Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa - Esnaf Kredisi - İşyeri Açmak İçin Ustalık Belgesi Gerekli mi? Kiralasak Olur mu? 2019


işyeri açmak için ustalık belgesi gereklimi şartmı
işyeri açmak için ustalık belgesi gereklimi şartmı

İşyeri Açmak İçin Ustalık Belgesi Gerekli mi? Kiralasak Olur mu? 2019

Ülkemizde yapılan yeni çalışmalar ve projeler doğrultusunda bir çok girişimci vatandaşımızı desteklemek ve teşvik vermek amacı ile hibe krediler verilmektedir.  Ve bunların yanı sıra aynı zamanda sıfır faizli kredi imkanları da sağlanmaktadır. Ülkemizde yapılan bu düzenlemeler sayesinde ve hayata geçirilen bu projeler sayesinde ise bir çok girişimcimiz kendi iş yerini açarak tabiri caiz ise ekmeğini taştan çıkarmayı başarmaktadırlar. Kendi iş yerini açan ve artık esnaf olarak yaşantısını sürdüren vatandaşlarımız girmiş oldukları sektörde ve tercih etmiş oldukları meslek kollarında bazı yükümlülükleri yerine getirmek zorundadırlar. Bu yükümlülüklerin başında ise ustalık belgesi yer almaktadır. Ustalık belgesi genel itibari ile meslekten mesleğe ve sektörden sektöre değişiklik göstermektedir. Hal böyle olunca da hepimizin bildiği gibi, esnaflarımızın iş yeri açmak için ustalık belgesi almaları gerekiyor. Hatta yanında çırak çalıştıran esnaf, Usta Eğiticilik Belgesi almak zorunda. Bu belgeyi almadan iş yeri açabilmek için ise, ikinci bir yöntem daha var. İş yeri açan esnafın, ticaret odasına kayıt olması da gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra Türkiye’de iş yeri açmak için ustalık belgesi nasıl alınır, hangi mesleklerde şarttır, tüm bu başlıkları değerlendirmemize aldık haydi şimdi hep birlikte inceleyelim.

İşyeri açmak için ustalık belgesi gerekir mi
İşyeri açmak için ustalık belgesi gerekir mi?

İŞYERİ AÇMAK İÇİN USTALIK BELGESİ GEREKİR Mİ?

 • Esnaflarımız iş yeri açtıklarında esnaf odasına kayıt yaptırırlarsa, mevzuat gereğince bu iş yerini açabilmek için ustalık belgesi almaları şart koşuluyor.
 • Esnaf odası yerine ticaret odasına kayıt olup, ticari sicile geçerse eğer, herhangi bir ustalık belgesi olmadan eğitim almadığı sektörde dahi iş yeri açabiliyor.

Geçmiş olduğumuz yıl içerisinde yapılan yeni düzenlemeler neticesinde esnaflarımız için oluşturulmuş olan projelerden bir tanesi olan ve yeni yürürlüğe giren bir uygulama sayesinde bazı meslekler için ustalık belgesi şartı ortadan kaldırıldı ve bu meslekler ustalık belgesi olmadan kolay bir şekilde istemiş oldukları dükkanları açabilecek ve mesleklerini idam ettirebileceklerdir. 2019 yılı içerisinde de geçerliliğini devam ettiren bu proje ile ustalık belgesi almadan bazı sektörler içinde ve bazı meslek dalları içinde iş yerinizi rahatlıkla açabileceksiniz. Tüm bu sebeple ustalık belgesi almadan uygulanabilecek meslek dallarını aşağıda maddeler halinde sizler ile paylaştık. Bu meslek dallarında faaliyet göstermeniz halinde ustalık belgesi almanız gerekecektir.

 • Bakkallar, şarküteri ve benzeri gıda satış  iş yerleri,
 • Manavlar; Sebze ve meyve satışı, tarımsal ürünlerin satışı,
 • Kitap satışı ve kırtasiyeler,
 • Balıkçılar; Deniz ve su ürünlerinin satışı,
 • Ayakkabı deri ve benzer yan ürünlerin satışının yapıldığı iş yerleri,
 • Elektronik ve elektrik ürünlerin satış elemanlığı,
 • Tıbbi araçların satışı
 • Giyim aksesuarları ve giyim ürünlerinin satışı,
 • İnşaat malzemelerinin satıldığı iş yerleri,
 • Mobilya ürünlerinin satışı;
 • Elektronik araçlar ve saatli elektrikli aletlerin satışı;
 • Sanayi makinelerinin satışı
 • Sanayide Oto Yedek parça satış işidir.

Bu değişiklik ile küçük esnafın ustalık belgesi olmadan iş yeri açabilmesinin önü açılmış oldu. Örneğin bir büfe, şarküteri, bakkal, market, manav gibi iş yerlerini açarken çıraklık eğitim merkezlerine üye olup, sırasıyla kalfalık ve ustalık belgesi almanız gerekli idi. Tabi bunun için yeterli süreniz yok ise, daha önce ustalık belgesi veya iş yeri açma belgesi almış bir vatandaş bulup, noterden diplomasını yani ustalık belgesini kiralamanız gerekiyordu. Bu durum yüzünden ise çok sayıda girişimcimiz esnaflığa atılamıyor ve hayallerinin peşinden koşamıyordu. Esnaflarımız için yapılan bu düzenlemelerin yanı sıra 2019 yılında da esnaflarımız için çok güzel projeler düzenlenmiş ve bir çoğu hayata geçirilmiştir.  Bu ne kadar doğru, güzel Türkiyem? Hedef 2023, duruma bak 🙂Artık küçük esnafın kapı kapı gezerek ustalık belgesi veya iş yeri açma belgesi aramasına gerek kalmadı.

3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanununu bu sayfadan görüntüleyebilirsiniz.

Bu değişikliğe rağmen halen iş yeri açmak istediğiniz sektörde ustalık belgesi talep ediliyor ise, yapacak birşey yok. Mecburen Mesleki Eğitim Merkezlerinin yolunu tutacaksınız. Ustalık ve Kalfalık belgesi alma işlemi de eğitim durumunuza göre sınıflandırılıyor.

işyeri açma belgesi örneği
iş yeri açma belgesi örneği

Orta okul mezunları, Lise mezunları Üniversite mezunlarına farklı süreler ve sınavlar sonunda bu belgeler verilebiliyor. Lise mezunlarının mesleki eğitim liselerinden veya düz lise mezunu olmaları, Üniversite mezunlarının meslekleri ile ilgili üniversitenin bölümünü bitirmiş olmalarına göre bir sınıflandırma yapılıyor. Kısaca bahsetmek gerekirse;

İlkokul veya Ortaokul Mezunu İseniz; Önce kalfalık belgesi almanız şart. Bunun içinde kalfa olmak için 6 yıl, usta olmak içinse 5 yıl sigortalı çalışmanız gerekiyor. Eğer 11 yıl çalışma süreniz yok ise işiniz daha zor. Bu kez Mesleki eğitim programına katılmalı ve haftanın belli günleri okula gitmek zorundasınız. Veya iş yeriniz de işiniz ile ilgili sektörden bir personel çalıştırmalısınız.

Meslek Lisesi Mezunu İseniz; Mezun olduğunuz bölüm ile ilgili ustalık belgesini, Çıraklık Eğitim Merkezlerinde bir sınava katılarak alabilirsiniz.

Düz lise veya başka branşlardan ustalık belgesi almak isteyen Meslek Lisesi mezunları; Maalesef bu kez sizinde kalfalık aşamasından geçmeniz gerekiyor. Herhangi bir iş yerinde 8 yıl boyunca ustalık belgesi almak istediğiniz dalda çalışmışlığınızı belgelemeniz, (bu belge matbu bir form olup, çıraklık eğitim merkezlerinden alınarak doldurulacaktır) sonrasında önce kalfalık sınavına ve 3 ay sonra ustalık sınavına girerek belgeyi almaya hak kazanmanız gerekiyor.

Ön Lisans Mezunlarının Ustalık Belgesi Prosedürü; Kendi sektörünüzde iş kurmak istiyorsanız eğer, diplomanızla herhangi bir belgeye ihtiyaç duymadan bu işi halledebilirsiniz. Ancak başka bir sektörde ustalık belgesi istiyorsanız, en az o sektörde 1 yıl boyunca çalışmış olmanız gereklidir.

Tüm bunların yanı sıra 2019 yılında 18-29 yaş arasındaki gençlere devlet iş kurma desteği veriyor!

Ustalık Belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar ve Belgeler

Çıraklık eğitim merkezlerine başvurmadan önce hazırlamanız gereken ve sizden talep edilecek belgeler şunlardır.

 1. Türkiye Cumhuriyeti numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisi,
 2. Çalışmışlığınıza ait form (Mesleki eğitimden alınacak)
 3.  Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 2 Adet vesikalık fotoğraf (güncel olacak)
 4. Doktordan bu işi yapabileceğinize dair sağlık raporu (aile hekimi yeterlidir.)
 5. Mesleki eğitim merkezinde dolduracağınız matbu dilekçe,

USTA ÖĞRETİCİ BELGESİ NASIL ALINIR?

Eğer ustalık belgesi istenen bir sektörde iş yeri açmak istiyorsanız ve iş yerinizde çırak çalıştıracaksanız, usta eğitici belgesine ihtiyacınız var. Usta öğretici belgesi almak için yine en yakınınızda bulunan Mesleki Eğitim Merkezine başvurmalısınız. Bu merkezlerde her yıl dönem dönem usta eğitici kursu verilmektedir.

USTA ÇIRAK

Ustalık belgesi sahibi vatandaşın, bu kursa katılarak Usta Öğretici Eğitimi alması gerekmektedir. Kurs ortama ders süresine göre 2 hafta sürmektedir. Bu eğitim sonunda yapılacak yazılı sınavın müteakibinde Usta öğretici belgesi almaya hak kazanırsınız.

Eğitim sürecinde ustanın mesleği ile ilgili eğitimler yerine formasyon adı verilen, genel eğitim kuralları, çırakların eğitimlerinde dikkat edilmesi gerekenler ve bir ustanın bir eğiticiye dönüşmesi için gerekli olan dersler anlatılmaktadır. Tüm bu açıklamaların ardından net ve yalın bir dille söylemek gerekirse iş yeri açmak için ustalık belgesi gerekmektedir. Ustalık belgesi olmadan da açılabilecek iş yerleri bulunduğu gibi bazı meslek gruplarına ait sektörlere giriş yapan esnaflarımızın ustalık belgesinin ve usta öğretici belgesinin bulunması gerekmektedir. Ustalık belgesi alacak olan esnafların ise yukarıda bahsetmiş olduğumuz aşamaları tamamlaması gerekmektedir.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (62 votes, average: 4,94 out of 5)
Loading...

Hakkında Kooperatif Başkanı

Esnaf ve Kefalet Kooperatifi, KOSGEB, TKDK ve diğer Devlet kuruluşların vatandaşlarımıza verdiği Faizsiz Kredi, Hibe, Teşvik ve destek programlarını kaleme almaktayım.

109 yorum

 1. kiralık aşçılık belgesi tel

 2. Gazi gültekin

  Ustalık belgesi kiraya verilir ascılık ankara

 3. Gazi gültekin

  Aşcılık ustalık belgesi kiraya verilir 050

 4. Merhabalar arkadaşlar ben üniversite okuyorum ama kendi iş yerimide açmak istiyorum cafe,market vb. Kendi iş yeri açma belgemle nasıl alırım yardım ederseniz sevinirim .:)

 5. GÜLSÜM ATILGAN TOPEL

  GIDA TEKNİKER ÖN LİSANS MEZUNUM…İSTANBUL AVRUPA YAKASI SEFAKÖY”DE İKAMET ETMEKTEYİM…İŞ YERİ AÇMAK İÇİN DİPLOMAMI KİRALAYABİLİRİM…

 6. Arkadaslar ustalik isyeri acma belgesi kiraliyorum ilgilenenler iletisim kursun benimle

 7. SANDVİÇ YERİ AÇMAK İÇİN TİCARET ODASI KAYDI YETERLİ Mİ YOKSA USTALIK BELGESİ HALA ŞART MI?

 8. Aşçı ustalık belgesi lazım yer Samsun Çarşamba

 9. Merhabalar
  Pastacılık belgelerimi kiralamak istiyorum
  İhtiyacı olan uygun fiyata kiralayabilirim

 10. Bayan kuaforu actim ama belgem yok belgesi olan birine ihtiyacim var varsa belgesi kiralaya bilirim

 11. Merhaba konyada kantin işletme belgesi lazım ilgilensen olurmu

 12. Bilgisayar ustalik belgesi kiralanir meb onayli iletisim 2 11 İSTANBUL

 13. aşcı belgesi yer açmak için kiraya verilir ihtiyacı olanlar arasın

 14. Ben elektrik elektronik dükkan açma belgemi kiralamak istiyorum 05 05 işine yarıyan arasın

 15. Arkadaşlar eşime kuaför salonu acacam Usta belgesi kiralamak istiyorum. Yardımcı olacak varsa görüşelim.

 16. Merhaba kuaför acmak istiyorum belgem yok nasıl yapabilirim islemler nasıl gelişiyo baskasinın belgesiyle acilmada bi hukuksuzluk varmı başimız agrırmı

 17. Aşcılık belgemi kiraya vermek istiyorum. Tel 4504 ankara

 18. Merhaba güzellik salonu ve kuaförlük için iş yeri açma belgem kiralıktır.Eskişehir de ikamet edenler ulaşırsa yardımcı olabilirim hemen

 19. Merhaba, meb onaylı işyeri açma usta aşçılık belgesi ve hijyen sanitasyon belgesi kiralıktır. İletişim için tel:

 20. Kiralık aşcı belgesi ihtiyacı olan arasin 0530

 21. aşcı ustalık belgemi kiraya vermek istiyorum fiyat uygundur 0530

 22. Dogukan Göktaş

  BİLİŞİM SEKTÖRÜ USTALIK(İŞYERİ AÇMA) BELGESİ UYGUN FİYATA KİRALIKTIR. İSTANBUL. İSTEYENLER WHATSAPDAN YAZABILIR.

 23. Aşçılık ustalık ve usta eğiticilik belgem kiralıktır. ANTALYA

 24. Mobilya ve iç dekorasyon iş yeri açma belgemi kiralıyorum ihtiyacı olanlar iletişime geçebilir

 25. Biyomedikal cihaz teknolojileri iş açma belgem var uygun fiyata kiralayabilirim .

 26. Agda salonu acicam.halamin ustalik belgesini kullanicam vergi bnm adima mi olur halamin adina mi olur halam yesil kartli eger onun adina olursa yesil karti iptal olur oyuzden soruyorum

 27. Soğuk metal doğrama (demir doğrama) dükkanı açmak için nasıl bir yol izlenmelidir?

 28. Merhabalar 12.06.2015 Tarihli mobilya ve iç mekan tasarımı alanında iş yeri açma ve ustalık belgem vardır isteyenlere kiralayabilirim.
  İletişim

 29. Gıda sektöründe yiyecek içecek hizmetleri pastane restoran cafe için kiralık belgem var ankara

 30. Gıda sektörü için ustalık belgesi (işyeri açma ) belgesi kiralıktır. İrtibat

 31. Ustalık belgesi antalya kiralanır.

 32. Terzilik belgesini kiralamak isteyen olurmu

 33. Ustalık belgesi olmadan demir doğramacı atölyesi aça biliyormuyim ? Yardımcı olanlardan şimdiden teşekkürler

 34. 8 yıldır motor tamircisiyim ama herhangi bi belgem yok nasıl dükkan açabilirim

 35. Ben döner dükkani acmak istiyorum fakat ustalik belgem yok actiktan sonra yazilsam oluyormu acabilirmiyim yani bilgi alabilirsem iyi olur tesekurler

 36. Bende seneye kuaförlük alanimdan mevzun olucam (lise) belgemi kiralamak istiyorum nasil kiralayabiliriz
  Bilgisi olan bana yardimci olabilirmi .
  (numaranızı gizlemek isterseniz özelden arayabilisiniz) lutfen yardimci olurmusunuz .

 37. selam arkadaşlar bayan kuaförü açmak için dükkanın en az 75 metrekare olması gerekiyor yazıyor.var mı böle bir şart bilgisi olan yazsın lütfen.

 38. Gıda sektöründe iş yri açma belgesi kiralanır ustalık belgesi yerinede geçmektedir.
  İletişim : ibrahim.akdinn@ gmail

 39. Bayan kuaförü ustalık belgem kiralıktır ilgilenenler 536 45 nu numaradan ulaşa bilir

 40. Iyi günler kuaför acmak istiyorum. Ustalik belgem yok. Nasıl yapailirim.

 41. Merhaba kuaför salonu açmak istiyorum ama hiç bir belgem yok 2 yıl meslek okuluna gittim 3 .yıl dondurdum şimdi acil açmak istiyorm nasıl hızlı iş açma belgesi alabilirim tesekkürler

 42. Ustalık belgesi esnaf sanatlardan alınmış fakat yanımda çırak çalıştırmak için okula belgemi sundum kabul olunmadı bilgi almak istiyom

 43. piliç ızgara ve döner dükkanı açacağım ustalık belgesi isteniyor ! en hızlı nerden alabilirim ? bilgi için şimdiden teşekkür ederim.

 44. Köy yemekleri ve kendime öz tost evi açmak istiyorum ustalık belgesi şartmı

 45. Kuafor salonu acabilmek icin ustalik belkesi sartmi yeni yonetime gore

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir