Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa - Esnaf Kredisi - Faktoring Şirketleri Kredi Verir Mi? 2019


faktoring şirketleri kredi verir mi
Faktoring Şirketler Kredi Verir mi?

Faktoring Şirketleri Kredi Verir Mi? 2019

Ülkemizde bulunan çok sayıda faktoring şirketi bulunmaktadır. Bu şirketler genellikle büyük il ve ilçelerde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle Ankara, İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir, Samsun, Mardin, Trabzon, Antalya gibi illerde daha çok karşılaşmış olduğumuz bu şirketlerin asıl amaçlarına bakmış olduğumuzda kredi verip vermediklerini anlamak mümkün olacaktır. Faktoring şirketleri genellikle kredi çekemeyen ve kredi notu düşük olan vatandaşlarımız için kredi imkanı sağlayan firmalar olarak bilinmektedir. Bu düşüncenin veya bilginin tamamen yanlış olduğunu belirtirken bu şirketlerin asıl amaçlarından bahsetmemek olmaz. Faktoring şirketler bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu tarafından onaylanmıştır. Ve bu kurumun izin vermediği hizmetleri de uygulamamaktadırlar.

Türkiye’de ki Faktoring Şirketleri

Türkiye’de birçok esnafımız ve KOBİ’ler için bankalara alternatif olarak hizmet veren birçok faktoring şirketi mevcuttur. Faktoring Şirketleri Kredi Verir Mi? sorusunu sizler için araştırdık. Ülkemizde ki faktöring şirketi Cumartesi Pazar günleri dahil olmak üzere hizmet vermekte olup, bu günlerde senet veya çek bozdurmak isteyen kişiler, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna (BBDK) bağlı olarak çalışan izinli faktoring şirketlerinden bahsettik. BBDK’ya bağlı olarak İstanbul, İzmir ve Ankara’da faaliyet gösteren tüm faktoring şirketlerine ulaşabilirsiniz.

Türkiye'de ki Faktoring Şirketleri
Türkiye’de ki Faktoring Şirketleri

Faktoring Nedir? Faktoring Şirketleri Ne İş Yapar? Kredi Verir mi?

Faktoring şirketleri halk arasında faktörink olarakta yazılabilmektedir. Sicili bozuk olan esnafa kredi veren bankalar olarak bilinen faktoring şirketleri aslında esnafımız ve KOBİ’ler için çek veya senet karşılıklarını zamanından önce tahsil etmek, tabiri caizse SENET KIRDIKMAK için faaliyet gösterirler.

Esnafımız, çek ve senet alacakları için süresini beklemek yerine faktoring şirketlerine başvuru yaparak, kısa sürede ellerinde ki vadeli çek veya senetleri nakite çevirirler. Hatta bazı faktoring şirketleri bu hizmeti whatsapp uygulaması ile de sürdürerek, çek veya senetin resminin gönderilmesi durumunda, talepte bulunan KOBİ ve Esnafımıza çek veya senetin bozdurulabileceği miktarı kaç para ettiğini bildirirler.

Çalışma sistemlerine gelince, faktoring şirketlerine teslim edilen evraklar şirket tarafından kontrol edilir ve ödenecek miktar muhasebe birimlerine bildirilir.  Bu işlem sonrasında müşteri veya ticari temsilcisi arasında şirket ile faktoring sözleşmesi imzalanır ve bu sözleşme itibariyle çek veya senetin aslı şirkete teslim edilir.

Peki Faktoring şirketi neden böyle bir işlem yapar? Şirket bu işlem ile çek veya seneti teslim eden firmadan yüklü bir komisyon miktarı tahsil ederler. Daha sonra firma asıl çek veya senet mümessili olan firmadan tahsil işlemine devam eder.

Aşağıda ki videoda bankalar ve faktoring şirketleri arasında ki farklar nelerdir? Faktoring şirketleri çek veya senetleri nasıl tahsil ederler? Aşağıda ki videoda ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

         Türkiye’de yer alan tüm faktoring şirketlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Faktoring Şirketleri Şartları Nelerdir? Kimler Başvurabilir

Faktoring şirketlerine başvurmak için KOBİ ve esnafların şartlarını ele aldık. Faktoring şirketleri öncelikle Mikro işletmelere destek vermektedir. Faktoring şirketleri hacimsel olarak bankalardan düşüktür ancak foksiyonel olarak bankalardan daha hızlı çalışmaktadırlar. Faiz oranları ise faktoring şirketlerin daha yüksek olduğu söylenebilir. Ayrıca faktoring şirketleri masraf ve komisyon tahsil etmektedir. Faktoring şirketleri bankalar ile rekabet etmese de, bankalara yakın oranlarda destek sağlamaktadırlar. Hal böyle olunca da maddi açıdan sıkıntıya düşmüş olan ve acil nakit ihtiyacını gidermek zorunda olan esnaflarımız belirli bir komisyon karşılığı dahilinde ellerinde bulunan çek veya senetleri zamanı gelmeden bu şirketlere kırdırabilirler. Yani acil nakit ihtiyacınızı karşılamak için bankalara kredi başvurusu yapmak yerine elinizde bulunan çek ve senetleri bu şirketlere vererek bozdurabilir ve nakit ihtiyacınızı karşılamak için başvuruda bulunabilirsiniz.Faktoring şirketi şartları nelerdir?

Faktoring Şirketleri Kredi Verir Mi?

Ülkemizde faaliyet gösteren faktoring şirketleri sadece sizlerin nakit alacaklarınızı belirli bir komisyon ve faiz oranı ile tahsil ederler. Bu kapsamda kredi vermezler. Faktoring şirketlerini finansal kiralama ve Finansman şirketleri ile karıştırmamak gereklidir. Bu sebeple, ihtiyaç kredisi, konut kredisi, araç kredisi veya KOBİ kredisi almanıza imkan yoktur.

Türkiye’de ki faktoring şirketlerine perakende veya toptan ticaret yapan çiftlikler, marketler, et veya süt hayvancılığı ile uğraşanlar (ne alakaysa) yani kısaca tüm ticari sektörde faaliyet göstermekte olan esnaf ve sanatkarlar başvuru yapabilirler.

Faktoring şirketinin bankadan en büyük farkı daha hızlı destek sağlaması ve şartlarının daha hafif olmasıdır. Faktoring firmalarından senetlerinizi bozdurup, çekinize karşılık alırsınız. Bu sebeple, bankalarda yapamadığınız bazı işlemleri faktoring şirketlerinde daha kolay ve basit şekilde yapabilirsiniz. Hal böyle olunca da bir çok esnaf banka kredilerinden ziyade faktoring şirketlerine başvuruda bulunarak ihtiyaç duymuş oldukları nakitleri temin edebilirler. Daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi ellerinde bulunan çek veya senetleri günü gelmeden bu şirketler aracılığı ile bozdurabilir ve ihtiyaçlarınızı daha hızlı ve daha kolay bir şekilde karşılayabilirsiniz. Elbette ki bu şirketler belirli bir oran dahilinde sizlerden komisyon bedeli alacaklardır. Bu sebeple de çek veya senedinizi bozdurmadan önce çevrenizde bulunan faktoring şirketlerini araştırabilir ve en az komisyon bedelini alacak olan faktoring şirketlere başvuruda bulunabilirsiniz.

Acil finansman ihtiyacı olanlar Senetle para veren faktoring firmalar hakkında bilgi alabilir ve finansman ihtiyacınızı bu şirketlerden sağlayabilirsiniz.

Türkiye’deki Faktoring Şirketleri Hangileridir?

En iyi faktoring şirketleri hangisidir? Bu soruda daha da önemlisi artık ülkemizde Faktoring Şirketleri kanunla kurulmuş olan ve (BDDK) Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna bağlı olarak hizmet verilen yatırım şirketleridir. Bu sektörde yabancı firmalar da mevcuttur. Her geçen gün sektöre müracaatta bulunan ve ilgi duyan firmalar mevcuttur. 2019 yılı itibariyle ülkemizde 61 adet faktoring şirketi ve firması hizmet vermektedir. Son dönemlerde ise bu şirketlere olan taleplerde artışlar görülmüş ve sayılarında da değişiklikler gözlemlenmiştir.

Faktoring şirketi açmak için Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumuna başvuru yapmak gerekmektedir. Faaliyet izin ve İPTAL işlemleri burada yapılmaktadır.  Şuan faaliyette olan 61 firma bulunduğu gibi, faaliyeti durdurulan 53 faktoring firma ve şirketi mevcuttur. Bu sayfadan faaliyeti durdurulan firmaları inceleyebilirsiniz.

Türkiye’deki Faktoring Şirketleri Hangileridir
Türkiye’deki Faktoring Şirketleri Hangileridir

Faktoring Şirketlerine Nasıl Başvuru Yapılır?

Daha önce de anlattığımız üzere, faktoring şirketlerine internetten veya whatsapp üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Yine bu şirketlerin tümü Finansal Kurumlar Birliğine üyedir. Faktoring şirketleri aynı zamanda, alacakların tahsili için ücretsiz danışmanlık hizmeti de vermektedirler. Borcunu ödemeyenler, faktoring şirketleri ile karşılaştıkları için borçlarını daha düzgün bir şekilde zamanında ödemeye çalışırlar.

 • Faktoring şirketleri ile çalışan firmaların bir avantajı da bir ticari anlaşma yapılmadan önce, karşı firmanın detaylı analizi yapılabilmesidir. Bu özellik sayesinde ileride karşılaşılması muhtemelen olan borcun ödenmemesi durumlarına karşı önceden önlem alınmış olur.
 • Türkiye’de hizmet veren faktoring şirketlerinin listesini Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu’nun sitesinden güncel olarak takip etmeniz daha doğru olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra bu şirketler sıkıntısı olan esnaflara el uzatarak onların anlık nakit ihtiyaçlarını karşılama konusunda destek vermektedir. Eğer bankalardan kredi alamıyorsanız, bankaların kara listesine girmiş iseniz veya kredi notunuz düşük ve kredi limitiniz dolu ise o zaman faktoring şirketlerine başvuruda bulunabilirsiniz. Tabi ki kredi talebinde değil elinizde bulunan çek ve senetlerinizi bozdurmak için başvuru yapabilirsiniz.

Aşağıda ki görselde bir faktoring firmasının esnaf ile çalışma prensibi görüntülenmektedir.

Avukatlık icralık olanlara kredi veren bankalar 2019 yılında birçok vatandaşımıza kredi vermek için hizmet sağlamaktadır. Esnafkredi.net üzerinden esnaflarımız için gerekli olan sıfır faizli kredi ve hibe veren tüm kurum ve kuruluşlara yer verdik. Bu kuruluşlar haricinde, faktoring şirketleri de ihtiyaç duyduğunuz anlarda çek veya senetinizi bozdurmak için başvuru yapabileceğiniz YASAL kuruluşlardır.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Kooperatif Başkanı

Esnaf ve Kefalet Kooperatifi, KOSGEB, TKDK ve diğer Devlet kuruluşların vatandaşlarımıza verdiği Faizsiz Kredi, Hibe, Teşvik ve destek programlarını kaleme almaktayım.

34 yorum

 1. Slm hanım efendi isterseniz ben yardımcı olayım uygunsa

 2. Çok acil kredi kullanmak istiyorum nasıl oluyor acaba

 3. Merhaba arkadaşlar hiç uğraşmayı tefeci yok bilmem faktoring. Facebook’ta var kazandırdiktan sonra ödeme aliyor. Ben bu sayede 3 günde 47.000 TL kazandım. İddaa maçları veriyor size sizde oynuyorsunuz . Ben bu şekilde 47.000 TL kazandım. Hemde peşin ödeme vs olmadan. Kazandıktan sonra komisyon tutarını ödüyorsunuz sadece. Ve böylelikle kazanmış ve rahatlamış oluyorsunuz. Özel plan programları sayesinde hergun kazanıyorsunuz risk hiç yok .

 4. slm arayın yardımcı olalım her sarrtta kredı cıkarılır uzun vadede odenır.

 5. Merhaba çok acil 6.000TL ihtiyacım var esnaf değilim her ay 1.000 TL olarak geri ödeme yapabilirim lütfen yardım edin

 6. Bankalara tüm borçlarını kapatim elden borcum için 2 bine ihtiyacım var çalışıyorum aylık 2500 gelirim var 500 lira taksitle kapatabilirim

 7. 10000 bin liraya ihtiyacım var arasanız sevinirim

 8. 5000 tl ye ihtiyacım var dönüş yaparsanız sevinirim

 9. Merhaba çok acil 1000 TL ye ihtiyacım var ev hanımıyım eşim sigortalı çalışıyor bugün ihtiyacım var geri ödemede hiç sıkıntı çıkmaz lütfen bana dönüş yapın çok acil

 10. Esnaf değilim 20 bin lira kredi çekme imkanım var mıdir acaba. Sigortali çalışan bir işciyim. Yardımcı olursaniz sevinirim

 11. Çok acil 3.500 TL ihtiyacım yardım eder misiniz acaba 054

 12. benim 100000 ihtiyacım var ödeme ler ve şartlarınız nasıl bilgi alabilirmiyim mumkunse

 13. SLM ACİL 30 000₺ ihtiyaç var sicilim bozuk ESNAFIM

 14. Çok acil 6000 tl ihtiyacım var

 15. Esnafım 150000 tl ‘ye ihtiyacım var ama sicilim bozuk kırmızı kalemi yedim bana bi yardımcı olabilirmisiniz

 16. Çok acil 10bin TL lazım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 17. 50 bin tl kredi çekmek istiyorum

 18. Arabama 10 bin liralık haciz geldi banka borcum sebebiyle. Hem borcumu kapatmak hem haczi kaldırmak için 10 bin lira ihtiyacım var sigortalı çalışanım kurumsal bir şirkette yardımcı olursanız sevinirim

 19. Antalya’da özel sektör çalışanıyım.Çok acil 30.000TL nakite ihtiyacım var.Ayda 1000-1200 TL ödeyebilirim.

 20. 10.000 ₺ nakite ihtiyacım var.ayda 1000₺ öderim aylık net gelirim 2500₺ yardımcı olabilir misiniz?

 21. Kredicekmek istiyorum 50000tlye ihtiyacim var.

 22. Erdal Batıgün

  Emekliyim kredi limitim dolu olduğu ve puanım düşük olduğu için kredi alamıyorum 10000 TL ihtiyacım var şuan hala aktif olarak çalışıyorum aylık 1500 TL ödeme yaparım lütfen dönüş yaparmısınız

 23. zeytinburnunda öğretmenim…sicilim bozuk deil..icralık değilim..sadece kredilerim çok yüksek..limitim dolu sanırım..gelirim iyi..ödemelerimde sorun yok..olmazda.acil..3.500 ile 4.000 tl ihtiyacım var..nasıl yardımcı olursunuzzz….olursanız sevinirimmm.

 24. Oğuz ÖZDEMİR

  Çok acil olarak nakit ihtiyacım var lütfen bana yardımcı olabilirmisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir