Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa - Tarım Kredisi - Çiftçiye En Çok Destek Kazandıran Mahsuller Belirlendi


Çiftçiye En Çok Kazandıran Mahsuller Belirlendi
Çiftçiye En Çok Kazandıran Mahsuller Belirlendi

Çiftçiye En Çok Destek Kazandıran Mahsuller Belirlendi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarımsal destekler verilmeye devam etmektedir. Resmi Gazete’ de yayınlanan hali ile bakanlık tarafından en çok desteklenen ürünler ise aşağıdaki gibidir;

En Çok Desteklenen Ürünler

Ülkemizde yapılan projeler kapsamında çiftçilere destek verilerek ülkemizdeki tarım alanlarının giderek daha verimli hale getirilmesi hedeflenmiş olduğu gibi aynı zamanda genç çiftçilerimizin de ata mesleklerini sürdürmesi ve şehirleşme hayatından ziyade köy hayatına geri dönüşün başlanması da hedeflenmektedir. Çiftçi Kayıt Sistemine göre belirlenmiş olan tarımsal destekler ise aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Toprak destek miktarları
 • Mazot destekleri
 • Hayvancılık destekleri
 • Çay ödeme desteği
 • Arıcılık yapana destek
 • Sertifikalı Patates kullananlara verilecek destek
 • Zeytin bahçeleri olanlara verilecek destek
 • Balıkçık destekleri

Saymış olduğumuz tüm bu desteklerin açıklamasını ise ayrıntılı olarak siz değerli okurlarımız ile paylaşmaya devam edeceğiz.

Çiftçiye en çok kazandıran mahsuller nelerdir?
      Çiftçiye en çok kazandıran mahsuller nelerdir?

Toprak Destek Miktarları

 1. İyi tarım alanlarının uygulamalarını desteklemek amacı ile süs bitkileri, sebze, meyve, aromatik bitkiler, çeltik ve örtü altı projeleri için dekar başına 10 lira ile 150 Türk Lirası arasında destekler verilecektir.
 2. Organik tarım yapacak olan çiftçilerimize dekar başına  ile 10 ile 100 lira arasında desteklemeler yapılacaktır.
 3. Bitkisel üretim ile uğraşan küçük aile işletmeleri için verilecek olan destek yardımı dekar başına 100 lira olarak belirlenmiştir.
 4. Toprak analiz destekleri için 50 dekar
 5. 50 dekardan fazla olan toprak analiz destekleri için dekar başına ve analiz başına aynı zamanda yetkili olan analiz labotuvarlarına 40 lira destek verilecektir.
 6. Su kısıtlı olan bölgelerde nohut, mercimek eken çiftçilerimiz için fark ödemelerine ilişkin ilave yüzde elli destek verilecektir.
 7. Fındık Üreticileri için Türkiye tarım havzaları ve üretim destek modeli için belirlenen yerlerde üretim yapanlara dekar başına 170 lira ödenecektir.
Mazot Destekleri
Mazot Gübre desteği

Mazot Destekleri

Çiftçilere ödenecek tarımsal desteklerden bir diğeri ise Mazot destekleridir. Mazot destekleri için verilen yardımların listesi ise aşağıda sıralı bir şekilde yer alacaktır.

 1. Çavdar, Yulaf, Buğday, Arpa, Tritikale işi ile uğraşan çiftçilerimiz için dekar başına 19 lira verilecektir. Verilen Bu 19 liralık desteğin 4 lirası gübre 15 lirası ise mazot olarak belirlenmiştir.
 2. Pamuk ve Çeltik işi ile uğraşanlar için ise dekar başına 44 liralık yardım yapılacaktır. Aynı şekilde yapılan bu yardımın 4 liralık kısmı gübre yardımı diğer 40 lirası ise mazot desteğidir.
 3. Mercimek, Kuru fasulye, Nohut üretimi için dekar başına 18 liralık bir destek verilecektir. Bu 18 liralık desteğin 4 lirası gübre 14 lirası ise mazot olarak belirlenmiştir.
 4. Aspir için verilen yardım tutarı ise dekar başına 12 Türk Lirası olurken 4 lirası gübre 12 lirası mazot olarak belirlenmiştir.
 5. Patates, Mısır, ayçiçek yağı, soya fasulyesi gibi ürünlerin üretiminde ise dekar başına 19 lira mazot yardımı yapılırken 4 lira da gübre desteği verilmektedir.
 6. Soğan, Fındık, Yeşilçay be diğer bitkiler için verilen devlet yardımları ise dekar başına 10 lirası mazot 4 lirası gübre olacak şekilde ayarlanmıştır.

Mazot fiyatlarının yükselmesi durumunda bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre Hazine ve Maliye Bakanlığı’ nın görüşüne göre destek tutarları da artırılabilecektir.Hayvancılık Destekleri
Hayvancılık destekleri

Hayvancılık Destekleri

Hayvancılık alanında verilen destekler ise şu şekilde açıklanmıştır.

 1. Aşıları tamamlanmış olan 4 aylık ve üzerindeki buzağılar için 350 Türk Lirası civarında destek verilmektedir.
 2. Malak için 150 Türk Lirası devlet yardımı verilecektir.
 3. Soy kütüğüne kayıtlı olan buzağı için 500 Türk lirası yardım yapılırken kütüğe kayıtlı olan malak için ise 400 lira yapılacaktır.
 4. Testlerini tamamlamış olan boğaların buzağılarına 50 Türk Lirası yardım yapılmaktadır.
 5. Mandalara 250 lira yardım yapılırken soy kütüğüne kayıtlı olan anaç mandalar için ise 400 lira destek verilecektir.
 6. Bakanlık tarafından belirlenmiş olan bölgelerde yetiştirilen hayvanlara ise verilecek olan destek tutarı ise 200 lira olarak belirlenmiştir.
 7. Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüklerine satılan çiğ süt için verilen devlet destekleri devam etmektedir.
 8. Çoban istihdam desteği 200 lira olarak belirlenmişken
 9. Küçükbaş anaç hayvanların üzerine kurulmuş olan işletmelerin sahiplerine 5 bin lira olarak devlet desteği verilmektedir.
 10. Mardin, Siirt ve Şırnak tarafında yetiştirilmekte olan anaç tiftik keçilerine 20 lira ilave ödemesi yapılmaktadır.

Çay Ödeme Desteği

Bakanlar kurulunun çay tarım alanlarını belirlemesi ile çay tarımı yapan üreticilere ruhsat verilmesine dair karar alınması söz konusu olurken aynı zamanda hasat günü gelmiş olduğunda hasat makineleri ile üretimi yapılan ürünlerin verim tespitini yapan makinelerin kullanılmasına yönelik çalışmalar yapılacaktır.

Arıcılık yapana verilecek destekler
             Arıcılık

Arıcılık Yapana Verilecek Olan Destekler

Arıcılık yapan vatandaşlarımız için devlet tarafından verilecek olan yardımlar şu şekilde değerlendirilmiştir.

 1. Arı yetiştiricilerinin her arılı kovanına 10 Türk Lirası destek verilecektir.
 2. Ana arı için 15 Türk Lirası yardım yapılacak
 3. Damızlık ana arılar için ise 40 Türk Lirası yardım yapılacaktır.

Sertifikalı Patates Yetiştiricilerine Verilecek Destek

Yurt içerisinde sertifikalı tohum kullanan çiftçilerimize verilen yardım 80 Türk Lirası olurken aynı zamanda aspir, kanola ve susam için verilen destek dekar başına 4 Türk Lirası olurken Çavdar, Yulaf ve Tritikale yetiştiricileri için 6 Türk Lirası verilecektir. Arpa ve buğday üretimi için 8,5 Türk Lirası devlet yardımı yapılacaktır.

Zeytin bahçeleri olana verilecek yardım
Zeytin bahçeleri olana verilecek yardımı

Zeytin Bahçeleri Olana Verilecek Devlet Yardımları

Zeytin bahçesi olan ve zeytin üretimi yapan çiftçiler için devletimiz tarafından dekar başına 100 liralık destek verilecektir. Çiftlik muhasebe veri ağı sisteminin ülkemizde bulunan tüm iller için uygulanmasına devam edilecektir. Kayıt altına alınmış olan işletmelerde ise işletme sayısı başına 600 Türk Lirası ödeme yapılacaktır.

Balıkçılık Destekleri

Su ürünleri yetiştiricileri için verilecek olan destek tutarları ise şu şekilde yürürlüğe girmiştir. Alabalık üretimlerinin kilogram başına verilecek olan destek tutarı 0,75-0,375 lira arasında olurken Midye üretimleri için 0,05 ile 0,025 destek verilecektir. Aynı zamanda yeni türlerin miktarına bağlı olarak 0,5 lira ile 1 lira arasında destek verilecektir. Kıyı balıkçılıklarının desteklenmesi için 10 metreden küçük olan balıkçı gemileri için verilen devlet yardımlarının tutarı ise 500 lira ile 1000 lira arasında değişiklik gösterecektir.

2019 yılında bu destekler verilmeye devam edecektir.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında HİBE UZMANI

Devletin verdiği her türlü geri ödemesiz teşvik programlarını Başvuru, gerekli evraklar ve şartlar için yazılarımı takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir