Cumhurbaşkanı Uyardı: Faizleri İndirin!

06.01.2020
Cumhurbaşkanı Uyardı: Faizleri İndirin!


Bankalardan konut kredisi, ihtiyaç kredisi almak ve yatırım yapacak olanlar en çok bu sorunun yanıtı bekliyor. 2016 yılında yapılan faiz indirimleri ile konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisinde faiz oranlarının % 1’in altına indirilmesi ile kamu bankalarının öncülük yaptığı faiz indirimlerinin yeterli olmadığı kredi faizlerinin daha da aşağıya çekilmesi gerektiğini açıklamalarında yer veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; TCMB ve kamu bankalarına yeni yılda kredi faizlerini düşürülmesi ile ilgili  yeni bir çağrıda bulundu.

Kredi faizlerinin indirilmesi konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tekrar yetkililere seslendi. 2013 yılından bu yana yaşanan olumsuzluklar nedeniyle ekonomide yaşanan dalgalanmalara boyun eğmeyeceklerini ve vatandaşların dolarlarını bozdurmaya devam etmeleri gerektiğini belirtti. Bankaların faizlerin indirilmesi çağrısına kayıtsız kalmayacağı ön görülüyor. Başta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının ve kamu bankalarının kredi faiz oranlarının aşağıya çekmelerinin şart olduğunu  ve yeni yılın daha parlak bir yıl olacağının açıklamasında bulundu.

Dövizini bozdur çağrısını yenileyen Erdoğan asıl sorunun parasızlık olmadığını döviz kurunda yaşanan yükselişlerin ekonomimize zarar vermemesi için vatandaşların ellerinde ki dövizler bozdurmaya devam etmeleri gerektiğini söyledi. Dolardaki son yükselişlerden piyasanın etkilendiğini ve dövizdeki kur yükselişlerinin ekonominin gerçek değerlerine uygun olmadığının altını çizdi ve döviz alımının değil dövizin bozdurulması gerektiği günlerden geçtiğimizi yineledi.

TCMB-faiz-indirimi

Merkez Bankası faiz indirimi

Bir süredir dolar kurunda yaşanan artışların spekülasyona mahal verdiğini ve ekonomimizin dayanma gücünün sınandığını ama büyük birlik içinde bu badireli günleri de atlatacağımızın herkesin kendine düşen görevlerini yapması gerektiğini biran önce piyasayı hareketlendirerek alım satım işlemlerinin yapılmasının önemine vurgu yaptı. Döviz alınacak gün olmadığını elindeki dövizin bozdurularak ekonomiye katkı sağlanılması gerektiğinin çağrısını yineleyen Cumhurbaşkanı kredi faiz oranlarının düşürülmesi için bankalarında biran önce harekete geçmelerini bu şekilde hep birlikte sıkıntılı sürecin atlatılmasının gerekliliğine değinildi. Bankalara faizleri indirin çağrısını yineleyen Erdoğan daha az kazanın zaten kazanıyorsunuz on değil beş kazan ama kredi faizlerini düşür ve yatırımcıları destekle ve istihdamın sağlanmasında katkınız olsun diye açıklamalarda bulundu. Bankaların faizleri daha da aşağıya çekmesini bekleyen yatırımcıların faiz indirimlerinin  hemen ardından piyasayı hareketlendirecek yatırımları yapaya hazır oldukları ve yatırımların ertelenmemesi gerektiğini sürekli yaptığı açıklamalarda dile getiriyor. Erdoğan kredi kartı faiz oranlarının aşağıya çekilmesinin ardından kredilerde de aynı şekilde faizlerin daha da aşağıya  çekilmesi gerektiğini ve ekonomimizin bir an önce yapılacak faiz indirimleri ile daha iyi noktalara geleceğini her defasında belirtiyor.Vakıfbank özel kredi kampanyalarından olan  kamu personeline özel ihtiyaç kredisi faiz oranları yüzde 1,05′ ye indirildi.

Kredi LimitleriVade AralığıFaiz oranı (Aylık)Kredi Tahsis Ücreti
2.000-90.000 TL03-36 Ay%2.32% 0.5+BSMV

Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından da konut kredisi faizlerinin indirildiği duyuruldu. 1,78 olan faiz oranlarının bir kısmı müteahhitler tarafından karşılanacak. Konut kredisi almak isteyenler ise yüzde 0,98 faiz oranı ile kredi alabilecek. Ziraat Bankası 0,98 faizli konut kredisi  içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Konut kredisi ve bireysel ihtiyaç kredileri içinde, Sayın Cumhurbaşkanımız, “FAİZLERİ İNDİRİN” talimatını verdi ve 2020 yılında esnafa, emekliye, işçiye, ev hanımlarına ve çalışanlara kredi veren tüm bankaların bu talimat gereğince konut kredisi faizlerini düşürdü. Tabi bu durum ekonomik gelişmelere de bağlı olarak seyrini sürdürecektir.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.