Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak? 2020 Yılı ve Müjde!

06.01.2020
Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak? 2020 Yılı ve Müjde!


Ekonomik dalgalanmaların oldukça sık yaşanmış olduğu güzel ülkemizde bir çok vatandaşımız ihtiyaçlarını karşılayabilmek için banka kredilerine başvuruda bulunmaktadır. Bir çok vatandaşımız ise konut kredisi, araç kredisi veya ihtiyaç kredisinden yararlanarak o anlık içinde bulunmuş olduğu maddi yetersizliği gidermekte ve biraz olsun ferah ermektedir. Fakat dediğimiz gibi ekonomik dalgalanmalar sonucunda yaşanan maddi yetersizlik sebebi ile bankadan çekilmiş olan kredilerin geri ödemesinde sıkıntı yaşayan vatandaşlarımız kredi borçlarını ödemekte sıkıntı yaşayarak yavaş yavaş bankaların kara listesine girmiş ve kredi notlarını düşürmüşlerdir. Hepimizin de bildiği gibi bankaların kara listesine giren ve kredi notu düşük olan vatandaşlarımız tekrar kredi çekmek istediklerinde olumsuz cevap almakta ve ihtiyaç duymuş oldukları nakde sahip olamamaktadırlar. Ülkemizde ise bir çok kamu ve özel kuruluşlu bankalardan kredi çekmiş ve borçlarını geri ödemekte sıkıntı yaşamış çok sayıda vatandaşımız bulunmaktadır. Bu vatandaşlarımız 2020 yılında sicil affı ne zaman çıkacak diye merak etmektedirler. Hükumetimiz son dönemlerde oldukça güzel projelere imzalarını atmış ve gündeme getirmişlerdir. Bu  sebeple de bankaların kara listesine girmiş olan vatandaşlarımız sicil affını dört gözle beklemektedirler.

Sicil affı ne zaman çıkacak?

Esnafa Sicil Affı 2020 Yılında Ne Zaman Çıkacak? Son Durum Ne?

Ülkemizde bulunan çok sayıda esnafımız bankalardan çekmiş oldukları kredilerin geri ödemesinde sıkıntı yaşamış ve istemeden olsa da bankaların kara listesine girmişlerdir. Normal bir vatandaşın bankaların kara listesine girmesi ile esnafların kara listeye girmesi arasında dağlar kadar fark vardır. Çünkü esnaf olan vatandaşlarımız yapmış oldukları işlerde sürekli olarak bir para döngüsünü sağlamaktadırlar. Bu durum ise içinde bulunmuş oldukları sektör üzerinde sürekli olarak yenilikler yapmalı veya ürün alımlarını canlı tutmalıdır. Hal böyle olunca da sıcak paraya oldukça ihtiyaç duymaktadırlar. Eğer nakit açısından bir sıkıntı yaşarlarsa kredi kartlarına veya bankaların sunmuş olduğu ihtiyaç kredilerine başvuruda bulunmaktadırlar.

Tabi ki bankaların kara listesinde olan esnaflarımız bu durumu değerlendiremeyecek ve nakit ihtiyaçlarını farklı şekillerde değerlendirmeye çalışacaklardır. Bu sebeple de bir çok esnafımız sicil affı yasasını beklemektedir. Şuan hemen hemen tüm esnaflarımız 2020 yılında çıkacak olan sicil affını beklemekteler. Bu af yasası yürürlüğe girmesi durumunda, özel ve kamu bankalarına borçları olan tüm esnafların daha önceki dönemlerde ki borçları nedeniyle kara listeye düşme durumları ve ortadan kaldırılacak ve sicili bozuk olanların bozuk sicilleri düzeltilecektir. Bu kapsamda bankalardan ihtiyaç kredisi, bireysel konut kredileri, esnaf ve sanatkar oldukları kazançları ile borçlarına ait tüm kötü sicilleri ortadan kaldırılması bekleniyor. Tabi esnafa sicil affı 2020 yılında yürürlüğe girmesi, bazı şartları da beraberinde getirecek.

Esnafa yüksek limitli kredi kartı veriliyor. Başvurunuzu hemen yapabilirsiniz.Esnafımıza Sicil Affı Verme Konusunda Bankalar İstekli

Maliye Bakanımız esnafımıza verilecek olan sicil affı için bankaların istekli olduklarını açıkladı. Esnaf sicil affı yasası, esnafa sicil affı ne zaman verilecek? ne zaman çıkacak sorularını da beraberinde getirdi. Hükumetin şuan için gündeminde anayasa değişikliği olması nedeniyle şuan için son günlerde esnafımıza sicil affı ile ilgili herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Esnafımız için durum ise aşağıdaki gibi belirtilmektedir.

Esnafımıza Sicil Affı Verme Konusunda Bankalar İstekli

Esnafımıza Sicil Affı Verme Konusunda Bankalar İstekli

 1. Sicil Affından yararlanan esnafın, borçlarını ödemek için yapılandırma kullanması veya borcun ödenmesi için girişimin bulunması gerekiyor.
 2. Belirli bir tarihten sonra ortaya çıkan borçlanma durumları sicil affından yararlanamayacak.
 3. Sicil affının asıl nedeni KOBİ ve Ticari Krediler olması nedeniyle, kara listeden çıkarılan sicili temizlenen esnaflarımız KOBİ kredilerinden faydalanabilecek.
 4. Af yasası ile sicilleri temizlenmiş olan esnafın bankalardan kredi kullanmalarının önünde herhangi bir engel bulunmayacaktır.

Bir süredir, kredi kartları ve bireysel kredilere sicil affı verilmemesi nedeniyle esnaflarımız haricinde Halkımızda kredi sicil affı talep ederek, 2020  yılında bireysel ve kurumsal herkese sicil affı verilmesini talep ediyorlar.  Bu kapsamda yürürlüğe giren, konut kredisi yapılandırma kredileri ve kredi kartı borcu yapılandırma kredileriyle birlikte borcun ödenmesine esas, sicil affıda esnafımızın ekmeğine bal süreceği değerlendiriliyor.

Sicil Affından Kimler Yararlanabilecek?

Aslen bu kredi ve kredi kartlarına yönelik genel bir sicil affı olmayın, sıfır faizli işletme kredisinden yararlanamayan esnafımız için sağlanan bir işletme ve ticari sicil affıdır. Konut veya ihtiyaç kredileri nedeniyle ödeme güçlüğünü çeken ve sicil notu bu sebeple düşen bireysel kredi kullanıcılarını etkilemeyeceği düşünülmektedir. Aslen affın tüm Türk vatandaşlarına verilmesinin uygun olacağını düşünsekte, Devletimiz şuan için sadece Esnafa, KOBİ’lere ve iş yeri sahiplerine diyor.

Sicili temiz ve iş kurmak isteyen gençlerimize KOSGEB 2020 yılında iş yeri açma ve destekleme girişimci kredileri veriyor. Esnafımıza verilecek olan af için son durum, gelişme ve Esnaf sicil affı yasasının yürürlüğe girmesi ile son durum ve başvuru şartları hakkında esnafkredi.net sitemizde bilgi yayınlanacaktır.

Esnafın Karşılıksız Çeke Sicil Affı Yasası

Yine ekonomik ve mali durumlar nedeniyle geçmiş yıllarda müşterilerine veya tedarikçi firmalara sunduğu çek ve senetleri karşılıksız çıkan, bu nedenle sicili bozuk olan esnafımızda bu yasadan faydalanabilecektir. TESK Başkanı sayın Palandöken Mecliste ki anayasa görüşmelerinin ikinci etabında esnafımıza sicil affı yasasını görüşüp gündeme getirileceğini söyledi. Palandöken en kısa sürede yasanın yürürlüğe gireceğini sözlerini ekledi ve esnafımızın merak etmemesi gerektiğini kendilerinin bu yasayı takip ettiklerini anlattı.

Esnafımıza Sicil Affı Kolaylaşacak

Esnafımıza verilecek olan sicil affı yasasının çıkması için çalışmaların devam ettiği bilinmektedir. Maliye bakanımız yasanın yürürlüğe girmesi ile, bankalar birliği ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BBDK) ile birlikte çalışma yürüteceklerini sözlerine ekledi.

Esnafımıza Sicil Affı Kolaylaşacak

Esnafımıza Sicil Affı Kolaylaşacak

Esnafımız için yürürlüğe girecek olan sicil affı yasası Türkiye Bankalar Birliği ile düzenleme yapılarak bir çalışma yapıldı. Bu çalışma ile esnafımız için borçlarını yeniden yapılandırma imkanı sağlanacağı hemde daha önce ki borçları nedeniyle kara listeye girerek kredi çekememelerinden dolayı yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi için yeniden kredi çekebilmelerine ve aynı zamanda borç kapatma kredisine ulaşabilmelerine olanak sağlanacağı anlatıldı. Esnafa sicil affı yasası çıktığında Bankalar birliği ile hükumetin ortak çalışması sonucunda sonuca varılacağı düşünülüyor.

Bu açıklamalara göre esnafa sicil affını maddeler halinde sıralamak gerekirse;

 • Bankalara borçları olan sicili bozuk esnafımızın borçlarını yapılandırması durumunda sicillerinin temizleneceği,
 • Borçlarını ödemeyi taahhüt etmeyen ve borç ödeme konusunda istekli olmayanların yasadan yararlanamayacağı,
 • Özel ve Devlet bankalarının tümünün bu uygulama ile ticari kredi ve KOBİ kredi borcu olan esnaflarımız için yapılandırma yapacakları,
 • Borcun düzenli olarak ödenme taahhüdüne binaen esnafın kara listeden çıkarılacağı,
 • Borçları yapılandırmaya rağmen ödenemeyen, kazancının çok üzerinde borcu bulunan esnaf için ilave çözümlerin üretileceği değerlendiriliyor.

2019 yılında genel olarak verilmiş olan destekler arasından;

Daha evvelki yıllarda esnafımıza 30 bin lira sıfır faizli KOBİ esnaf kefalet kredisi vermiştir. Bu kredi ile ilgili ayrıntıları bu sayfadan, Kooperatiflere üye olan esnafımıza verilen yeni kredi ve destekleri bu sayfadan görüntüleyebilirsiniz.

Esnafkredi.net olarak esnafımıza sicil affını yakından takip ediyor ve gelişmeleri siz değerli esnaf ve sanatkarlarımız ile paylaşmaya devam ediyoruz.YORUMLAR
 1. vecih dedi ki:

  yasal takpi düştüm bana kredi kartı çıkırmı

 2. Emine TOPDEMİR dedi ki:

  Merhaba, 2015 yılında esnaf ve kefalet koop. Kredi çektim. 2 taksit geriden ödeme yapıyorum. Ödeme yapmakta çok zorlanıyorum. Oda da taksitlerimi yapılandırmak talebime karşılık vermiyor. Ne yapabilirim.