Anasayfa - Esnaf Kredisi - İşkur Eski Hükümlü 2020 Hibe Desteği Projesi


Eski Hükümlülere İŞKUR İşyeri Açma Hibe Desteği 2020
Eski Hükümlülere İŞKUR İşyeri Açma Hibe Desteği 2020

İşkur Eski Hükümlü 2020 Hibe Desteği Projesi

Eski hükümlülere işkur tarafından destek verilecek. Hibe şartlarını taşıyanlar başvuru tarihleri arasında başvurularını yapabilecek. İçeriğimizde eski hükümlelere hibe şartları, başvuruların ne zaman yapılacağı, kredi desteği ve hükümlülere kendi işlerini kurma projeleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Eski Hükümlülere Ve Engellilere 36 bin Lira İşyeri Açma Hibe Desteği

Eski hükümlü vatandaşlarımızın Türkiye İş kurumu Engelli ve Eski hükümlülerin kendi işlerini kurmaları amacıyla işyeri açma hibe desteği olarak 50 bin lira hibe verecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İŞKUR, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Türkiye İşveren Sendikaları ile Türkiye İşçi Sendikaları konfederasyonları işbirliğiyle eski hükümlülerin ve engellilerin iş hayatına kazandırılması ve kendi işlerini kurmaları amacıyla proje desteği veriliyor. Aşağıda detaylarını verdiğimiz projeleri hazırlayanlar, kamu ve sosyal tarafların temsilcilerinden oluşan komisyon değerlendirecek. Detaylar haberimizde..

Eski Hükümlülere 50 Bin Lira İşyeri Açma Hibe Desteği

İş Kur engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımızın mesleki eğitim ve rehabilitasyonları ile işgücü piyasasında yer almalarını temel görev bilerek bu farkındalıkla hizmet veren bir kurumdur. Bu kapsamda dönem dönem engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımızın kendi işlerini kurmalarına olanak sağlayacak programlar düzenlenmektedir.

Eski Hükümlülere İŞKUR İşyeri Açma Hibe Desteği 2017
Eski Hükümlülere İŞKUR İşyeri Açma Hibe Desteği

Engelli vatandaşlarımız ve hüküm giymiş eski hükümlülerin kendi işlerini kurmaları amacıyla verilecek 50 bin lira hibe desteği proje karşılığında aranan şartları taşıyan eski hükümlülere verilecek. İstihdamın sağlanması amacıyla yürütülen bu proje kapsamında verilecek olan 50 bin lira hibe  desteğinden yararlanabilmek için başvuruların yapılması ve aranan şartların sağlanması gerekiyor.

Engellilere İşkur 50 bin lira İşyeri açma desteği için tıklayınız.

Eski Hükümlü Hibe Projeler

Engelli ve eski hükümlülerin hibe desteği alabilmesi için aşağıdaki projeleri hayata geçirmeleri gerekiyor.

Eski hükümlü projeleri;

 • Eski hükümlü vatandaşlarımızın işe başlamalarını sağlamak amacıyla mesleki eğitim projeleri,
 • Eski hükümlü vatandaşlarımızın istihdam için iş bulmalarını kolaylaştırmak için destek teknoloji projeleri,
 • Eski hükümlü vatandaşlarımızın iş başı yaptıktan sonra girilen işe uyum sağlayabilmeleri için geliştirilen projeler
 • Eski hükümlü vatandaşlarımızın işyeri açmak için hazırlanan projeler
 • koruma işyeri destekleri için uygulanan projeler için 50 bin liraya kadar hibe desteği sağlanmaktadır.


Eski Hükümlülerin Hibe Desteği Başvurularında İstenen Evraklar

Eski hükümlülerin istihdam sağlanması amacıyla verilen 50 bin lira hibe desteği başvurularında istenen evraklar; Adalet Bakanlığı birimlerince yazılacak Talep dilekçesi, Proje Başvuru Formu, Kimlik fotokopisi , Kurulacak işle ilgili olarak diploma, sertifika gibi belgenin örneği, İşkur tarafından düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik eğitim programı sertifikasının örneği, Proje kapsamında diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliğine ilişkin belgeler, Bütçe tablosu, Vergi Dairesinden proje sahibinin güncel vergi mükellefiyet durumunu gösterir belge,  Hayvancılık ve tarım projelerinde “İşletme Belgesi” örneği gibi belgeler istenmektedir.

Eski Hükümlü Proje Başvuru Formu için tıklayınız.

Eski Hükümlüler İçin Hibe Desteği Şartları

Eski hükümlülere verilecek olan hibe desteğinden yararlanmak için gerekli şartlar;

 1. İş kur tarafından düzenlenen Girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olmak,
 2. Başvuru için belirlenen yaş şartını sağlıyor olmak yani 18 yaşını tamamlamış olmak,
 3. Bir yıldan daha uzun süreli bir suçtan veya ceza süresine bakılmaksızın Devlet memuru olmaya engel bir suçtan hüküm giyen ve cezasını çeken Eski hükümlü olmak,
 4. Herhangi bir SGK kurumundan emekli olmamak,
 5. Kendi adına kayıtlı dükkan sahibi olmamak esnaf olmamak
 6. Kuracağı işyeri ile aynı il sınırları içinde oturmak,
 7. İŞKUR’a kayıtlı olmak,
 8. Açılacak dükkanın ve kurulacak iş ile ilgili başka mevzuatlarda aranılan diploma, sertifika, izin vb. belgelere sahip olmak ve aranılan diğer şartlara haiz olmak şartını sağlayan eski hükümlülere hibe desteği verilecektir.
Eski Hükümlüler İçin Hibe Desteği Şartları
Eski Hükümlüler İçin Hibe Desteği Şartları

Eski Hükümlülere Ne kadar Hibe Verilecek?

Adalet Bakanlığı’nın ilgili birimleri tarafından yapılan başvuru sonrasında en fazla brüt asgari ücretin 15 katına kadar kurulacak işyeri için gerekli olan giderleri kapsayan “kuruluş desteği” verilecektir. Yani 2020 yılı için Brüt asgari ücret 2 bin 29 lira olduğundan * 15 =  30.435 TL kuruluş desteği hibesi verilecektir.

Eski Hükümlülerin İşyeri Açma Hibe Desteği Başvuruları Ne Zaman?

Türkiye İş Kurumunun il Müdürlüklerine veya Hizmet Merkezlerine proje teklifleri ile başvuruları yapabilirler. Elden veya posta ile yapılacak başvurular haricinde İl müdürlüklerine hizmet merkezlerine bu tarihe kadar yapılmayan başvurular kabul  edilmez.

İş kurumunun İl Müdürlüğü tarafından oluşturulan komisyon tarafından incelenen projelerde eksiklik görüldüğü takdirde evrakların tamamlanması için ek süre istenebilir. Her yılın Haziran ve Aralık aylarında başvuru yapılabilmektedir.

Esnafa nefes kredisi veriyor. Bu kredilerden yararlanabilirsiniz.

Desteklenmeyen Giderler Nelerdir?

Eski Hükümlü ve Engelli hibe desteği projelerinde destek verilmeyen giderler; İşyeri kirası, Depozito, İşlenerek veya doğrudan satılacak ürünlerin bedelleri, Kurulmuş bir işletmenin geliştirilmesini, değiştirilmesini amaçlayan giderler, Çalışanların ücretleri, Elektrik, su, iletişim vb. abonelik ücretleri, Harç, vergi, resim çeşitli üyelik ücretleri, cezalar, İşin konusu ile doğrudan ilgisi olmayan ve işin kurulmasına engel olmayan demirbaş ve diğer malzemelerin bedellerine destek verilmez.

Engelli ya da hükümlüler 2020 yılı haziran ve aralık aylarında başvuruda bulunabilirler.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Seditör

KOSGEB, Devlet destekleri, en uygun faizli ihtiyaç kredileri, kara listede sicili bozuk olanlara verilen kredi ve destekler ile birlikte bankaların kredileri ve kampanyaları hakkında içerikler hazırlamaktadır.

8 yorum

 1. Askari ucretin 15 katı kadar destek deniyor demir dograma atölyesiicin projem onaylandı demirbaş listem 29 binlira kurumdan istediğim bana verdiği 23binlira zaten piyasa bozuk kaliteli makina alınmaz bu parayla bir ikincisi 3 sene iflas etmiceksinmiş fabrikalar işci atyor konkorda ya çıkıyorlar valla amacını karşılamayan bir proje ile karşı karşıyayız. Bizleri işe almıyor devlet aldığınıda enazbir bakanyeğeni ise neyse . bin şükür ama allah düşürmesin. keleş özcan

 2. yaw kardeşim diyorsunuzki eski hükümlüye hibe desteği adı öyle işin şeyi farklı istediğiniz taleplerle söylediğiniz kredi eşleşmiyor hükümlülerden istediğiniz bir yer açması gerek miş ondan sonra faturalandıracakmışsın felan yaw adamın öyle işyeri açacak parası olsa sizden neden destek alsın kardeşim sizce mantıklımı bu tamam para elden vermeyin ama buna bir çözüm bulun saçmalıktan ibaret

 3. Ben eski mahkumum 4/2 yattım. Denetimli serbestlik 3 yıla çıkacak mı? 5 yıl ceza indirimi var mı?

 4. Topluma kazandiracagiz diyorsunuz fakat tam tersi oluyor inandırıcı gelmiyor artık inanmıyorum da şimdi arkadaşlar sizlere başımdan geçen bir olayı paylaşmak istedim ufak bir kesit şimdiden okuduğunuz için teşekkür ederim Tabiki herkes gibi iş için iskura gittim eskiden olduğu gibi yine bir kalabalık yoğunluk herkes sıraya girmiş tabi uzun bir süreden sonra sıra bana geldi arkamda onca insan kayıt yaptırmak için kimlik verdim tabi vesayre sorulardan sonra sagima soluma şöyle bir bakindim sesimi alcaltaraktan ben ceza evinden cikali bir kaç ay oluyor bana göre bir iş teklifiniz varmı derken ortalıkta bir sessizlik sanki herkes kulağını bana vermiş hem bakıyor ve dinliyorlar di işte o an yüzüm yere düştü utancimdan ve okadar alcaltilmis bir insan gibi gördüm ki kendimi dedim ki Kendi kendime Allah kimseyi dusmanimi dâhi düşürmesin bu duruma toplumdan biz ayıklanmışiz hiç önemli değil Allah’a şükürler olsun canımız sağ olduktan sonra gerisi hikaye basimizda önce Allah sonra reis illaki bunada bir çözüm bulur inşallah dert etmeyin Kader dostlarım buda geçer Allah’a emanet olunuz vesselam.

 5. Ben Kilisliyim belediye eski hükümlü alıyo yani İngilizce Arapça dillerini bilen boş muhabbet hükümlü çalıştırmak için ilan vermiyo kuruluşlar reklam yapıyorlar bakanlar üst düzey yetkililer görsün belediye veya başka kuruluş hükümlüye destek veriyo kime vermişler bunu araştırın bir heyet le çoğu kuruluşlar akrabası tanıdıklarını işe alıyo bu ülkede böyle inanç oldukça düzelmez

 6. Bu işler devlet desteği hükümlüye veya başka kişilere çok zor yani sağda solda konuşulanlara bakmayın siyaset yapmak için yani bu ülkeyi yiyenler cebleri dolduranlar belli

 7. Ben cezaevinden çıkalı iki sene oldu abi. Lisse mezunuyum, köyde ikamet ediyorum. Bende hayvan işletmesi kurmak istiyorum banada hibe destek çıkar mı? yardım ederseniz borcumu bir gün öderlm .

 8. Sabikaliyim iş ariyom ise almıyorlar acil ise ihtiyacım var 2senedir bosum yardiminizi bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir