Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Ana Sayfa - Gündem - Cumhurbaşkanı Uyardı: Faizleri İndirin!
sıfır faizli finansman imkanları

Cumhurbaşkanı Uyardı: Faizleri İndirin!

Bankalardan konut kredisi, ihtiyaç kredisi almak ve yatırım yapacak olanlar en çok bu sorunun yanıtı bekliyor. 2016 yılında yapılan faiz indirimleri ile konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisinde faiz oranlarının % 1’in altına indirilmesi ile kamu bankalarının öncülük yaptığı faiz indirimlerinin yeterli olmadığı kredi faizlerinin daha da aşağıya çekilmesi gerektiğini açıklamalarında yer veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; TCMB ve kamu bankalarına yeni yılda kredi faizlerini düşürülmesi ile ilgili  yeni bir çağrıda bulundu.

2018 yılında kredi faizlerinin indirilmesi konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tekrar yetkililere seslendi. 2013 yılından bu yana yaşanan olumsuzluklar nedeniyle ekonomide yaşanan dalgalanmalara boyun eğmeyeceklerini ve vatandaşların dolarlarını bozdurmaya devam etmeleri gerektiğini belirtti. Bankaların faizlerin indirilmesi çağrısına kayıtsız kalmayacağı ön görülüyor. 2018 yılında başta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının ve kamu bankalarının kredi faiz oranlarının aşağıya çekmelerinin şart olduğunu  ve yeni yılın daha parlak bir yıl olacağının açıklamasında bulunduğu 33. Muhtarlar Toplantısında  Beştepe’de ayrıca 2018 yılında yatırımların devam edilmesi gerektiğinin vurgusunu yaptı.

Dövizini bozdur çağrısını yenileyen Erdoğan asıl sorunun parasızlık olmadığını döviz kurunda yaşanan yükselişlerin ekonomimize zarar vermemesi için vatandaşların ellerinde ki dövizler bozdurmaya devam etmeleri gerektiğini söyledi. Dolardaki son yükselişlerden piyasanın etkilendiğini ve dövizdeki kur yükselişlerinin ekonominin gerçek değerlerine uygun olmadığının altını çizdi ve döviz alımının değil dövizin bozdurulması gerektiği günlerden geçtiğimizi yineledi.

TCMB-faiz-indirimiBir süredir dolar kurunda yaşanan artışların spekülasyona mahal verdiğini ve ekonomimizin dayanma gücünün sınandığını ama büyük birlik içinde bu badireli günleri de atlatacağımızın herkesin kendine düşen görevlerini yapması gerektiğini biran önce piyasayı hareketlendirerek alım satım işlemlerinin yapılmasının önemine vurgu yaptı. Döviz alınacak gün olmadığını elindeki dövizin bozdurularak ekonomiye katkı sağlanılması gerektiğinin çağrısını yineleyen Cumhurbaşkanı kredi faiz oranlarının düşürülmesi için bankalarında biran önce harekete geçmelerini bu şekilde hep birlikte sıkıntılı süreci atlatarak 2018 yılının daha parlak bir yıl olması için çağrılarını yineledi. Bankalara faizleri indirin çağrısını yineleyen Erdoğan daha az kazanın zaten kazanıyorsunuz on değil beş kazan ama kredi faizlerini düşür ve yatırımcıları destekle ve istihdamın sağlanmasında katkınız olsun diye açıklamalarda bulundu. 2018 yılında bankaların faizleri daha da aşağıya çekmesini bekleyen yatırımcıların faiz indirimlerinin  hemen ardından piyasayı hareketlendirecek yatırımları yapaya hazır oldukları ve yatırımların ertelenmemesi gerektiğini sürekli yaptığı açıklamalarda dile getiriyor. Erdoğan kredi kartı faiz oranlarının aşağıya çekilmesinin ardından kredilerde de aynı şekilde faizlerin daha da aşağıya  çekilmesi gerektiğini ve ekonomimizin bir an önce yapılacak faiz indirimleri ile daha iyi noktalara geleceğini her defasında belirtiyor.

Vakıfbank özel kredi kampanyalarından olan  kamu personeline özel ihtiyaç kredisi faiz oranlarını %1.17 den % 1.15′ e çekti. 10 bin lira ile bin lira arasında kamu personeline özel ihtiyaç kredisi % 1.15 faiz oranları ile verilecek. Yine 10 bin lira ile 70 bin lira arasındaki Kamu personeline özel ihtiyaç kredisinin faiz oranlarını % 1.15′ den % 1.11 ‘ e düşürdü. Vakıfbankası taşıt kredisi faiz oranlarını ise %1.09 ‘ dan % 1.08 ‘ e çekti.

Vakıfbankası son olarak KOBİ’lere Halden Anlayan Kredi ile faiz oranını % 0.97’ye düşürdü. Vakıfbankası konut kredisinde yaptığı indirimler ile  03-12 ay arası vadelerde %0.80, 13-36 ay arası vadelerde %0.88 faiz oranı sunan VakıfBank, 37-60 ay arası vadelerde faiz oranını 0.90’dan % 0.89’a, 61-120 ay arası vadelerde ise faiz oranını % 0.95’ten % 0.92’ye indirdi. Vakıfbankasının faiz indiriminin ardından diğer bankalarında 2018 kredi faiz oranlarını düşürmesi bekleniyor.

Konut kredisi ve bireysel ihtiyaç kredileri içinde, Sayın Cumhurbaşkanımız, “FAİZLERİ İNDİRİN” talimatını verdi ve 2018 yılında esnafa, emekliye, işçiye, ev hanımlarına ve çalışanlara kredi veren tüm bankaların bu talimat gereğince konut kredisi faizlerini düşüreceği tahmin ediliyor. Tabi bu durum ekonomik gelişmelere de bağlı olarak seyrini sürdürecektir.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Seditör

KOSGEB, Devlet destekleri, en uygun faizli ihtiyaç kredileri, kara listede sicili bozuk olanlara verilen kredi ve destekler ile birlikte bankaların kredileri ve kampanyaları hakkında içerikler hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir