İşyeri Açmak İçin Ustalık Belgesi Gerekli mi? Kiralasak Olur mu? 2020

05.01.2020
İşyeri Açmak İçin Ustalık Belgesi Gerekli mi? Kiralasak Olur mu? 2020


Ülkemizde yapılan yeni çalışmalar ve projeler doğrultusunda bir çok girişimci vatandaşımızı desteklemek ve teşvik vermek amacı ile hibe krediler verilmektedir.  Ve bunların yanı sıra aynı zamanda sıfır faizli kredi imkanları da sağlanmaktadır. Ülkemizde yapılan bu düzenlemeler sayesinde ve hayata geçirilen bu projeler sayesinde ise bir çok girişimcimiz kendi iş yerini açarak tabiri caiz ise ekmeğini taştan çıkarmayı başarmaktadırlar. Kendi iş yerini açan ve artık esnaf olarak yaşantısını sürdüren vatandaşlarımız girmiş oldukları sektörde ve tercih etmiş oldukları meslek kollarında bazı yükümlülükleri yerine getirmek zorundadırlar. Bu yükümlülüklerin başında ise ustalık belgesi yer almaktadır. Ustalık belgesi genel itibari ile meslekten mesleğe ve sektörden sektöre değişiklik göstermektedir. Hal böyle olunca da hepimizin bildiği gibi, esnaflarımızın iş yeri açmak için ustalık belgesi almaları gerekiyor. Hatta yanında çırak çalıştıran esnaf, Usta Eğiticilik Belgesi almak zorunda. Bu belgeyi almadan iş yeri açabilmek için ise, ikinci bir yöntem daha var. İş yeri açan esnafın, ticaret odasına kayıt olması da gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra Türkiye’de iş yeri açmak için ustalık belgesi nasıl alınır, hangi mesleklerde şarttır, tüm bu başlıkları değerlendirmemize aldık haydi şimdi hep birlikte inceleyelim.

İşyeri açmak için ustalık belgesi gerekir mi

İşyeri açmak için ustalık belgesi gerekir mi?

İŞYERİ AÇMAK İÇİN USTALIK BELGESİ GEREKİR Mİ?

 • Esnaflarımız iş yeri açtıklarında esnaf odasına kayıt yaptırırlarsa, mevzuat gereğince bu iş yerini açabilmek için ustalık belgesi almaları şart koşuluyor.
 • Esnaf odası yerine ticaret odasına kayıt olup, ticari sicile geçerse eğer, herhangi bir ustalık belgesi olmadan eğitim almadığı sektörde dahi iş yeri açabiliyor.

Geçmiş olduğumuz yıl içerisinde yapılan yeni düzenlemeler neticesinde esnaflarımız için oluşturulmuş olan projelerden bir tanesi olan ve yeni yürürlüğe giren bir uygulama sayesinde bazı meslekler için ustalık belgesi şartı ortadan kaldırıldı ve bu meslekler ustalık belgesi olmadan kolay bir şekilde istemiş oldukları dükkanları açabilecek ve mesleklerini idam ettirebileceklerdir. 2020 yılı içerisinde de geçerliliğini devam ettiren bu proje ile ustalık belgesi almadan bazı sektörler içinde ve bazı meslek dalları içinde iş yerinizi rahatlıkla açabileceksiniz. Tüm bu sebeple ustalık belgesi almadan uygulanabilecek meslek dallarını aşağıda maddeler halinde sizler ile paylaştık. Bu meslek dallarında faaliyet göstermeniz halinde ustalık belgesi almanız gerekecektir.

 • Bakkallar, şarküteri ve benzeri gıda satış  iş yerleri,
 • Manavlar; Sebze ve meyve satışı, tarımsal ürünlerin satışı,
 • Kitap satışı ve kırtasiyeler,
 • Balıkçılar; Deniz ve su ürünlerinin satışı,
 • Ayakkabı deri ve benzer yan ürünlerin satışının yapıldığı iş yerleri,
 • Elektronik ve elektrik ürünlerin satış elemanlığı,
 • Tıbbi araçların satışı
 • Giyim aksesuarları ve giyim ürünlerinin satışı,
 • İnşaat malzemelerinin satıldığı iş yerleri,
 • Mobilya ürünlerinin satışı;
 • Elektronik araçlar ve saatli elektrikli aletlerin satışı;
 • Sanayi makinelerinin satışı
 • Sanayide Oto Yedek parça satış işidir.

Bu değişiklik ile küçük esnafın ustalık belgesi olmadan iş yeri açabilmesinin önü açılmış oldu. Örneğin bir büfe, şarküteri, bakkal, market, manav gibi iş yerlerini açarken çıraklık eğitim merkezlerine üye olup, sırasıyla kalfalık ve ustalık belgesi almanız gerekli idi. Tabi bunun için yeterli süreniz yok ise, daha önce ustalık belgesi veya iş yeri açma belgesi almış bir vatandaş bulup, noterden diplomasını yani ustalık belgesini kiralamanız gerekiyordu. Bu durum yüzünden ise çok sayıda girişimcimiz esnaflığa atılamıyor ve hayallerinin peşinden koşamıyordu. Esnaflarımız için yapılan bu düzenlemelerin yanı sıra 2020 yılında da esnaflarımız için çok güzel projeler düzenlenmiş ve bir çoğu hayata geçirilmiştir.  Bu ne kadar doğru, güzel Türkiyem? Hedef 2023, duruma bak 🙂

Artık küçük esnafın kapı kapı gezerek ustalık belgesi veya iş yeri açma belgesi aramasına gerek kalmadı.

3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanununu bu sayfadan görüntüleyebilirsiniz.

Bu değişikliğe rağmen halen iş yeri açmak istediğiniz sektörde ustalık belgesi talep ediliyor ise, yapacak birşey yok. Mecburen Mesleki Eğitim Merkezlerinin yolunu tutacaksınız. Ustalık ve Kalfalık belgesi alma işlemi de eğitim durumunuza göre sınıflandırılıyor.

işyeri açma belgesi örneği

iş yeri açma belgesi örneği

Orta okul mezunları, Lise mezunları Üniversite mezunlarına farklı süreler ve sınavlar sonunda bu belgeler verilebiliyor. Lise mezunlarının mesleki eğitim liselerinden veya düz lise mezunu olmaları, Üniversite mezunlarının meslekleri ile ilgili üniversitenin bölümünü bitirmiş olmalarına göre bir sınıflandırma yapılıyor. Kısaca bahsetmek gerekirse;

İlkokul veya Ortaokul Mezunu İseniz; Önce kalfalık belgesi almanız şart. Bunun içinde kalfa olmak için 6 yıl, usta olmak içinse 5 yıl sigortalı çalışmanız gerekiyor. Eğer 11 yıl çalışma süreniz yok ise işiniz daha zor. Bu kez Mesleki eğitim programına katılmalı ve haftanın belli günleri okula gitmek zorundasınız. Veya iş yeriniz de işiniz ile ilgili sektörden bir personel çalıştırmalısınız.

Meslek Lisesi Mezunu İseniz; Mezun olduğunuz bölüm ile ilgili ustalık belgesini, Çıraklık Eğitim Merkezlerinde bir sınava katılarak alabilirsiniz.

Düz lise veya başka branşlardan ustalık belgesi almak isteyen Meslek Lisesi mezunları; Maalesef bu kez sizinde kalfalık aşamasından geçmeniz gerekiyor. Herhangi bir iş yerinde 8 yıl boyunca ustalık belgesi almak istediğiniz dalda çalışmışlığınızı belgelemeniz, (bu belge matbu bir form olup, çıraklık eğitim merkezlerinden alınarak doldurulacaktır) sonrasında önce kalfalık sınavına ve 3 ay sonra ustalık sınavına girerek belgeyi almaya hak kazanmanız gerekiyor.

Ön Lisans Mezunlarının Ustalık Belgesi Prosedürü; Kendi sektörünüzde iş kurmak istiyorsanız eğer, diplomanızla herhangi bir belgeye ihtiyaç duymadan bu işi halledebilirsiniz. Ancak başka bir sektörde ustalık belgesi istiyorsanız, en az o sektörde 1 yıl boyunca çalışmış olmanız gereklidir.

Tüm bunların yanı sıra 2020 yılında 18-29 yaş arasındaki gençlere devlet iş kurma desteği veriyor!

Ustalık Belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar ve Belgeler

Çıraklık eğitim merkezlerine başvurmadan önce hazırlamanız gereken ve sizden talep edilecek belgeler şunlardır.

 1. Türkiye Cumhuriyeti numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisi,
 2. Çalışmışlığınıza ait form (Mesleki eğitimden alınacak)
 3.  Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 2 Adet vesikalık fotoğraf (güncel olacak)
 4. Doktordan bu işi yapabileceğinize dair sağlık raporu (aile hekimi yeterlidir.)
 5. Mesleki eğitim merkezinde dolduracağınız matbu dilekçe,

USTA ÖĞRETİCİ BELGESİ NASIL ALINIR?

Eğer ustalık belgesi istenen bir sektörde iş yeri açmak istiyorsanız ve iş yerinizde çırak çalıştıracaksanız, usta eğitici belgesine ihtiyacınız var. Usta öğretici belgesi almak için yine en yakınınızda bulunan Mesleki Eğitim Merkezine başvurmalısınız. Bu merkezlerde her yıl dönem dönem usta eğitici kursu verilmektedir.

USTA ÇIRAK

Ustalık belgesi sahibi vatandaşın, bu kursa katılarak Usta Öğretici Eğitimi alması gerekmektedir. Kurs ortama ders süresine göre 2 hafta sürmektedir. Bu eğitim sonunda yapılacak yazılı sınavın müteakibinde Usta öğretici belgesi almaya hak kazanırsınız.

Eğitim sürecinde ustanın mesleği ile ilgili eğitimler yerine formasyon adı verilen, genel eğitim kuralları, çırakların eğitimlerinde dikkat edilmesi gerekenler ve bir ustanın bir eğiticiye dönüşmesi için gerekli olan dersler anlatılmaktadır. Tüm bu açıklamaların ardından net ve yalın bir dille söylemek gerekirse iş yeri açmak için ustalık belgesi gerekmektedir. Ustalık belgesi olmadan da açılabilecek iş yerleri bulunduğu gibi bazı meslek gruplarına ait sektörlere giriş yapan esnaflarımızın ustalık belgesinin ve usta öğretici belgesinin bulunması gerekmektedir. Ustalık belgesi alacak olan esnafların ise yukarıda bahsetmiş olduğumuz aşamaları tamamlaması gerekmektedir.YORUMLAR
 1. uğur dedi ki:

  bilişim teknolojileri alanı: iş yeri açma belgem kiralıktır. yıllık 1500 tl . ikametim istanbul sancaktepedir. belgeyi istanbul içinde her ilçeye verebilirim. iletişim: uğur

 2. Mutlu dedi ki:

  Sıhhi tesisat ustalık ve iş yeri açma belgesi kiralamak istiyorum aydında

 3. hakan dedi ki:

  Kantin İşletmeciliği belgemi ankara içi ve çevre iller için kiralayabilirim.

 4. Kader dedi ki:

  Biyomedikal is yeri acma belgesi isteyen olursa yaza bilir

 5. Kader dedi ki:

  Biyomedikal is yeri acma belgesi kiraliyabilirim isteyen olursa yaza bilir

 6. cihan dedi ki:

  kiralık aşçılık belgesi tel

 7. Gazi gültekin dedi ki:

  Ustalık belgesi kiraya verilir ascılık ankara

 8. Gazi gültekin dedi ki:

  Aşcılık ustalık belgesi kiraya verilir 050

  1. Abdullah dedi ki:

   Nasıl iletişim kurarız ücret ne dusunuyorsunuz?kafe restorant için değilmi belgenız?

   1. Gazi gültekin dedi ki:

    Kafe restorant için

   2. Gazi gültekin dedi ki:

    Abdullah belgeyi buldunuz mu bulmadıysanız var bende

    1. Sevilay dedi ki:

     USTALIK VEYA USTA ÖĞRETİCİ BELGESİ KİRAYA VERİLİR

   3. Gazi gültekin dedi ki:

    Facebook tan iletişim kurarız ekleyin beni

 9. Baran dedi ki:

  Merhabalar arkadaşlar ben üniversite okuyorum ama kendi iş yerimide açmak istiyorum cafe,market vb. Kendi iş yeri açma belgemle nasıl alırım yardım ederseniz sevinirim .:)

 10. GÜLSÜM ATILGAN TOPEL dedi ki:

  GIDA TEKNİKER ÖN LİSANS MEZUNUM…İSTANBUL AVRUPA YAKASI SEFAKÖY”DE İKAMET ETMEKTEYİM…İŞ YERİ AÇMAK İÇİN DİPLOMAMI KİRALAYABİLİRİM…

 11. Sevilay dedi ki:

  Arkadaslar ustalik isyeri acma belgesi kiraliyorum ilgilenenler iletisim kursun benimle

  1. Abdullah dedi ki:

   Belgenız hala kiralıkmı?ücreti nedir?nasıl iletısım kurarız

 12. Ali Hadim dedi ki:

  SANDVİÇ YERİ AÇMAK İÇİN TİCARET ODASI KAYDI YETERLİ Mİ YOKSA USTALIK BELGESİ HALA ŞART MI?

  1. Ilknurkerem dedi ki:

   İyi akşamlar
   Yer neresi nekadar istiyosunuz ücret

   1. Selcan dedi ki:

    Yiyecek içecek hizmetleri meslek lisesi pastacılık iş yeri açma belgemi kiralamak istiyorum ilgilenenler iletişime geçebilir.

 13. Ayhan dedi ki:

  Aşçı ustalık belgesi lazım yer Samsun Çarşamba

  1. Gazi gültekin dedi ki:

   Var ankaradayım

   1. Suna dedi ki:

    Fiyatı nedir

 14. Abidin dedi ki:

  Merhabalar
  Pastacılık belgelerimi kiralamak istiyorum
  İhtiyacı olan uygun fiyata kiralayabilirim

 15. Bircan dedi ki:

  Bayan kuaforu actim ama belgem yok belgesi olan birine ihtiyacim var varsa belgesi kiralaya bilirim

  1. Özge dedi ki:

   Merhaba belgemi kiraya verebılırım

   1. Müjdat dedi ki:

    Mrb özge hmm hala kiraliksa kiralamak isterim hangi sehirde ve nekadar ucret talep ediorsunuz

   2. Meral dedi ki:

    Merhaba kuaför açmak için aylık nedir istediğiniz belgeye kira

 16. Elmas dedi ki:

  Merhaba konyada kantin işletme belgesi lazım ilgilensen olurmu

 17. Oğuzhan dedi ki:

  Bilgisayar ustalik belgesi kiralanir meb onayli iletisim 2 11 İSTANBUL

  1. Seekan akarsu dedi ki:

   Pilavcı dükkanı aşçem aşçı sertifikası olan varsa kiralayabilir mi yıllık 700 tl uyan olursa ben balıkesirde kurcem bu işi zaten maksat dükkanda pilav ayran çok teferruatı yok 2 arkadaş aşçez zaten
   Uyan olursa

 18. salih dedi ki:

  aşcı belgesi yer açmak için kiraya verilir ihtiyacı olanlar arasın

  1. Emre dedi ki:

   Telefon numarası verir misin?

 19. Semih göze dedi ki:

  Ben elektrik elektronik dükkan açma belgemi kiralamak istiyorum 05 05 işine yarıyan arasın

 20. Yunus Bademli dedi ki:

  Arkadaşlar eşime kuaför salonu acacam Usta belgesi kiralamak istiyorum. Yardımcı olacak varsa görüşelim.

  1. Özge dedi ki:

   Merhaba haala açmadıysanız yardımcı olurum

 21. Serkan dedi ki:

  Merhaba kuaför acmak istiyorum belgem yok nasıl yapabilirim islemler nasıl gelişiyo baskasinın belgesiyle acilmada bi hukuksuzluk varmı başimız agrırmı

  1. Ahmet dedi ki:

   Mrb kuaforluk konusunda belge almaniza yardimci olabilirim baskasinin belgesiyle acacaginiza kendi belgenizle acarsiniz

   1. Arzu dedi ki:

    Merhaba nasıl yardımcı oluyorsunuz acaba?

    1. Ahmet dedi ki:

     Ikametiniz istanbulsa yuz yuze dilerseniz telefonla gorusebiliriz

     1. ercan dedi ki:

      ahmet bey konuyla ilgili bana ulasabilirmisiniz mail adresime telefonunuzu yaziniz sizi hemen ararim

     2. gülay demircioğlu dedi ki:

      kuaför dükkanı açmak için kalfalık ustalık belgesi olan arkadaşlar iletişim kuralım İstanbul

    2. melis dedi ki:

     ahmet bey kaç ayda belge alabilirim ve bu konu hakkında konuşmak için iletişim numarası yazar mısınız?

   2. Mehmet aslan dedi ki:

    Benim kalfalık belgem var ustalık lazım ulaşabilirmisiniz

   3. Şehrazat dedi ki:

    Merhaba bu Ustalık belgeleri nasıl alınıyor? Süresi nedir? Ve Manikür Pedikür Salonu için hangi belgeyi almam lazm ? Mail atarmısınız?

  2. naim orkan dedi ki:

   serkan kardeş bana ulaş yardımcı olabilirim

 22. Salih dedi ki:

  Aşcılık belgemi kiraya vermek istiyorum. Tel 4504 ankara

 23. Tansu dedi ki:

  Merhaba güzellik salonu ve kuaförlük için iş yeri açma belgem kiralıktır.Eskişehir de ikamet edenler ulaşırsa yardımcı olabilirim hemen

  1. Kadir dedi ki:

   kız kardeşime açmayı düşünüyorum süreç nasıl gelişiyor ve kiralama için ne kadar talep ediyorsunuz

  2. Kader dedi ki:

   Merhaba bana dönğş yapabilir misiniz kiralamak istiyorum anlaşırsak

   1. Ahmet dedi ki:

    Belge konusunda yardimci olabilirim kiralamak yerine kendi belgenizle acsin

    1. buse dedi ki:

     ahmet bey bana bu konu hakkında bilgi verirmisiniz. Buse kucuk maile numaranızı gönderirseniz bilgi almak istiyorum. iyi günler

     1. Orhan dedi ki:

      Nasıl yardımcı olabilirsiniz zaman aşımına uğramadan diplomayı alabilir miyim

    2. Dilek dedi ki:

     Merhabalar belgeyi nasıl alıyoruz yardımcı olur musunuz neler gerekiyor şartlar nedir

 24. Deniztc dedi ki:

  Merhaba, meb onaylı işyeri açma usta aşçılık belgesi ve hijyen sanitasyon belgesi kiralıktır. İletişim için tel:

  1. Mustafa dedi ki:

   Merhaba, ucret olarak ne kadar istiyorsunuz?

 25. Salik dedi ki:

  Kiralık aşcı belgesi ihtiyacı olan arasin 0530

 26. salih dedi ki:

  aşcı ustalık belgemi kiraya vermek istiyorum fiyat uygundur 0530

  1. Berrin dedi ki:

   Numaraniz nedir?

 27. Dogukan Göktaş dedi ki:

  BİLİŞİM SEKTÖRÜ USTALIK(İŞYERİ AÇMA) BELGESİ UYGUN FİYATA KİRALIKTIR. İSTANBUL. İSTEYENLER WHATSAPDAN YAZABILIR.

 28. Fırat dedi ki:

  Aşçılık ustalık ve usta eğiticilik belgem kiralıktır. ANTALYA

 29. Rozelin dedi ki:

  Mobilya ve iç dekorasyon iş yeri açma belgemi kiralıyorum ihtiyacı olanlar iletişime geçebilir

 30. Yağmur dedi ki:

  Biyomedikal cihaz teknolojileri iş açma belgem var uygun fiyata kiralayabilirim .

 31. Hacer dedi ki:

  Agda salonu acicam.halamin ustalik belgesini kullanicam vergi bnm adima mi olur halamin adina mi olur halam yesil kartli eger onun adina olursa yesil karti iptal olur oyuzden soruyorum

 32. Demir dedi ki:

  Soğuk metal doğrama (demir doğrama) dükkanı açmak için nasıl bir yol izlenmelidir?

 33. Osman dedi ki:

  Merhabalar 12.06.2015 Tarihli mobilya ve iç mekan tasarımı alanında iş yeri açma ve ustalık belgem vardır isteyenlere kiralayabilirim.
  İletişim

 34. Pelin dedi ki:

  Gıda sektöründe yiyecek içecek hizmetleri pastane restoran cafe için kiralık belgem var ankara

  1. cengiz dedi ki:

   pastane acmak için ustalık belgesi kiralama

   1. Duygu dedi ki:

    Merhaba fıyat ne ıstıyorsunuz nasıl anlaşabiliriz?

    1. Selin k. dedi ki:

     Merhaba hala kiralamadıysanız ben kiralayabilirim diplomamı fiyatta anlaşırız hiç sorun değil

   2. Selin k. dedi ki:

    Merhaba bulamadıysanız her türlü gıda işletmesi açma yetkili üniversite diplomamı kiralayabilirim

  2. Hakan Esen dedi ki:

   Kiralama bedeli yıllık kadar istiyorsunuz

 35. Erhan dedi ki:

  Gıda sektörü için ustalık belgesi (işyeri açma ) belgesi kiralıktır. İrtibat

  1. Orçun dedi ki:

   Merhabalar, Fiyat olarak ne düşünüyorsunuz?

  2. cengiz dedi ki:

   pastane için ustalık belgesi lazım

  3. BURHAN dedi ki:

   selam ne kadar ücret istiyorsunuz

   1. Selin k. dedi ki:

    Sizin belirleyeceğiniz makul bir fiyat olabilir

    1. Sa.k dedi ki:

     Mrb selin hanım nasıl iletişime gecebiliriz

 36. Recep dedi ki:

  Ustalık belgesi antalya kiralanır.

  1. Gülşah dedi ki:

   Kadın Giyim Modelistligi iş yeri açma belgem kiralık tır yer İstanbul 553.

 37. Egemen dedi ki:

  Terzilik belgesini kiralamak isteyen olurmu

  1. Rabia kızılboğa dedi ki:

   Hala ihtiyacınız varsa iletişime geçebiliriz

   1. Emre Kaya dedi ki:

    ben kiralarım Rabia hanm

 38. Ziya dedi ki:

  Ustalık belgesi olmadan demir doğramacı atölyesi aça biliyormuyim ? Yardımcı olanlardan şimdiden teşekkürler

 39. Ahmet dedi ki:

  8 yıldır motor tamircisiyim ama herhangi bi belgem yok nasıl dükkan açabilirim

  1. Oguzhan dedi ki:

   Makina veya mekotronin dali olan is yeri acma belgesi lazim .

   1. İbrahim dedi ki:

    Kardeşimin makina iş yeri açma belgesi var kiraya verebilirim iletişim için lütfen bu numarayı arayın

 40. Kazim dere dedi ki:

  Ben döner dükkani acmak istiyorum fakat ustalik belgem yok actiktan sonra yazilsam oluyormu acabilirmiyim yani bilgi alabilirsem iyi olur tesekurler

 41. Mücahit dedi ki:

  Bende seneye kuaförlük alanimdan mevzun olucam (lise) belgemi kiralamak istiyorum nasil kiralayabiliriz
  Bilgisi olan bana yardimci olabilirmi .
  (numaranızı gizlemek isterseniz özelden arayabilisiniz) lutfen yardimci olurmusunuz .

 42. ata dedi ki:

  selam arkadaşlar bayan kuaförü açmak için dükkanın en az 75 metrekare olması gerekiyor yazıyor.var mı böle bir şart bilgisi olan yazsın lütfen.

 43. İbrahim dedi ki:

  Gıda sektöründe iş yri açma belgesi kiralanır ustalık belgesi yerinede geçmektedir.
  İletişim : ibrahim.akdinn@ gmail

  1. Fırat dedi ki:

   Merhaba ücret ne kadar istiyorsun

 44. Elif dedi ki:

  Bayan kuaförü ustalık belgem kiralıktır ilgilenenler 536 45 nu numaradan ulaşa bilir

  1. Bulem dedi ki:

   Lutfen bana ulasırmısınız

   1. fatma dedi ki:

    corlu var bende kıralık yada satılıktel

  2. Seyhan dedi ki:

   Elif Hanım merhaba ustalık belgeniz kiralamak istiyorsunuz peki aklınızdakiler fiyat nedir ve hangi şehirdesiniz

  3. Ayşe dedi ki:

   Elif hanim lütfen bana dönüş yapın

 45. Vedat dedi ki:

  Iyi günler kuaför acmak istiyorum. Ustalik belgem yok. Nasıl yapailirim.

  1. Damla dedi ki:

   Merhaba belgem var kiralayabilirim

   1. Sercan dedi ki:

    Nasil oluyor kiralama prosedurleri

  2. Hatice Öveç dedi ki:

   KUAFÖR BELGEMİ KİRAYA VEREBİLİRİM İLGİLENENLER ‘İrYbilirler

 46. Aylin dedi ki:

  Merhaba kuaför salonu açmak istiyorum ama hiç bir belgem yok 2 yıl meslek okuluna gittim 3 .yıl dondurdum şimdi acil açmak istiyorm nasıl hızlı iş açma belgesi alabilirim tesekkürler

  1. tuğba dedi ki:

   Merhaba kuaför açabilmeniz için diplomam var kiralıyorum isteyenler ulaşsın

   1. Semra dedi ki:

    Slm isyeri acmayi dusunuyorum istanbul dan yaziyorum diplomaniz icin kiralamak istiyorum nekadar fiyat dusunuyorsunuz acaba

   2. tuğçe dedi ki:

    merhaba size nasıl ulaşabilirim

 47. Nuri dedi ki:

  Ustalık belgesi esnaf sanatlardan alınmış fakat yanımda çırak çalıştırmak için okula belgemi sundum kabul olunmadı bilgi almak istiyom

  1. Çıraklık Eğitim dedi ki:

   Çırak çalıştırmak için usta eğitici belgesine sahip olmalısınız. Ayrıntılı bilgiyi en yakın çıraklık eğitim merkezinden alabilirsiniz.

  2. ALİ dedi ki:

   MERHABA GASTRONOMİ (AŞÇI) USTALIK BELGEMİ KİRALIYORUM. YARDIMCI OLABİLİRİM.

   1. Celalettin dedi ki:

    Ben ilgileniyorum

 48. murat aKÇAM dedi ki:

  piliç ızgara ve döner dükkanı açacağım ustalık belgesi isteniyor ! en hızlı nerden alabilirim ? bilgi için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Pelin dedi ki:

   Benim var dilerseniz kiralayabilirim

   1. Celalettin dedi ki:

    Hala kiralık mı

    1. Selin K. dedi ki:

     Merhaba benim belgem kiralık üniversite hemde her türlü yetkisi bulunuyor

  2. salih dedi ki:

   aşcı ustalık belgemi kiraya verilir yer ankara

   1. Kerem dedi ki:

    İyi akşamlar ne kadara kiraya veriyorsunuz

 49. İsmet dedi ki:

  Köy yemekleri ve kendime öz tost evi açmak istiyorum ustalık belgesi şartmı

 50. Sade palit dedi ki:

  Kuafor salonu acabilmek icin ustalik belkesi sartmi yeni yonetime gore

  1. Mmmm dedi ki:

   Is yeri açma belgeniz varsa yeterlidir.

   1. Vedat dedi ki:

    Merhaba iyi günler. Ama belediyeye gittiğimizde ustalik belgesi istiyorlar. Ruhsat için. ???