Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Ana Sayfa - Tarım Kredisi - Çiftçi Desteğinin Yarısı Hibe Yarısı Faizsiz!
Çiftçi Kredisi Yarısı Hibe Yüzde Elli Sıfır Faizli
Çiftçi Kredisi Yarısı Hibe Yüzde Elli Sıfır Faizli

Çiftçi Desteğinin Yarısı Hibe Yarısı Faizsiz!

Çiftçilerimizin tarımsal yatırımlarına Devlet tarafından geri ödemesiz hibe, sıfır faiz desteği ve çiftçi kredi yarısı hibe verilmektedir. Bu kapsamda çiftçilerimiz yaptıkları tarım ve hayvancılık yatırımının sektörüne ve miktarına göre, faizsiz krediden yararlanabildikleri gibi, yarısı hibe verilen kredi seçeneklerine de başvurabilmektedirler.

Damızlık Düve Kredisinin Yarısı Hibe

2017 yılında başlatılan çiftçilere damızlık düve projesinde, Devlet tarafından yatırımcıların aldıkları damızlık düvelerin yarısı hibe olarak verilmektedir. Geri kalan tutarı ise, çiftçilerimiz düşük faizli kredi olanağı ile karşılayabilmektedirler. Tabi bu yatırım için çiftçilerimizin ellerinde bir miktar sermaye bulunması da gerekiyor. Damızlık düve ile birlikte Devlet, ahır yapımı, tadilatı, tarımsal üretim malzemelerinin alımı gibi alanlara da yarısı hibe kredi çerçevesine alıyor.

Damlık Düve ve Ahır Yapımı Hibesine Buradan Başvurabilirsiniz!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2017 yılında çiftçilerimize ve üreticilerimize sıfır faizli kredi desteği de sağlamaktadır. Bakan Faruk Çelik tarafından yapılan açıklamayla 2017 yılı Tarım ve Hayvancılık bütçesinden birçok sektöre sıfır faizli kredi desteği verileceği açıklandı. Bu destekten tarımsal yatırım yapan çiftçilerimiz, köye dönüş yapan gençlerimiz, üreticiler, tarımsal tesis sahipleri, tavuk çiftliği kuranlar, küçükbaş hayvancılık yapanlar, büyükbaş inek süt hayvanı yetiştirenler, hindi çiftliği kuranlar, kapalı örtü altı tarım yani seracılık yapanlar faydalanabilecekler.

TRAKTÖR ALIMI

Tarım Bakanlığı projelerine bir yenisini ekliyor ve 2017 yılında çiftçilerimize sıfır faiz oranlarından başlamak kaydıyla traktör alımları için destek verecek. Sıfır ve ikinci el traktör fiyatlarının günden güne artması nedeniyle Bakanlık destek miktarını arttırdı ve traktör başına 250 bin liraya kadar kredi imkanı sağlanacak. Ancak bu kredinin yarısının hibe, geri ödemesiz veya hangi oranda faizsiz verileceği henüz ilan edilmedi.

çiftçi-desteği

Esnafımıza KOSGEB tarafından verilmekte olan 50 bin lira krediden esnafların yararlandığı gibi, bu desteğinde Tarım Kooperatifleri, İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri ile Ziraat Bankası destekli olarak verileceği, çiftçilerimizden faizsiz kredi için bir proje talep edileceği, ÇKS kaydının şart koşulacağı, ayrıca verilen kredinin Müdürlüklerde görevli denetim personelleri tarafından da takip ve kontrol edileceği değerlendiriliyor. Tarım Bakanlığından yapılan %100 oranında faizsiz kredi desteğine ilişkin ilan aşağıda ki görselde görüntülenmektedir.Sıfır Faizli Çiftçi Kredisi 2017 Yılı Bildirisi

KÖYE DÖNÜŞ YAPANA TAM DESTEK!

2016 yılı içinde Genç Çiftçi Projesi adı altında köylerine kesin dönüş yapan üreticilerimize, 30’ar bin lira tutarında destek verilmişti. 2017 yılında bu desteğin yeniden tekrarlanacağı bildirildi ancak Milli Tarım Projesi 2017 yılı dahilinde henüz köye dönüş kredisi açıklanmadı.

Köye dönüş yapan çiftçilerimizin bir problemi de, tarımsal desteklerden yararlanmak için Devletin karmaşık evraklar ve normal şartlarda bir çiftçi tarafından hazırlanması zor olan projelerin talep edilmesidir. Devlet bu konuda çiftçilerimizin problem yaşamaması için tarım ve hayvancılık alanında boş proje örnekleri hazırladı ve üreticilere miktarları bildirdi. Örneğin;

  • Serbest sistem salma tavukçuluk yapmak isteyen çiftçilerimize en az  500 adet tavuk şartı,
  • Koyun ve İnek yetiştiriciliği için tesis kurmak isteyenlerden hayvan sayısının iki katı çiftlik kurma şartı,
  • Ördek ve kaz yetiştiriciliği için en az 400 adet,
  • Meyve bahçesi yapacak olanlar için meyvenin fidesine göre 6 dönüm ve 10 dönüm arazi şartı,
  • Sera kurmak isteyenlere en az 1.000 metre kare civarında kapalı alan şartı vb.

şartları da öne sürdü. Yine köye yerleşip, 10-20 koyun veya 2 inek alıp, geçimini sürmek isteyenlere kredi vermek yerine, bu işi gerçekten yapmak isteyen, bir aileyi geçindirecek kadar bir koyun sürüsü satın almak isteyen veya yine bir ailenin geçimini sağlayacak sayıda büyükbaş hayvan inek satın almak isteyenlere destekleme verdi. Bu uygulama tarım ve hayvancılığın sürdürülebilirliği için gerekli olduğu değerlendirilmektedir.

TAKİP EDİN!

HİBE ALMAK İSTEYEN ÇİFTÇİLERİMİZİN DİKKATİNE; 2017 yılı içerisinde Devlet projelerine devam ediyor. Her geçen gün yeni bir destek, yeni bir hibe ekleniyor. Bu sebeple eğer çiftçiye yarısı hibe kredi veya sıfır faizli destek yararlanmak isterseniz, Web sitemizi takip edin. 2017 Milli Tarım Projesine birçok yeniliğin ekleneceği aşikardır. Bu kapsamda, başvuru tarihlerini kaçırmamak için hemen şimdi “Devlet Destekli” isimli facebook sayfamızı buraya tıklayarak takip edin. Bu sayede, Devlet’in destek verdiği sektörleri, KOSGEB’i, TKDK’yı Tarım Bakanlığını, Hibe Projelerini, Konut ve İhtiyaç Kredilerinde ki indirimleri, esnafın ve çiftlinin aklına takılan soruların cevaplarını anlık olarak öğrenin.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Kooperatif Başkanı

Esnaf ve Kefalet Kooperatifi, KOSGEB, TKDK ve diğer Devlet kuruluşların vatandaşlarımıza verdiği Faizsiz Kredi, Hibe, Teşvik ve destek programlarını kaleme almaktayım.

yorumlayın

  1. Benim tavuk ciftligim var 1 yıldır üretimde değil tadilat yaptırıp üretime başlamak istiyorum desteğe ihtiyacım var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir