Ana Sayfa - Esnaf Kredisi - Faktoring Şirketleri Kredi Verir Mi?
faktoring şirketleri kredi verir mi
faktoring şirketleri kredi verir mi

Faktoring Şirketleri Kredi Verir Mi?

Türkiye’de ki Faktoring Şirketleri

Türkiye’de birçok esnafımız ve KOBİ’ler için bankalara alternatif olarak hizmet veren birçok faktöring şirketi mevcuttur. Faktoring Şirketleri Kredi Verir Mi? sorusunu sizler için araştırdık. Ülkemizde ki faktöring şirketi Cumartesi Pazar günleri dahil olmak üzere hizmet vermekte olup, bu günlerde senet veya çek bozdurmak isteyen kişiler, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna (BBDK) bağlı olarak çalışan izinli faktoring şirketlerinden bahsettik. BBDK’ya bağlı olarak İstanbul, İzmir ve Ankara’da faaliyet gösterren tüm faktoring şirketlerine ulaşabilirsiniz.

Faktoring Nedir? Faktoring Şirketleri Ne İş Yapar? Kredi Verir mi?

Faktoring şirketleri halk arasında faktörink olarakta yazılabilmektedir. Sicili Bozuk Olan Esnafa Kredi Veren Bankalar olarak bilinen faktoring şirketleri aslında esnafımız ve KOBİ’ler için çek veya senet karşılıklarını zamanından önce tahsil etmek, tabiri caizse SENET KIRDIKMAK için faaliyet gösterirler.

Esnafımız, çek ve senet alacakları için süresini beklemek yerine faktoring şirketlerine başvuru yaparak, kısa sürede ellerinde ki vadeli çek veya senetleri nakite çevirirler. Hatta bazı faktoring şirketleri bu hizmeti whatsapp uygulaması ile de sürdürerek, çek veya senetin resminin gönderilmesi durumunda, talepte bulunan KOBİ ve Esnafımıza çek veya senetin bozdurulabileceği miktarı kaç para ettiğini bildirirler.

Çalışma sistemlerine gelince, faktoring şirketlerine teslim edilen evraklar şirket tarafından kontrol edilir ve ödenecek miktar muhasebe birimlerine bildirilir.  Bu işlem sonrasında müşteri veya ticari temsilcisi arasında şirket ile faktoring sözleşmesi imzalanır ve bu sözleşme itibariyle çek veya senetin aslı şirkete teslim edilir.

Peki Faktoring şirketi neden böyle bir işlem yapar? Şirket bu işlem ile çek veya seneti teslim eden firmadan yüklü bir komisyon miktarı tahsil ederler. Daha sonra firma asıl çek veya senet mümessili olan firmadan tahsil işlemine devam eder.

Aşağıda ki videoda bankalar ve faktoring şirketleri arasında ki farklar nelerdir? Faktoring şirketleri çek veya senetleri nasıl tahsil ederler? Aşağıda ki videoda ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Türkiye’de yer alan tüm faktoring şirketlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Faktoring Şirketleri Şartları Nelerdir? Kimler Başvurabilir

Faktoring şirketlerine başvurmak için KOBİ ve esnafların şartlarını ele aldık. Faktoring şirketleri öncelikle Mikro işletmelere destek vermektedir. Faktoring şirketleri hacimsel olarak bankalardan düşüktür ancak foksiyonel olarak bankalardan daha hızlı çalışmaktadırlar. Faiz oranları ise faktoring şirketlerin daha yüksek olduğu söylenebilir. Ayrıca faktoring şirketleri masraf ve komisyon tahsil etmektedir. Faktoring şirketleri bankalar ile rekabet etmese de, bankalara yakın oranlarda destek sağlamaktadırlar.Faktoring Şirketleri Kredi Verir Mi?

Ülkemizde faaliyet gösteren faktoring şirketleri sadece sizlerin nakit alacaklarınızı belirli bir komisyon ve faiz oranı ile tahsil ederler. Bu kapsamda kredi vermezler. Faktoring şirketlerini finansal kiralama ve Finansman şirketleri ile karıştırmamak gereklidir. Bu sebeple, ihtiyaç kredisi, konut, araç veya KOBİ kredisi almanıza imkan yoktur.

Türkiye’de ki faktoring şirketlerine perakende veya toptan ticaret yapan çiftlikler, marketler, et veya süt hayvancılığı ile uğraşanlar (ne alakaysa) yani kısaca tüm ticari sektörde faaliyet göstermekte olan esnaf ve sanatkarlar başvuru yapabilirler.

Faktoring şirketinin bankadan en büyük farkı daha hızlı destek sağlaması ve şartlarının daha hafif olmasıdır. Faktoring firmalarından senetlerinizi bozdurup, çekinize karşılık alırsınız. Bu sebeple, bankalarda yapamadığınız bazı işlemleri faktoring şirketlerinde daha kolay ve basit şekilde yapabilirsiniz.

Türkiye’deki faktoring şirketleri hangileridir?

En iyi faktoring şirketleri hangisidir? Bu soruda daha da önemlisi artık ülkemizde Faktoring Şirketleri kanunla kurulmuş olan ve BBDK’ya bağlı olarak hizmet verilen yatırım şirketleridir. Bu sektörde yabancı firmalar da mevcuttur. Her geçen gün sektöre müracaatta bulunan ve ilgi duyan firmalar mevcuttur. 2017 yılı itibariyle ülkemizde 61 adet faktoring şirketi ve firması hizmet vermektedir.

Faktoring şirketi açmak için Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumuna başvuru yapmak gerekmektedir. Faaliyet izin ve İPTAL işlemleri burada yapılmaktadır.  Şuan faaliyette olan 61 firma bulunduğu gibi, faaliyeti durdurulan 53 faktoring firma ve şirketi mevcuttur. Bu sayfadan faaliyeti durdurulan firmaları inceleyebilirsiniz.

Faktoring Şirketlerine Nasıl Başvuru Yapılır?

Daha önce de anlattığımız üzere, faktoring şirketlerine internetten veya whatsapp üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Yine bu şirketlerin tümü Finansal Kurumlar Birliğine üyedir. Faktoring şirketleri aynı zamanda, alacakların tahsili için ücretsiz danışmanlık hizmeti de vermektedirler. Borcunu ödemeyenler, faktoring şirketleri ile karşılaştıkları için borçlarını daha düzgün bir şekilde zamanında ödemeye çalışırlar.

 • Faktoring şirketleri ile çalışan firmaların bir avantajı da bir ticari anlaşma yapılmadan önce, karşı firmanın detaylı analizi yapılabilmesidir. Bu özellik sayesinde ileride karşılaşılması muhtemelen olan borcun ödenmemesi durumlarına karşı önceden önlem alınmış olur.
 • Türkiye’de hizmet veren faktoring şirketlerinin listesini BBDK’nın sitesinden güncel olarak takip etmeniz daha doğru olacaktır.

Aşağıda ki görselde bir faktoring firmasının esnaf ile çalışma prensibi görüntülenmektedir.

Avukatlık İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar 2018 yılında birçok vatandaşımıza kredi vermek için hizmet sağlamaktadır. Esnafkredi.net üzerinden esnaflarımız için gerekli olan sıfır faizli kredi ve hibe veren tüm kurum ve kuruluşlara yer verdik. Bu kuruluşlar haricinde, faktoring şirketleri de ihtiyaç duyduğunuz anlarda çek veya senetinizi bozdurmak için başvuru yapabileceğiniz YASAL kuruluşlardır.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Kooperatif Başkanı

Esnaf ve Kefalet Kooperatifi, KOSGEB, TKDK ve diğer Devlet kuruluşların vatandaşlarımıza verdiği Faizsiz Kredi, Hibe, Teşvik ve destek programlarını kaleme almaktayım.

10 Yorumlar

 1. Esnafım 150000 tl ‘ye ihtiyacım var ama sicilim bozuk kırmızı kalemi yedim bana bi yardımcı olabilirmisiniz

 2. Mustafa demir

  Çok acil 10bin TL lazım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 3. 50 bin tl kredi çekmek istiyorum

 4. Arabama 10 bin liralık haciz geldi banka borcum sebebiyle. Hem borcumu kapatmak hem haczi kaldırmak için 10 bin lira ihtiyacım var sigortalı çalışanım kurumsal bir şirkette yardımcı olursanız sevinirim

 5. Antalya’da özel sektör çalışanıyım.Çok acil 30.000TL nakite ihtiyacım var.Ayda 1000-1200 TL ödeyebilirim.

 6. 10.000 ₺ nakite ihtiyacım var.ayda 1000₺ öderim aylık net gelirim 2500₺ yardımcı olabilir misiniz?

 7. Kredicekmek istiyorum 50000tlye ihtiyacim var.

 8. Erdal Batıgün

  Emekliyim kredi limitim dolu olduğu ve puanım düşük olduğu için kredi alamıyorum 10000 TL ihtiyacım var şuan hala aktif olarak çalışıyorum aylık 1500 TL ödeme yaparım lütfen dönüş yaparmısınız

 9. zeytinburnunda öğretmenim…sicilim bozuk deil..icralık değilim..sadece kredilerim çok yüksek..limitim dolu sanırım..gelirim iyi..ödemelerimde sorun yok..olmazda.acil..3.500 ile 4.000 tl ihtiyacım var..nasıl yardımcı olursunuzzz….olursanız sevinirimmm.

 10. Oğuz ÖZDEMİR

  Çok acil olarak nakit ihtiyacım var lütfen bana yardımcı olabilirmisiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir