Ana Sayfa - Esnaf Kefalet Kredisi - Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır? Üyelik için Gerekli Evraklar
Esnaf Kefalet Kooperatifi Üyelik Şartları ve Gerekli Evraklar
Esnaf Kefalet Kooperatifi Üyelik Şartları ve Gerekli Evraklar

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır? Üyelik için Gerekli Evraklar

Esnaf Kefalet Kooperatifi Üyelik Şartları ve Gerekli Evraklar nelerdir? Esnaf kefalet tarafındna kredi desteklerinden yararlanmak isteyen esnafları bu soruların yanıtını aramaktadır. Her sınıfın ve sektörün kendine göre bir kooperatif ve vakfı olduğu gibi, esnaflarımız içinde Devlet destekleri sağlayan ve kefalet kefil olan kooperatif esnaf kredi kooperatifleridir. Bu kooperatif sayesinde üye olan esnaf ve Sanatkarlarımız birçok pozitif ayrıcalıktan yararlanarak, Kamusal Destek, Hibe, Teşvik, Sıfır Faizli Kredi, Teminat Mektubu gibi finansal desteklerden faydalanabilmektedirler. Bu yazımızda 2017 yılında Esnaf kefalet kooperatifine üye olmak isteyen esnaflarımız için üyelik şartları, gerekli evrakları ve üye olmak için yapılmasını gerekenleri sizlerle paylaşacağız.

1. Esnaf Kefalet Kooperatifi Nedir?

Esnaf Kefalet Kooperatifleri Küçük ve Orta boy işletme sahiplerinin finansal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulmuştur. Ticaret siciline kayıt olarak tüzel kişilik kazanmıştır.

2. Yönetim Kadrosu ve Başkanı Kimdir?

Esnaf Kefalet başkanı Sayın A.Kadir GÜL beyefendi ve 5 adet Genel Başkan vekili bulunmaktadır. Kooperatifte şuan aktif olarak Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu İsminde 2 kurul bulunmaktadır ve Başkan vekilleri haricinde yönetim kurulunda Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir gibi büyük şehirlerimizin kooperatif başkanları görevlidir. Denetleme kurulunda ise farklı 5 görevli bulunmaktadır. Yönetim ve Denetim Kadrosunun tümü Esnaf Kefalet Kooperatif üyesidir. Ayrıca her iki kurulun üstünde Genel Kurul mevcuttur.  Yönetim Kurulu Üyeleri aksi belirtilmedikçe en fazla 4 yıl süre görev yaparlar.

3. Esnaf Kredi Kooperatifi İşleyişi Nasıldır?

Üstten alta doğru sıralamak gerekirse, Kooperatif yönetimi aşağıda ki gibidir.

 • Genel Başkan
 • Başkanlık Divanı
 • Genel Müdür
 • Teftiş Kurulu Başkanlığı,
 • Özel Kalem Müdürlüğü,
 • Mevzuat Uygulama ve Geliştirme Müdürlüğü,
 • AB ile İlişkiler Strateji Geliştirme Müdürlüğü
 • Araştırma Geliştirme ve İzleme Değerlendirme Müdürlüğü,
 • Basın ve Halkla İlişkiler, İdari ve Mali İşler Müdürlükleri ile kurulmuştur.

Kooperatifin Halkbank aracılığı ile üyelerine sağladığı bir avantaj aşağıda ki görselde görüntülenmektedir.

Esnaf Kredi Kooperatifine Nasıl Üye Olunur

4. Esnaf Kefalet Kooperatifine Nasıl Üye Olunur?

Eğer kooperatif üyesi olmak istiyor iseniz, bir ticari faaliyet ile resmi olarak ilgilenmeniz şarttır. Aşağıda maddeler halinde Esnaf Kefalet Kooperatifi Üyelik Şartları yer almaktadır. 1. T.C. Vatandaşı olmak.
 2. Eğer yabancı bir ülkenin vatandaşı iseniz, Ülkemizde ticaret veya sanatla ilgili bir sektörle uğraşıyor olmak.
 3. Medeni Hakları kullanmaktan engelli olmamak. (Bu kapsamda Hüküm Almamış Olmak)
 4. Vergi mükellefi olmanız veya vergiden muaf olmanız şarttır.
 5. Başka bir Esnaf Kooperatifine üye olmamak,
 6. TOBB bünyesinde ki odalara kayıtlı olmamak Esnaf Kredi Kooperatifi üyelik şartları arasındadır.

Ülkemizde vergi mükellefi olan tacir ve esnaf sanatkarlar, 2 farklı sisteme tabidirler. Bunlardan birincisi esnaf sicili iken, diğeri ticaret sicilidir. Esnaflar Esnaf Kooperatifine üye olurlar ve bir kısmı basit usul vergi öderken, bir kısmı ise faaliyet gösterdiği alana göre deftere tabi, basit vergi gibi esnaf vergilendirme usullerine tabidirler. Ancak ticaret odalarına üye olanların vergilendirme usulleri ve mevzuatları esnaflardan farklıdır. Genelde şirketler bu sicile kayıt olurlar ve bu kişiler ticaret odalarına kayıt olurlar. İşte bu kişiler Esnaf Kefalet Kooperatif üyeliğine kabul edilmezler.

5. Esnaf Kefalet Kooperatif Üyeliği İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yukarıda ki şartları taşıyan tüm esnaflarımız yaşadığı şehirde bulunan TESKOMB başkanlığına giderek koop. üyeliği yaptırabilir. Bunun için gerekli evraklar listesi aşağıda belirtilmiştir.

 1. Vergi mükellefi olduğunuzu gösterir evraklar,
 2. Kimlik belgesi ve fotokopisi,
 3. Üye olmak için hazırlanmış talep dilekçesi,

ÜYELİK DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ;

… ESNAF VE SANATKARLAR KREDİ KOOPERATİFİ BAŞKANLIĞINA

…. ili ve ….. İlçesinde ……………………. adresinde bulunan Yılmaz Ticaret ve Dayanıklı Tüketim Malları Firmasının sahibiyim. İşyerimi yeni açtım ve bu kapsamda 06/07/2005 tarihli 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunun ilgili maddeleri uyarınca üyelik şartlarını taşımaktayım. Bu kapsamda ticari faaliyetlerime ilişkin evraklar, ikamet belgelerim ve kimlik belgem dilekçemin ekinde mevcut olup, … Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi üyeliğimin yapılması hususunda;

Gereğini arz ederim.                                                                                      Esnaf Adı Soyadı İmzası


Yukarıda belirtilen Esnaf Kefalet Kooperatifi Üyelik Dilekçe Örneği bağlantısından indirebilirsiniz.

Bu dilekçeyi üye olmak istediği il veya ilçede ki Kooperatif Başkanlığına arz eden esnafımızın üyeliği en geç 15 gün içerisinde gerçekleşecek ve gerçekleşmemesi durumunda ise, kooperatif üyeliğine hangi sebeple kabul edilmediği hakkında kendisine bilgi verilecektir.

2017 yılında Halkbank tarafından üyelere özel olarak verilen 30 bin lira sıfır faizli Esnaf Kredisinden faydalanabilirsiniz.

Esnaf Kefalete üye olanlar 150 bin liraya kadar çeşitli kredi paketlerinden yararlanarak Esnaf Kredisi kullanabilirler. Bu krediler için esnaflarımızın ticari durumlarına göre vade yapılırken, kooperatif üyesi kefilde talep edilebilmektedir.

Bu sayfadan Esnaf Kefalet Kredisi Hakkında Ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Kooperatif Başkanı

Esnaf ve Kefalet Kooperatifi, KOSGEB, TKDK ve diğer Devlet kuruluşların vatandaşlarımıza verdiği Faizsiz Kredi, Hibe, Teşvik ve destek programlarını kaleme almaktayım.

6 Yorumlar

 1. MERHABA YENİ AÇTIĞIM DÜKKANIMA MALZEME ALMAK İÇİN VE BORÇLARIMI ÖDEMEK İÇİN KREDYİDEN FAYDALANMAK İSTİYORUM NE YAPMALIYIM

 2. Merhabalar, acil 2000 lira ihtiyacım var, düzenli bir işim var. Özelde öğretmenim, geri ödemesini 2 ay içerisinde yaparım

 3. firmamız adi ortaklık esasına göre ve ticaret odasına kayıtlıyım ben esnaf ve sanatkarlar koporatifine üye olmak ve kredi kullanmak istiyorum adi ortaklık ve ticaret odası size üye olmama engelmi ona göre başvuruda bulunacam.

 4. Merhaba benim düzenli sabit bir işyerim var şimdiki ortağım ile ayrılmak için nakit ihtiyacım var ortağım çok tutarsız ve alkol problemi var heran çalışanlarımızda mağdur olyor sorun çıkarıyor bende çok bunalıyorum 45000 lira ortak olurken verilen parayı iade etmem gerekiyor.ilginize şimdiden çok teşekkür ederim

 5. Eczane acmadim.ilk dusunurum, sermayeye ihtiyacım vardi, 50000 to gerekiyor ne yapam gerekiyor,
  Saygilarimla,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir