2020 İşsizlik Maaşı Çekme Süresi Kaç Ay?

06.01.2020
2020 İşsizlik Maaşı Çekme Süresi Kaç Ay?


Çalışma akitleri sona erenlerin işsizlik maaşı adı altında bir hakları var. En düşük işsizlik maaşı tutarı 1177 TL’ dir. Ancak maaş bağlanabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. İşsizlik maaşı almak için başvuruda bulunmak gerekiyor. Ayrıca belirlenmiş bir çalışma süresi de mevcuttur. İşsizlik maaşı çekme süresinin kaç ay olduğunu, maaş bağlanabilmesi için gerekli şartları ve kaç ay çalışma süresinin olması gerektiğini sizler için araştırdık.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

TÜİK tarafından iş gücü verileri açıklanmıştır. İçerisinde bulunduğumuz yıl itibari ile geçen yıla göre işsizlik seviyelerinde azalma meydana gelmiştir. İşsizlik oranı yüzde 2 puanlık azalış ile %10,6 olmuştur. Ancak herhangi bir sebepten dolayı iş sözleşmeleri fesih edilenlerin mağdur olmamaları için kendilerine işsizlik maaşı ödenmektedir. Ancak bu maaşın bağlanabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu şartları taşıyanların çıkış belgeleri verildikten sonra 30 gün içerisinde İş-Kur’a müracaat etmeleri gerekiyor. Burada önemli olan nokta işten çıkış tarihi ile başvuru arasındaki sürenin 30  günü geçmemesidir. Süre geçse dahi ödeme alabilirsiniz. Ancak tutar tam olmaz. İşsizlik maaşı alan biri sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilir. İşkur’ a bireysel olarak başvuru yapılabileceği gibi e- devlet üzerinden de başvurular kabul edilmektedir.

işsizlik-maaşı-nasıl-alınır

İşsizlik maaşı nasıl alınır?

İşsizlik Maaşı Şartları

İşsizlik maaşı her başvuran kişiye verilemiyor. Bunun için İşkur’ un aradığı bazı şartlar bulunmaktadır.

  1. İşsizlik maaşı alabilmek için işten istifa etmemeniz gerekiyor. İş akdinizin işveren tarafından sonlanması gerekmektedir. Şayet kendi rızanız ile işten ayrılırsanız hiçbir talepte bulunamazsınız. Kendi rızanız dışında (iş yerinin iflası, iş veren ile yaşanılan tartışma sonrası işten çıkarılma vb.) işten çıkarılmış olmanız aranan ilk şarttır.
  2. Çalışmış olduğunuz yer ile ilişiğiniz kesilmeden evvel 120 gün prim ödemesi yapılmış olmalıdır. Ayrıca son 3 yıl içerisinde 600 günlük işsizlik sigortası pirimi ödenmesi gerekmektedir. 
  3. İşten çıkış tarihiniz ile işe giriş süreniz arasında kalan en az 1 günlük sürenin sigortalı olarak geçirilmemesi gerekmektedir.
  4. İşten çıkış tarihinden itibaren 30 gün içerisinde İşkur’ a şahsen ya da elektronik ortamdan başvurulması gerekmektedir.
  5. Bu şartları taşıyorsanız 10 ay sürede işsizlik maaşı alabilirsiniz. 

2020 yılında yukarıdaki şartların biraz daha esnetilmesi üzerinde duruluyor. Maaş süresinin uzatılarak verilen ödeme miktarının artırılması konuşuluyor. Maaş hesaplaması yapılırken brüt maaşa dikkat ediliyor. %40 tutarı kadar ödeme yapılıyor. En yüksek işsizlik maaşı ise asgari ücretin %80‘ ini aşamıyor.Doğal afet, hastalık, disiplin cezası, ücretsiz izin, tutukluluk durumu, lokavt, grev, ekonomik kriz, göz altı gibi sebeplerden dolayı iş yerindeki faaliyetleri bir süreliğine durdurulanlar için prim yatırılmayan süreler kesintiden sayılmayacaktır. Bu durumlar konunun istisnasıdır.

İşsizlik Maaşı Çekme Süresi Kaç Ay?

Maaş süresi son 3 yıl içindeki ödenmiş olan sigorta primi baz alınarak hesaplanmaktadır. Maaş süresinin uzun olması için prim gününün de fazla olması gerekmektedir.

işsizlik-maaşı-çekme-süresi-kaç-aydır

İşsizlik maaşı çekme süresi

  • 600 gün çalışılmış ise ve işsizlik sigortası primleri tam olarak ödenmiş ise 180 gün (6 ay)
  • 900 gün çalışılmış ve işsizlik sigortası primleri tam olarak ödenmiş ise 240 gün (9 ay)
  • 1080 gün sigortalı olarak çalışılmış ve işsizlik primleri tam olarak ödenmiş ise 300 gün (10 ay)  işsizlik maaşı ödenmektedir. 

Şartları yerine getirerek işsizlik maaşı almaya hak kazananların maaşları her ayın 5′ inde yatırılmaktadır. PTT şubelerinden ya da ATM’ lerinden maaş çekilebilmektedir. T.C. kimlik belgeniz ile başvurmanız yeterlidir.

İşsizlik Maaşı Hesaplama

İşsizlik maaşı tutarının ve ödenme süresinin sigorta primleri ile alakalı olduğundan söz ettik. Maaş hesaplaması, son 4 ay ödenmiş olan primler dikkate alınarak hesaplanmaktadır.

Asgari ücretin %40′ ı en az işsizlik maaşını hesaplamamıza yardımcı oluyor.  En yüksek işsizlik maaşı ise asgari ücretin %80′ i olabiliyor.

Bu durumda son 4 ay (120 gün) asgari ücret ile çalışmakta olan bir işçinin alacağı işsizlik ödeneği tutarı 1.177 TL (2020 yılı brüt asgari ücret tutarı 2.934,00 TL)

Hesaplanan tutarlardan belirli oranlarda damga vergisi kesiliyor.

İşsizlik Maaşı Kaç Kere Alınır?

İşsizlik maaşı bir kereliğe mahsus değildir. Defalarca alınabilmektedir. 120 günlük herhangi bir kesintiye maruz kalmayan prim ile 3 yıl ve 600 gün prim şartının tamamlanması gerektiğini bir kez daha hatırlatalım. İşsizlik maaşı aldınız ve daha sonra işe başladınız. Güm ve prim şartlarını tamamladıktan sonra tekrar tekrar işten çıkarılmanız durumunda tekrar İşkur’ a başvurursanız işsizlik ödeneği alabilirsiniz. Ancak 2. kez bu maaşı almaya hak kazanabilmek için 600 gün primin tamamlanmış olması gerekmektedir. İşsizlik maaşı almakta iken işe giren ve maaşı kesilen bir çalışanın tekrar işsiz kalması durumunda eski maaşını almaya devam etmesi mümkündür.

İşsizlik Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Şartları tamamlayarak işsizlik ödeneği almaya başlayanların aşağıdaki durumlarda maaşları kesilecektir.

işsizlik-maaşı-hangi-durumlarda-kesilir

İşsizlik maaşı hangi durumlarda kesilir?

► Herhangi bir geçerli sebebi olmaksızın İŞKUR tarafından istenen bilgi ve belgeleri zamanında teslim etmeyen kişilerin maaşları kesilecektir. Bu sebeple kurum tarafından yapılmakta olan çağrıya vaktinde cevap verilmesi gerekmektedir.

► İşsizlik maaşı başvurusu kabul edildikten sonra gelir getiren bir işte çalıştığı, sosyal güvencesi olan bir işe başladığı ya da SGK kuruluşlarından yaşlı maaşı aldığı tespit edilen kişinin işsizlik ödeneği kesilecektir.

► İŞKUR tarafından yetiştirme, meslek edindirme vb. eğitimlerine herhangi geçerli bir sebep sunmayarak katılmayan ya da kabul etmesine rağmen devamlılık sağlamayan kişinin işsizlik maaşı kesilecektir.

► Yine ilgili kurum tarafından mesleklere göre ve en son çalışılmakta olan işinin benzer koşul ve ücretlerine göre, ikamet adresine yakın emsal bir iş teklif edilmesi ve kişinin bu işi reddetmesi, reddin ise herhangi geçerli bir sebebi olmaması üzerine almakta olduğu işsizlik ödeneği kesilecektir.

Kurumun çağrısına cevap vermeyen ya da kendisine sunulan işi reddeden kişiye, aynı şartları taşısa dahi bir kez daha işsizlik ödeneği bağlanmayacaktır. Ancak bu gerekçelerin ortadan kalkması, yani kurum tarafından kendisine sunulmuş olan işi kabul etmesi, yetiştirme ya da meslek edindirme eğitimini olumlu karşılaması, istenen bilgi ve belgeleri kuruma vermesi halinde kesilen maaşı yeniden bağlanacaktır. Süre, maaşın kesilmesi durumunda sıfırdan başlamaz. Kaldığı yerden devam eder. Ödeme süresi, en başında belirlenmiş olan ödemeyi hiçbir surette geçemez.

Mesela 240 günlük ödeme süresi olan bir kişinin 200 günü ödenmiş olduğunda yukarıdaki sebeplerden dolayı maaşı kesildiyse ve şartları tekrar sağladığı tespit edildiyse alacağı işsizlik ödeneğinin süresi 40 gün olacaktır. Zorunlu askerlik hizmeti dışındaki sebeplerden silah altında bulunan, doğum izni ya da herhangi bir hastalıktan dolayı iş görememezlik aylığı alanların işsizlik ödenekleri ödenmeye devam ediyor ise durdurulacaktır.

120 Günlük Süre Kalkıyor Mu?

İşsizlik maaşının ödenme sürelerinden bahsettik. Ancak başvuru için gecikmeniz durumunda, geciktiğiniz süre kadar eksik maaş alıyorsunuz. Süresi dolanlar ise hiçbir şekilde hak talebinde bulunamıyor. 120 gün süre dikkate alındığında işsizlik maaşı alamayan 12.500 kişi şayet düzenleme yasalaşır ise işsizlik maaşı alabilecek. 30 gün kuralı ise halen aynı. İşten çıktıktan 30 gün süreyi geçirmeden başvuruda bulunmak gerekiyor. İstifa edenler ise hiçbir surette işsizlik maaşı talebinde bulunamıyor. Sözleşmenin işletme sahibi yani işveren tarafından fesh edilmesi gerekiyor. Yapılan düzenleme şayet kabul edilirse pek çok kişinin yüzü gülecek.

İşsizlik maaşı en fazla 10 ay süre ile veriliyor. Şartları taşıyan kişilerin 30 gün içerisinde bağlı bulundukları illerdeki İŞKUR müdürlüklerine giderek başvuruda bulunması gerekiyor. Süreyi aşanların maaşları geriye dönük olarak ödenmiyor. 2020 yılında asgari ücrete zam yapıldı. Bu düzenlemeler ile birlikte 2020 yılında en düşük işsizlik maaşının 1.177 TL, en yüksek işsizlik maaşının ise 2,354 TL oldu.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.