Eski Mahkumlara Kredi Veren Bankalar ve İŞKUR Desteği

10.01.2021
Eski Mahkumlara Kredi Veren Bankalar ve İŞKUR Desteği

Cezaevinden tahliye olan ve yeni bir iş kurmak isteyen hükümlülere ve tutuklulara eski mahkumlara kredi veren birçok banka mevcuttur. İŞKUR tarafından 38 bin lira hibe verildiği gibi, 48 ay vadeli ve çekilecek kredinin tutarına göre gelir belgesi talep eden veya etmeyen birçok özel ve kamu bankası mevcuttur. Yine bazıları Denetimli Serbestlik Tedbiri uygulanarak cezaları infaz edilenlere de kredi desteği sağlamaktadır. Bu kapsamda eğer eski hükümlü iseniz, Devlet desteği ile verilen kredilerden ve Mahkum Kredisi Veren Bankalardan kredi çekebilirsiniz.

Denetimde Olan Hükümlülere Kredi Veren Bankalar ve Şartları

Ceza evinden işlediği suçun cezanı çekerek veya şartlı tahliyeden yararlanarak çıkan mahkumların yeni hayata adapte olmaları için muhakkak bir iş ile meşgul olması gerekmektedir. Tahliye olan bir çok mahkumun merak ettiği konuların başında Eski mahkumlara kredi veren bankalar var mı ve ne şartlar ile kredi vermektedirler.

Denetimde Olan Hükümlülere Kredi Veren Bankalar ve Şartları
500Denetimde Olan Hükümlülere Kredi Veren Bankalar ve Şartları

Bunun için cezaevlerinde mahkumların işlemiş oldukları suçlara ve aldıkları ceza miktarlarına göre yapılan hesaplamalarda cezasının bir kısmını açık ceza evlerinde tamamlaması sağlanmaktadır. Bu açık ceza evleri mahkumların dışarıya çıktıklarında çevreye uyum sağlamaları ve bir meslek sahibi olmaları için dizayn edilmiş iş kolları bulunmaktadır. Açık ceza evlerinde kalan mahkumlar bu iş kollarında değerlendirilerek bir iş ve meslek sahibi olması yönünde ücret karşılığında çalıştırılmaktadır. Buralarda birbirinden farklı meslek kolları bulunmaktadır. Mahkumların el becerileri ve yaşlarına uygun olan iş kollarında tecrübe kazanması ve dışarı çıktıklarında ister bu meslek dallarında iş bulması veya kendi işini kurması için büyük bir avantajı olmaktadır. Ceza evinden çıkan mahkumların bu sayede binlercesi kendi işini kurarak yeni bir hayata başladığını görmekteyiz. Dışarıda kendi işini kurmak isteyen mahkumların parası yom ise nasıl para bulup kendi işini açabilir. Eski mahkumlara kredi veren bankalar bulunmakta mıdır? Sizlere bu konu da bilgi vermeye çalışacağım.

Eski Mahkumlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Eski mahkum veya şartlı tahliyede ile ceza evlerinden çıkan mahkumların topluma geri kazandırılması için yeni çalışmalar yapılmaktadır. Henüz tamamlanmayan bu çalışmalarda mahkumlara faizsiz kredi ve iş yeri açmak isteyenlere malzeme ve ürün desteği verilecektir. Ceza evlerinden çıkan mahkumların tekrar suç işleyip ceza evlerine geri dönmelerini engellemek için 2017 yılının sonuna kadar bu uygulamanın hayata geçeceğini düşünmekteyiz. Bu uygulama hayata geçene kadar şuan hiç bir banka tarafından eski mahkumlara has bir kredi uygulaması bulunmamaktadır. Fakat ceza evinden çıkan mahkumların kendi işlerini kurmaları ve para kazanmaları için alabilecekleri farklı kredi ve destekler bulunmaktadır.

İşkur Hükümlü Hibesi başvuru kılavuzunu inceleyin.

Bilindiği üzere belirli bir işi ve parası olmadığı için suç işleyen insanlar her geçen gün artmaktadır. Pekala her işi veya parası olmayan suç işlemek zorunda mıdır? İnsanlar para kazanmak için muhakkak bir yol bulabilir bu yüzden suç işlemek kesinlikle kabul edilemez. Bu yüzden öncelikle ceza evinden çıkan mahkumlar için en kolay yönden para kazanmak ve iş sahibi olmak için bu yazıyı yazma gereği duydum.

Eski Mahkumlara Kredi Veren Bankalar
Eski Mahkumlara Kredi Veren Bankalar

Ceza evinden çıkan mahkumlar ve dışarıda işi olmayan insanların en kolay iş sahibi olabileceği ve para kazanabileceği yöntemlerin başında mesleki eğitim kursları gelmektedir. İşi ve sigortası olmayan insanların rahatlıkla bu kurslara katılımı sağlanmaktadır. Bu kurslara katılanların neredeyse hepsi kurs bitiminde iş garantisi kapsamında bir işe yerleştirilmektedir. Ayrıca kurs boyunca İş kur tarafından para ödenmektedir. Sizde isterseniz bu tür iş garantili kurslara katılarak hem geçici olarak para kazanmış hemde kurs bitiminde bir iş sahibi olabilirsiniz.

Kendi İşini Kurmak İsteyen Mahkumlar Nereye Başvurmalıdır?

Kosgeb girişimcilik desteklerinden faydalanabilir ve bu sayede isterseniz kosgeb girişimcilik kredisi alabilir isterseniz bankadan işletme kredisi çekebilirsiniz. Bilindiği üzere kendi işini kurmak isteyen girişimcilere Kosgeb yılın her anı destek vermeye devam etmektedir. Bunun için yapmanız gereken Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmanız gerekmektedir. Bu kurs 32 saatlik bir uygulamadır ve isteyen herkes katılabilir. Bu kursu bitiren girişimcilerin hazırlayacakları iş planları Kosgeb tarafından kabul edilirse geri ödemesiz 50 bin lira destek verilmektedir. Ayrıca yine kosgeb tarafından geri ödemek koşulu ile 100 bin liraya kadar kredi kullandırılmaktadır. Ayrıca Ziraat Bankası tarafından iş planı kabul edilen girişimci adaylarına 100 bin liraya kadar faizsiz kredi verilmektedir. Bunlardan istediğinize başvuru yaparak yapacağınız iş için gerekli olan krediyi alabilirsiniz.

Kosgeb tarafından Girişimcilik Destekleri kapsamında verdiği 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi yerine Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında Geleneksel Girişimcilere 60 bin TL hibe, İleri Girişimcilere 360 bin TL’ye kadar destek sağlanmaktadır.

Kendi İşini Kurmak İsteyen Mahkumlar Nereye Başvurmalıdır?
Kendi İşini Kurmak İsteyen Mahkumlar Nereye Başvurmalıdır?

İşkur Eski Hükümlü İşyeri Açma Kredisi

2017 yılında 2. dönemi başlatılan proje ile İşkur tarafından eski hükümlülere 36 bin lira iş kurma desteği verilmektedir. Destek Eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler karşılığında ödenmektedir. Projeye Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünce de katkı sağlanmaktadır.

Cezaevinden tahliye olan veya denetime ayrılan hükümlülerin 38 bin lira hibe desteğinden yararlanabilmesi proje hazırlaması gerekiyor.

HÜKÜMLÜ İŞYERİ AÇMA KREDİSİ BAŞVURU FORMU PROJE ÖRNEĞİ isimli bağlantıya tıklayın ve bilgisayarınıza indirin. Doldurun ve hükümlü kredisi için başvurun!

Mahkumlara verilen desteklerden faydalanarak işlerinizi siz de yoluna koyabilirsiniz.

YORUMLAR

Önemli mi?*

 1. yok dedi ki:

  Bu şartları her kim düzenlediği allahtan onları bizim durumumuza düşürsun yazıklar olsun bu düzen kimlerin eline düşmüş bizim Rabbimiz var sizinde kredinin alın o krediyi munasip bir şekilde nd yapacağınızı biliyorsunuz…

 2. Volkan dedi ki:

  Bunlar ne destek cikar ne yardim ederler. Gayrimesura devam etmemizi istiyorlar neden soyleyim mi cezaevlerinin kantinlerinde ne para donuyor biliyormusnz hic akarin kesilmesini istermisnz bende yeni ciktim sayilir bunlar kapinizi ancak oy zamani geldignde Çalarlar olseniz bile calmazlar az soyleym cok anlayin gemisini yürüten kaptandır …

 3. Yusuf oksuz dedi ki:

  Eski mahkumum koskepe gittim is kurmak istiyorum dedim bana git calis yaaaa falan filan dedi papaz oluyorduk az daha sabikaliyiz sonucta is veren sabikayi gordumu beyni oynuyo yerinden nerde calisacak sabikali adam bana dediki misal kalem satan degilde kalemi ureten olman lazim ki sana 5 bin tl destek verelim Peki, ben kalem uretimine gectikten sonra be yapayim ben senin verecegin 5 bin tl yi

 4. belüzar dedi ki:

  Denetimli serbeslikde çalışıyorum kendi işimi kurmak için nereden hangi bankadan kire di almam gerekiyor bilgi almak istiyorum