Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa - Tarım Kredisi - Kırsal Dezavantajlı İllere Yüzde 70-100 Hibe 2019 Desteği


Kırsal Dezavantajlı İllere Yüzde 70-100 Hibe 2019 Desteği

Kırsal Dezavantajlı İllere Yüzde 70-100 Hibe 2019 Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı bir ilke daha imza attı. Ülkemizde dezavantajlı olan 6 ilde başlatılacak olan proje kapsamında vatandaşlarımıza yüzde 70 ile yüzde 100 oranlarında hibe desteği verilecektir. Tarım ve hayvancılık faaliyetleri ile uğraşan vatandaşlarımızın yanı sıra, 40 yaşın altındaki, Toros dağlarındaki ve belirtilen 6 ilde, ilçe ve köylerinde ikamet eden vatandaşlarımıza yönelik olarak geri ödemesiz hibe  verilecektir. İçeriğimzden proje detaylarına ulaşabilirsiniz.

Kırsal Dezavantajlı İllere Destek Verilecek

2019 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı ile Kredi Garanti Fonu arasında yapılan bir protokol gereği tarım ve hayvancılık faaliyetlere ile uğraşanlara destekler verilecektir. Bu destek tutarları konulara göre değişiklik göstermektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı hibe ve destekleme ödemeleri konusunda oldukça hassas davranmaktadır. Bu durumun sebebi ise ülkemizin tarımsal anlamda dışa bağımlı olmasından kurtulması olarak gösterilebilir.

Ülkemiz şu an itibari ile dışa bağımlı bir ülke konumunda olmaktadır. Bu dışa bağımlılığın azalması kalkınma bakımından önemli gelişmeler kaydetmemize sebep olacaktır. Nasıl ki silahlarını üreten ülkeler diğer ülkelere meydan okuyor ve güç mücadelesinde bulunuyorsa, tarımsal anlamda da durum bu şekilde işlemektedir. Temel besin maddelerini dahi ithal olarak dışarıdan alan ülkeler bulunmaktadır. Bu ülkelerden bir tanesi de ne yazık ki Türkiye’dir.

Kırsal Dezavantajlı İllere Destek Verilecek 
Kırsal Dezavantajlı İllere Destek Verilecek

Bakanlık tarafından özellikle tarımsal ve hayvansal konularda dışa bağımlılığın ortadan kaldırılması amacı ile çeşitli projeler başlatılmıştır. Geçtiğimiz yıl kırmızı et üretimine yönelik olarak çeşitli destekler sağlanmaktaydı ve et fiyatları düşürülmüştü. Ayrıca çiftçilerimize yine bakanlık tarafından başlatılan projeler dahilinde hibe ve destekleme ödemeleri yapılmaktadır. İşte 2019 yılında bu projelere bir yenisi daha eklendi. Kredi Garanti Fonu ile yapılan iş birliği sonucunda 300 bin TL’lik kredi hacminin oluşması hedeflenmektedir.

Belirlenen 6 ilin dezavatanjlı yerleri olan yüksek kesimler ve kırsalda hayatlarını idame ettirmeye çalışan vatandaşlarımıza yönelik olarak hibe desteği sağlanacaktır. Verilecek olan bu destekler ile birlikte bu bölgelerin de avantajlı hale gelmelerinin sağlanması hedeflenmektedir. Ayrıca proje kapsamında sadece aileler değil, küçük ölçekli işletmeler ve birlikler de bulunmaktadır. Proje iki aşamadan oluşmakta olup ilk aşaması ile ilgili detaylar ilan edilmiştir. 100 Bin TL. Faizsiz Tarım ve Hayvancılık Kredisi alabilir ve işletmelerinizi kurabilirsiniz.

Kırsal Dezavantajlı İller Listesi

Kırsal Dezavantajlı Alanlar Projesi kapsamında ilk etapta destek verilecek olan 6 il bulunmaktadır. Bu illerin 45 ilçesinde  ve 2 bin 162 köyünde proje uygulanacaktır. İkinci etabında ise destek verilecek olan iller farklılık gösterecektir. Bu anlamda başlatılan proje kapsamında vatandaşlarımıza 2019 ve 2026 yıllarında proje devam edecektir. Dar gelirli ve alternatif gelire sahip olan aileler verilecek olan bu hibeler ile rahat bir nefes alırken ülkenin tarımsal anlamda gelişmesine de katkıda bulunulacaktır.

Proje kapsamında ilk aşamada destek verilecek olan iller aşağıdaki gibidir;

Kırsal Dezavantajlı İllere Destek Verilecek 
Kırsal Dezavantajlı İllere Destek Verilecek
 • Adana 
 • Mersin 
 • Osmaniye 
 • Kastamonu 
 • Sinop
 • Bartın illeri ve bu illere bağlı 45 ilçeye hibe verilecektir.

2026 yılına kadar devam edecek olan projenin ikinci aşamasında ise; 

Projeden Kimler Yararlanabilecek?

Projeden yararlanmak için aşağıdaki şartlara sahip olunması gerekiyor.

 1. Tarım ve hayvancılık faaliyetleri ile uğraşan çiftçilerimiz 
 2. 40 yaş altı çiftçilerimiz 
 3. Kooperatifler, birlikler ve kobiler 
 4. Kamu yatırımları 
 5. Toros dağlarında hayvancılık faaliyetleri ile uğraşan çiftçilerimiz 
 6. Bahsi geçen 6 ilde, ilçe ve köylerinde ikamet edenler projeden yararlanabilecektir.

Kırsal Dezavantajlı Alan Hibe Konuları

Proje kapsamında verilecek hibelerin konuları de destek oranları aşağıdaki gibi olacaktır;

🐏 Bitkisel ve hayvansal üretim yapan çiftçilerimize : %70🌿 40 yaş altında olan çiftçilerimizin yatırımlarına: %70 – %100

🤼‍♀️ Kooperatif, birlik ve kobilerin ekonomik yatırımları ve alt yapı çalışmalarına: %75

💧 Basınçlı sulama sistemleri, küçük ölçekli meyve halleri, mera ve pazar yolları, hayvan içme suyu yapıları, mezbaha vb. kamu yatırımlarına : %100 

🐮 Zorlu coğrafi koşullara rağmen Toros dağlarında hayvancılık faaliyetlerinde bulunan göçerlere de: %100 oranında destek verilecektir.

Hibe Başvuruları Nereye Yapılacak?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen hibe ve destekleme ödemeleri için başvurular çiftçilerimizin bağlı oldukları il ve ilçe müdürlüklerine yapılmalıdır. Bakan Pakdemirli tarafından projenin açılış töreninde yapılan açıklamalara göre ilk aşamada çiftçilerimize 52,5 milyon euro destek verilecektir. Proje 2019 yılında başlayacak olup 2026 yılına kadar devam edecektir. Projenin ikinci aşamasının da tamamlanması ile birlikte vatandaşlarımıza verilen hibelerin tutarları 98 milyon euroya ulaştırılacaktır. 

Bakan tarafından yapılan açıklama neticesinde 30 bin kırsal aileye ulaşılmasının hedeflendiği ifade edilmiştir. Bakanlık ile Kredi Garanti Fonu arasında yapılan iş birliği ile çiftçilerimize hibe verilmektedir. Ayrıca çiftçilerimiz işletme kurmak ve var olan işletmelerini modernize etmek amacı ile zaman zaman finansmana ihtiyaç duymaktadır. Bankalar ve finansal kuruluşlar tarafından çiftçilerimize hibe verilebilmesi için teminat sunulması gerekiyor. Kredi Garanti Fonu ile yapılan iş birliği neticesinde artık çiftçilerimizin de kredi alabilmek için teminat göstermelerine gerek kalmayacaktır. Böylece 300 milyarlık kredi hacmi oluşturulmuş olacaktır. Kenevir Üretimine İzin Verilen İller listesini inceleyebilir ve izin almak dahilinde kenevir üretebilirsiniz.

Hibe Başvuruları Nereye Yapılacak? 
Hibe Başvuruları Nereye Yapılacak?

Başvuru Evrakları

Tarım ve Orman il ve ilçe müdürlüklerine gidilerek yapılacak olan başvuru neticesinde sizden talep edilecek olan evraklar aşağıdaki gibidir. Müdürlük tarafından ek evrak talep edilmesi söz konusu olacaktır.

 1. T.C. kimlik belgesi
 2. Çiftçi kayıt belgesi
 3. İşletmeye ait belgeler
 4. Tarım yapılacak olan arazilere ait tapular gerekmektedir. Bunların yanı sıra bir dilekçe de yazmanız gerekiyor.

Kısal Kalkınma Hibesi Başvuru Dilekçesi Örneği

…………………………. İL/İLÇE TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ’NE                                                                        ……./……../………

İlgili bakanlık tarafından başlatılan Kırsal Dezavantajlı Alan Projesi kapsamında verilen hibelerden yararlanmak istiyorum. ………………. ili, …………….. ilçesi ve ………………… köyünde ikamet etmekteyim. Evraklarım ektedir. ……………………. faaliyeti ile uğraşmaktayım.

Gereğini arz ederim.

İmza

Ad Soyad

Proje Detayları

Ülkemizde tarımsal alanda faaliyet gösteren kesimin yaş ortalaması 50′ nin üzerinde yer almaktadır. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yapılan açıklama neticesinde bu ortalamanın 20’li yaşlara çekilmesi gerektiği ifade edilmiştir. Bu amaçla başlatılan proje kapsamında 45 ilçe ve 2 bin 162 köy bulunmaktadır. Kredi Garanti Fonuyla daha evvelden de yapılan çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmalar dahilinde çiftçilerimizin ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile hibe verilmektedir. Başlatılan proje kredi garanti fonu ile başlatılan 11. proje olmaktadır.

Proje ile 30 bin haneye ulaşılması hedeflenmektedir. Proje tamamlandıktan sonra vatandaşlarımıza verilecek olan hibe tutarı 98 milyon euroya ulaştırılacaktır. Zor coğrafi koşullarda vatandaşlarımız tarım ve hayvancılık faaliyetleri yaparak geçimlerini sağlamaktadır. Bu çiftçilerimizin faaliyetlerinin hızlandırılması ve hayatlarının kolaylaştırılması, ülke üretimine katılmaları amacı ile destek verilecektir.

Proje Detayları 
Proje Detayları

Özellikle yükselen yaş ortalamasının düşürülmesi amacı ile 40 yaşın altındaki çiftçilerimizin ve kadınlarımızın hibe desteklerine başvurmaları gerekiyor. Kendilerine verilecek olan destek oranları yüzde 70 ile yüzde 100 oranlarında olacaktır. Yani örneğin bir büyükbaş işletmesi kurmuş ve 100 bin TL yatırım yapılmış ise, başvuru yapılması durumunda çiftçimiz 70 bin TL hibe desteği alacak ve 30 bin TL’ yi kendisi yatırmış olacaktır. Ancak yine bakanlık tarafından karar verilmesi dahilinde yatırım tutarı olan 100 bin TL’ nin karşılanması gibi bir durum da söz konusu olabilir.

Zorlu coğrafi koşullarda hayvancılık faaliyetleri ile geçimlerini sağlayan göçerlerin de yapacakları yatırımlar için destek verilecektir. Kendilerinin yapacakları yatırımlar bakanlık tarafından yüzde 100 oranında desteklenecektir. Kobilerin, birlikler ya da kooperatiflerin alt yapı yatırımları için de yine 100 bin TL’ lik yatırım yapıldıysa 75 bin TL’si bakanlık tarafından karşılanacaktır. Çiftçi Kredisi Veren 5 Banka ve Şartlarını inceleyerek bu bankalardan tarımsal faaliyetleriniz için kredi alabilirsiniz.

Siz de Anada, Osmaniye, Mersin, Bartın, Sinop ve Kastamonu illerinde ikamet ediyorsanız bakanlık tarafından verilecek olan hibe desteklerinden yararlanabilir ve dezavantajlı durumunuzu avantaja çevirerek tarımsal faaliyetleriniz ile uğraşmaya devam edebilirsiniz.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Nekonomi Yazarı

Şiir yazmak için, dünyayı anlamak gerekir. Görmek, dokunmak ve duymak duyu organlarımızın yaptığı işler iken, hayatı okuyup yazıya dökmek ruh gerektirir. Bunları yapabilmek ne güzel işler, gördüklerini açıklayamayan zatların kopyalama yetenekleri ruh hastalığından ibaret.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir