Basit Usule Tabi Olmanın Şartları ve Kira Haddi

05.01.2020
Basit Usule Tabi Olmanın Şartları ve Kira Haddi


Gelir vergisine tabi olan aynı zamanda sanat ve ticaretle uğraşan herkesin elde etmiş olduğu kazançlarının karşılığında vergi ödemesi gerekmektedir. Ve bu duruma göre vergi çeşitlerini iki grupta incelemek mümkün olacaktır. İki grupta incelenen vergi türleri ise basit usul ve gerçek usul olarak adlandırılmıştır. Buna göre her yıl değişen basit usule tabi olmanın kira haddi ve şartları en çok merak edilen konuların başında yer almaktadır.

Basit Usul Vergiye Tabi Olma Şartları 2018 Kira Haddi

Basit Usul Vergiye Tabi Olma Şartları Kira Haddi

Basit Usulde Vergilendirme

Gelir vergisine tabi olan esnaf ve sanatkarların ve aynı zamanda ticaret işi ile uğraşan sanat erbaplarının bir hesap dönemi içerisinde elde etmiş oldukları hasılat ve giderlerin yanı sıra satılan malların ve alış bedellerinin arasındaki müspet farkı gösteren vergilendirme türü basit usul olarak adlandırılmaktadır. Bu durumda basit usule tabi olan esnafların avantajları oldukça fazla olacaktır.

Avantajlar Nelerdir?

Basit usulde vergilendirmeden yararlanan esnaf ve sanatkarların avantajlı olduğu durumlar aşağıda belirtilmiştir.

 • Katma değer vergisi vermezler.
 • Defter tutmazlar.
 • Engellilik indiriminden faydalanabilirler.
 • Vergi tevkifatı yapılmaz.
 • Muhtasar beyanname vermezler.
 • Geçici vergi ödemesi yapmazlar.
 • Beyanname düzenlemezler.
 • Ticari kazançlarına yılda ortalama 8.000 lira indirim uygulanmaktadır.
 • Amortismana tabi olan iktisadi kıymet alışları ve satışları dikkate alınmaz.

Vergilendirme konusunda ki avantajlar için Basit usul esnafın ödediği vergiler ile ilgili içeriğimizden bilgi alabilir ve vergiden düşülen kalemler hakkında bilgi edinebilirsiniz.Kira Haddi ve Şartları Nelerdir?

Yukarıda vermiş olduğumuz bilgiler dahilinde Basit usule tabi olmanın kira haddi ve şartları aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

Basit Usulde Vergi Ödeyen Esnafın Vergileri Düşük Olmasına Rağmen Birçok Esnaf Gerçek Usule Tabi Olmak Zorundadır!

Basit Usulde Vergi Ödeyen Esnafın Vergileri Düşük Olmasına Rağmen Birçok Esnaf Gerçek Usule Tabi Olmak Zorundadır!

 • Basit usule tabi olan kişi, iş yerinde sürekli çalışmak ve ya bulunmak zorundadır.
 • Kişinin seyahat, hastalık, askerlik, tutukluluk vb. gibi durumlarda geçici olarak işinin başında bulunmaması bu şartı bozmaz.
 • İş yeri kirasının belirli bir miktarı geçmemesi gerekir. Belirlenmiş olan bu sınırın 2017 yılındaki kira bedeli Büyükşehir belediyeleri için 6.500 Türk Lirası olarak belirlenmişken diğer küçük yerlerde ise 4.300 Türk Lirası olarak belirtilmiştir.
 • Belirlenen kira bedeli ise Büyükşehir belediyelerine bağlı olan bölgelerde 7.400 Türk Lirası olurken, Diğer bölgelerde belirlenmiş olan kira bedellerinin ise 4.900 Türk Lirasını aşmaması gerekmektedir.
 • Ayrıca Basit usul olma şartlarında kira miktarı önemlidir.
 • Dükkanın metrekaresinin bir önemi yoktur.
 • Ticari, zirai ve mesleki faaliyetler yaptıklarından dolayı gerçek usulde gelir vergisine tabi olmamaktadırlar.

İşletmeniz için ticari araç  almak istiyorsanız bağlantıdan araç ilanlarını inceleyebilir ve güncel kampanyalar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Basit Usule Tabi Olmanın Özel Şartları

 1. Malları işleyerek ya da olduğu gibi satmaları durumunda yıllık alım tutarları kanunda belirtilen miktarı geçmemelidir. Bu ürünleri satmaları durumunda da aynı şekilde kanunda belirtilen rakamı geçmemesi gerekir.
 2. Tutar en fazla 148.000 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.
 3. Yukarıdaki yazımızda da belirtmiş olduğumuz gibi iş dışında başka bir işle uğraşanların da bir yıllık gayri safi iş hasılatının ve kazancının  49.000 Türk Lirasını aşmaması gerekmektedir.
 4. Yukarıda ki bahsetmiş olduğumuz maddelerin birlikte yapılması durumunda yıllık satış tutarı ve iş hasılatının toplamının 100.000 Türk Lirasını aşmaması gerekmektedir.

Basit Usulde İş Yeri Açmak İsteyenlerin Hazırlaması Gereken Evraklar

 • İkametgah
 • İşe başlama bildirim belgesi
 • Vergi dairesinden onaylı nüfus cüzdanı örneği
 • İş yeri kira ise kira kontratının örneği
 • İş yeri mülkiyeti iş yerini açan kişinin ise emsal kira bedelinin tespit edilmesi için emlak vergisine esas olan vergi değerini gösteren ve belediyeden onay alındığını gösteren belge

Gerçek Usulde Vergilendirme (Şahıs Şirketi)

Gerçek usule tabi olan esnaflar bilanço esasına ve işletme hesabına göre defter tutmakla yükümlü olmaktadırlar. Bilanço esasına göre tutulan defterler ise yevmiye defteri, defteri kebir ve envanter defterlerini tutmak zorunda olurken işletme hesabına göre defter tutan mükellefler ise işletme hesabı defteri tutmak zorundadırlar. Gerçek usulde vergilendirmenin işleyişi basit usul vergilendirme sisteminin tam tersi orantı ile çalışmaktadır. Gerçek usule tabi olan esnaflarımız için işyeri kredisi veren bankalar bulunmaktadır.YORUMLAR
 1. mustafa keçeci dedi ki:

  merhabalar
  babam emekli basit usulde işyeri (çay ocağı) açmak istiyoruz. Basit usülde işyeri açmak için gerekli evraklar ve gerekli işlemler nelerdir basit usul için prosedürün ne olması gerekiyor. açacağımız iç yerini devren satın alacağız ileride sıkıntı yaşamaak için nelere dikkat etmemiz gerekiyor.

 2. Ecem Su Kaynak dedi ki:

  Kira haddi ne anlamadım biri bana öğretebilir mi acaba