Ana Sayfa - Esnaf Kredisi - Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar 2018 GÜNCEL LİSTE
Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar 2018 GÜNCEL LİSTE

Esnaf Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Devlet destekli olarak esnaflara özel sunulan 30 bin lira faizsiz esnaf kredisi nasıl alınır, 150 bin lira tutarında % 4 faizli olarak esnaflara verilen esnaf kefalet kredisi almak için gerekli evraklar belgeler ve şartlar nelerdir tüm bu sorularınızın yanıtlarını yazımızdan erişebilirsiniz.

Kendi işini kurmak isteyen genç esnaflara Kosgeb tarafından verilen iş kurma kredisi olan 50 bin liranın yanında işini büyütmek için genç esnaflara verilen 100 bin lira faizsiz kredi hakkında geniş bilgiler sayfamızda yer almaktadır.

Esnaf Kefalet Kooperatifi

Esnaf ve sanatkarlara özel olarak sunulan esnaf kefalet kredilerinden Esnaf ve Sanatkarlar kredi ve esnaf kefalet kooperatifi ortağı olarak da KOSGEB üzerinden faydalanabilirsiniz. Esnaf ve sanatkarlar için özel olarak verilen kredilere başvurular esnaf kefalet kooperatifi üzerinden yapılmaktadır. Bu şekilde yapılan başvurularda 30 bin lira faizsiz kredi alabilirsiniz aynı zamanda Kosgeb kurumuna başvuru yaparak da 100 bin lira faizsiz kredi imkanlarından faydalanabilirsiniz. Halkbank aracılığıyla devlet destekli olarak esnafa sunulan esnaf kredileri haricinde de isterseniz % 4 gibi düşük faiz oranları ile 150 bin lira esnaf kredisinden de yararlanabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Esnaf ve sanatkarları desteklemek amacıyla devlet tarafından 30 bin lira faizsiz kredi imkanları sunulmaktadır. Devlet destekli olarak 30 bin lira faizsiz kredi fırsatından faydalanmak isteyen esnaflarımızın mutlaka Esnaf kredi kefalet kooperatifine kayıtlı olması ve kooperatife kayıtlı sicil sahibi olması lazımdır. 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu ve Kooperatifin Kuruluş Ana Sözleşmesi uyarınca işyeri sahiplerinin faaliyet gösterdikleri yani ikametgahına en yakın olan kooperatife ortak olunması şartını yerine getiren esnaflar;

Gerekli evraklar ve belgeler listesi

  • İşletme sahibinin nüfus cüzdanı örneği,
  • Son 6 ay içerisinde 2 adet çekilmiş vesikalık fotoğraf,
  • Bağlı bulunulan esnaf oda kayıt belgesi,
  • Esnaf sicil tasdiknamesi,
  • İşletmenin vergi levhası fotokopisi ile kredi başvurusunda bulunabilirler.

Esnaflar faaliyet gösterdikleri bölgelerdeki kooperatif bünyesinde kayıtlı sicil sahibi olması da önemlidir. Tüm bu şartları sağlayan esnaf ve sanatkar olan işyeri sahipleri bağlı bulundukları kooperatiflere  yukarıdaki belgeler ile birlikte yazılı dilekçe ile 30 bin lira esnaf kredisi başvurusunda bulunabilirler. Esnaf ve sanatkarların mali durumları ve ihtiyaçları gözönüne alınarak yapılan başvuru incelemesinin ardından 15 gün içerisinde onaylanan bildiriler Halk bankasına iletilerek Halk bankasına başvuru yapılarak esnaf kredisinden yararlandırılırlar.Esnaf odası başvuru ve kayıt ücretleri için tıklayınız.

Halk Bankası Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Halk Bankasına başvuru yapmak için gerekli belgeler ise İşyeri sahibinin kimlik numarasını gösteren nüfus cüzdanı ve fotokopisi, İşyerine ait vergi levhası, iki adet kefil yoksa teminat için ipotek gösterilecek gayrimenkul tapu fotokopisi, ve bağlı bulundukları esnaf odası sicil kayıt belgesi ile 30 bin TL faizsiz kredi başvurusunda bulunulmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi Limiti Ne Kadar?

Esnaflar, bağlı bulundukları esnaf kredi kooperatifleri tarafından kredi almadan önce Esnaf Kefalet Kredi Hesaplamasının nasıl yapıldığını öğrenmek isterler.

Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar
Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Halkbank tarafından ESKKK kefaletiyle kredi vermeden önce esnafın içinde bulunduğu mali durumu incelenir, kredi almasına bir engel bulunmadığı takdirde esnafa verilecek olan kredi miktarı vadesi ve faiz oranı belirlenir. ESKK kefaletiyle verilen kredi miktarları 75.000 TL, 100.000 TL, 150.000 TL’dir. Kredi vadesi ile 60 aydır. En üst limit olarak belirlenen kredi tutarı 150.000 TL’dir. Yatırım amaçlı alınacak kredinin üst limiti ise 250.000 TL dir.

ESKK kefaletiyle verilen esnaf kredilerinin geri ödemeleri aylık, 3 ayda bir ve 6 aylı vadeler olarak kullandırılır. Faiz oranı ise ilk birinci yılda % 4 ‘tür. İkinci ve sonraki yıllar da faiz oranı  %5 oranından fazla olmamak koşulu ile kullandırılır.

Esnaf Kredisi Veren Bankalar

Küçük ve Orta ölçekli işletmeleri destekleme kurumu olan Kosgeb esnaf ve sanatkarları desteklemek amacıyla gerekli şartları yerine getirenlere 100 bin lira faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Kosgeb Halkbank aracılığıyla Genç girişimci esnaf ve sanatkarlara % 100 faiz indirimli olarak 100 bin liraya kadar 30 yaşını tamamlamış olan genç girişimci esnafa kredi kullandırmaktadır. Bu krediden yararlanabilmek için 30 yaşını doldurmamış olmak ve gerekli şartları yerine getirmek lazımdır. Halk Bankası aracılığıyla Kosgeb esnaf kredisine başvuruda bulunmak için gerekli evraklar ise; Kosgeb 32 saat süreli olarak verilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini bitirme sertifikası, KOSGEB onaylı iş planı projesi bankaya ibraz edilmesi gereklidir. İş kurmak için hayata geçirmeyi düşündüğünüz iş fikrinize ait iş projenizin KOSGEB yetkilileri tarafında onay alması durumunda Türkiye Halk Bankasına başvurarak 100 bin TL % 100 faiz indirimli esnaf kredi kullanabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Seditör

KOSGEB, Devlet destekleri, en uygun faizli ihtiyaç kredileri, kara listede sicili bozuk olanlara verilen kredi ve destekler ile birlikte bankaların kredileri ve kampanyaları hakkında içerikler hazırlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir