Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa - Tarım Kredisi - İnternetten ÇKS Kaydı Nasıl Yapılır? 1 TIKLA KAYIT VE SORGULAMA


ÇKS Kaydı Nasıl Yapılır Gerekli Evraklar
ÇKS Kaydı Nasıl Yapılır Gerekli Evraklar

İnternetten ÇKS Kaydı Nasıl Yapılır? 1 TIKLA KAYIT VE SORGULAMA

Çiftçiler devlet tarafından her yıl verilen destekleme ödemeleri ve diğer proje kapsamında verilen hibe desteği ve destekleme ödemelerini alabilmek için mutlaka Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olması gerekiyor.  Çks kaydı olmayanlar destek alamıyor. Tarımsal projelerde de, ilk aranan şart ÇKS oldu! Çks kaydı nasıl yapılır? Hangi evraklar gerekir? Tüm bu soruların cevabı ve ÇKS sorgulamasının nasıl yapılacağını sizlerle içeriğimiz de paylaşacağız.

ÇKS Kaydı Nasıl Yapılır?

Çiftçiler Çiftçi kayıt sistemine kayıt olabilmek ve mevcut kayıtlarını güncellemek için istenen bilgi ve belgeler ile İl veya İlçe müdürlüklerine başvuruda bulunmalıdır. Çiftçiler yeni kayıt kayıt yaptırabilmek için İlçe Tarım müdürlüklerine ve Ziraat Odasına başvuru yapmaları gerekiyor.

Üretim yılına ilişkin çiftçi başvuruları bir önceki yılın 31 Aralık tarihinde sona ermektedir. Çiftçilerin bu tarihten sonra sahip oldukları veya kiraladıkları tarım arazileri hariç olmak üzere Çiftçi Kayıt Sistemine yeni bir çiftçi ve arazi kaydı yapılmamaktadır. Son başvuru tarihi olduğu için çiftçilerin biran önce ÇKS kayıtlarını yaptırmaları gereklidir. Bu tarih gerekli görüldüğü takdirde Bakanlık tarafından uzatılabilmektedir.

çks-kaydı-nasıl-yapılır
ÇKS kaydı nasıl yapılır?

ÇKS Kaydı Ne Zaman Yapılır?

Kayıt işlemleri çiftçinin ekim döneminin başında veya sonunda yaptırması gibi bir zorunluluğu yoktur. ÇKS kayıt zamanı çiftçinin talepte bulunduğu herhangi bir tarihte yapılabilir.

Çiftçi Kayıt Sistemi 2000 li yılların başlarında üreticiye doğrudan gelir desteği adı altında gelirini belirlemek ve çiftçinin kayıt altında bulunmasını sağlama amacıyla yapılmaktadır. Çiftçiler ÇKS kayıtlarını yaptırarak devletin her yıl verdiği destekleme ödemelerini almakta ve ürettiği ürüne göre de ürettiği ürün için ürün desteği almaktadır. Tüm bunlar için oluşturulan bu sistem aynı zamanda kayıt altında olması  da gerekmektedir. Devlet tarafından planlama ve istatistik yapması için son derece önemli bir yeri olan ÇKS başvurusunda öncelikle dosya hazırlamaları gereklidir.

Çiftçi kayıt sistemi tüm tarımsal desteklemelerin temelini oluşturmaktadır. Bu sebeple bir önceki yıl ÇKS kayıtlarının yaptırılarak 2019 yılı tarımsal destekleme ödemelerine ilişkin bir sorun yaşanmaması için belirlenen başvuru tarihleri arasında ÇKS kayıtlarının yapılması son derece önem arz etmektedir. Üreticilerin geleceği açısından hayati bir öneme sahip olan kişilerin kayıtlarının yapılması konusunda çiftçilerin bilgilendirilmesi ve çiftçilerin de bu konuya özen göstermeleri gerekmektedir.

çiftçi-kayıt-sistemi
Devletin verdiği desteklemelerden faydalanabilmek için ÇKS kaydının yapılması zorunludur.

Çiftçiler ÇKS kayıtlarını yaptırmadıkları takdirde o yıl için ödenecek olan tarımsal destekleme ödemelerinden yararlandırılması mümkün olmamaktadır.

ÇKS Kayıt Formu Örneği ve Gerekli Evraklar

Çiftçi  kayıt sistemine başvuru yapmak isteyenler başvuru evrakları ile birlikte İl ilçe Tarım Müdürlüklerine başvuru tarihleri arasında başvuru yapmaları gerekmektedir. ÇKS kaydında istenen belgeler ise;Sisteme kayıt yaptırmadan önce yani Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerine kayıt için başvurmadan önce yukarıdaki ÇKS başvuru belgelerinin üzerine tıklayarak indirebilir ve başvuru formlarını doldurarak dosya hazırlayıp Müdürlüklere müracaat işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlem için her yıl  başvuruda bulunuyorsanız bağlı bulunduğunuz Tarım İl yada İlçe Müdürlüğüne yıl boyu direk olarak başvuruda bulunup güncelleme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu evraklar ilk kayıt evraklarıdır.

ÇKS kayıt işlemleri akrabasının tarlasını ekenler için, hicar ekenler için, ve arazi kiralayanlar için farklı şekillerde başvuru yapılmaktadır. Birinci derece yakınının arazisi için, arazinin sahiplerinin başvuruları ve arazi kiralayanların başvuruları farklı şekillerde yapılmakta ve farklı evraklar istenmektedir. Kira kontratı arazi kiralayanlar için istenen evraklar arasında olduğundan hazırlayacağınız dosyada ayrıca kira  kontratının da bulunması gereklidir.

Çiftçi kayıt sistemine ilk kez müracaat edenler öncelikle kimlik bilgilerini beyan etmelidir. Bunun için bazı belgeleri doldurmalıdır . Örneğin arazi sahipleri arazinin tapu fotokopisini çektirip tapu sicil müdürlüğünden aslına uygundur kaşesi bastırmalıdır. Evraklar arasında bulunan boş C formuna da ekilen arazilerin tapu bilgilerini ve o sene yetiştirilen ürünlerin yazılması gereklidir. Doldurulan C formunu ekilen arazilerin bağlı bulunduğu köydeki veya mahalledeki muhtar veya azasına imzalatmak gereklidir. Eğer farklı ilçelerde arazileriniz varsa; başvurunuzu ikamet ettiğiniz yerde araziniz varsa oranın Tarım ilçe müdürlüğüne, yoksa arazinin bulunduğu Tarım ilçe müdürlüğüne, arazi merkez ilçede ise Tarım il müdürlüğüne yapmalısınız.

Muvafakatname 2  formu da akrabalarının yani birinci derece yakınların arazilerinin ekilmesi durumunda doldurulan formdur. Başvuruda diğer işlemler ile birlikte bu belgeyi de doldurup dosyaya koyulması gereklidir.

Artık çiftçi kayıt sistemine kayıtlı bulunan tüm üreticilerin belgeleri E-Devlet üzerinden sorgulanabilmektedir. Sizde internetten hemen sorgulama yapmak isterseniz;

ÇKS BELGESİ SORGULAMA linkine tıklayarak sorgulama işlemlerinizi kısa zaman içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

Bu belge adeta çiftçiler için nüfus cüzdanı kadar önemlidir. O yüzden bu belge ve kayıt işlemi ve ÇKS’ ye başvurularını her yıl yenilemek ve güncellemekte ayrı bir önem arz etmektedir. Aksi takdirde ekilen arazi için ürün adına verilen destekleme ödemelerinden yararlanmak mümkün olmayacaktır.

ÇKS Sorgulama Ekranı

ÇKS Güncelleme İşlemlerinde Gerekli Evraklar

Daha Önce Kaydı Olup Yalnızca Güncelleme Başvurusunda Bulunuluyorsa;

  • Çiftçi Kayıt Sistemi Başvuru Dilekçesi,
  • Çiftçi Kayıt Formu
  • Çiftçi Belgesi Örneği,
  • Daha Önceki Dönemde Beyan Edilen Hisseli Arazilerde Hisse Değişiklikleri Ve Kullanım Miktarı Da Dahil Olmak Üzere Parsellerde değişiklik varsa onaylı Tapu Fotokopileri gereklidir.

Sizde internet (e-devlet) üzerinden anında ÇKS belgesi kayıt ve sorgulama işlemi yapabilirsiniz.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Seditör

KOSGEB, Devlet destekleri, en uygun faizli ihtiyaç kredileri, kara listede sicili bozuk olanlara verilen kredi ve destekler ile birlikte bankaların kredileri ve kampanyaları hakkında içerikler hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir