İŞKUR Engelli Hibe Desteği 2020 Yılında Verilecek!

05.01.2020
İŞKUR Engelli Hibe Desteği 2020 Yılında Verilecek!


İş kurmak isteyen bir çok genç girişimci veya bir çok vatandaşımız için devlet tarafından düzenlenmiş olan hibe krediler ve teşvikler bulunmaktadır. Bu destekler sayesinde bir çok vatandaşımızın istihdam sorunu çözülmüş ve aynı zamanda ülke içerisinde para döngüsünün yaşanması sağlanmıştır. Devlet tarafından düzenlenmiş olan bir çok proje hayata geçirilmiş ve bir çok sıkıntının önü açılmıştır. Geçmiş olduğumuz yıllarda planlanmış olan ve gündeme getirilen bir diğer proje ise engellilerimiz için oluşturulmuş olan projedir. Bu proje ise iş kurmak isteyen engelli vatandaşlarımızı yakından ilgilendirmektedir. İş kur engelli hibe desteği 2020 yılında verilecek denildi ve bu proje tekrar gündeme getirilerek masaya yatırıldı ve hayata geçirildi. Bu proje sayesinde çok sayıda engelli vatandaşımız özgürlüklerine kavuşacak ve maddi anlamda kendilerini daha güçlü hissederek adımlarını daha sağlam atacaklardır. Herhangi bir iş yerinde çalışmayan ve geliri olmayan işsizler İş- Kur’a başvuru yaparak proje karşılığında devlet desteğinden yararlanabilecek. İşkur Gov Tr internet sitesinde yer bulan habere göre destek proje rehberinde belirtilen şartları taşıyanlara verilecek.

Engellilere İşkur Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Engellilere İşkur tarafından verilecek olan 50 bin lira iş yeri açma desteği 2020 yılının en çok ses getiren desteği olacaktır. İş kur işverenler ile iş arayan işsizler arasında aracılık etmek amacıyla istihdam sağlayan bir kuruluştur. Ülkemizde iş yeri açma desteği olarak hibe veren kurum herkesin bildiği gibi Kosgeb kurumudur. İş kur da iş yeri açma desteği olarak eski hükümlü ve engelli vatandaşlarımıza proje karşılığında projenin tamamlanması için geri ödemesiz olarak ve karşılıksız olarak hibe desteği verecektir.

Kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlü işsiz vatandaşlarımızın istihdam edilmesi amacıyla  İş kur mesleki eğitim kursları düzenler ve düzenlenen bu kurslar ile engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımızın meslek sahibi olmalarını sağlar. Meslek edindirme amacıyla proje kapsamında açılan kurslara katılım sağlayacak olanlara günlük 20 TL katılım ücret verilmektedir. Meslek edindirme amacıyla verilen eğitimler sonunda hem bir meslek sahibi olunması amaçlanmıştır bunun yanında günlük 20 lira da katılım ücreti verilmektedir. Bu kursalara başvuru yapmak isteyenler https://esube.iskur.gov.tr/Kurs/KursOnAir.aspx linkinden başvuru formunu eksiksiz olarak doldurup başvuru yapabilirler. Bu kurslara katılım sağlamak isteyenler 18 ila 70 yaş arasında olmalı, meslek danışmanından kurs için onay almalı ve Türk vatandaşı olma şartını sağlamalıdır.

İşkur Girişimcilik Kursları

Girişimci vatandaşlarımıza geri ödemesiz hibe ve faizsiz kredi desteği veren kurum bilindiği üzere Kosgeb kurumudur. Kendi işini kurmak isteyen girişimcilere ve esnaflara Kosgeb kurumu 13 farklı destek programı kapsamında hibe desteği ve teşvik vermektedir. Desteklenen sektörlerde hibe desteği verilen program kapsamında girişimciler hazırladıkları iş projesi ile desteğe başvuruda bulunarak hibe desteğinden faydanalabilirler. Kosgeb kurumu girişimci olan vatandaşlarımıza Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi adı altında hibe desteği vermektedir. Ülkemizin her köşesinde bu hibe desteğine başvuru yaparak proje karşılığında destek almak mümkündür.Engellilere İŞKUR 36 Bin Lira İşyeri Açma Desteği 2017

Engellilere İŞKUR 50 Bin Lira İşyeri Açma Desteği 2020

İş kur Engelli Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Uygulamalı girişimcilik eğitimi için en çok İş kur kurumu aracılık ederek bu kursları düzenlemektedir. Çünkü işsiz vatandaşlarımızın iş bulmak amacıyla başvuru yapabildikleri kurum İş kur’dur. Uygulamalı girişimcilik eğitimi için en çok meslek odaları, tüzel kişiliklerde iş kur gibi aracılık hizmeti vermektedir. İş kur girişimcilik kursu adı altında eğitim verdiği için girişimciler İş kur’a başvuru yapmalı ve istenen şartları yerine getirmelidir. Kurslara başvuru yapmayı düşünenler İşkur kurs tarihlerini öğrenerek başvuru yapabilirler. İş kurmak için hibe desteğinden yararlanmayı düşünen engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımız, Kosgeb kurumu ve İş kur tarafından düzenlenen ve yürütülen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine başvuru yapmayı düşünenler Kosgeb ile anlaşmalı olan kurum ve kuruluşlara üniversiteler ve Kosgeb İl müdürlüklerine müracaat ederek 32 saat süren ve tamamen ücretsiz verilen iş kur girişimcilik kurslara katılarak destek programları kapsamında devlet desteklerinden yararlanabilirler.

İş kur tarafından düzenlenen girişimcilik kurslarına başvuru yapmadan verilen hibe krediden yararlanmak mümkün değildir. İş kur başvuruları özellikle iş arayan işsiz vatandaşlarımıza istihdam sağlanması yönünde başvurular almaktadır. İş kur tarafından istihdam sağlanması amacıyla yürütülen ve uygulanan projeler devam eden ve tamamlanan projeleri buradan görüntüleyebilirsiniz.

Engellilere Hibe Desteğinin Amacı Nedir?

İş kur tarafından engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımızın kendi istedikleri işleri kurmasına ve engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonları, ve oryantasyon işe ve iş yerine uyum projeleri aracılığıyla istihdam edilmesi amacıyla destek verilmektedir. Bu sayede engelli olan ve eski hükümlü olup iş bulma sıkıntısı yaşayan vatandaşlarımız kendi işlerini kurarak işsizlik problemlerinin önüne geçebilir ve rahat bir şekilde hayatlarını idam ettirebilirler. Ayrıca bu sayede engellilerimiz için olumsuz yaklaşan işverenlerinde önü açılmış olacaktır. Yönetmelik, Genelge ve Başvuru rehberini buradan görüntüleyebilirsiniz.

Kendi İşini Kurma Hibe Desteğine Yönelik Projeler

İş kanunun 30. maddesi gereğince ;

 • Engelli ve eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,
 • Engelli vatandaşlarımızın işlere istihdamını sağlayacak destek teknolojilerine yönelik projeler,
 • Engelli vatandaşlarımızın işe yerleştirilmesi, işe ve iş yerine uyumunun sağlanmasına yönelik projeler,
 • Engelli vatandaşlarımızın mesleki eğitimine yönelik projeler, komisyon değerlendirmesi sonrasında desteklenebilecektir.

Yukarıda belirmiş olduğumuz maddeler iş kanunun 30. maddesi gereğince belirtilmiş olan ve aynı zamanda engelli olan vatandaşlarımızın yanı sıra eski hükümlü vatandaşlarımızın ekonomik alanda kendilerini daha rahat hissetmeleri ve iş sıkıntılarının önüne geçilmesi için oluşturulmuş olan projelerdir. Bu projeler sayesinde çok sayıda vatandaşımız ekonomik alanda özgürlüğüne kavuşacaktır. İşkur iş arama durumu aktif yapma yöntemi kullanarak siz de iş sahibi olabilirsiniz.

Engellilere Hibe Desteği Başvuru Şartları

Engelli vatandaşlarımıza yukarıdaki projelerin desteklenmesi için aranan şartları ise; Engelli vatandaşlarımızın iş gücü kaybının bedensel, zihinsel ve ruhsal yeteneklerini kaybetmesi nedeniyle engellerinin en az % 40 olduğu ve Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları ile belgelenen kişiler engelli olarak kabul edilir ve aranan şartların hepsini taşıması gereklidir. İsterseniz iş kur engelli hibe başvuru rehberini görüntüleyebilirsiniz.

İş kura kayıtlı, 18 yaşını tamamlamış, emekli olmayan, esnaf olmayan kendi adına kayıtlı iş yerine sahip olmayan, en önemlisi girişimcilik kursu sertifikasına sahip olan ve  iş yerinin kurulacağı il sınırları içinde ikamet eden ve açılacak iş yerinin diploma, sertifika, izin ve benzeri belgelere sahip olmak ve aranılan diğer şartlara haiz olmak ve %40 engelli sayılmak şartlarını sağlayan engelli vatandaşlarımız hibe desteğine başvuru yapabilirler.

Oluşturulacak komisyonun projeleri değerlendirmesi sonrasında başvuru sahibinin talep etmesi halinde, aşağıdaki maliyetler karşılanabilecektir. İş kur tarafından eski hükümlü veya engelli kurslarına katılım sağlayacak ve aranan şartları sağlayanlara iş kurmak, dükkan açmak isteyenlere verilen eğitim sonucunda;

 • Kuruluş işlemleri desteği olarak en fazla 2.000 TL.
 • İşletme gideri desteği olarak  en fazla 4.000 TL
 • Kuruluş desteği: en fazla 30.000 TL olmak üzere toplamda 50 bin lira hibe desteği verilecektir.

İşkur engelli hibe desteği 2020 yılı başvuruları devam ederken sizde aranan şartları taşımanız durumunda hemen başvuru yapabilir ve proje karşılığında verilen 50 bin lira iş yeri açma desteğini alarak işinizi kurabilirsiniz.

Engellilere Hibe Desteği Başvuru Şartları

Engellilere Hibe Desteği Başvuru Şartları

2020 Yılı İş kur Engelli Hibe Desteği Başvuru

İşkur tarafından oluşturulmuş olan bu projelerin başvuru formları aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Engelli kendi işi kurma proje başvuru formu
 • Engelli destek teknolojileri proje başvuruları 
 • Engelli işe uyum proje başvuru formu 
 • Engelli mesleki eğitim kurs proje başvuru formu
 • Eski hükümlü kendi işini kurma proje başvuru formu 
 • Korumalı iş yeri proje başvuru formu

Maddeler halinde belirtmiş olduğumuz projelerin herhangi birinden yararlanmak için formları bilgisayarınıza indirerek doldurabilir ve iş kur tarafından sağlanan bu destek projelerinden yararlanabilir ve kendi işinizin sahibi olabilirsiniz.

İŞKUR tarafından 2020 yılında engelli ve eski hükümlülere yönelik olarak destekler verilmeye devam edecek.YORUMLAR
 1. Cahit dedi ki:

  İşsahibi olmak istiyorum

 2. Salih dedi ki:

  150 engelliyim

 3. Baki dedi ki:

  /84 raporum var ve çalişmak istiyorum yada iş yeri açmak bunun için nereye başwurmam lazım

  1. Ali dedi ki:

   Bende iş kurmak istiyorum ama daha önce hiç denemedim iş kurmak için 24 yaşındayım %46 rapor var maddi durumum ıyi sağlık ıyi bir tek kulak tan ve doğuştan engelliyim sadece kulak ve bir market açmak istiyorum nerden nasıl başvuru yapıyoruz

 4. diyadin taş dedi ki:

  merhabalar benım özürlü raporum yüzde 42 ilk başta nereye başvurmalıyım

 5. Esin dedi ki:

  % 42 engelli raporum var ve emekliyim neden emekli olan engelli hibe kredisi alamıyor anlamadım ???

  1. sunay dedi ki:

   Emekli maaşı çok ya ondandır herhalde

  2. Umt dedi ki:

   Çünkü bir geliriniz bulunuyor yetmesede

 6. oguzhan dedi ki:

  peki ama 2018 deki durum ne zaman yanı ne zaman yapılacak bu iş bilen varmı ?