Evlenecek Çiftlere Devlet Tarafından Verilen 2020 Destekleri

04.01.2020
Evlenecek Çiftlere Devlet Tarafından Verilen 2020 Destekleri


Evlenecek çiftler için en gerekli şey finansal kaynaktır. Günümüz koşullarında hayat şartlarının da pahalı olduğunu düşünürsek gençler nakit ihtiyaçları için çözümler üretmektedir. Sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak yeni evlenecek olan çiftler devlet tarafından desteklenmektedir. Bu yardımlar bazen konut yardımı, bazen de çeyiz parası olarak yapılmaktadır. Bu yardımlar için nerelere başvurulması gerektiğini ve yardım miktarlarını sizler için araştırdık.

SGK Çeyiz Parası Veriyor

SGK mevzuatına göre evlilik ödeneği olarak ödenen miktara çeyiz parası denmektedir. Anne ya da babalarının vefatı durumunda maaş almakta olan kız çocuklarının evlenmeleri halinde kendilerine yardım amaçlı olarak evlilik ödeneği verilmektedir. Bu ödenekten faydalanmaları için anne ya da babalarının maaşlarının kendilerine bağlanmış olmamaları gerekir. Babasının vefatı durumunda bir kız çocuğuna annesinin hayatta olması dahilinde maaş ödemesinin %25‘ i yapılmaktadır. Ancak annesi de vefat etmiş ve kendisinden başka maaş bağlanacak hiçbir kardeşinin olmaması durumunda maaştan alacağı hisse miktarı %50‘ dir.

çeyiz-parası

Çeyiz parası alınan maaş hissesinin 24 katı tutarında ödenmektedir.

Kimler Çeyiz Parası Başvurusunda Bulunamazlar?

Çeyiz parası ödeneğinden faydalanabilmek için kişinin ilk kez evleniyor olması gerekmektedir. Dul olanlara anne ya da babalarının maaşlarının belirli bir tutarı maaş olarak bağlanabilmektedir. Ancak çeyiz parası sadece ilk evliliklerde geçerli olmaktadır.Bir işte çalışan ya da sosyal güvencesi olanlar da çeyiz parası alamazlar. Çünkü çeyiz parası talebinde bulunmak için gerekli olan ilk şart vefat eden anne ya da babanın maaşının kendisine bağlanmasıdır. Maaş bağlanması içinde aranan bazı şartlar vardır. Bu şartlardan ilki maaş bağlanacak olan çocuğun düzenli bir gelirinin ve sosyal güvencesinin olmamasıdır. Evlenecek olan kızın çalışması durumunda hem maaş hem de çeyiz parası alamaz.

Çeyiz parası 2 yıllık (24 kat) maaş tutarı olarak ödenmektedir. Örneğin bir kız çocuğuna babasından %25 oranında maaş bağlanmış ve emekli maaşının toplam tutarı 1000 TL olmuş olsun. Bu durumda kız çocuğuna bağlanacak olan aylık maaş miktarı 250 TL olacaktır. Kolay bir hesap ile alınacak olan çeyiz parası tutarı;

250*24= 6.000 TL olacaktır.

Evlenecek olan kız babasından maaş alıyor ve annesi de hayatta değilse kendisine maaşın yarısının bağlanacağını söylemiştik. Bu durumda alacağı çeyiz parası tutarı;

500*24= 12.000 TL olacaktır.

Kendisine çeyiz parası ödenen birinin 2 yılı doldurmadan ayrılması durumunda tekrar ailesinden emekli maaşı alabilmesi için bir süre beklemesi gerekir. Bu süre dolduğunda tekrar maaş alması söz konusu olacaktır. Ayrıca evlenen kişinin eşinden yararlanabileceği bir sosyal güvencesi yok ise 2 yıl süre ile ailesinin genel sağlık sigortasından faydalanabilecektir. Çeyiz yardımı bir haktır. Ancak talep edildiği taktirde ödenmesi mümkün olmaktadır. Bu nedenle bu yardımı alabilmek için bir zaman aşımı süresi belirlenmiştir. Bu süre ise 5 yıldır. Evlenmelerinin üzerinden 5 yılı geçenler geriye dönük olarak bir çeyiz parası alamazlar. Aslında mevzuat hükümlerine göre çeyiz parasında belirlenen bir süre yoktur. Ancak bu yardım maaş alanlar için geçerli olacağından maaştaki düzenleme süreleri 5 yıl olarak belirlenmiştir. 5 yıl içinde herhangi bir başvuruda bulunulmadığında herhangi bir hak talebi de söz konusu olmayacaktır.

evlilik

Çalışıyorsanız ve sosyal güvenceniz varsa çeyiz parası alamazsınız.

Ayrıca devletin çeyiz parası dışında hem bayan hem de erkekleri desteklediği durumlar da söz konusudur. Devlet bazı bankalar ile imzaladığı anlaşmalar neticesinde çeyiz hesabı açılması ve bu hesaba düzenli olarak para yatırılması koşulu ile belirli bir oranda katkı vererek evlenen çiftleri desteklemektedir.

2019 yılı itibari ile konu ile ilgili bir düzenleme yapılmasının söz konusu olduğu belirtilmektedir. Şu an itibari ile devletin bu hesaplara verdiği katkı miktarı 5 bin TL‘ yi geçmemektedir. Bu da yatırılan toplam tutarın %20‘ sine tekabül etmektedir. Ancak yapılması planlanan düzenleme ile bu miktarın %25 oranına yükseltilmesi planlanıyor. Bu durumda verilecek olan devlet katkısı miktarı da 7 bin 500 TL olacaktır.

Ancak bu katkıdan faydalanabilmek için yalnızca çeyiz hesabının olması yeterli değildir. Belirli bir süre de hesaba düzenli olarak para yatırmak gerekmektedir. Çeyiz hesabına para yatırmak koşulu ile devletten katkı almak mümkün oluyor. Aşağıda sayılan bankalarda çeyiz hesabı açtırabilirsiniz.

Denizbank Çeyiz Hesabı

Denizbank’ tan çeyiz hesabı açmak ve devletin verdiği %20 oranındaki katkıdan yararlanmak için bazı şartları taşımanız gerekmektedir. 18- 24 yaş arasında iseniz bizzat banka şubelerine giderek çeyiz hesabı açtırabilirsiniz. Ancak 18 yaşın altında hesap açma durumu söz konusu olduğunda veli aracılığı ile işlem yapılmaktadır. Bu durumlar için yalnızca T.C. vatandaşı olmak yeterli olmaktadır ve hesap yalnızca Türk Lirası cinsinden açılmaktadır. Hesap yalnızca bir kişi adına açılabilmektedir. Ortak hesap açılması durumu söz konusu değildir. Ancak evlenecek olan iki kişinin de ayrı ayrı olmak üzere çeyiz hesabı olabilir. Hesabın vadesi 3 yıl olarak belirlenmiştir. Ödeme periyotları aylık ya da 3 aylık olabilmektedir.

Asgari 125 TL ve azami 1250 arasında aylık ödeme yapılabilmektedir. 3 aylık ödeme periyodunda ise en az 376,44 TL ödeme yapılmalıdır. Denizbank’ ın faiz oranı %13,75‘ tir. Hesap ilk açıldığında azami limitten ödeme yapılması gerekmektedir. Ayrıca tek seferde hesabı ilk açtığınızda 18 bin TL yatırabilirsiniz. Devlet katkısı alabilmek için aylık ödeme periyodunda 3 taksitten fazlasının aksatılmaması gerekmektedir. 3 aylık ödeme periyodunu seçenler ise 1 ay aksatma yapabilirler. Hesaptan yılda iki kereden fazla para çekme işleminin yapılmaması gerekir. Örneği hesaptan yılda 3 kere çekim yapmış birine devlet katkısı da verilmeyecektir. Banka tarafından faizlerin devlet katkısına dahil olmadığı belirtilmiştir.

Birikim SüresiDevlet Katkısı OranıDevlet Desteği Tutarı
36 aydan azÖdenmezÖdenmez
36-47 ayBirikim Tutarı %206.500,00 TL
48-59 ayBirikim Tutarı %227.500,00 TL
60 ay ve üzeriBirikim Tutarı %259.000,00 TL

Tabloda devlet katkısı oranı ve miktarı gösterilmektedir. 5 yıl ve üzerinde birikim yapanlar %20 devlet katkısı alırlar. 2019 yılı itibari ile maksimum devlet katkısı 6 bin 274 TL olabilmektedir. Detaylı bilgi almak için Denizbank internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Başvurular Denizbank şubeleri aracılığı ile kabul edilmektedir.

Garanti Bankası %25 Devlet Katkılı Çeyiz Hesabı

Garanti Bankası çeyiz hesabı açabileceğiniz ve bazı şartlar dahilinde devletten katkı alabileceğiniz bir bankadır. Bu şartlar;

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Hesap açmak için aranan yaş şartı 18- 24 arası
 • 27 yaşına kadar evlilik yapmış olmak
 • İlk evliliğini yapıyor olmak ve bunu bankaya kanıtlamak
 • 36 ay (3 yıl) boyunca düzenli ödeme yapmak
 • 27 yaşını doldurmadan evlenmiş olanların İlçe Nüfus Müdürlüğü’ nden alacağı belge
 • Hesaba aylık ya da 3 aylık ödeme yapmak
 • Aylık ödeme yapanların yılda 3 kez taksit aksatma hakkı vardır.
 • Yılda 2 kez hesaptan para çekimi yapılabilir.
 • Hesap bakiyeli ve 3 yıl vadeli olarak açılır.
 • Hesaba tek seferde 18 bin TL yatırılabilmektedir.
devlet-katkısı

Bankalardan çeyiz hesabı açtırarak ve 3 yıl düzenli ödeme yaparak devlet katkısı alabilirsiniz.

 • Garanti Bankası’ ndan çeyiz hesabı açabilmek için Mavi Kart sahibi olunmalıdır.
 • Ödeme periyotları sonradan değiştirilememektedir.
 • Otomatik ödeme talimatı ile ödemeler kolayca yapılabilmektedir.
 • Devlet katkısı alabilmek için en az 36 ay ödeme yapılmalıdır.
 • %25 devlet katkısı alabilmek için 5 yıl ve üzerinde birikim yapmak gerekmektedir.
 • En fazla verilecek olan devlet katkısı miktarı 9.000 TL‘ dir.
 • Ödemeler 125 TL olan alt limitin atında kalırsa o ayki ödeme yapılmamış sayılmaktadır.

Garanti çeyiz hesabı ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız. Eşler ayrı ayrı çeyiz hesabı açtırabilmekte, bayan ve erkekler bu uygulamadan yararlanabilmektedir. Hesap açtırma işlemi yalnızca Garanti Bankası şubeleri aracılığı ile yapılmaktadır.

Türk Ekonomi Bankası

Evlilik için birikim yapacaklara TEB çeyiz hesabı açmakta ve gerekli ödeme koşulları dahilinde devlet katkısı alımlarını sağlamaktadır. Devlet katkısı alabilmek için 27 yaşını tamamlamamış olmak ve ilk evliliğin yapılacak olması gerekmektedir. Daha önce bir kez bile evlilik yapanlar bu hesabı açtıramaz ve devlet desteklerinden faydalanamaz. Hesap açtırmak için Türk vatandaşı olmak ve maksimum 24 yaşında olmak gerekmektedir. Bu hesap türü gerçek kişiler için ve Türk Lirası cinsinden açılmaktadır. İnternet üzerinden hesap açım işlemi için başvuru yapılmamaktadır. Başvuru kanalı en yakın TEB şubesi olacaktır. Hesap açmak için en az 18 yaşında olmak gerekmektedir. Ancak 18 yaşın altında olanlar için hesabı velileri de açabilmektedir. Aylık ve 3 aylık dönemler ile birikim yapılabilmektedir. Hesaptan yılda iki kez çekim yapılabilmektedir. Devlet katkısı alabilmek için evlilik tarihi itibari ile 6 ay içinde de başvuru yapılabilmektedir. Aylık ödeme yapanlar yılda 3 kez ödemelerini aksatabilirler. 3 aylık dönemler itibari ile ödeme yapanların ise yılda bir kere ödeme aksatma hakları vardır.

Eğer açılmış olan bir çeyiz hesabınız yoksa evlilik masraflarınız için de evlilik kredisi veren bankalar hakkında bilgi alabilir ve kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Evlenmek istiyor ve finansal anlamda sıkıntı çekiyorsanız çeyiz parasına başvurabilir ya da devlet katkılı çeyiz hesabı açarak düzenli ödemeler yolu ile 3 yılın sonunda birikiminizi çekebilirsiniz. Mutluluklar dileriz. 🙂YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.