Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Ana Sayfa - Esnaf Kefalet Kredisi - Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama 2018 Güncel Şartları
Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama 2018 Faiz Oranları

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama 2018 Güncel Şartları

Bankalara başvurmak yerine kefalet kooperatiflerinde kredi hesaplaması yaparak 500 bin liraya kadar düşük faizli esnaf kredisi çekme olanağına sahipsiniz. Öyle ki, 2018-2019 yılında geçerli olmak üzere yapılan girişimler sonrasında Devlet destekleriyle Kefalet Kooperatifi tarafından birçok Kredi, hibe ve teşvik verilmesi planlanmıştır ve bu planlamalar doğrultusunda bir çok düzenleme hayata geçirilmiştir. Bir çok proje ise gündeme getirilmiş fakat hayata geçirilmemiştir hayata geçirilmeyen projeler elbette ki öyle kalmayacak gündeme tekrar getirilerek masaya oturtulacak ve hayata geçirilecektir. Devletimizin yapmış olduğu düzenlemeler 2018 yılında da devam etmekte ve destekler ve teşvikler verilmeye devam etmektedir. Hükumet 2018 yılında esnafa 500 bin lira işyeri ve ticari araç kredisi vermektedir. Esnaflarımızın 2018 yılında verilecek olan esnaf kefalet kredilerden faydalanmak isteyen esnafların ilk yapmaları gereken şey esnaf kefalet kooperatiflerine üye olmalıdır. Üyelik işlemleri için sitemizde bulunmakta olan Esnaf Kefalet Kooperatifi Üyelik Şartları ve Gerekli Evraklar isimli yazılardan bilgi alabilirsiniz. Kısaca bahsetmek gerekirse esnaf kefalet kooperatifine üye olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekecektir. Eğer yabancı ülke vatandaşı iseniz Türkiye’de faaliyet göstermekte olan bir kuruluşunuz olması şarttır. Şimdi sizlerle 2018 yılında Esnaf Kefalet Kooperatifi tarafından verilen kredileri inceleyelim.

Esnaf Kefalet Halkbank 2018-2019 yılında 30 Bin Lira Sıfır Faizli Kredi Veriyor

Devletimizin gündeme getirmiş olduğu bir diğer proje ise kefalet kooperatiflerinin 2018 yılında Halk Bankası desteğiyle vermiş olduğu kredilerin 30 bin liralık kısmını sıfır faizli esnaf kredisi olarak vermesidir. 2018 yılında da bu durum geçerli olarak devam etmektedir. Esnaf kefalet kredilerinden yararlanmak isteyen esnaf ve girişimcilerimizin öncelikle kooperatif üyeleri olmaları birinci şart olarak aranacaktır. 2016 yılında proje halinde olan ve ilerleyen zamanlarda hayata geçirilen  ve birçok esnafımıza verilmiş olan faizsiz 30.000 lira esnaf kredisinden yararlanmak isteyen esnaflarımız bütçede para kalmaması nedeniyle faydalanamadılar. Bunun üzerine Kefalet Kooperatifi ve Halkbank için hükumet 2018 yılı için de bu projeyi masaya oturtturmuş ve Yeni bir buçuk programı sayesinde 2019 yılında verilecek olan faizsiz 30.000 lira kefalet kredisi bütçe olanakları dahilinde verilmiştir. Aynı şekilde bu proje 2018 yılında da gündeme getirilmiş ve hayata geçirilmiştir. Bütçe dahilinde esnafa sunulan sıfır faizli esnaf kredileri sayesinde çok sayıda esnafımız başvuruda bulunmuş ve ihtiyaçlarını karşılamışlardır.

30 bin lira sıfır faizli esnaf kefalet Halkbank kredisinden faydalanmak için kooperatif üyeliğinizi yaptırın. Başvuru tarihleri bildirildiğinde hemen Halkbank şubelerine Halkbank Faizsiz Esnaf Kredi Başvurusu yapın. Yukarıda anlatılmakta olan Halk Bankası esnaf kefalet 30 bin lira faizsiz esnaf kredisi haricinde kooperatif tarafından 9 farklı sektörde üyelerine özel düşük faizli kredi verilmektedir. Bilindiği gibi esnaf ve sanatkarlar ile ilgili kredi desteği veren devlet bankası Halk Bankası’ dır. Bu krediler aynı Kosgeb’ in verdiği 150 bin TL limitli kredilere benzetmektedir. 

Bu krediler şunlardır;

Esnaf kefalet işletme kredisi ve şartları

Belirtilmiş olan bu krediler de kooperatiflerden aldıkları genel kredilerden bir tanesidir. Kefaletten kredi nasıl çekilir? Esnaf kefalet kredilerinde diğerler başvurdukları ilk kredi paketidir. Esnaf ve kefalet kredilerinin asıl kullanım amacı döner sermaye ve Esnaf sanatkarların ham madde ihtiyaçlarını tedarik etmek için olsa dahi,  İşletme Kredisi birçok esnaf tarafından genel hayatın ihtiyaçları neticesinde alınmakta ve kullanılmaktadır.

Esnaf Kefalet İşletme Kredisi Hesaplama ve Faiz Oranları

Kredinin vadesi 1 ile 60 ay arasında olup, faiz oranları ise 1 yıllık vadede yıllık %4, 1 yıldan 5 yıla kadar olan vadede ise yıllık %5 oranlarında verilmektedir. Bir esnafa 2018 yılında gerekli şartları taşıması halinde en fazla 150 bin lira işletme kredisi verilebilir. LİMİT 200 bin lira oldu.

Örneğin 100 bin TL krediyi 4 yıl vadeli olarak çekerseniz, ödemeniz gereken faiz oranı %5 olduğundan (yıllık) aylık geri ödeme tutarınızı hesaplayalım.

Toplamda %20 oranında faiz ödemesi yapmanız gerekecek. 100 bin * %20 = 20 bin TL

100.000 + 20.000 = 120.000 TL

120.000 / 48 ay = 2.500 TL aylık geri ödeme yaparsınız.

Gerekli şartları taşıyorsanız, hemen kredi başvurusunda bulunarak 200 bin TL üst limitli krediyi kullanabilirsiniz.

Esnafa özel iskonto kredisi hesaplama

Esnafa özel iskonto kredisi denildiği zaman bu kredi türünü direk indirimli kredi olarak düşünebiliriz çünkü İskonto kelime anlamıyla İNDİRİM anlamına gelmektedir.Fakat düşündüğümüz gibi indirimli kredi değil daha az vade ile daha küçük rakamlarda çekilebilecek olan bir kredi türüdür. Esnaflarımızın her zaman büyük giderler için ihtiyaç duymuş olduğu finansman desteğine değil bazı zamanlarda çok daha küçük rakamlarda ihtiyaç duymuş oldukları finansman desteğine gereksinim duymaktadırlar. İşte bu kredi de tamda öyle bir kredi türüdür. Esnafa özel iskonto kredisinin amacı TESKOMB (Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkezi Birlikleri) tarafından esnafımızın kısa süreli ve küçük ihtiyaçlarının teminidir.  Limiti her ne kadar diğer krediler gibi olsa da, kullanım alanı daha çok 10.000 ila 20.000 lira civarlarındadır. Ayrıca küçük ihtiyaca yönelik olması nedeniyle en fazla 9 ay süre ile vadelendirilebilmektedir.

esnaf-iskonto-kefalet-kredisi-2017
Esnaf-iskonto-kefalet-kredisi-hesaplama

Kredi kartından ve eksi bakiyeden para çekmek, yastık altında ki küçük altınları bozdurmak veya tanıdıklarınızdan kredi çekmek ve kara kara düşünmelere artık son tüm bunların yerine esnafımızın darda olduğu günlerde imdadına yetişmek amacıyla iskonto kredisi verilmektedir. Bu kredi türü ile diğer kredi türleri karşılaştırılmış olduğunda aralarındaki tek farkın diğer finansal desteklerden daha kısa sürede ve daha kısa vadeli olmasıdır.

10 bin TL krediyi 8 ay vade ile kullandığınızda aylık 1250 TL taksit ödemesi yaparsınız. Tabi kredilerin mevcut faiz oranlarını da hesaplamak gerekmekte.

Aylık eşit taksitte işletme kredisi hesabı

Aylık eşit taksitte işletme kredisinin esnaflara sunmuş olduğu kredi paketi de yukarıda anlatılan işletme kredisi ile hemen hemen aynı özelliklere sahiptir. Aylık taksitle işletme kredisi paketinin işletme kredisinin sunmuş olduğu veya iskonto kredisinin sunmuş olduğu kredi paketlerinden farklı olarak vade süresinin 24 aya kadar sınırlandırılmış olmasıdır. Aylık eşit taksitle işletme kredisi 24 ay ile sınırlamıştır. Faiz oranları ve maksimum verilebilecek miktar ise yine yukarıda ki kredi paketleri ile aynıdır.

aylık-eşit-taksitli-kefalet-kredisi
aylık-eşit-taksitli-kefalet-kredisi

Bazen kredi ödemelerinde farklı şartlar sunulabilir. Örneğin ilk aylarda taksit ödemelerimiz yüksek tutarlarda olurken, ödeme yıl sonuna doğru azaldığından taksit tutarı da azalacaktır. Ya da ilk aylarda düşük taksit ödeme seçeneğini seçerseniz yıl sonunda taksit miktarlarınız artar. Ancak bu işletme kredisinde taksit miktarları her ay eşit ödenmektedir. Yani krediyi çekerken size bir faiz oranı sunulur. Bu faiz oranı aylara bölünerek aylık taksit hesaplanır. 12 aylık ya da 24 aylık vadeler ile kredi çekebilirsiniz.

Esnaf kefalet tesis kredisi

Esnaf kefalet tesis kredisinin amacı üyelerin yeni iş yerleri için tesisat ve makine alımları ile diğer giderler için finansmana ihtiyaç duyan ve kredi temin etmek amacıyla başvuruda bulunan esnaflara özel verilmesidir. Tabi yine bu kredide diğerleri gibi genel esnaf ihtiyaçları içinde kullanabilmektedir.

Tesis kredileri ve faiz oranları

Henüz iş yeri açmayan girişimcilerden bazıları, bu kredi desteğini KOSGEB’in girişimci desteğine benzetmektedirler. Kosgeb’in girişimci desteğine benzediği kaçınılmaz bir gerçektir. Fakat esnaf kefalet tesis kredisine başvuru yapmış olduğunuzda 2 ila 5 yıl arasında vade farkı verilir ve kredi limiti 200.000 TL. limitlidir. Bu limit geçmiş olduğumuz yıl 150.000 Lira iken bu yıl yapılan yeni düzenlemeler neticesinde 200.000 Türk Lirasına çıkarılmıştır.Krediden faydalanabilmek için Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine ortak olmak gerekmektedir. Örneğin; 200 bin TL kredinizi 5 yıl vadeli olarak çekmiş olun. Size sunulan faiz oranını da ekleyin. 5 yıl vadeden 12*5= 60 ay vade olmuş oluyor. 200.000/60= 3,333 bin TL aylık ödeme yapmanız gerekiyor.

Hayvan alıp, koyun veya keçi yetiştiriciliği yapmak istiyor iseniz hayvan kredisi adı verilen içerikten bilgi alınız.

Otobüs, Kamyon, Taksi satın alma kredisi

Şoför ve nakliyeci esnafımıza özel otobüs, kamyon, taksi satın alma kredisi verilerek  araç almaları için finansman sağlanmaktadır. Bir nevi taşıt kredisi veren bankaların otomobil ve araç kredileri gibidir. Desteğin asıl amacı sıfır kilometre araçlar içindir ancak bazı araçlarda istisna olarak ikinci ele de destek verilmektedir. Minübüs, otomobil ve kamyonlar için 3 yaşına kadar, otobüsler içinse 5 yıla kadar 2. el taşıt kredisi verilebilmektedir.

Esnaf Kefalet Şoför Kredileri

Kredi Halkbank tarafından ödenir ve satın alınan araca rehin konur. Ayrıca aracın kasko sigortası da Halkbank tarafından yapılır. Kredi ödeme süresince bu sigorta mecburi olarak devam eder. Limit 60 ay vadeli 500 bin lira çıkarıldı. Taşımacılık alanında verilen kredilerin faiz oranları genel olarak hep yüksek oluyor. Ayrıca ikinci el alımlarına da imkan tanınması önemli bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Yukarıdaki görselde ifade edildiği gibi, kredi başvurusunda bulunabilmek için ilgili esnaf odasına kayıtlı olmak gerekiyor.

Esnaf Sanatkar İstihdam Destekleme Kredisi

Esnaflarımız için ekonomide istihdam sağlamalarını teşvik etmek amacıyla 2018 yılında verilmekte olan ve 2019-2020 yıllarında da verilecek olan kredi desteğidir. Yüksek limitlerde çekebilmek için üye kefil gerekebilir. İstihdam kredisinin ilk 12 ayı (1 yıl) ödemesiz olup, toplamda 3 yıllık ödeme süresine sahiptir.

İstihdam Destekleme Finansmanı

Esnaf İstihdam Kredisi ile bilirkişiler tarafından raporla tespiti yapılacak olan işyeri için gerekli 2. el makine ve teçhizat alımları içinde kullanılabilmektedir.  İstihdam kredisinde esas olan ülke ekonomisine katkı sağlamaktır. Kredinin üst limiti 150 bin TL’ dir. 1 yılı ödemesiz olduğu için 2 yıl vadeli demek daha doğru olacaktır. Araç, gereç ve teçhizat alımlarında kullanılabilecek olan bu krediden faydalanabilirsiniz.

Kamyonet ve Servis Araçları için Verilen 2018 yılı Kefalet Kredisi

Şehir içinde nakliyecilik yapan ve okul servisi çeken esnafımız için, 3 yıl vadeli olarak verilmekte olan bir kredidir. Şartlarından bahsetmemiz gerekirse;

Servis yenileyen ve kamyon alacaklar için kredi hesaplaması
 1. Şehir içi taşımacılık yapan veya okul servisi işi yapıyor olmanız,
 2. Kullandığınız aracın en az 10 yaşında olması,
 3. 2 kooperatif üyesi kefil getirmeniz,
 4. Aracın kaskosu Banka tarafından yapılır,
 5. Kredi araç satın alındığında kesilen faturaya binaen otomotiv firmasına ödenmektedir.

Kredinin üst limiti 150 bin TL’ dir. 2. el araç alımlarına da imkan tanımaktadır.

İhracat destekleri

Üretim sektöründe faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerin yurt dışına ürün göndermeleri, ihtiyaçlarını karşılamaları ve dış ticarete yönelik finans ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla esnaf kefalet ihracat kredileri verilmektedir.

kooperatif ihracat kredisi
Kooperatif ihracat kredisi

Kefalet üyesi olan üreticiler, 12 ay geri ödemesiz ve toplamda 4 sene vadeli 150 bin lira limitli dış ticaret ihracat kefalet kredisinden 2017 yılı içerisinde faydalanabilirler.

Sanayi
Sanayi esnafı için kefalet kredisi

Araç tamirat desteği

Esnaf ve Sanatkarlarımızdan şoförlük mesleğini icra edenlere araçlarının tadilat ve bakımları için sağlanmakta olan kredi desteğidir. Bu destekten faydalanmak isteyen esnafların geçimlerini şoförlükten sağladıkları bir meslek kolunda hizmet vermeleri şarttır.

esnaf kooperarif araç tamirat kredisi
Araç Tamirat Kooperatif Finansmanı

Örneğin bakkal dükkanı işleten ve kooperatif üyesi olan Mehmet bey işyerine mal alımında kullandığı pikap ve kamyoneti için bu krediden faydalanamaz. Esnafkredi.net isimli sitemizde daha önce bu konuyu anlatmıştık. Esnafımıza 2018 yılında verilecek kredi ve destekler konulu yazıda bulabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Gerekli Evraklar

 • İşyerine Ait Vergi Levhası (Aslı ve Fotokopisi)
 • Bağkur veya SGK Sigorta belgeleri fotokopileri
 • Muhasebeden alınacak son dönem işyeri hesap özeti
 • Esnaf sicil belgelerinin fotokopi ve asılları
 • Şoförler için araç ruhsatı ve fotokopisi
 • Ortaklık beyannameleri (kooperatiften alınabilir)
 • Nüfus Müdürlüğünden İkametgah Belgeleri
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Oda faaliyet belgeniz (odalardan alınabilir)
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 4 adet fotoğraf
 • İşyeri Ortakları mevcut ise Ortaklık evrakları (Kefalet Kooperatifinden Temin Edilebilir)

Kefaletten kredi çekemeyenler için En Düşük Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar isimli yazımızda gelir belgesiz krediler de mevcuttur. Yukarıda esnaf ve sanatkarlarımız için 2018 ve 2019 yılında verilecek olan kredi ve destekler tek tek maddeler halinde görselleri ile birlikte yayımlanmıştır. Bu krediler teskomb.org.tr adresinde daha ayrıntılı olarak belirtilmiş olup, site içeriğimiz sadece bilgilendirme amacıyladır. Tüm esnaflarımızın Esnaf Kefalet Kooperatif Kredisi 2018 Şartları hakkında sorularınızı yanıtlamaktan onur duyarız. Eğer bu kredi ve destekler size uygun değil ise, sitemizden KOSGEB ve diğer kuruluşların verdiği kredilere ve hibelere hemen başvurabilirsiniz.

ESNAF KEFALET 500 BİN LİRA ESNAF KREDİSİ

Başbakan Binali YILDIRIM açıklama ile Esnaf Kefalet Ve Halk Bankası Kredi limitlerinin yükselttiklerini belirtti. Buna göre esnaflarımızın yeni kredi limitleri şöyle;

Esnaf Destek Kredisi; 150 bin liradan 200 bin liraya çıkarıldı.

Esnaf İşyeri Satın Alma Kredisi : 500 bin lira limitli olarak 120 ay vadeli verilecek.

Esnaf Ticari Taşıt Kredisi; 500 bin lira limitli 60 ay vadeli olarak verilecek. Tüm esnafımıza hayırlı ve uğurlu olsun.

Bu kredilerden size uygun olanları kullanabilirsiniz.

2018 yılında bu faiz oranları ile binlerce esnafımız finansman imkanı buldu. Bununla birlikte daha önce çekilen kredilerin faizleri silinerek yapılandırma uygulandı. Eğer 4 yıl vade ile 2019, 2020, 2021, 2022 yıllarında ödemek üzere 500.000 TL. kredi çekerseniz hesaplama işlemi şöyle olacaktır;

 • Ödeme aralığı : 3 ayda bir ödenecek.
 • Faiz oranı : Senelik %6 Aylık %0,5
 • Risk sermaye oranı; Yüzde 1
 • Tüm masraflar : Kredinin %2’si,
 • Kefalet hisse payı: Yüzde 1,
 • Ödenecek taksit adedi : 16,
 • Aylık ödeme tutarı; 31.250 TL.

Küçük ve orta ölçekli esnafımız için 3 adet hesaplama formu hazırladık. Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama formülleri Daha çok bakkal, oto sanayi, şarküteri sahipleri, büfeler, kuruyemişçi, giyim ve ayakkabı mağazası sahipleri, tamirciler gibi kollarda yer alan esnaflarımız bu kredilerin hesaplamalarını inceleyebilirler.

Şartlarınız hangi formüle uygunsa kefalete bu kredi için başvuru yapabilirsiniz. Verilen konular çeşitlilik arz etmektedir. Taşımacılık sektöründe araç alımları, makine ve teçhizat alımları, iskonto ve işletme kredisi gibi kredilerden faydalanabilirsiniz. Tabi bir kez daha ilgili odaya kayıt yaptırmanız gerektiğini hatırlatalım.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...

Hakkında Kooperatif Başkanı

Esnaf ve Kefalet Kooperatifi, KOSGEB, TKDK ve diğer Devlet kuruluşların vatandaşlarımıza verdiği Faizsiz Kredi, Hibe, Teşvik ve destek programlarını kaleme almaktayım.

24 Yorumlar

 1. iki kefilim ve ipotegim var.vergi levhasi icin 6 ay doldurmak zorunlumu

 2. Biryildir esnafim ama hic is yapamadim kiredi istedimvermediler stands 10 nine takin bakur borcum var bana yardimci olsun zarla ayakta duruyorum

 3. merhaba.ben kurutemizlemeciyim kiralar yüksek olduğu için dükkan mülkünü satınalmak istiyorum.bu konuda ne yapmam gerekiyor?

 4. Selam ben esnaf kefaletten kıredi ıstiyorum tir alacağim nasil yardimci olursunuz saygılar

 5. Slm esnaf kefalet odasi kefilin olduğun ilçede olacak diyor bizde başkabiryetden buldum busorunu açabilirmiyim

 6. Merhaba. Esnaf kefaletten kredi çekerek ev almak istiyorum. Almak istedigim ev ipotek edilebiliyomu varmidir böyle bir uygulama?

 7. bana sorarsaniz is yeri alimlari icin krefi kullandiriyoruz dedikleri yalandir. ben 11 ayda basvuru yaptim 15 gunde bir gidip soruyorum bizde bekliyoruz diyorlar. yani anliyacaginiz umut veriyorlar kredi vermoyorlar baskada bisey deyil

 8. İSMET BÜYÜKYAŞAR

  ACİL BORÇ PARA ALMAK İSTİYORUM

 9. Selamlar garanti bankasından kredi çektim esnaf kefaletten kredi çekmeme engel olurmu krediyi yeni çektim 2 ay oldu kredileri 10 gün önceden yatırdım birde 6 aylık vergi levhasına kredi verirken bilanço yada ciroya bakışıyorlarmış bilgilendirirmişsiniz işyerini açalı 4 ay oldu

 10. şener öztjurk

  merhaba arkadaşlar ben 7 aylık esnafım esnaf kredısınık nasıl kullanacağım yardımcı olurmusunuz

 11. Merhaba benim lokantam var 4 ay oldu açalı kredi kullanmak istiyorum nasıl kullanabilirim

 12. Ertuğrul can

  Merhaba 2013 yılından ihtibaren minibüs işletmesiyle uğraşıyorum arabam var yenilemek için kredi çekmek istesem ne istiyorlar. Yardımlarını bekliyorum

 13. İşyeri kredisi almak için tüm evraklarım hazır bu krediyi güvenerek dükkan aldım peşinat verdim.lakin Krediyi vermek için daha prosedür hazırlanmamış işyeri ipoteğini kimin alacağı belli değil lütfen en kısa zaman da prosedür hazırlanmalı ……..bu durumda çok madur oldum

 14. ALİ KARAYEL

  Ben Ali Karayel. Düzce Merkez’de14,10,2014 den buyana taşımacılık turizm işi ile iştigal etmekteyim. 2014 10.cu ayında citroen marka 16+1 minibüs aldım. Halk bankasından 65,000 tl. krediyi 60 ay vadeyle aldım. 24 ay bitiminde kredinin tamamını kapattım. 26,10,2017 tarihinde iştigal mevzuuma araç kiralama ve araç alıp satma şeklinde ilaveler yaptım. Düzce esnaf kefalet kooperatifi başkanı alacağım araçların ruhsatlarını getirmem neticesinde kredi alabileceğimi söyledi. Galerilerle anlaşarak ruhsatları kooperetife verdim. Ancak başkan verdiği söze uymayarak 2017 10,cu aydan sonra altı ay geçmesi gerektiğini gerekçe göstererek kredimi onaylamadı. Oysa ki ben 2014 yılından beri mükellefim. Sadece mükellefiyetime ilaveler yaptım. Başkan mı haklı yoksa ben miyim. Duruma önce siz bilenlerden yorum bekliyorum. Neticesinde sayın başbakanımıza ve sayın Cumhurbaşkanımıza da detaylı olarak mektupla bildireceğim. Benimle aynı işi yapan servisci arkadaşlarımdan ruhsat dahi istemeden kredilerini onaylayıp kredilerini hesaplarına geçmiş. Araştırma yaptım.Gerektiğinde isim de verebilirim. Başkanın kesinlikle taraflı davrandığına inanıyorum. Kooperatifin amacı küçük ve orta ölçekli esnafın elinden tutmak olduğunu sanıyordum. Her halde yanılıyorum. Saygılarımla

 15. MAHİR AKDOĞAN

  Ben 1999 beridir esnafım bu krediiden faydalaanacakmıyım peki ne zaman çıkacak

 16. Merhaba, 2006 model man fortuna borçsuz bir aracım var 100.000 TL kredi çekmek istiyorum kooperetif benden ev ipotek istiyor evim olsa zaten sıkıntım olmaz araca rehin koymak yetmiyor mu nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

 17. bence bunlar yine büyük iş adamlarına yaradı. neymiş efendim 2 memur veya tapu bunlar olsa krediye gerek kalmazdı. bir iş yapıyorsanız tam anlamıyla yapın derim. 2 gün uğraştım alamadım 20 bin lira

 18. iyi günler esnaf kredi kooperatif üyesiyim 2017 yılında 4 ayda 75000 tl 8 ayda 25000 tl olmak üzere iki kredi kullandım limitler yükselince 50000 daha kullanabilirmiyim , bu krediyi yan bitişik dükkan icradan satılıktı ve ihaleye girip teklif verdik kazandık şimdi ödeme yapmam gerekli bu iş için kullanacağım mevcut dükkanlarımı büyüteceğim bir ay önce de 2 bir şubemi alanya ya açtım

 19. köyde bakkalım 25 yıldan bu büne kadar .ekim 1 de 2017 de esnaf kefarete gittim kredi için köy bakkalarına kredi vermiyoruz dediler.acab köyde bakkal olmasını köylünün ihtiyaçlaını gidermek için şehremi gitmesi lazı bunu aklım almıyor.buna bir cevap verilmesini istiyorum.herkes şegirdemi esnaf olması lazım.köyden göç oluyor diyorlar neden köylüyü göçe zorlanıyor.kredi köylüye verilmezse ikilik olmazmı.

 20. Aman sakın çekmeyin banka daha inisiyatifli herkes mağdur esnaf kefaletten fayizleri ödersen düşük ödeyemediğinde çöl kötü esnafsınız SGK Bağkur vergi maşşlar ödeyemediğiniz an bitiginiz andır gidin bankadan kredi çekin daha iyi

 21. Ramazan sarıtağ

  Esnaf sanatkarlar odası na kayıtlıyım Kamyonumu deyiştirmek istiyorum ve esnaf sanatkarlar odası kredi almam için benden memur kefil istiyor ben bir köylüyüm memurum yok bu yüzden esnaf olarak faydalanamıyorum ne yapmam gerekecek yardımcı olurmusunuz

 22. Slm lar benim bir kafe acmak istiyorum nasil kradi alabilirim 19 yasimdayim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir