Kobi Beyannamesi Doldurma BASİT YOL (RESİMLİ ANLATIM)

Kobi Beyannamesi Doldurma BASİT YOL (RESİMLİ ANLATIM)

Kobi beyannamesi dondurma, güncelleme vb. bilgilere içeriğimizde yer verdik. Kayıt nasıl yapılır, beyanname nasıl güncellenir vb. tüm bilgileri içeriğimizden bulabilirsiniz.

KOSGEB Kobi Beyannamesi Doldurma ve Güncelleme İşlemi

Kobi beyannamesi doldurma işlemlerini sıfır faizli işletme kredisi faiz desteği almak isteyenler son güne bırakmadan yapmaları gerekiyor. Kosgeb faizsiz işletme kredisi desteğine başvuru yapmak isteyen esnaf ve kobilerin mutlaka kobi beyannamesi vermesi lazım bu yüzden Kosgeb  Veri tabanına kayıt olan esnafların işletmelerinin Kosgeb kobi statüsünde yer alıp almadığını değerlendirebilmek için kobi beyannamesi doldurmaları ve beyanname vererek işlemlerini zamanında yapmaları gereklidir.

Kosgeb desteklerine başvuruda bulunmadan önce işletmenin genel bilgilerinin Kosgeb sistemine kayıt edilmesi ve ardından işletme adına kayıt esnasında verilen ve e-mail adresine gönderilen Kullanıcı adı ve şifre ile birlikte sisteme giriş yapılarak kobi beyannamesi doldurma işlemine geçilerek kobi bilgi dökümanı çıktı halinde alarak gerekli diğer belge ve evraklar ile Kosgeb Müdürlüklerine bizzat giderek teslim edilmesi gereklidir. Destek programlarından yararlanmanın ön koşulu budur. Sonrasında Kosgeb gerekli inceleme ve denetlemeleri yaptıktan sonra kobinin desteğe uygun olup ulmadığının kontrolünden sonra onay işlemine geçer.

KOBİ Beyannamesi Doldurma

Esnaflara 2021 yılı için desteklerden yararlanabilmeleri için şimdiden gerekli kayıt ve güncelleme işlemlerini yapmaları önem arz etmektedir. Başvurular açıklandığında zaman kaybetmeden başvuru işlemlerini yapmak isteyenler için KOBİ Beyannamesi nasıl doldurulur ve güncelleme işlemleri nasıl yapılır resimli anlatımdan yararlanarak sizde kolaylıkla kobi beyannamesi doldurabilirsiniz.Kobi beyannamesi doldurma

Kobi beyannamesi doldurma

Kobi Beyannamesi Doldurma Kolay Anlatım

KOSGEB’in kobi statüsünde yer alan işletmelere sağladığı destekler ile faizsiz kredi olarak kullandırılacak. Bu destekten kaydı olan tüm Kobiler yararlanabilecek. Kosgeb’ e kaydı olan işletmelerin kayıt işlemlerinden sonra Kobi beyannamesi de vermesi gerekiyor. Daha önceden  kayıtlı olan işletmelerin ise mutlaka beyannameleri güncellemeleri gerekiyor. Desteklemelerden yararlanmak isteyenlerin beyanname doldurmaları ve daha evvel doldurmuş oldukları beyannameleri güncellemeleri gerekiyor. Başvurularda sıkıntı yaşamamak için bu işlemleri şimdiden yapmanızı tavsiye ederiz.

İsterseniz daha önceden Kosgeb’ te kaydı olmayan ilk defa işletme kaydını yaptıracak olan esnaflar için Kosgeb veri tabanına kayıt olma ve kobi beyannamesi doldurma işlemlerini anlatmaya başlayalım.

Kosgeb Veri Tabanına Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?

Kosgeb veri tabanına kayıt olmak için öncelikle Kosgeb.gov.tr üzerinden E-kobi giriş ekranından ‘Kosgebe ilk defa başvuru‘ yapacaklar için verilen linke tıklayarak işletmeye ait genel bilgiler, işletme adı, işletme statüsü, vergi dairesi, ili, numarası, Yetkili kişi adı ve soyadı,  SSK işyeri sicil numarası, işletme kuruluş yılını,  işletmenin bulunduğu yeri, esnaf ticaret sicil numarası, işletmenin bağlı bulunduğu meslek kuruluşu, işletmenin faaliyet gösterdiği alanı seçmek için verilen faaliyet konusu linkinden;

Kobi beyannamesi doldurma

İLK KAYIT İŞLEMİ

 

NACE kodu ve NACE ikili kodu, İşletmeye ait iletişim bilgileri, Posta kodu, İl/ ilçe, Telefon, faks, cep telefonu, e-mail adresi web adresi gibi bilgileri doldurduktan sonra yukarıdaki bilgilerin doğruluğunu taahhüt ederim butonuna tıklayarak verilen güvenlik kontrol numaralarını yazarak en son olarak kaydet butonuna tıklayarak  İşletme adına verilen KOSGEB E-KOBİ Kullanıcı Adı ve Şifresi alarak Kobi beyannamesi doldurma işlemine geçebilirsiniz.

Kobi Beyannamesi Doldurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle aşağıda ki kullanıcı adı kayıt ve giriş sayfası görüntülenecektir.

Kobi beyannamesi doldurma

GİRİŞ SAYFASI

  • Kobi beyannamesi doldurmak için mutlaka Kosgeb Veri tabanına kayıt olmak ve kayıt esnasında verilen Kullanıcı adı ve Şifresi ile birlikte yukarıdaki ekrandan giriş yapılarak   kutucuğa tıklayarak kobi beyannamesi yılını 2021 olarak seçim işlemi yapılmalıdır. Kobi beyannamesi güncelleme yapmak isteyenler de aynı şekilde yılı değiştirmelidir. Sistemi zaman aşımına uğratmamak için yapılacak tüm işlemlerin 15 dakika içerisinde tamamlanması gereklidir.
  • Sonrasında işletme için sorulan sorular arasında işletmeye en uygun olan seçeneği işaretleyerek DEVAM butonuna yeniden tıklanır. Kobi bilgilerinin güncelleme işleminin yapılması esnasında SGK bilgileri ile Mali bilgilerin sisteme olabildiğince doğru şekilde girilmesi önemlidir evrak üzerinden giriş yapmanız hata yapmanızı engelleyecektir. Kobi beyannamesi verilirken en önemli bilgiler arasında olan Mali bilgileri içeren işletmenin Mali Bilanço toplamı bölümü ve Net satış hasılası bölümlerini kuruş, virgül veya nokta kullanmadan direk olarak doldurmak önemlidir. Kobi beyannamesi doldurulması ve güncelleme işlemlerine işletme adına imza atmaya yetkili kişinin bilgilerini girilmesi bu bilgilerde herhangi bir yanlışlık yapılmaması da önemlidir.
  • Kobi beyannamesi adımlarında Yetkili Personel bölümünü doldurmak için aşağıdaki gibi Yetkili Ekle ye tıklayınız.

Kobi beyannamesi doldurma

  • Yetkilinin adı soyadı, cep telefonu, ünvan bilgisi, temsil yetkilisi ve imza alanları doldurarak işletme adına imza atmaya yetkili kişinin bilgilerinin girişinde hata yapmamaya özen gösterilmelidir. Ayrıca işletme adına yetkili kişi olarak birden fazla kişi ekleyebilirsiniz. Girilen tüm bilgilerin güncellemesinin yapılarak düzelilmesi için de Yetkili Düzelt silmek içinse Yetkili Sil butonlarını kullanabilirsiniz
  •  Bu işlemlerin ardından ekrana Faaliyet Konusu bilgileriniz üye olurken girdiğiniz bilgiler doğrultusunda otomatik olarak gelecektir.

Kobi beyannamesi doldurma

  • İşletmenin faaliyet gösterdiği alan ve konusunun  karşınıza çıkan listedekilerden farklı olması durumunda Faaliyet konuzu seçmek için tıklayın butonuna basınız ve karşınıza gelen ekrandan seçiminizi yapıp butonuna tıklayınız.
  • İşletme adres bilginiz kosgeb veri tabanına kayıt olurken verdiğiniz bilgiler doğrultusunda otomatik olarak gelecektir. Adres bilgilerinde güncelleme, düzeltme ve değişiklik yapmak istersiniz

Kobi beyannamesi doldurma

  • Yukarıdaki butonlardan yapmak istediğiniz düzeltme işlemleri için karşınıza gelen ekranlardan işleminizi yapabilirsiniz.  Girilen bilgilerin düzeltme ve güncelleme işlemlerinde sonra karşınıza çıkacak kaydet butonuna tıklayarak bir sonraki işleme geçebilirsiniz.
  • Bu işlemlerin sonunda Kobi beyannamesi bilgi dökümanının çıktısını almanıza yarayacak ekran gelecektir.       Görselde ki gibi indir kısmında butonlarına tıklayınız Word dosyası olarak  Kobi bilgi dökümanının çıktısını alınız.

Kobi beyannamesi doldurma

  • Kobi bilgi dökümanın çıktısı doldurma ve güncelleme işlemlerinde alınması gereklidir. Gerekli diğer evraklar olan İmza Beyannamesi/Sirküleri,  Ticaret Sicil veya Esnaf Sicil Gazetesi ile birlikte destek için kobi beyannamesinin çıktısını alıp kaşeli ve imzalı olarak KOSGEB Birimine teslim ederek değerlendirilme aşamasına geçebilirsiniz.

KOBİ Tanımı Yönetmeliği gereği; KOSGEB den desteklerinden yararlanabilmeniz için “KOBİ Beyannamesi” formunu ve eklerini internet ortamında doldurarak çıktısını alıp kaşeli ve imzalı olarak istenen belgeler ile birlikte bağlı olduğunuz KOSGEB Birimine teslim etmeniz gerekmektedir.Desteklerden ancak bu işlemleri yapan kobiler yararlanabilmektedir.
YORUMLAR

Önemli mi?*

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.