Corona Virüsü 2020 Vergi Borcu Erteleme Müjdesi

16.03.2020


Corona Virüsü 2020 Vergi Borcu Erteleme Müjdesi

Corona tüm dünyada etkisini sürdürürken ülkemizde ise ekonomik anlamda ilerleyen günlerde vatandaşları etkileyeceğe benziyor. Bankalara olan kredi borçlarını, kredi kartları borçlarını ertelenmesi ve yapılandırılması gibi konular gündeme gelmişken Corona nedeniyle işleri durma noktasına gelen vatandaşlarımız tarafından vergi borcu ertelemelerin de yapılmasının gerekliliği vurgulanmıştır. Corona nedeniyle mart ayındaki vergi, SSK prim ödemeleri, e-haciz gibi işlemlerin temmuza kadar ertelenmesini talep eden esnaflar kira ödemeleri için de bir çare bulunmasını istiyor.

Sosyal medya üzerinden Hazine Bakanı SN Berat Albayrak’ a ithafen;

millet ve esnaf can derdine düşmüş durumda işler durma noktasına gelmiş böyle devam ederse 2 veya 3 aya kadar çoğu esnaf ve firmalar kepenk kapatır çoğalan işsizlik olur biran önce zordaki firmalar için acilen vergi affı yapılandırma getirilse iyi olur 6736 sayılı veya 7143 sayılı benzeri bir yapılandırma kanunu getirirseniz iyi olurdu bence,

Mükelleflerin bu ay sonunda ödenmesi gereken vergi yapılandırması taksit ödemeleri ertelenmeli ve hem yapılandırması bozulan hemde yeni yapılandırma bekleyen borçlu mükellefler için yeni bir yapılandırma bir an önce çıkmalı. Herkes bekliyor…gibi farklı yorumlar dikkat çekiyor.Koronavirüs nedeniyle ülkemizde birçok önlemler alındı ve alınmaya devam ediyor. Bir düzenlemede esnaflarımızın vergi ödemelerine geldi. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak tarafından esnaflarımızın yıllık olarak verdikleri vergi beyannamelerinin verilmesinin ve ödeme sürelerinin 30 NİSAN 2020 tarihine kadar ertelendiğini bildirdi. 

2019 yılı gelirleri için düzenlenen Yıllık gelir beyannamesini Gelir İdaresi Başkanlığının internet sayfasından bu linke tıklayarak indirebilirsiniz.

Corona Nedeniyle GİB KDV ve Muhtasar Vergi Ödemeleri 6 ay Ertelendi

18 Mart 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında koronavirüs salgını ile ilgili mücadele kapsamında düzenlenmiş olan Coronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısında Ekonomik İstikrar Kalkan Destek Paketi devreye alındı.

GİB ten Muhtasar ve Katma Değer Vergisi Ödemelerinin 6 Ay Ertelenmesine Yönelik Açıklama geldi. Korona Virüs salgınından doğrudan etkilenen mükelleflerin önümüzdeki 3 aylık süreçte Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında ödemeleri gereken muhtasar ve katma değer vergilerinin ödemelerinin 6 ay ertelenmesine yönelik olarak gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

Mücbir Sebep Halinden Faydalanacak Mükellef Grupları

  • Perakende,
  • AVM,
  • Demir-Çelik,
  • Otomotiv,
  • Lojistik-Ulaşım,
  • Sinema-Tiyatro,
  • Konaklama,
  • Yiyecek-İçecek,
  • Tekstil-Konfeksiyon gibi tüm belirtilen sektörlerde muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primleri NİSAN MAYIS VE HAZİRAN ödemeleri 6’şar ay ertelendi.

Konaklama Vergisi Kasım ayına kadar alınmayacağı açıklandı.

Vergi korona ertelemesi

Corona Nedeniyle Gelir Vergisi Ödeme Süreleri Uzatıldı Son Dakika!

2019 yılına ait yıllık gelir vergisi beyannamesinin 1-31 Mart tarihlerinde verilmesi gerekiyordu. 2019 yılına ait kazanç yönelik verilecek beyannameler üzerinden hesaplanan gelir vergisinin ise mart ve temmuz aylarında iki eşit taksitte ödemesi yapılacaktı. Ancak  Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 31 Mart’ta dolacak yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme ve ödeme sürelerini 30 Nisan gün sonuna kadar uzatıldığı açıkladı.

Corona nedeniyle Vergi Borcu Erteleme Yapılabilir mi?

Dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü salgını ülkemizde de görüldü ve birçok alanda önlem çalışmaları yapıldı. Kişileri psikolojik, ekonomik sağlık anlamında etkisi altına alan Covid 19 virüsü kişileri en çok ekonomik anlamda etkileyecek. Dünyada 1 trilyon dolar zarara uğratacak olan salgın ülkemizde de vatandaşlarımızı zorlayacağa benziyor. Dar boğazdan geçen vatandaşlarımız kredi borcu ertelemenin ve yapılandırmanın yanında en çok vergi alanında düzenleme getirilmesini talep ediyor. Konu ile ilgili olarak vergi borcu erteleme işlemlerinin nasıl yapılacağına dair sizler için bilgilere yazımızda yer verdik. İlerleyen günlerde Coronadan daha da çok olumsuz etkilenecek olan vatandaşlarımız vergi borçlarını GİB üzerinden yapabilecek. Gelir idaresi başkanlığına konu ile ilgili olarak erteleme ve taksitlendirme talebinde bulunarak vergi borçlarının ertelenmesini talep edebilirsiniz.

 Erteleme ve Taksitlendirme Talep ve Değerlendirme Formu linki üzerinden gerekli bilgileri yazarak talep oluşturabilirsiniz. İnteraktif vergi dairesi ile borç işlemleri ve ödeme konularında yapabileceğiniz diğer tüm işlemler ise aşağıdaki gibidir;

 • Borç durum yazısı talebi
 • Taksitlendirme-Tecil Talebi Dilekçesi (6183 Sayılı Kanunun 48. Maddesi Kapsamında)
 • Taksitlendirme-Tecil Bilgilerim
 • Borç Ödeme ve Detayları gibi konularda talep işleminde bulunabilir ve bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Henüz 2020 yılı vergi affı ile ilgili resmi bir açıklama gelmedi. Ancak 2020 yılında Corona virüsü sebebiyle ekonomik anlamda zorluk yaşayan vatandaşlar yapılandırma talebinde bulunuyor. Vergi affı ve yapılandırma ile ilgili olarak yapılan çalışmalar ın ilerleyen günlerde torba yasa ile meclisten geçmesi bekleniyor.

Corona Nedeniyle Vergi Borcu Erteleme Geldi Müjdesi

2020 Vergi Yapılandırması Kanunu

2020 yılı için Vergi Affı ve yapılandırması bozulanlar için yapılan düzenleme ile 3 yeni vergi yürürlüğe konulurken vergi cezalarına af getirilmesi gündeme geldi. Vergi borcu ertelemesi ile ilgili olarak açıklama yapan ekonomi uzmanları, vergi borç affı ve ertelemesini bekleyenlerin sayısının 4 milyonu aşması nedeniyle yeni bir yapılandırmanın artık zorunlu hale geldiğini vurgulayarak konunun artık kısa süre içinde bu konuda bir düzenleme yapılması gerekliliği üzerinde durdu.

Geçtiğimiz yıllarda 6736, 7020 ve 7143 sayılı kanunlarla yapılandırma hakkı verilmiş ve zamanında ödeme yapmayarak bu haklarını kaybedenler için yapılandırma gündeme gelmişti. 7143 sayılı kanun ile yapılandırma kanunu ile 2020 yılında çok önemli imkanlar getirilmiştir. Bunlardan konu ile ilgili olarak getirilen önemli imkanlar ise aşağıda belirtilmiştir.

7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yapılandırılması Kanunu ile;

 • 31.03.2018 tarihi itibariyle gecikmiş vergi borçlarında Yurt İçi ÜFE oranında güncelleme yapılabilir.
 • Peşin ödemelerde Yurt İçi ÜFE oranında hesaplanan tutardan ayrıca %90 indirim, Borçları 18 taksitte 36 ay sürede ödeme,
 • Yapılandırılan borçları anlaşmalı bankaların banka kartı ve kredi kartı ile ödeme,
 • İnceleme ve tarhiyat safhasındaki borçlar için yapılandırma,
 • Vadesi 31.12.2013 tarihinden önce olan 100 TL ve altındaki borçların silinmesi gibi hususlardan bazılarıdır.

2020 Yılında Vergi Affı Gelecek mi?

2020 yılında vergi borcu bulunan ve yapılandırarak ödemelerini yapamayanlar hakları bozulanlar için yeni bir ekonomi paketi hazırlanıyor. Yapılan düzenleme ile 3 yeni vergi yürürlüğe kondu. 2020 vergi affı ile ilgili resmi bir açıklama henüz gelmedi. İlerleyen günlerde vergi kanununda yapılacak düzenlemeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.