Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa - Tarım Kredisi - ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? (Gerekli Evraklar Nelerdir?)


ÇKS BELGESİ NASIL ÇIKARILIR?

ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? (Gerekli Evraklar Nelerdir?)

Devletten tarımsal ya da hayvansal alanda bütün yatırımları için destek almak isteyen herkes ÇKS belgesini mutlaka çıkarmak zorundadır. Ayrıca tarım ve hayvancılık için kredi başvurusunda bulunduğunuz takdirde sizden ÇKS belgesi talep ederler. ÇKS çiftçi kayıt belgesi demektir. Destek almak isteyen bütün çiftçilerin bu belgeye sahip olmaları gerekir. Çiftçi kayıt belgesi tarım üzerinden BAĞ-KUR’dan emekli olmak isteyenler için de gerekli bir belgedir. Peki Çiftçi kayıt belgesi nedir, nasıl çıkarılır? ÇKS Belgesi ücreti ne kadardır? ÇKS belgesi ile kredi alınır mı? Bunun için neler gerekli ve ne yapmalıyız? gibi hususlarda bilgi vereceğiz.

Çiftçi Kayıt Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Çiftçi kayıt belgesi tarım ya da hayvancılık ile uğraşan hemen herkesin işini kolaylaştıran ve devletin çiftçilere sağladığı imkanlardan yararlanmaları için gerekli olan bir belgedir. Çiftçi kayıt sistemi  Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülür ve çiftçilerin kayıt altına alındığı tarımsal bir sistemdir. Çiftçilerden istenen belgeler sonunda kayıt gerçekleşmiş olur. Ve her şey kayıt altında olduğu için yıl içerisinde yetiştirilen ve üretilen tarımsal ürünler takip edilerek tarım politikası oluşturulmaya sağlanır. Bu sistemin asıl amacı budur. Bu sebeple devlette bunları takip edebilmek için kendisiyle alakalı her türlü tarımsal faaliyet izninde çiftçilerden bu belgeyi istemektedir. TMO hububat alımlarında, devlet destekli banka kredileri alırken, hallere ürün getirirken ve daha birçok işlemde çiftçilerden çiftçi kayıt sistemine kayıt olunması  istenmektedir. Kırsal alanda tarımla uğraşıyorsanız ve aşağıda maddeler halinde verilen imkanlardan yararlanmak istiyorsanız çiftçi kayıt belgesi edinmelisiniz.

Çiftçi Kayıt Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar? 
Çiftçi Kayıt Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?
 1. Devlet tarafından genç çiftçi projeleri kapsamında verilen hibelerden yararlanmak için,
 2. Özel bankalarda dahil olmak üzere tüm bankalardan size özel kredi kullanabilmek için,
 3. T.C. Ziraat Bankasının ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin sunmuş olduğu düşük faizli kredilerden yararlanmak ve tüm canlı hayvan alımından ve diğer tarım kredilerinden faydalanmak için,
 4. Bağ-kur üzerinden emekli olabilmek için de bu belgenizin olması gerekir.
 5. Üretmiş olduğunuz tarım mahsüllerinin nakliyesini yapabilmek için ihtiyaç duyulan Müstahsil Yol Belgesi çıkarabilmek için

Bu ve bunun gibi size sunulan avantajlardan yararlanmak için çiftçi kayıt belgesi çıkarmanız gerekir.Çiftçi Kayıt Belgesi Ne İşe Yarar?

Çiftçi kayıt belgesini çıkarabilmek için iki şekilde gerekli yerlere başvuru yapabilirsiniz. Birinci olarak e-devlet üzerinden kullanıcı adınız ve şifreniz ile sisteme giriş yaparak başvuru formunu doldurarak kayıt olabilirsiniz. İkinci olarak ise Çiftçi kayıt sistemi başvuru formu EK 1 doldurarak İlçe Tarım Müdürlüklerine elden teslim ederek olur. Ayrıca ne şekilde başvuru yaparsanız yapın sizden mutlaka bazı evraklar beyan etmenizi talep edeceklerdir. Bunun nedeni tarım ve hayvancılıkla uğraşıp uğraşmadığınızı anlamak içindir.

Genç Çiftçi Başvuru Bilgileri hakkında merak etmiş olduğunuz tüm konuları ayrıntılı bir şekilde öğrenmek için tıklayınız.

Çiftçi Kayıt Belgesi Nasıl Çıkarılır?

Çiftçi Kayıt Belgesi İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

İnternet üzerinden e-devlet şifreniz ile ya da form doldurarak bizzat başvuru yapmış olsanız bile sizden ayrıca aşağıda maddeler halinde vermiş olduğumuz belgeler talep edilecektir.

ÇKS’ye İlk Kez Kayıt Olanlardan İstenen Belgeler;

 1. Çiftçi kayıt formu
 2. Tüzel kişilerden ticaret sicil gazetesi imza sirküleri ve yetki belgesi
 3. T.C. kimlik numarasını gösterir bir şekilde nüfus cüzdanı fotokopisi
 4. Çiftçi belgesi örneği
 5. Tarla, bağ, bahçe vasıflı mülk ya da kira tapusu fotokopisi
 6. Ekili alanların muhtar tarafından onaylı formu
 7. Tarım yapılan alan kira ise kira kontratı
 8. Başvuru sahibinin vergi numarasını gösteren belge(var ise)
 9. Kendi araziniz üzerinde tarım yapıyorsanız sizin kimlik fotokopiniz fakat başkasının arazisi ise arsa sahibinin kimlik fotokopisi
 10. Yine kullandığınız arazi her kimin üzerine ise o araziye ait tapu kadostradan alınacak tapu kayıt örneği.
 11. Döner sermaye yardım belgesi
 12. Taahhütname

Daha Önce Kaydı Olup Güncelleme Başvurusunda Bulunanlar

 1. Çiftçi kayıt formu,
 2. Çiftçi kayıt sistemi başvuru dilekçesi
 3. Çiftçi belgesi örneği,
 4. Daha önceki dönemlerde beyan edilen hisselerde değişiklik olmuşsa bunu gösterir onaylı tapu fotokopileri

Her yıl başvuru yapıyorsanız, bağlı bulunduğunuz Tarım İl ya da İlçe Müdürlüğüne yıl boyu direk başvuru yapabilirsiniz. Bu şekilde güncelleme işleminiz gerçekleşmiş olur.

Çiftçi kayıt sistemine kaydı bulunmayan çiftçiler yıl içerisinde devlet tarafından üreticilere verilen mazot, toprak analizi, kimyevi gübre, yem bitkileri ve prim uygulamaları gibi tarımsal desteklemelerden yararlanamayacaklar. Her türlü tarımsal desteklemelerden ve doğal afetler sonucu meydana gelen zarar karşısında prim borcu erteleme gibi işlemlerden yararlanmak için çifti kaydınızı hemen yaptırın.

E-DEVLET üzerinden çiftçi kayıt sistemine giriş yaparak kayıt sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında HİBE UZMANI

Devletin verdiği her türlü geri ödemesiz teşvik programlarını Başvuru, gerekli evraklar ve şartlar için yazılarımı takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir