeni yürürlüğe giren bir kurala göre, artık girişimci vatandaşlar, önce ön onay alacaklar, sonra iş yerlerini açacaklar. Onay aşamasında kuruluş başvuru sahibinin zarar etmesini engelleyecek önlemleri alacak ve eğer bu iş tutmayacaksa, onay vermeyecek. Bu sayede işyeri kira sözleşmesi imzalanmadan önce hibe ve faizsiz kredi alacağını düşünerek işletmesini kuran vatandaşın zarar etmesine engel olunacak.

Esnaf KOSGEB’den kira desteği alabilir mi?

Aktif olarak çalışmakta olan esnaflarımız E-kobi kayıt işlemi sonrasında Kobi Bilgi Sistemine giriş yaparak, ekranlarında bulunan her türlü desteğe başvurabilirler. Bunların içerisinde işyeri kira desteği bulunan paketlerde mevcuttur. Bunun için en önemli şart, başvurulan destek paketinin şartlarını taşıyor olmaktadır. Örneğin onay almasa bile bu yıl sonuna kadar işletmesi açmış olan esnaf yine girişimci desteğinden istifade edebiliyor. Ancak 2018 yılı başında bu ortadan kalkıyor ve onay alınmadan açılan işletmeler devre dışı bırakılıyor.

İşyeri Kira Desteği Kaç Ay Ödeniyor?

Kosgeb sıfırdan başlayıp yeni işine patron olan kişilere, 2 sene boyunca kira desteği sağlıyor. Bu destek yukarıda anlatılan 18 bin liranın içerisinden kullanılıyor.18 bin lirayı almak için ise, 1 ve 2 bölgeler de %60, 3,4,5 ve 6. bölgelerde ikamet edenler %70 oranında destek alıyorlar. 24 ay içerisinde toplam harcamanızın %60’ı oranında kira desteği alabilirsiniz ancak bu tutar 18 bin lirayı geçemiyor.

İşyeri Satın Alanlara Destek Veriliyor mu?

Gayrimenkul sahibi olmak amacıyla, işyeri satın alan vatandaşlarımıza KOSGEB destek paketi dahilinde herhangi bir yardımda bulunmuyor. Ancak vatandaş işyerini kendi imkanları ile satın almış ve bunun sonrasında kendi dükkanında bir proje geliştirerek, bu proje dahilinde başvurursa, o zaman durum başka! Verilen desteğin proje kalemlerinde geçerli olan tüm giderler için destek alınabiliyor.

Kosgeb tarafından İnovasyon arge ve endüstriyel uygulama destek programı adı verilmekte olan bu paket ile de, işyeri sahibi esnafa kira desteği sağlanıyor. Eğer işletme teknopark içinde ise 30 bin liraya kadar, teknopark dışında ise 24 bin liraya kadar KOSGEB kira desteği ödüyor. Hem inovasyon da, hemde endüstriyel paketinde bulunan bu desteğin miktarı ise %75 ile sınırlıdır.

KOSGEB 2017 Desteklenen Sektörler ve Nace Kodları arasında eğer işyerinizin faaliyet alanı mevcut değilse kira desteklemesini unutun.

Son olarak 2016 yılında başlatılan, 2017 yılında süregelen ve 2018 yılında da verilecek olan KOSGEB sıfır faizli esnaf kredisinin limiti 50 bin lira olup, faizsiz olarak verilen bu destek sayesinde esnafımız 2 yıl sonra ödenen elli bin lirayı işyerinde dilediği gibi kullanabilmektedir.

Dükkan Kiralarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

dükkan kiralama

 • İşyerini kiralayan vatandaşın gerçek mülk sahibi olup olmadığına dikkat edin. Fatih Sultan Mehmet köprüsünü size satmasınlar.
 • Dükkanın büyüklüğü ve ileriye dönük olarak yapacağınız işe elverişli olması gerekir. Bakkal dükkanına simit fırını kurmayın.
 • Kontratı TL üzerinden imzalayın.
 • Kontrat yapmadan önce belediyeye giderek, dükkanda olması gereken kriterleri öğrenin. Belediye kabul etmezse, siz ne kadar beğenseniz de işiniz olmaz.
 • Eğer su, doğalgaz, elektrik işyeri sahibinin üzerine ise, siz sıfırdan üzerinize almıyorsanız, eski borçlarını mutlaka sorgulayın. KOSGEB’in eski borç desteği yok.
 • Her sene yapılacak olan yıllık kira artış bedelini kontrata yazdırın. İşletme sahibi sizi ikna etse de, işler iyi gidince kirayı misli misli arttırmasın.
 • Gereksiz yere hava parası ödemeyin. Bu hususta yasal olarak hiçbir hak talep edemezsiniz.

Dükkanı kiralamadan önce bu maddelere dikkat edin ve Kosgeb danışmanınız ile kira desteği konusunda bilgi alın.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...

Hakkında Kooperatif Başkanı

Esnaf ve Kefalet Kooperatifi, KOSGEB, TKDK ve diğer Devlet kuruluşların vatandaşlarımıza verdiği Faizsiz Kredi, Hibe, Teşvik ve destek programlarını kaleme almaktayım.

4 Yorumlar

 1. Yanlış bilgi vermişsiniz , kira giderkeri 30000’lik destekten karşılanıyor

 2. Ben birsenelik elden para verip dükkan sözleşmesi yapıyorum bunun geri ödemesi olurmu KOSGEB den

 3. İs yerim 1 yıllık vergisi var kira yardımı alabiliyormuyum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir