Kosgeb İş Planı Örnekleri 2021 (YÜZDE YÜZ ONAYIN SIRRI)Kosgeb İş Planı Örnekleri 2021 (YÜZDE YÜZ ONAYIN SIRRI)

Kosgeb kuruluşu ülkemizde her yıl yüzlerce esnafımıza 60 bin lira hibe ve 370 bin liraya kadar proje ve iş planı karşılığında destek veriyor. Bu desteklerden yararlanmak isteyen esnafımızın 32 saatlik kurs sonunda hazırladığı iş planı ile başvurması gerekiyor. Garantili projeler ile başvuran gençlerimiz 2021 yılında da hibe almaya hak kazanıyor. Burada önemli olan KOSGEB’in istediği şeyi bilip, iş planı örneği ile başvuru yaparken eksiklerin büyük bölümünü tamamlamış olmaktır.

Kurs sırasında projenin nasıl hazırlanacağı anlatılsa da, daha önce hazırlanan ve hibe kredi alınan projeler daha çok tercih ediliyor. Esnafkredi.net sitemizde; küçük esnafından büyük esnafına, basit usulden şirketlere kadar 23 adet hazır KOSGEB iş planı örneklerini listeledik.

Örnekler kişiler tarafından boş iş projesinden hazırlanmış olup, tüm içerikler girişimcinin kendi isteğine göre şekillenmiş durumdadır. Tam olarak aklınızda ki iş fikrini uygun proje bulamazsınız. Örnek vermek gerekirse; Manav dükkanı açmak isteyenler giyim projesinin pazarlama kısmını, cafe açmak isteyenler büfe projesinin reklam kısmını değerlendirebilir. Kosgeb yüzlerce farklı sektöre kredi veriyor. Kosgeb iş planı örnekleri listesini inceleyebilirsiniz.

Size uygun olan sektörü inceleyebilir ve iş planınızı kendi işinize uyarlayabilirsiniz.AİLE ÇAY BAHÇESİ İÇİN İŞ PLANI ÖRNEĞİ

Projeyi hazırlayan Murat bey daha önce benzer işletmelerde çalışmış. Bu projeyle, çevrede en çok tercih edilen Aile Çay evi olmayı hedefliyor. Çayın yanı sıra müşterilerine hamburger, tost gibi aperatif ürünleri de satmayı planlıyor. Çay bahçesi iş plan örneği için tıklayınız.

aile-çay-bahçesi-kosgeb-iş-planı-örneği

Aile Çay Bahçesi

BAKKAL VE MARKET

Bu iş planinda mahallede bir bakkal dükkanı açılması için proje hazırlanmış.  Markette bulunan tüm reyonlar aylara bölünerek ihtiyaç duyulan ürünler ve ortalama fiyatları hazırlanmış.

Bakkal ve market iş plan örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

bakkal-market-kosgeb-iş-planı

Bakkal market

Süper market, büfe, şarküteri veya küçük bir bakkal dükkanı açmak isteyen vatandaşlarımız bu projeyi değerlendirebilirler.

BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİS PROJESİ

Bir bilgisayar teknik servisi açılmak istenmesi sonucunda bu iş projesi doldurulmuş. İş yerinin bulunduğu civardaki tüm internet cafelerin ve bilgisayar servisine ihtiyaç duyulan dükkanların bilgisayarlarının tamir edilmesi amaçlanıyor. Projenin diğer hedefi ise yakın çevrede ki esnafın bilgisayarlarının tamir edilmesini kapsıyor. Bilgisayar teknik servis projesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bilgisayar Teknik Servis Projesi

DOĞALGAZ KOMBİSİ, PETEK/RADYATÖR VE DOĞALGAZ TESİSAT MALZEMELERİ SATIŞI VE TAMİR BAKIMI

Günümüzde neredeyse ulaşmadık yeri kalmamış olan doğalgazın kullanımının artması nedeniyle, birçok işletme ve konutlarda ısınma ihtiyacı artık kombiler ile  karşılanmaktadır. Bu cihazların ve gerekli diğer malzemelerin ( Petek/radyatör ,vana , tesisat malzemeleri  vb.) satış, tamir ve bakımları için pek çok yerde satış ve tamir dükkanları görülmekte, bu iş fikrinden yola çıkarak girişimci adayı Hakan bey kendi sahip olduğu işyerinde bu tür satış ve tamir bakım işleri ile ilgili gereken desteği KOSGEB’den talep ediyor.

Örnek iş projesine buradan ulaşabilirsiniz.

TEKSTİL DİKİŞ FABRİKASI

Giyim sektörüne ürün hazırlamaya çalışan Ercan bey, toptan kumaş satın alarak fabrikasında bu kumaşların işlenmesini ve dikilen elbiselerin satılmasını hedefliyor. Ercan beyin defolu olarak giyim ürünleri içinde bir planı var. Bu ürünlerin perakende olarak satılması istiyor. Böyle bir giyim dikim atölyesi kurmak isteyen girişimcimiz KOSGEB’den kredi talep ediyor. Tekstil dikiş örnek iş projesi için buradan ulaşabilirsiniz.

FOTOĞRAF STÜDYOSU

Proje sahibi Olcay bey, İstanbul’da bir fotoğraf stüdyosu kurmak istiyor. Bu kapsamda hazırladığı iş projesi fotoğraf stüdyosu kategorisinde iş kurmak isteyen vatandaşlarımıza KOSGEB örnek is plani niteliği taşıyor. Olcay bey iş yerinde sanat ve fotoğrafçılığı birleştirerek müşterilerine kaliteli bir hizmet vermeyi amaçlıyor. Fotoğraf stüdyosu örnek iş projesi için buradan ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf Stüdyosu Projesi

Fotoğraf Stüdyosu

OPTİK GÖZLÜKÇÜ DÜKKANI

İzmir ilimizden gözlük ve benzer ürünlerin satıldığı bir optik açmak isteyen Vacit bey, iş yerini özel bir göz hastanesinin yanında açmayı planlıyor. İş yerinin hastane yakınında olması nedeniyle, reçeteli gözlük almak isteyenlerin iş yerlerini ziyaret edeceğini düşündüğü gibi, bunun haricinde dükkanında ünlü markaların ( Rayban,Guess,Opmar,Lacoste,Atasun,Prada,Tommy ) gibi, güneş gözlüklerini de satmayı hedefliyor.

Örnek proje buradan incelenebilir.

GÜÇ KAYNAĞI PANOSU İMALATI (ELEKTRİK)

Kosgeb iş planını hazırlayan Hakan bey, bu projesinde fabrikalarda kullanılmakta olan, elektrik panolarının üretilmesini hedefliyor. Bütün pano parçalarını hazır olarak almayı düşünen Hakan bey, bu parçaları KOSGEB’den kredi alarak kuracağı iş yerinde birleştirecek ve satışa hazır duruma getirecek. Hakan beyin pazar araştırması sadece fabrikalar ve büyük işletmeler üzerine kurulmuş vaziyette. Elektrik ve elektriksel işler için KOSGEB iş proje örneği arayan esnaf adaylarımız bu projeyi inceleyebilir, içeriğinden örnek alabilirler.

GÜVENLİK SİSTEMLERİ

Kocaeli ilimizde açılması planlanan ve güvenlik ürünlerinin satışı için bir proje hazırlanmış. Bu projede güvenlik kamerası, alarm cihazı ev ve iş yerlerinin hırsızlara karşı güvenliğinin sağlanması için gerekli tüm alet ve edevatların satışı ile montajı yer almaktadır. Projede iş yeri için 2 adet van tipi otomobil alınması ve iş yerine özle bir web sitesi kurularak, müşterilere bu site üzerinden ulaşılması da hedeflenmiş. Güvenlik sistemleri örnek iş projesine buradan ulaşabilirsiniz.

Güvenlik Sistemleri

Elektronik sektörüne de yakın olan güvenlik sistemleri iş projesi, her iki alanda dükkan açmak isteyen esnaflarımız tarafından tercih edilebilir.

İŞGEM PROJE ÖRNEĞİ

Bilindiği üzere Kosgeb Girişimci Desteği programında İŞ-GEM projeleri ayrı bir yer alıyor. Projenin hazırlanmasından tutunda, desteğin verilmesine kadar İŞGEM proje örnekleri, diğerlerinden farklı bir alanda bulunuyor. Eğer girişimcimiz, İŞGEM proje örneği ile KOSGEB’e başvuru yapmak istiyorsa, bu projeyi inceleyebilir ve bu kapsamda bir plan hazırlayabilir.

CAFE, KAFETERYA

Türkiye’de girişimcilerin en çok açmayı hedefledikleri 3 işyerinden bir tanesi cafelerdir. Kafetarya sahibi olmak içecek ve yiyecek sektöründe hizmet vermek dışarıdan görüldüğü kadar basit değildir. Gençlerin kahvehanesi gibi hizmet veren cafeler, pastaneler, aile çay ocakları, fast foodlar hemen hemen aynı konsepte sahip ve aynı şekilde para kazanan iş yerleridir. Bu kapsamda aile çay ocağı için hazırlanmış bir proje örneği ekte sunulmuş olup, bu iş planı örneği istenildiği taktirde bir pastaneye veya bir kafeye de uyarlanabilir.

Kosgeb tarafından onay almış hazır iş plan örneğine ulaşmak için bağlantıya tıklayınızKosgeb Cafe İş Planı Örneği

KIRTASİYE VE FOTOKOPİ

Murat bey hazırladığı projede, müşterilerinin fotokopi ihtiyacını karşılamayı hedeflerken beraberinde de kırtasiye malzemeleri satmayı hedefliyor. Murat beyin kırtasiye dükkanı açmak yerine asıl amacı iş yerinin konsepti fotokopi üzerine kurulmuş vaziyette olup,  girişimcimiz iş yerine 6 adet fotokopi makinesi almayı amaçlıyor. Bu kadar makinenin satın alınmasının nedeni ise iş yerinin eğitim kurumlarına çok yakın bir mesafede kurulmasıdır. Kırtasiye, kitapçı veya fotokopici açmak isteyen vatandaşlarımız projeyi örnek alabilirler.

Kosgeb tarafından onay almış hazır iş plan örneğine ulaşmak için bağlantıya tıklayınız.

GIDA ÜRETİM TESİSİ

Aydın ilimizde bolca bulunan kuru incilerin Türkiye’nin dört bir yanında satıldığını hepimiz biliriz. Kosgeb kredisi almak isteyen Yasin bey, Aydın ilimizde üreticiden satın aldığı kuru incileri, kuracağı işletmesinde paketlemeyi ve paketlenmiş durumda ki hazır kuru incirleri yine Türkiye pazarında satışa sunmayı hedefliyor. Yasin bey açık halde satılan bir kuru incirin paketlenerek satılması durumunda daha fazla para kazandıracağını düşünüyor. Yasin bey iş yeri için bir depo ve ofis kiralayacak ve ileride işler büyüdüğünde otomatik makineler alıp, bayilikler vermeyi hedefliyor. Gıda sektöründe paketleme ve satışa hazırlama alanında KOSGEB iş planı hazırlamak isteyen girişimcilerin bu örnek projeyi incelemelerini tavsiye ederiz.

MARANGOZHANE

Marangoz atölyelerimiz için hazırlanan proje örneğinde, ahşap mutfak dolabı üretilmesi ve öncelikle yakın pazarda, daha sonra ise yurt dışında pazarlanması hedeflenmiştir. Proje sahibi Turan bey, Ankara ilinde bir kereste işleme iş yeri sahibidir. Başlangıçta küçük bir işletme olan dükkan ilerleyen zamanda, bir mutfak dolabı ücretim işletmesi haline getirilerek seri üretime geçiş yapacak. Marangoz ve mutfak dolabı iş planı arayanlar  inceleyebilir.

RENTACAR OTO KİRALAMA

Rent a car kiralama ve otomotiv hizmetleri işletmesi açmak isteyenler için hazırlanmış projede, hususi araçlar kiralanacak.  İş yerinin kurulacağı bölge olarak, talebin çok, rekabetin az olduğu bir yer seçilmiş. Oto galeri veya otomobil kiralama rent a car hizmetleri veren bir işletme kurmak isteyen girişimciler örnek olarak bu projeyi inceleyebilirler.

TEKSTİL SATIŞI ATÖLYESİ

Havlu, bornoz, nevresim takımı üretimi iş fikrinin hazırlanmasının sebebi, girişimcinin daha önce de bu sektörde çalışmış olması ve Bursa ilimizde bu tür işletmelerinin popüler olmasını kapsıyor. Girişimcimiz ilk yılda yaptığı satış oranını, 3 yıl sonra ikiye katlamak istiyor.  Bu iş fikri tekstil sektöründe, erkek veya bayan, spor ve klasik tüm tarzlardan bayilik almak isteyenlere veya elbise satış mağazası açmak isteyenlere örnek olacak düzeyde hazırlanmış.

UYDU ALICI RECEİVER VE ELEKTRONİK

Elektronik sektörüne eli yatkın olan Onur bey, perakende olarak televizyon ve anten kurulum ve satışı, receiver (uydu alıcı cihaz) satışı da yapmayı planlıyor. Elektronik ve elektrik sektöründe bilgi sahibi olan ve bu meslekten ekmek yemeyi hedefleyen esnafımız için örnek alınacak düzeyde bir proje hazırlanmış. Onur bey basit usul defter kaydı yaptırıp, basit usulden vergi ödemek yerine bir limited şirketi kurarak, şirketin olanaklarından yararlanmak istiyor.

WAFFLE KUMPİR CAFE FAST FOOD PROJELERİ

Kocaeli İlimizin İzmit ilçesinde bulunan ve çarşının en kalabalık yeri olarak bilinen yürüyüş yolu bölgesinde, waffle ve kumpir satışı yapılabilecek bir iş yeri kurmayı amaçlıyor. Son yıllarda gençlerimizin fast food alışkanlığının günden güne artış göstermesi ve gıda, yiyecek sektörünün eskimemesi nedeniyle bu  sektörde bir cafe açarak para kazanmayı hedefleyen Muhammet bey, waffla’da İzmit’in bir numarası olmayı amaçlıyor. Waffle kumpir cafe fast food örnek iş projesine ulaşmak için buradan ulaşabilirsiniz.

Waffle Kumpir Satış Dükkanı İş Planı

Waffle Kumpir Satış Dükkanı

YAPI DENETİM

Bu proje her ne kadar nalbur dükkanı açmak isteyenlerin aradığı bir örnek olsa da, girişimci Mahmut beyin amacı, deprem sonrasında binaların sağlamlık derecelerinin ölçüldüğü ve bu yönde projeler hazırlandığı bir yapı denetim şirketi kurulması amaçlanıyor. İstanbul’da kentsel dönüşüm projelerinin başlamadığı semtlerde hizmet verecek. Türkiye’de deprem yönetmeliğine uygun konuların inşa edilmesi için mevzuat hükümlerine göre yapı denetim bilirkişi hizmetleri önemli bir sektör haline geldi. Bu sebeple inşaat sektöründe iş kurmak isteyen, müteahhitler veya yapı malzemeleri satan iş yerleri de bu sektöre adım atmak için örnek Kosgeb yapı denetim iş planını inceleyebilirler. Yapı denetim örnek iş projesine ulaşmak için buraya tıklayınız.

PAZAR TEZGAHI

Kosgeb’in en çok başvuru aldığı sektörlerden biri de pazarcılık sektörüdür. Bu alanda gıdadan giyime, balıkçılıktan nalburiye sektörüne kadar binlerce esnafımız ekmek yiyor. Büyük pazarlarda ki pazarcı esnafın satış oranları bir çok ilimizde bulunan çarşı dükkanlarından daha fazla para kazandırıyor. Kosgeb pazarcılık iş projesinde daha önce bu sektörde yıllarca çalışan Ahmet bey, İzmir ilimizde ki pazarlarda satış yapmak üzere bir yumurta satış tezgahı açmayı planlıyor. Daha önce örneklerini gördüğümüz üzere Ahmet bey de, her ne kadar ufak çapta bir işletme kuracak olsa da, vergilendirme sistemi olarak Şirket usulünü tercih ediyor. Pazarcı örnek iş başvurusu için buraya tıklayın.

KOSGEB Seyyar Satıcılık ve Pazarcılık İş Planı Örneği

Pazarcılık

Yukarıda saydığımız 23 adet KOSGEB is planı proje örneği haricinde Kosgeb’in kendi hazırladığı boş proje örneği de sitemizde mevcuttur. Kosgeb örnek iş planı doldurma isimli dokümanı bilgisayarınıza indirerek, adım adım projenizi kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Kosgeb İş Planı Hazırlamada gerçek amaç şudur; İş Planını bunları yaparsanız yolunuza devam edebileceksiniz diyen bir araçtır. Bu nedenle bizim için çok önemlidir. Eğer elimizde iş planı olmaz ise sapmaları görmemiş çok zorlaşacak ve Farkına varmadan gereksiz sorunları yaşayacağız. Halbuki bu krizleri daha önceden görüp bunların zamanda önlem almamız hedeflerimize bakmamızı çok da kolaylaştıracaktır. KOSGEB iş planı hazırlama da ki esas amacımız varmak istediğimiz noktaları ve buraya nasıl varacağım göstermektir. Yoksa bunun bize başka bir yararı yok. Buna da hep birlikte yaparsak yani şirkette veya işte çalışan herkes, her kim olursa olsun ve hedeflerimizi paylaştığınız takdirde onların katılımına daha fazla olmuş olacak ve inandıkları katıldıkları hedeflere varmak için çaba gösterirler.

Bu nedenle ister ama ama çok kullandığımız zaman hem motivasyonu sağlayacak bir unsur hem de sürekli yolumuzu gözleri bize yardımcı olacak bir kontrol aracıdır. Bunun yanı sıra gene daha önce söylediğimiz gibi potansiyel Ortaklar banka Leasing şirketi gibi bize finansal destek sağlayacak firmalarda bu haritayı görmek isteyeceklerdir. Çünkü onlar da verdikleri parayı geri alabileceklerini görmek istiyorlar.

Bu anlatım genel proje hazırlama üzerine olsa da zaten KOSGEB size para ödemek için onay alan bir iş planını mutlaka hazırlamanızı istiyorum. Ben size bu konuyu atlamayın derim.
YORUMLAR

Önemli mi?*

 1. mehmet dedi ki:

  elektrikciler kosgepten yararlamıyor mu

 2. Topla dedi ki:

  FAYDALI BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜRLER.

  1. Kooperatif Başkanı dedi ki:

   Biz teşekkür ederiz.

 3. İş Planı dedi ki:

  Kosgeb iş planı danışmanlığı için iş planı adreslerinden ulaşabilirsiniz.

 4. Huseyin dedi ki:

  Merabalar arkadaşlar koskep PlaYstation nü destekliyormu acaba bi bilgisi olan varmı

 5. Bakkal dedi ki:

  Hazır kosgeb iş planı vereyim mi size?

  1. selena dedi ki:

   ver abim

 6. Ali Maraşlı dedi ki:

  Bende hazır iş planı çok cüzi fiyata satın aldım kendi projemi kendim yazdım. Nokta danışmanlık firması her sektörden iş planı satıyor.

  1. HÜSEYİN dedi ki:

   Size tek bi sorum olacak plastaisen projesi nasıl tuttururmuyum sizce

 7. Para Benden İş Fikri Sizden dedi ki:

  Merhaba benim adım yusuf. 400.000 TL. sermayem var. Bakkal dükkanı açmayı düşünüyorum ama ne yapsam bilemedim. Türkiye’nin neresinde olursa olsun iş kuracağım. para benden ama ortağa ihtiyacım var. 400 bin lira sermaye ile açacağım işyerine ortak olmak isterseniz, burada örnek projenizi yazın, değerlendirelim, olursa başlayalım.

  1. mehmet dedi ki:

   mardın kızıltepe olurmu

  2. Aylin dedi ki:

   Yusuf bey kusadası olur mu. Yıllık cirosu 2.5 milyon… numaram

  3. Firat dedi ki:

   Yapılacak en güzel iş elektrik üretmek satma derdin s yok alıcısı devlet

  4. mehmet dedi ki:

   merhaba ev tekstili üzerine hazır kurulu dükkanımız var iş ortağımız olabilirsiniz detaylı bilgi için numaradan whatsapp tan ulaşabilirsiniz

  5. Murat dedi ki:

   Mrb Yusuf bey ben zincirleme marketlerinde 6 altı yıl çalıştım. discont sistemi ile işleyişi sağlarım giderleri kontrol altına iyi alırım uygun görürsen Batman’da yapalım.okula yakın.

  6. Ferdi dedi ki:

   Merhaba bahce teli örgü makinasi alalım

  7. Soner dedi ki:

   Düğün salonu projem var param yetmiyor ayda temiz 40 bin kar var düşünürsen

  8. sema dedi ki:

   Fikri kullan!ayacaginizin garantis nedir bilemeyiz.o kadar paranız varsa fikirde vardır

  9. Ahmet eser dedi ki:

   Merhaba sera kiralayıp üretim yapabilirsiniz antalya da pembe domates ve biber çeşitleri ekimi avokado ve yeşillik tarzı ürünler için düşünebilirsiniz Pazar burada bile var ama Istanbul gibi bir mettopolde sağlam satış kanalı bulunabikirse para kazanmak katkat artacak

 8. Aydın dedi ki:

  Merhaba. Telefon aksesuar dükkanı açmak istiyorum. Bununla ilgili bir bilgi verir misiniz. Yani kosgeb desteği alabilir miyim böyle bir iş yeri açarsam. ?

 9. Serkan dedi ki:

  Tşk. ederim. fakat bu iş planları SÜPER.

 10. Yunus dedi ki:

  Merhaba bizim odun ateşinde gözleme ve kuru yufka(sofrada yemek, tepsi böreği yapmada v.b) üzerine bir işyerimiz var.bizim gibi odun ateşinde bu işi Antalya da yapan başka yok. Yaptığımız ekmekleri kahvaltılık ürünler satan yerlerede paketleyip satmayı düşünüyoruz. Odun ateşinde yapmak zor ve meşekkatli olduğundan kimse yapmıyor yani rekabet edeceğimiz rakibimiz yok. İşi büyütmek için hibe desteği için nasıl bir yol izlemeliyim?

 11. Asdf dedi ki:

  Sera kurmak için destek veriyor mu kosgeb

 12. Kilin dedi ki:

  Motorsiklet ve bisiklet yedek parça ve tamiri destekleniyor mu acaba.

 13. Neslihan dedi ki:

  İyi günler ben kına nişan organizasyon şirketi kurmak istiyorum bununla ilgili iş planı örneği nereden bulabilirim

  1. Gül dedi ki:

   Kosgeb organizasyon isini desteklemiyo bilginiz olsun hayirli geceler

   1. Şeyma dedi ki:

    Merhabalar ben çayır almak istiyorum . Daha önce böyle bir destek alan proje varmı. Senelik hasat oluyo ot balyaları. Bunun için destek çıkar mı?

    1. Fikri dedi ki:

     Tarım ve hayvancılığa bu tür bir kosgeb desteği yok.

     Aşırı iyimser bir yaklaşım iş planı gören üçüncü şahıslar tarafından Hemen fark edilecektir ve sizin ciddiye almayacak derdir Bunun yanı sıra kötümserlik de o kadar kötü Çünkü bu sefer de hedeflerinize varmak için çok zor yollar karşımıza çıkacak. Bu nedenle dengeyi kurmak ve gerçekçiliği yakalamak gerekiyor iş bedeninde onun içinde yaptığımız iş planlarını üçüncü şahıslardan paylaşıp onların fikirlerini almak çok yararlıdır. iş planı bir kere İşin başında yapılmalı yoksa hemen bugün yapılmalı krizi Beklemeyi hiç gerek yok Chris çıktıktan sonra zaten Onun fişi iş planı sürekli Nereye gideceksiniz o krizin size olan etkilerini iş branda göreceksiniz gerekli sapmaları düzeltip PDF varmaya çalışacaksınız dolayısı zamanlama diye bir şey söz konusu değil ancak revize edilmesi konusunda bir zamanlama düşünebilir Hani 6 ayda bir olabilir üç ayda bir olabilirim ayda bir labilir. ama iş planı sürekli yaşayan bir döküman iş planı konusunda üç eğitimimiz var Birincisi girişimciler için iş planı Yani bir İşe başlamayı girişim yapmayı düşünen kişilerin kendi Yol haritalarını içecekleri iş planı yapmalarına destek veriyoruz burada hazırladığımız iş planı sadece girişimcinin kendisine yönelik değil ve Finansal ihtiyacını karşılayacak kişilerin soracağı sorulara yanıt verecek bir yapıda ikincisi halihazırda faaliyet gösteren ama bir iş planı yapmamış yapmaya hazırlanan eden şirketlere iş planı nasıl yapılacağını gösteren bir eğitim veriyoruz Bir de 3. çalışma Şeklimiz var iş planı birlikte yapılır yapıyoruz. belirli bir süre içerisinde iş planı Aslında her plan yapıldığı andan itibaren geçersizdir neden geçersizdir çevre faktörleri dış faktörler sürekli değiştiğinden bizim planlarımızı da değişmesi gereklidir Bu nedenle yapılan iş planı da sürekli revize edilmek zorunda Iğdır birlikte hazırladığımız planları da zaman içerisinde birlikte denize edebiliyoruz iş planı işin sahibi veya yöneticisi tarafından şirketinin geleceği de göz önüne alarak uzun vadeli planları da var.

     1. gülsüm dedi ki:

      Merhaba ben de cafe açmayı düşünüyorum nasıl bir yol izlemeliyim