Girişimci Misiniz? O Zaman Durmayın!

04.01.2020
Girişimci Misiniz? O Zaman Durmayın!


Yeni bir iş fikriniz var ve bunu gerçekleştirmek ve bu işten para kazanmak mı istiyorsunuz? KOSGEB Girişimcilik başvurusu yaparak sizde ülkemizde bu anlamda yeni girişimcileri destekleyen ve yanında olan Kosgeb kurumundan sermaye desteği alarak işinizi kurarak daha az maliyetlerle kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Birçok girişimci, geri ödemesiz hibe desteği veren Kosgeb kurumundan destek almanın zor olduğunu düşünmekte ve bu nedenle kendi imkanları ile işyerlerini açmaktadır. Kosgeb girişimcileri destekleyen kurumlar arasında devlet desteği veren tek kurum olduğu için ülkemizin hedefleri doğrultusunda büyüme hedefi olan ve gerçekten yeni ve teknolojik buluşlara imza atan ve parlak bir iş fikri olan girişimcilerin geliştirdikleri iş projelerine her zaman destek verecektir. Sizin yeter ki gerçekten insanların işine yarayacak uzun soluklu ve yenilikçi daha önceden yapılmamış bir iş fikriniz olsun gerisini KOSGEB halleder.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, Yeni Girişimci Desteği, İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Desteği ve İş Planı Ödülünden oluşan program kapsamından oluşan Kosgeb Girişimcilik desteğinden yararlanacak olan girişimciler öncelikle Uygulamalı girişimcilik eğitimden geçtikten sonra destek programına başvuru hakkı kazanabilir.

KOSGEB Girişimcilik Kredisi 2017

Kosgeb desteği  almak isteyenlerin yapması gereken ilk iş KOSGEB ve İş kur tarafından düzenlenen ve yürütülen ücretsiz olarak 32 saat süre ile Türkiye’ de girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılarak daha başarılı ve uzun süre ayakta kalmayı başarabilen işletmelerin kurulması hedefine uygun olarak; girişimcilerin iş fikirlerine uygun yeni bir iş kurma ve yürütme konularında yeterli donanıma sahip olmaları, bu süreçte ne yapmaları konusunda kendi sorumluluklarının farkına varmaları ve kendilerine ait iş fikirlerine uygun olacak şekilde iş planı projesi hazırlayabilecek bilgi ve deneyim kazanmaları amacıyla verilen eğitime katılım göstererek girişimci sertifikası alması gereklidir. Girişimci sertifikası olmayan Kosgeb desteklerinde yararlandırılmaz bu nedenle ilk aşamada Uygulamalı girişimcilik eğitimden başarılı olarak geçerek sertifika sahibi olmanız gerekmektedir.Yeni Girişimci Desteğine Başvuru

Kendi iş fikirlerine yönelik olarak hazırladıkları iş planlarına uygun olacak şekilde iş kurmak isteyen girişimciler Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlamaları şartıyla desteğe başvuru yapma hakkı kazanmaktadır. Uygulamalı girişimcilik eğitimi tamamlayan girişimciler Yeni girişimci desteğinden yararlanabilir.

Ülkemizde girişimcileri destekleyen ve geri ödemesiz hibe krediler ile yeni açılacak işyerine sermaye desteği veren Kosgeb Yeni girişimci desteğine başvuruda bulunan ve gerekli şartları taşıyan ve yerine getirenlere 50 bin lira hibe 100 bin lira faizsiz kredi desteklerinden yararlandırmaktadır. Kosgeb’ başvuruda bulunan girişimcilerin başvuru tarihi itibariyle son 1 yıl içinde KOSGEB desteklenen sektörler arasında NACE koduna göre şahıs işletmesinin bulunmaması gereklidir. Şahıs işletmesinin bulunmamasının yanında tüzel kişi statüsünde kurulan şirketlerde de sermaye ortağı olarka %50’den fazla ortaklığının olmaması Kosgeb için önemli şartlar arasındadır.

Ayrıca KOSGEB desteğine başvuruda bulunan girişimcilerin destek başvurusunda bulunduğu tarihlerde sgk lı olarak herhangi bir kurumda çalışmaması gereklidir.

Yeni girişimci desteklerinden yararlanarak Kosgeb’ ten 50 bin lira geri ödemesiz hibe ve 100 bin lira faizsiz kredi destekleri yeni kurulacak olan işletmenin araç gereç, ekipman demirbaş alımlarında kullandırılmak üzere verilmektedir. Bu destekler ise İşletme kuruluş giderleri için hibe, İşletme Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Ofis Donanım ve Yazılım Desteği, İşletme Giderleri Desteği, İşletme Giderleri Desteği olarak toplamda 50 bin lira hibe ve sabit yatırım desteği olarak geri ödemeli 100 bin lira faizsiz üst limitli kredi verilmektedir.

Toplamda 50 bin lira geri ödemesiz hibe destekleri olarak ; 2000 lira destek işletme kuruluş giderleri için hibe olarak verilir. Geri ödemesiz olarak üst limiti 18.000 destek ise yeni kurulacak olan işletmenin kuruluş tarihinden itibaren 24 ay içinde satın alınan makine, teçhizat, yazılım ve ofis donanımları için Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Ofis Donanım ve Yazılım Desteği olarak sağlanır. Aylık 5 bin lira 24 ay içinde toplamda geri ödemesiz olarak 30.000 TL verilecek olan destek İşletme giderler desteği kapsamında verilen hibe desteği ise işyeri kirası ve personel net ücretlerinin karşılanması için sağlanır.

Geri ödemeli olarak 100.000 TL Sabit yatırım desteği ise işletme kuruluş tarihinden itibaren 2 yıl içinde satın alınacak makine, teçhizat ve yazılım için teminat karşılığı olarak sağlanan destektir. Toplamda 150 bin lira devlet desteği olarak yeni girişimcilere sağlanacak olan destek tüm kadın, erkek girişimci, Gazi, Birinci derecede şehit yakını veya Engelli Girişimciye bölge 1.2.3.4.5.6 bölge destekleri olarak kullandırılır.

1 OCAK 2019 tarihinden itibaren yeni girişimci desteği verilmeyecektir. Ancak girişimciler KOSGEB tarafından yeni destek programları ile desteklenecektir.

Şartlar nelerdir?

Yeni girişimci destek programına başvuruda bulunan Kadın girişimci, erkek girişimci, gazi, şehir yakını ve engelli girişimcilerin yerine getirmesi gereken bazı şartları yerine getirmek gereklidir. İlk şart Kosgeb veri tabanına kayıt olma ve sonrasında kobi beyannamesi doldurarak kobi kaydını yaptırmaktır.

Girişimci kaydınızı yaptırdınız mı?

Girişimci kaydınızı yaptırdınız mı?

Kosgeb veri tabanına kayıt olmak için işletmenin açılmış olması ve açılış için araç, gereç, ekipman ve demirbaş alımlarındaki faturaların saklanması da önemlidir.

Kobi tanımına uygunluğunun incelenmesi için kobi beyannamesi de doldurulduktan sonra kobi bilgi dökümanı çıktısını alarak Kosgeb destekleri için işletme kuruluşundaki faturalar, ticaret sicil gazetesi, girişimci sertifikası, iş  planı projesi, kobi bilgi dökümanı çıktısı ve gerekli diğer belgeler ile Kosgeb Müdürlüklerine teslim ederek desteklerden yararlanma hakkı kazanılmaktadır. Yeni açılan işletmenin iş planına uygun olarak açılıp açılmadığını kontrol amaçlı olarak işyerine gelerek gerekli incelemeleri yaptıktan sonra hibe desteğini kişinin banka hesabına yatırmak suretiyle kullandırmaktadır.

Kosgeb veri tabanına kayıt olmak için işletmenin desteklenen sektörlerden birisinde daha önceden açılmış olması ve açılış için araç, gereç, ekipman ve demirbaş alımlarındaki faturaların saklanması da önemlidir. Kosgeb açılan işletmenin iş planına uygun olarak açılıp açılmadığını kontrol amaçlı olarak işyerine gelerek gerekli incelemeleri yaptıktan sonra hibe desteğini kişinin banka hesabına yatırmak suretiyle 50 bin lira hibe krediyi alabilirler. 

Sabit yatırım desteği olarak 100 bin lira faizsiz kredi almak isteyenler ise en az 1 yıldır ticari faaliyette bulundukları işletmelerini büyütmek amacıyla iş planı oluşturarak bu iş planının Kosgeb’ den onaylanması halinde 100 bin lira geri ödemeli krediden yararlanabilirler.

girişimciliği-geliştirme-destek-programı

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı

2020 yılında hazırlanacak olan iş planları girişimciliği geliştirme destek programı çatısı altında değerlendirilecektir. Ayrıca işletmeleri teknoloji kullanma durumları göz önünde bulundurularak verilecek olan destek tutarları belirlenecektir. Bunun yanı sıra kurumun yeni destekleri performans dönemlerine göre belirlenecektir. İki performans dönemine ayrılarak verilecek olan desteklerin belirlenmesi primler baz alınacaktır.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.