Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa - Ekonomi - İstanbul Anadolu Avrupa Nöbetçi Noterler 2019 (HAFTA SONU)


İstanbul Anadolu Avrupa Nöbetçi Noterler 2019 (HAFTA SONU)

İstanbul Anadolu Avrupa Nöbetçi Noterler 2019 (HAFTA SONU)

Geçtiğimiz aylarda vatandaşlarımızın satış, tescil ve kanunda belirtilen diğer sair işlemleri haftasonu da yapabilmesi amacı ile nöbetçi noterlik uygulaması başlamıştı. Noterlerimizin vatandaşlarımızın sorunlarını en kısa sürede çözmek ve gerekli işlemleri yapabilmek amacı ile fazla mesai yapması planlandı. Bu uygulama 6 Nisan 2019 Cumartesi günü hayata geçiyor. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yapılan açıklama neticesinde ise kendisinin Ankara 40. Noterinde mesai yapacağı bildirildi. İstanbul’da 4, Ankara’da ve İzmir’de 2, diğer illerimizde ise 1 adet nöbetçi noter bulunacaktır.

Nöbetçi Noter Uygulaması Başlıyor

Noterler, kanuni açıdan güvenliğin sağlanması, taraflar arasındaki anlaşmaların çözümlenmesi vb. yasalar ile belirlenmiş olan işlemleri yapmaktadır. Asliye ve sulh hukuk mahkemelerinin bulunduğu yerlerde, mahkemelerin çevrelerinde illa ki noterlere denk gelmişsinizdir. Noterler hafta için 09:00 ile 17:00 arasında çalışmaktaydı. Ayrıca  Noterler 4 gruba ayrılıyor. İlk 3 grupta yer alna noterler Türkiye Noterler Birliği‘nin öngörüsü ile Adalet Bakanlığı adı altında sınıflandırılır. Sırlamada noterlere belirli iş bölgeleri belirlenir ve iş yoğunluğu, bölgenin nüfusu, gelir vb. kriterler esas alınır. Mahkemeye bağlılık bakımından aynı yere bağlı olan noterler ise sınıfça aynı sayılmaktadır.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül geçtiğimiz haftalarda vatandaşlarımızın işlemlerinde ivedilik sağlanması amacı ile nöbetçi noter uygulamasının başlayacağını söylemişti. Noterler haftasonu hizmet vermemekle beraber, hafta sonu tatili bazı işlemlerin aksamasına sebep oluyordu. Özellikle ikinci el araç satışlarında (ticari araç satan galeriler) bu durumun olumsuz etkileri bulunmaktaydı. Bu uygulamanın ilk olarak cumartesi ve pazar günü uygulanmaya başlanacağı söylendi. Ancak iş yoğunluğu sebebi ile hafta içi de fazla mesai yapılabileceği belirtilmişti.

Örneğin vatandaşımız saat 17:00’da işten çıktı. Uzayan iş saatleri ile işten izin almaya gerek kalmadan vatandaşlarımız noterlere giderek hizmet alabilecek. Ancak bu fikriyattan önce, hafta sonu da vatandaşlarımızın mesai saatleri içerisinde aldıkları hizmetleri hafta sonu da alabilmesi için çalışma başlatıldı. “Güven veren adalet” anlayışı ile hareket ettiğini ifade eden bakanlık meslek kuruluşları, odalar ve devlet kurumları ile ortak bir çalışma yürütüldüğünün altını çizdi.

Kısa zaman içerisinde ülkemizde nöbetçi noter uygulamasının hayata geçirileceğini belirten bakan, sistemin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi, aksaklıkların giderilmesi, ihtiyaçların göz önünde bulundurulması ile noterlerin iş yoğunluğuna ağırlık verileceğini belirtmişti. Özellikle büyükşehirlerimizde konu ile ilgili çalışmalar başlatıldı ve gerekli tetkikler yapıldı. Nöbetçi noter uygulaması yapılan bu tetkiklerin ardından 6 NİSAN 2019 tarihinde hayata geçiyor.

Noterlerin Görevleri Nelerdir?

Noterlik Kanunu Yönetmeliği ‘ nin 7. maddesinde noterlerin yapabilecekleri özel ya da genel işler belirlenmiştir. Noterler bu görev tanımına uymak kaydı ile, kanunlar ve yönetmelik çerçevesinde belirtilen şekilde bu işlemleri gerçekleştirmek durumundadır.

  • Noterlerin Yapacakları Genel İşlemler : Zilyetlik devri, evlilik sözleşmesi, taşınmaz satış vaadi sözleşmesi, şirket sözleşmesi, kira sözleşmesi, mirasın taksim edilmesi, ortak mülkün idaresi ve irtifak hakkı vaadi, hayat boyu gelir bağlanması sözleşmesi, ölünceye kadar bakma sözleşmesi,temlik, evlat edinme, taahhütname, vasiyetname, kefaletname, tanıma senedi, vakıf senedi, müstenik sütna hakkı sözleşmesi, aile vakfı senedi, sulhname, rehin senedi, fesihname, yeddiemin senedi, ibraname, borç senedi, beyanname, şahadetname, ifade tutanağı, tespit tutanağı, protesto, ihbar, ihtar, imza sirküleri, protesto gibi işlemlerdir.
  • Noterlerin Yapacakları Özel İşler : Tebligat, vasiyetname, ölüme ile ilgili tasaruflar, emanet işleri, tespit işleri vb. olmaktadır.

Ölen kişinin borcunun da mirasçılara devredilip devredilmediği ile ilgili içeriğimizden bilgi alabilir ve vekalet ve veraset işlemlerinizi noterlere giderek yaptırabilirsiniz.

Noterlerin Görevleri Nelerdir?
Noterlerin Görevleri Nelerdir?

İstanbul Anadolu Yakası Nöbetçi Noterleri

Nöbetçi noter uygulaması başladı. İstanbul’da Anadolu yakasında 2 ve Avrupa yakasında 2 noter olmak üzere 4 noter cumartesi ve pazar günleri hizmet verecek. Ankara ve İzmir’de 2, diğer illerimizde de 1′ er adet nöbetçi noter olacak. 

📌06.04.2019 CUMARTESİ

  • PENDİK İSTANBUL 

Noter Adı : Kartal 14. noteri Bekir Öztürk

Adres : Fevzi Çakmak Mahallesi Tevfik İleri Caddesi Numara: 149

Telefon : 0216 354 20 71

  • ÜSKÜDAR İSTANBUL

Noter Adı : Üsküdar 6. noteri Ahmet Uğurlu

Adres : Alemdağ Caddesi Bilgin Sokak Numara: 4 Uğurlu Apartmanı Kat: 1

Telefon : 0216 611 52 28

İstanbul Anadolu Yakası Nöbetçi Noteri
İstanbul Anadolu Yakası Nöbetçi Noteri

📌07.04.2019 PAZAR

  • ATAŞEHİR İSTANBUL

Noter Adı : Kadıköy 32. Noteri Şükran Tüketçioğlu

Adres : Barbaros Mahallesi Barbaros Caddesi Numara:22 Ataşehir İstanbulTelefon : 0213 530 32 32

  • TUZLA İSTANBUL

Noter Adı :  Kartal 20. Noteri Cemal Afacan

Adres : İstanbul Organize Deri Sanayi Bölgesi 1. Yol Çarşı Kompleksi Kat:1 Numara:67 Tuzla İstanbul

Telefon : 0216 394 06 14

İstanbul Avrupa Yakası Nöbetçi Noterleri

İstanbul Avrupa yakasında da cumartesi ve pazar günleri 2’şer adet noter görev yapacaktır.

📌06.04.2019 CUMARTESİ

  • BAŞAKŞEHİR

Noter Adı : Bakırköy 54. Noteri Nurgün Ceylan

Adres : İkitelli OSB Atatürk Sanayi Sitesi 3. Kısım Ata İş Merkezi Numara: 10 Başakşehir

Telefon : 0212 485 90 09

  • SARIYER

Noter Adı : Beyoğlu 60. Noteri Kadriye Yıldız Barlas

Adres : Meydan Kokak Veko Giz Plaza Sarıyer

Telefon : 0212 764 45 45

İstanbul Avrupa Yakası Nöbetçi Noterleri 
İstanbul Avrupa Yakası Nöbetçi Noterleri

📌07.04.2019 PAZAR

  • ŞİŞLİ

Noter Adı : Beyoğlu 51. Noteri Vedat Canbek

Adres : Atatürk Oto Sanayi Sitesi 1. Kısım Alt B Blok Numara:304 Maslak Şişli İstanbul

Telefon : 0212 346 29 55

  • ESENYURT

Noter Adı : Büyükçekmece 8. Noteri Nuri Büyük

Adres : Namık Kemal Mahallesi Doğan Araslı Bulvarı 10. Sokak Numara:1 Esenyurt

Telefon : 0212 428 66 81

Nöbetçi Noter Sorgulama

Türkiye Noterler Birliği internet sayfası üzerinden nöbetçi noter sorgulama uygulaması aktif olarak başlamıştır.

https://portal.tnb.org.tr/Sayfalar/NobetciNoterBul.aspx linki üzerinden giriş yapınız.

Şehir ve tarih belirtiniz ve daha sonra aramaya başla butonuna tıklayınız.

nöbetçi noter sorgulama
Nöbetçi noter sorgulaması yapabilirsiniz.

Burada belirttiğiniz il ve tarihe göre nöbetçi olan noterlerin listesi görüntülenecektir.

Noterlik 2019 Ücret Tarifesi

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 2019 noterlik ücret tarifesi hakkında karar 6 Nisan 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Noterlerin alacakları ücretler Harçlar Kanunu’na göre belirlenmekte olup, aldıkları harçların %30′ unu noter ücreti olarak alacaklardır.

Düzenleme ücreti : Vasiyetname ve vakıf senedi düzenlenmesi ile ilgili alınacak olan ücreti 223,20 TL‘dir.

Yazı ücreti : Yazılan kağıtların kendilerine kalan nüshaları ile ilgililere verilen örnekleri için sayfa başına 6,77 TL ücret alırlar.

Çevirme ücreti : Noter tarafından diller arası yapılan çeviri işlemlerinde çevrilen her kağıt için 55,99 TL ücret alınır.

Karşılaştırma ücreti : Onama ve tebliğ işlemleri için noterlik makamına getirilen kağıtların karşılaştırma işlemleri için sayfa başı 6,77 TL ücret alınacaktır.

Tescil ücreti : Kanuna göre tescil yani onay gereken işlemler için yapılan işlem başına 2,12 TL ücret alınacaktır.

Emanetlerin saklanması ücreti : Kıymetli ya da evrakların noterler tarafından saklanması durumunda alacakları ücret maktu olarak 15,63 TL’dir. Yazılı emanetlerin birden fazla olması durumunda ise tek saklama ücreti alınacaktır.

Harç, damga vergisi, resimden muaf işlemlerinde : Kanunlarca vergilerden muaf olunan ve değeri olmayan işlemlerden alınacak olan ücretleri 6,67 TL‘dir. Özel kanunlarda resimden, harç ve damga vergisinden muaf olduğu belirtilen ihbar, ihtar, protesto gibi işlemler için 5,67 TL ücret alınır. Ayrıca kamulaştırma yani istimlak kanunları çerçevesinde her nüsha için yine 5,67 TL ücret alınmaktadır.

Noterlik Ücret Tarifesi 
Noterlik 2019 Ücret Tarifesi

Defter onaylama işlem ücreti : 100 sayfaya kadar olanlardan 2,12 TL, 100 sayfayı aşan defterler için 79 krş işlem ücreti alınır. Ara ve kapanış onaylamalarında yine aynı tutar alınır.

Bildirim ücreti : Noterler kanunlar çerçevesinde yükümlülerin yazılacağı her yazı için 2,12 TL ücret alırlar.

Yol ödeneği : Noterlik dairesi dışında iş yapılması durumunda her gün için 26,80 TL ücret alınır. Özel ve Resmi Kuruluşlarda, Piyango, Seçim vb. işlemler için görevlendirilen noterler ise her gün için 245,53 TL ödenek alırlar.

Aracılık ücreti : Her işlem için 1,51 TL ücret alınır.

Eşin konuta daveti ve mirasçılık belgesi : Her hangi bir sebepten dolayı evi terk eden eşin konuta daveti ve mirasçılık belgesi için noter ve yazı ücreti talep edilmektedir.

Elektronik işlemler : Elektronik imza ile işlem yapılması durumunda tarifeye göre ücret alınmaktadır.

Elektronik tespit ücreti : Tespiti yapılan verilen 100 kb olması durumunda 3,2 TL, bundan sonraki her 100 kb için de 1,51 TL ücret alınacaktır.

Nöbetçi noterlik hizmeti 6 Nisan’da verilmeye başladı. Özellikle 2. el araç satın almak için farklı şehirlerden gelen vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi amacı ile kararlaştırılan uygulama hayata geçti. Hayırlı uğurlu olsun. Nöbetçi noterlere giderek her türlü satış, ihbar, ihtar vb. işlemlerinizi artık cumartesi ve pazar günleri de yaptırabilirsiniz.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Nekonomi Yazarı

Şiir yazmak için, dünyayı anlamak gerekir. Görmek, dokunmak ve duymak duyu organlarımızın yaptığı işler iken, hayatı okuyup yazıya dökmek ruh gerektirir. Bunları yapabilmek ne güzel işler, gördüklerini açıklayamayan zatların kopyalama yetenekleri ruh hastalığından ibaret.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir