Ana Sayfa - Esnaf Kefalet Kredisi - Esnaf Kefalet 500 Bin Lira Kooperatif Kredisi 2018 Şartları
esnaf-kefalet-kredi-şartları-2017-kooperatif-desteği
esnaf-kefalet-kredi-şartları-2017-kooperatif-desteği

Esnaf Kefalet 500 Bin Lira Kooperatif Kredisi 2018 Şartları

Hükumetimizin 2017 yılında yapmış olduğu girişimler sonrasında Devlet destekleriyle Kefalet Kooperatifi tarafından birçok Kredi, hibe ve teşvik verilmesi planlanmaktadır. 2018 yılında da destekler devam etmektedir. Hükumet 2017 sonunda esnafa 500 bin lira işyeri ve ticari araç kredisi vereceğini açıkladı. Esnaflarımızın 2017 yılında verilecek olan kredi nereden faydalanmak üzere ilk yapmaları gereken şey esnaf kefalet kooperatiflerine üye olmalıdır. Üyelik işlemleri için sitemizde bulunmakta olan Esnaf Kefalet Kooperatifi Üyelik Şartları ve Gerekli Evraklar isimli yazılar bilgi alabilirsiniz. Kısaca bahsetmek etmek gerekirse esnaf kefalet kooperatifine üye olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın veya yabancı ülke vatandaşı iseniz Türkiye’de faaliyet göstermekte olan bir kuruluşunuz olması şarttır. Şimdi sizlerle 2018 yılında Esnaf Kefalet Kooperatifi tarafından verilen kredileri inceleyelim.

Esnaf Kefalet Halkbank 2018 yılı 30 Bin Lira Sıfır Faizli Kredi

Kefalet Kooperatifleri 2017 yılında Halk Bankası desteğiyle 30 bin lira sıfır faizli esnaf kredisi verecektir. Bu Kredi’den faydalanmak isteyen esnaf ve hobilerimiz Öncelikle kooperatif üyeleri olmaları birinci şarttır. 2016 yılında başlayan ve birçok esnafımıza verilmiş olan faizsiz 30.000 lira esnaf kredisinde vade esnaflarımız bütçede para kalmaması nedeniyle faydalanamadılar. Bunun üzerine Kefalet Kooperatifi ve Halkbank için hükümeti 2017  yılı itibariyle Yeni bir buçuk programı bu yıl faizsiz 30.000 lira kefalet kredisi Bu program ve bütçe olanakları dahilinde verilecek.

30 bin lira sıfır faizli esnaf kefalet halkbank kredisinden faydalanmak için kooperatif üyeliğinizi yaptırın. Başvuru tarihleri bildirildiğinde hemen Halkbank şubelerine Halkbank Faizsiz Esnaf Kredi Başvurusu yapın. Yukarıda anlatılmakta olan Halk Bankası esnaf kefalet 30 bin lira faizsiz esnaf kredisi haricinde kooperatif tarafından 9 farklı sektörde üyelerine özel düşük faizli kredi verilmektedir. Bu krediler şunlardır;

Esnaf kefalet işletme kredisi ve şartları

Bu kredilerin kooperatifte aldıkları genel kredilerden bir tanesidir. Kefaletten kredi nasıl çekilir diğerleri başvurdukları ilk kredi paketidir. Asıl kullanım amacı döner sermaye ve Esnaf sanatkarların ham madde ihtiyaçlarını tedarik için ise de,  bu Kredi birçok esnaf tarafından genel hayatım ihtiyaçları neticesinde alınmakta ve kullanılmaktadır.

esnaf-kefalet-işletme-kredisi

Kredinin vadesi 1 ile 60 ay arasında olup, faiz oranları ise 1 yıllık vadede yıllık %4, 1 yıldan 5 yıla kadar olan vadede ise yıllık %5 oranlarında verilmektedir. Bir esnafa 2017 yılında gerekli şartları taşıması halinde en fazla 150 bin lira işletme kredisi verilebilir. LİMİT 200 bin lira oldu.

Esnafa özel iskonto kredisi

İskonto kelime anlamıyla İNDİRİM anlamına gelmektedir. Bu kredinin amacı TESKOMB tarafından esnafımızın kısa süreli ve küçük ihtiyaçlarının teminidir.  Limiti her ne kadar diğer krediler gibi olsa da, kullanım alanı daha çok 10.000 – 20.000 lira civarlarındadır. Ayrıca küçük ihtiyaca yönelik olması nedeniyle en fazla 9 ay süre ile vadelendirilebilmektedir.

esnaf-iskonto-kefalet-kredisi-2017
esnaf-iskonto-kefalet-kredisi-2017

Kredi kartından eksi bakiyeden para çekmek, yastık altında ki küçük altınları bozdurmak veya tanıdıklarınızdan kredi çekmek yerine esnafımızın darda olduğu günlerde imdadına yetişmek amacıyla verilir. Diğer finansal desteklerden farkı kısa sürede ve kısa vadeli olmasıdır.

Aylık eşit taksitte işletme kredisi

Kredi paketi de Yukarıda anlatılan işletme kredisi gibi özelliklere sahiptir. Aylık taksitle işletme kredisi paketini Yukarıdaki paketi farklı olmak üzere özelliği 24 aya kadar bir edebilmesidir. Kredi kredi 24 ay ile sınırlamıştır. Faiz oranları ve maksimum verilebilecek miktar ise yine yukarıda ki kredi paketi ile aynıdır.

aylık-eşit-taksitli-kefalet-kredisi
aylık-eşit-taksitli-kefalet-kredisi

Esnaf kefalet tesis kredisi

Bu kredinin amacı üyelerin yeni işyerleri için tesisat ve makina alımları ile diğer giderler için finans temin etmek amacıyla verilmektedir. Tabi yine bu kredide diğerleri gibi genel esnaf ihtiyaçları içinde kullanabilmektedir.

tesis-kredisi-2017

Henüz işyeri açmayan girişimcilerden bazıları, bu kredi desteğini KOSGEB’in girişimci desteğine benzetmektedirler. 2-5 yıl arasında verilir ve 150.000 TL. limitlidir.

Hayvan alıp, koyun veya keçi yetiştiriciliği yapmak istiyor iseniz hayvan kredisi adı verilen içerikten bilgi alınız.Otobüs, Kamyon, Taksi satın alma kredisi

Şoför ve nakliyeci esnafımıza araç alımı için verilen destektir. Bir nevi taşıt kredisi veren bankaların otomobil ve araç kredileri gibidir. Desteğin asıl amacı sıfır kilometre araçlar içindir ancak bazı araçlarda istisna olarak ikinci ele de destek verilmektedir. Minübüs, otomobil ve kamyonlar için 3 yaşına kadar, otobüsler içinse 5 yıla kadar 2. el taşıt kredisi verilebilmektedir.

esnaf-kefalet-şoför-kredisi

Kredi Halkbank tarafından ödenir ve satın alınan araca rehin konur. Ayrıca aracın kasko sigortası da Halkbank tarafından yapılır. Kredi ödeme süresince bu sigorta mecburi olarak devam eder. Limit 60 ay vadeli 500 bin lira çıkarıldı.

Esnaf Sanatkar İstihdam Destekleme Kredisi

Esnaflarımız için ekonomide istihdam sağlamalarını teşvik etmek amacıyla 2017 yılında verilmekte olan ve 2018-2019 yıllarında da verilecek olan kredi desteğidir. Yüksek limitlerde çekebilmek için üye kefil gerekebilir. İstihdam kredisinin ilk 12 ayı (1 yıl) ödemesiz olup, toplamda 3 yıllık ödeme süresine sahiptir.

İstihdam Destekleme

Esnaf İstihdam Kredisi ile bilirkişiler tarafından raporla tespiti yapılacak olan işyeri için gerekli 2. el makine ve teçhizat alımları içinde kullanılabilmektedir.  İstihdam kredisinde esas olan ülke ekonomisine katkı sağlamaktır.

Kamyonet ve Servis Araçları için Verilen 2017 yılı Kefalet Kredisi

Şehir içinde nakliyecilik yapan ve okul servisi çeken esnafımız için, 3 yıl vadeli olarak verilmekte olan bir kredidir. Şartlarından bahsetmemiz gerekirse;

esnaf-kamyon-servis-yenileme-kredisi
 1. Şehir içi taşımacılık yapan veya okul servisi işi yapıyor olmanız,
 2. Kullandığınız aracın en az 10 yaşında olması,
 3. 2 kooperatif üyesi kefil getirmeniz,
 4. Aracın kaskosu Banka tarafından yapılır,
 5. Kredi araç satın alındığında kesilen faturaya binaen otomotiv firmasına ödenmektedir.

İhracat destekleri

Üretim sektöründe faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerin yurt dışına ürün göndermeleri, ihtiyaçlarını karşılamaları ve dış ticarete yönelik finans ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla esnaf kefalet ihracat kredileri verilmektedir.

kooperatif ihracat kredisi
kooperatif ihracat kredisi

Kefalet üyesi olan üreticiler, 12 ay geri ödemesiz ve toplamda 4 sene vadeli 150 bin lira limitli dış ticaret ihracat kefalet kredisinden 2017 yılı içerisinde faydalanabilirler.

Araç tamirat desteği

Esnaf ve Sanatkarlarımızdan şoförlük mesleğini icra edenlere araçlarının tadilat ve bakımları için sağlanmakta olan kredi desteğidir. Bu destekten faydalanmak isteyen esnafların geçimlerini şoförlükten sağladıkları bir meslek kolunda hizmet vermeleri şarttır.

esnaf kooperarif araç tamirat kredisi
esnaf kooperarif araç tamirat kredisi

Örneğin bakkal dükkanı işleten ve kooperatif üyesi olan Mehmet bey işyerine mal alımında kullandığı pikap ve kamyoneti için bu krediden faydalanamaz. Esnafkredi.net isimli sitemizde daha önce bu konuyu anlatmıştık. Esnafımıza 2017 yılında verilecek kredi ve destekler konulu yazıda bulabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Gerekli Evraklar

 • İşyerine Ait Vergi Levhası (Aslı ve Fotokopisi)
 • Bağkur veya SGK Sigorta belgeleri fotokopileri
 • Muhasebeden alınacak son dönem işyeri hesap özeti
 • Esnaf sicil belgelerinin fotokopi ve asılları
 • Şoförler için araç ruhsatı ve fotokopisi
 • Ortaklık beyannameleri (kooperatiften alınabilir)
 • Nüfus Müdürlüğünden İkametgah Belgeleri
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Oda faaliyet belgeniz (odalardan alınabilir)
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 4 adet fotoğraf
 • İşyeri Ortakları mevcut ise Ortaklık evrakları (Kefalet Kooperatifinden Temin Edilebilir)

Kefaletten kredi çekemeyenler için 2017 yılı En Düşük Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar isimli yazımızda gelir belgesiz krediler de mevcuttur. Yukarıda esnaf ve sanatkarlarımız için 2017 yılında verilecek olan kredi ve destekler tek tek maddeler halinde görselleri ile birlikte yayımlanmıştır. Bu krediler teskomb.org.tr adresinde daha ayrıntılı olarak belirtilmiş olup, site içeriğimiz sadece bilgilendirme amacıyladır. Tüm esnaflarımızın Esnaf Kefalet Kooperatif Kredisi 2017 Şartları hakkında sorularınızı yanıtlamaktan onur duyarız. Eğer bu kredi ve destekler size uygun değil ise, sitemizden KOSGEB ve diğer kuruluşların verdiği kredilere ve hibelere hemen başvurabilirsiniz.

ESNAF KEFALET 500 BİN LİRA ESNAF KREDİSİ

Başbakan Binali YILDIRIM 17/10/2017 tarihinde yaptığı açıklama ile Esnaf Kefalet Ve Halk Bankası Kredi limitlerinin yükselttiklerini belirtti. Buna göre esnaflarımızın yeni kredi limitleri şöyle;

Esnaf Destek Kredisi; 150 bin liradan 200 bin liraya çıkarıldı.

Esnaf İşyeri Satın Alma Kredisi : 500 bin lira limitli olarak 120 ay vadeli verilecek.

Esnaf Ticari Taşıt Kredisi; 500 bin lira limitli 60 ay vadeli olarak verilecek. Tüm esnafımıza hayırlı ve uğurlu olsun.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...

Hakkında Kooperatif Başkanı

Esnaf ve Kefalet Kooperatifi, KOSGEB, TKDK ve diğer Devlet kuruluşların vatandaşlarımıza verdiği Faizsiz Kredi, Hibe, Teşvik ve destek programlarını kaleme almaktayım.

23 Yorumlar

 1. Biryildir esnafim ama hic is yapamadim kiredi istedimvermediler stands 10 nine takin bakur borcum var bana yardimci olsun zarla ayakta duruyorum

 2. merhaba.ben kurutemizlemeciyim kiralar yüksek olduğu için dükkan mülkünü satınalmak istiyorum.bu konuda ne yapmam gerekiyor?

 3. Selam ben esnaf kefaletten kıredi ıstiyorum tir alacağim nasil yardimci olursunuz saygılar

 4. Slm esnaf kefalet odasi kefilin olduğun ilçede olacak diyor bizde başkabiryetden buldum busorunu açabilirmiyim

 5. Merhaba. Esnaf kefaletten kredi çekerek ev almak istiyorum. Almak istedigim ev ipotek edilebiliyomu varmidir böyle bir uygulama?

 6. bana sorarsaniz is yeri alimlari icin krefi kullandiriyoruz dedikleri yalandir. ben 11 ayda basvuru yaptim 15 gunde bir gidip soruyorum bizde bekliyoruz diyorlar. yani anliyacaginiz umut veriyorlar kredi vermoyorlar baskada bisey deyil

 7. İSMET BÜYÜKYAŞAR

  ACİL BORÇ PARA ALMAK İSTİYORUM

 8. Selamlar garanti bankasından kredi çektim esnaf kefaletten kredi çekmeme engel olurmu krediyi yeni çektim 2 ay oldu kredileri 10 gün önceden yatırdım birde 6 aylık vergi levhasına kredi verirken bilanço yada ciroya bakışıyorlarmış bilgilendirirmişsiniz işyerini açalı 4 ay oldu

 9. şener öztjurk

  merhaba arkadaşlar ben 7 aylık esnafım esnaf kredısınık nasıl kullanacağım yardımcı olurmusunuz

 10. Merhaba benim lokantam var 4 ay oldu açalı kredi kullanmak istiyorum nasıl kullanabilirim

 11. Ertuğrul can

  Merhaba 2013 yılından ihtibaren minibüs işletmesiyle uğraşıyorum arabam var yenilemek için kredi çekmek istesem ne istiyorlar. Yardımlarını bekliyorum

 12. İşyeri kredisi almak için tüm evraklarım hazır bu krediyi güvenerek dükkan aldım peşinat verdim.lakin Krediyi vermek için daha prosedür hazırlanmamış işyeri ipoteğini kimin alacağı belli değil lütfen en kısa zaman da prosedür hazırlanmalı ……..bu durumda çok madur oldum

 13. ALİ KARAYEL

  Ben Ali Karayel. Düzce Merkez’de14,10,2014 den buyana taşımacılık turizm işi ile iştigal etmekteyim. 2014 10.cu ayında citroen marka 16+1 minibüs aldım. Halk bankasından 65,000 tl. krediyi 60 ay vadeyle aldım. 24 ay bitiminde kredinin tamamını kapattım. 26,10,2017 tarihinde iştigal mevzuuma araç kiralama ve araç alıp satma şeklinde ilaveler yaptım. Düzce esnaf kefalet kooperatifi başkanı alacağım araçların ruhsatlarını getirmem neticesinde kredi alabileceğimi söyledi. Galerilerle anlaşarak ruhsatları kooperetife verdim. Ancak başkan verdiği söze uymayarak 2017 10,cu aydan sonra altı ay geçmesi gerektiğini gerekçe göstererek kredimi onaylamadı. Oysa ki ben 2014 yılından beri mükellefim. Sadece mükellefiyetime ilaveler yaptım. Başkan mı haklı yoksa ben miyim. Duruma önce siz bilenlerden yorum bekliyorum. Neticesinde sayın başbakanımıza ve sayın Cumhurbaşkanımıza da detaylı olarak mektupla bildireceğim. Benimle aynı işi yapan servisci arkadaşlarımdan ruhsat dahi istemeden kredilerini onaylayıp kredilerini hesaplarına geçmiş. Araştırma yaptım.Gerektiğinde isim de verebilirim. Başkanın kesinlikle taraflı davrandığına inanıyorum. Kooperatifin amacı küçük ve orta ölçekli esnafın elinden tutmak olduğunu sanıyordum. Her halde yanılıyorum. Saygılarımla

 14. MAHİR AKDOĞAN

  Ben 1999 beridir esnafım bu krediiden faydalaanacakmıyım peki ne zaman çıkacak

 15. Merhaba, 2006 model man fortuna borçsuz bir aracım var 100.000 TL kredi çekmek istiyorum kooperetif benden ev ipotek istiyor evim olsa zaten sıkıntım olmaz araca rehin koymak yetmiyor mu nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

 16. bence bunlar yine büyük iş adamlarına yaradı. neymiş efendim 2 memur veya tapu bunlar olsa krediye gerek kalmazdı. bir iş yapıyorsanız tam anlamıyla yapın derim. 2 gün uğraştım alamadım 20 bin lira

 17. iyi günler esnaf kredi kooperatif üyesiyim 2017 yılında 4 ayda 75000 tl 8 ayda 25000 tl olmak üzere iki kredi kullandım limitler yükselince 50000 daha kullanabilirmiyim , bu krediyi yan bitişik dükkan icradan satılıktı ve ihaleye girip teklif verdik kazandık şimdi ödeme yapmam gerekli bu iş için kullanacağım mevcut dükkanlarımı büyüteceğim bir ay önce de 2 bir şubemi alanya ya açtım

 18. köyde bakkalım 25 yıldan bu büne kadar .ekim 1 de 2017 de esnaf kefarete gittim kredi için köy bakkalarına kredi vermiyoruz dediler.acab köyde bakkal olmasını köylünün ihtiyaçlaını gidermek için şehremi gitmesi lazı bunu aklım almıyor.buna bir cevap verilmesini istiyorum.herkes şegirdemi esnaf olması lazım.köyden göç oluyor diyorlar neden köylüyü göçe zorlanıyor.kredi köylüye verilmezse ikilik olmazmı.

 19. Aman sakın çekmeyin banka daha inisiyatifli herkes mağdur esnaf kefaletten fayizleri ödersen düşük ödeyemediğinde çöl kötü esnafsınız SGK Bağkur vergi maşşlar ödeyemediğiniz an bitiginiz andır gidin bankadan kredi çekin daha iyi

 20. Ramazan sarıtağ

  Esnaf sanatkarlar odası na kayıtlıyım Kamyonumu deyiştirmek istiyorum ve esnaf sanatkarlar odası kredi almam için benden memur kefil istiyor ben bir köylüyüm memurum yok bu yüzden esnaf olarak faydalanamıyorum ne yapmam gerekecek yardımcı olurmusunuz

 21. Slm lar benim bir kafe acmak istiyorum nasil kradi alabilirim 19 yasimdayim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir