İşyeri Açmak İçin Koronavirüs Kredileri 2020

29.04.2020
İşyeri Açmak İçin Koronavirüs Kredileri 2020


Koronavirüs salgının etkisi ülkemizde halen sürüyor. Normal hayata geri dönüş için henüz resmi bir açıklama yapılmadı ancak bu süreçte işsiz kalan vatandaşlar olduğu gibi işyeri açmak isteyenler de bulunuyor. Dünya genelinde etkisini gösteren Corona virüs salgınıyla mücadele ülkemizde de devam ederken, başta kamu bankaları olmak üzere pek çok banka kullandırdıkları kredilerle işyeri açmak isteyen vatandaşlara özel kredi imkanları sunmaya devam ediyor.

İşyeri Açmak İçin Koronavirüs Kredileri 2020

Salgın nedeniyle ihtiyaç duyulan ve talep patlaması yaşanan dezenfektan, kolonya, koruyucu elbise, koruyucu gözlük, maske, eldiven, ventilatör gibi ürünlerin üretilmesi amacıyla işyeri açmak isteyenlere Kosgeb destek veriyor.

Kosgeb Koronavirüs Destek Kredileri

Koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizde ve dünyada solunum cihazı, dezenfektan, kolonya, koruyucu elbise, koruyucu gözlük, maske, eldiven, ventilatör ihtiyacı da arttı. Kosgeb Koronavirüs salgınından korunmak için alınan tedbirler kapsamında ihtiyaç duyulan ve üretilecek ürünlere destek vermektedir. Koronavirüs salgınından korunmak üzere alınan tedbirler kapsamında üretilecek ürünler KOBİ Teknoyatırım Destek Programı kapsamında üretilecek ürünler için aranan paydaş ile işbirliği ve yatırım projesi bütçesinin 10 Milyon TL’yi aşmaması koşulu ile destek veriyor.

Esnafa 1 yıl ödemesiz işyeri destekleme kredisi de verilmektedir.Yeni tip koronavirüs salgınıyla birlikte ihtiyaç duyulan bu ürünlerin projelendirilip üretilmesi amacıyla Kosgeb Teknoyatırım Destek Programı kapsamında işyeri açarak bu ürünleri üretmek isteyen girişimcilere destek verilecektir. Kosgeb veri tabanına kayıt olduktan sonra kosgeb-edevlet üzerinden başvuru yapılabilecektir.

Kobi Teknolojik ürün yatırım destek programına A ve B bendi kapsamında başvuru yapılmaktadır. Salgın nedeniyle ihtiyaç duyulan kolonya dezenfektan ve maske ürünlerinin üretilmesi kapsamında yapılacak olan başvurular b bendi kapsamına girmektedir. B bendi kapsamında yapılacak olan başvuruların şartları ise şu şekildedir.

 • Üretilecek ürünün; orta yüksek ve yüksek teknoloji alanında yer alması,
 • Üretilecek ürünün cari işlemler hesabına katkı sağlaması,
 • Yatırım projesi bütçesinin 10 milyon TL’yi geçmemesi,
 • Başvuru sahibi işletmenin paydaş ile başvuruda bulunması gibi şartları sağlanıyor olması gerekmektedir.
 • Ayrıca ihtiyaç duyulan ürünler listelenmiştir bu teknoloji alanlarında yer alan ve teknoloji seviyesine göre listedeki ürünler Koronavirüs salgınından korunmak üzere alınan tedbirler kapsamında üretilmek üzere projelendirilmesi esastır.

HS6 G/TİP koduyla yayınlanan başvuru formuna ait g tip kodu Kosgeb adresinde yayınlanan ürünlere karşılık gelen koddaki ürünün projelendirilmesi ile destek sağlanacaktır.

Devletin İşyeri Açanlara Verdiği Destekler 2020

Kosgeb yeni iş kurmak isteyen girişimcilere Girişimcilik destekleri olarak 60 bin lira geleneksel 360 bin lira ileri girişimci destekleri olarak girişimcilik destekleri vermektedir. Yeni bir işyeri açarak iş kurmak isteyen girişimciler kosgeb işyeri açma kredisi alabilmek amacıyla verilen desteklerden yararlanabilmek için;

 • Kosgeb  tarafından düzenlenen girişimcilik kurslarına katılım göstererek online girişimcilik kursundan girişimcilik sertifikası alması gereklidir.
 • Kosgeb iş kurmak amacıyla desteklenen sektörlerde bir sektör seçimi yapmalı, desteklemeyen sektörlerde işyeri açmak isteyenler kredi alamazlar.
 • Üretimi yapılacak olan ürünün ve işin projesi oluşturulmalıdır.
 • İş projeleri arasında size ideal bir iş projesi belirlemelidir.
 • İşyerinin faaliyet göstereceği işin İş planını hazırlayarak KOSGEB’ e başvuruda bulunmalıdır.
 • İşyeri açılışı sonrasında Kosgeb veritabanına kayıt olmalıdır.
 • Kosgeb veri tabanına kayıt olan Kosgeb beyannamesii doldurmalıdır. Tüm başvurular sonrasında hazırlanan iş planı projesi onaylanan girişimciler işyeri açmak içi Kosgeb desteklerinden yararlanabilecektir.

Esnaf ve Kobilere Sağlanan Destekler (KORONAVİRÜS KREDİLERİ)

Koronavirüs salgını ile mücadelede açıklanan Ekonomik İstikrar Paketi kapsamında bankalar tarafından devreye alınan birçok finansman destek paketleri ile şu ana kadar 450 bin esnafa 8.4 Milyar liralık finansman tahsisi yapılarak vatandaşlara destekler halen verilmeye devam ediyor.

Halkbank tarafından sağlanan 25 bin liralık esnaf destek kredisi verilmiştir. 303 binin üzerinde esnafa 8.5 milyar liralık paraf kart finansmanından yararlandırılmıştır. Bu süreçte 120 bin firma 108 milyar liraya yakın finansman desteği almıştır. Nakit akışı bozulan ve işleri durma noktasına gelen esnaf ve Kobilere verilen destekler bunlarla sınırlı değil.

Kosgeb Tarafından Kobilere Sağlanan Destekler

Covid 19 Kapsamında verilen kamu destekleri ise şu şekildedir.

 • Kosgeb destekleri 
 • Tübitak Destekleri

 • İŞKUR Destekleri (Kısa Çalışma Ödeneği)
 • Ticaret Bakanlığı (Gümrük Vergisi Desteği)
 • Halkbank Esnaf Destek Paketi
 • Vakıfbank İşe Devam Kredisi Desteği
 • Ziraat Bankası (KGF Teminatlı İşe Devam Kredisi ve Çek Ödeme Destek Paketi)
 • Sosyal Güvenlik Kurumu
 • Kredi Garanti Fonu Kredi Kefalet Paketleri
 • Kalkınma Ajansları COVİD-19’la Mücadelede 3 Aşamalı Plan

Halkbank ESKK Kefaletiyle İş Yeri Açma Kredisi

Yeni işyeri açmak isteyenler Halkbank Esnaf Sanatkarlar Kefalet Kooperatifi ile kredi 60 ay vadeli 150 bin liraya kadar 3 ve 6 ay aralıklı ödeme kolaylığı ile kredi kullandırılmaktadır. Halbank genç, usta, cesur, mucit girişimcilere farklı destekleme paketleri ile işyeri kurma, işyeri açma kredileri de vermektedir Halkbank tarafından belirlenen meslek kollarında faaliyet gösteren kişiler devlet destekli esnaf kredisi alarak işyeri açabilirler.

Ayrıca Halkbank;

 • ESKKK Kefaleti Olmaksızın Krediler
 • Sıfır Faizli Esnaf Kredileri
 • Esnaf Yatırım Kredileri
  • Azami 500.000.TL limitli olarak işyeri satın alımı yapacak olanlara
  • 120 aya kadar vadeli aylık ve 3 aylık ödeme seçenekleriyle verilir.
 • Esnaf Destek Paketi ile esnaflara destek vermeye devam etmektedir.

Halkbank 25 Bin lira Esnaf Destek Kredisi

Halk Bankası salgından olumsuz etkilenen esnafa 6 ay ödemesiz 36 ay vadeli işletme kredisi veriyor.

25 bin TL limitli olarak kullandırılacak olan işletme kredisinin yanında 25 bin TL kadar limitli Halkbank paraf esnaf kart desteği sağlayarak esnafların nakit akışlarını düzenlemeleri için destek veriyor.

Ulaştırma, perakende ticaret, konaklama ve yiyecek üretimi dahil olmak üzere bütün esnafa kullandırılacak olan  esnaf kredisini yıllık faiz oranı 4.5 aylık ise %0.37′ denk geliyor. 25 bin lira 36 ay  vadeli olarak verilecek olan kredinin geri ödemesi aylık taksit ödemesi 752,96 TL toplam maliyeti 27.106,55 TL olacaktır.

Halkbank 25 bin lira Esnaf kredisi olarak sağlanan bu kredi ile esnaflar  36 ay vadeli kredi ile işyerlerinin finansman ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Esnaf Destek Paketi başvuruları için tıklayınız. Bu kredi desteğinden esnaf odasına kayıtlı sicil i bulunan esnafların başvuruları değerlendirilecektir.

Esnaflara Koronavirüs İş’e Devam Kredisi

Halkbank Kobi kredileri ile işyeri açmayı düşünen vatandaşlara da destek vermeye devam ediyor. İş’ e devam desteği,  küçük işletme can suyu kredisi kapsamında firmalara sağlanan kredi detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.  Halkbank İş’ e devam desteği,  küçük işletme can suyu kredisi başvuru için tıklayınız.

İş’e Devam Destek Paketi kapsamında  toplam kefalet limiti 40 milyar TL limitli olarak Kamu bankaları tarafından azami 6 ay ödemesiz dönem dahil azami 36 ay vade ile KOBİ ve KOBİ dışı işletmelere kullandırılacak kredilere, %80 oranında kefalet sağlanacaktır.

Hazine Destekli KGF Kefaleti kapsamında kullandıracakları kredileri veren program ortağı olan bankalar; Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye Halk Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankasıdır. Bu bankalar aracılığıyla firma sahiplerine esnaflara ve Kobiler’e destekler verilmeye devam edilmektedir.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.