Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa - Ekonomi - Ankara Hafta Sonu Nöbetçi Noterler (NİSAN 2019)


Ankara Nöbetçi Noterler 2019 (HAFTA SONU)

Ankara Hafta Sonu Nöbetçi Noterler (NİSAN 2019)

Nöbetçi eczane olur da, nöbetçi noter olmaz mı? Adalet Bakanı Abdülhamit Gül kısa zaman içerisinde nöbetçi noter uygulamasının başlatacağı ile ilgili açıklama yapmıştı. 6 Nisan tarihinden itibaren noterlerimiz fazla mesaiye başlıyor. Uygulama kapsamında Ankara’da 2, İzmir’de 2, İstanbul’da 4 ve diğer illerimizde 1’er noterimiz vatandaşlarımıza cumartesi ve pazar günlerinde de hizmet verecek. Noterler hafta içi mesai saatleri içerisinde yaptıkları bu işlemleri hafta sonu da nöbet yerlerinde yine 2019 ücret tarifesi mukabilinde yapabilecek.

Nöbetçi Noterlik 6 Nisan’dan İtibaren Başlıyor

Ankara Hakimevi’nde düzenlenen Nöbetçi Noterlik ve Konsolosluklarımıza Yapılan Noterlik İşlemlerinden Ülkemizde Örnek Alınması Tanıtım Toplantısı’nda Adalet Bakanı Abdülhamit Gül hafta içinde noterlerin mesai saatlerinin uzatılacağı ve hafta sonunda da nöbetçi noterlerin noterlik dairelerinde vatandaşlarımıza hizmet verileceği belirtilmişti. Bakan yaptığı açıklamada pek çok vatandaşımızın noterlerin mesai saatleri dışında işlem yapamadıklarından dolayı mağdur olduklarının altını çizdi. Nöbetçi noterlik uygulamasının 6 NİSAN 2019 tarihinde başlayacağını belirten bakan, tüm hazırlıkların da yapıldığını söylemişti.

Özellikle geçtiğimiz günlerde Bakan, satış işlemleri sırasında vatandaşlarımızın mağduriyet yaşadıklarının altını çizdi. Bilindiği gibi noterlerin görev tanımına giren konulardan bir tanesi de satış vaadesi sözleşmelerini imzalamaktır. 2. el araç almak için yaşadıkları şehirlerden bir başka şehre hafta sonu gelen vatandaşlarımız noterler hafta sonları çalışmadıklarından dolayı beğendikleri araçları almak için satış işlemi yapamıyor ve hafta içi mesai saatlerinin başlamasını bekliyordu. Bu anlamda yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi ve bürokrasi işlerinde aksaklık yaşanmaması adına bakanlık, devlet kurumları, özel kuruluşlar ve odalar ile görüşerek konu hakkında bir karara vardı.

Adalet Bakanı twitter
Adalet Bakanı’nın nöbetçi noterlik ile ilgili duyurusu

Ülkemizde bulunan noterler, Türkiye Noterler Birliği‘ne bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Noterlik hizmetlerinin gelişmesi, yazışmaların ivedi bir şekilde yapılması, satış işlemlerinde yaşanan aksaklıklardan dolayı vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi ve adalet anlayışı ile bakanlık tarafından nöbetçi noterlik uygulaması hayata geçirilmiştir. Noterlik, adalet sisteminin önemli mihenk taşlarından bir tanesidir. Hukuki işlemler noterler tarafından belgelendiğinden ve bu belgelerin hukuki yaptırımları olduğundan dolayı noterlerimize büyük görevler düşmektedir.

Bazı konularda yaşanan ihtilaflar yargı makamlarına gitmeden evvel noterler tarafından çözüme kavuşturulmaktadır. Noterlerin tamamen bağımsız ve tarafsız olması gerekmektedir. Vatandaşa kaliteli hizmet sunmak ve olası sorunların yargıya intikal etmeden çözüme kavuşması amacı ile hukuki güvenliğin tesisi açısından alınan karar yürürlüğe girdi. Vatandaşımızın adalet ve hukuki hizmetlere erişimi açısından noterlerin hem görev tanımları hem de yetkileri ciddi manada genişletilmiştir.

Özellikle tescil işlemleri geçtiğimiz yılın 1 Şubat ayından beri noterlerin elinde bulunmaktadır. Yargının iş yükünün hafifletilmesi ve adaletin daha kısa zamanda tecelli edilmesi adına noterlerin görevleri birbiri ile bağlantılı bir şekilde ilerlemektedir. Ayrıca nöbetçi noter uygulamasının yanı sıra bakanlık tarafından verilen bir karar ile ilerleyen tarihlerde noterlerin hafta içi mesai saatlerinin de uzaması gündemdedir. Noterler bilindiği gibi hafta içi 09:00 ile 17:00 saatleri arasında çalışmaktadır. Artık bakanlıkça belirlenen noterler cumartesi ve pazar günleri de hizmet verecektir.

Ankara Nöbetçi Noterleri

Alınan karar ile birlikte İstanbul Anadolu ve Avrupa yakasında 4 nöbetçi noter, İzmir ve Ankara’da 2, diğer illerimizde ise 1’er adet nöbetçi noter hizmet verecektir.

🖌6 NİSAN 2019 CUMARTESİ

 • ÇANKAYA

Ankara 40. Noteri Handan BAYKAM

Adres : Ceyhun Atıf Kansu Caddesi 42-3 Balgat Çankaya Ankara

Telefon : 0312 877 77 57

Ankara Nöbetçi Noterleri
Ankara Nöbetçi Noterleri
 • ÇANKAYA

Ankara 40. Noterinde de Abdülhamit GÜL işlem yapacaktır.

Adres : Oğuzlar Mahallesi Ceyhun Atıf Kansu Caddesı Numara: 42 Balgat Çankaya Ankara

Telefon : 0312 287 77 57

 • ALTINDAĞ

Altındağ 7. Noteri Filiz ŞAHİN

Adres : Çevreli Caddesi Dik Sokak 8/A Aydınlıkevler Altındağ Ankara

Telefon : 0312 171 71 60

🖌07 NİSAN 2019 PAZAR

 • ALTINDAĞ

Ankara 23. Noteri Gülay ERSAN

Adres : Zübeyde Hanım Mahallesi Turgut Özal 1 Bulvarı Maşlak İş Merkezi Zemin Kat Numara: 20

Telefon : 0312 341 08 56

Ankara Nöbetçi Noterler Listesi
Ankara Nöbetçi Noterler Listesi
 • ÇANKAYA 


Ankara 35. Noteri Şahver GÜLBENK

Adres : Hoşdere Caddesi Numara 119/A Çankaya Ankara

Telefon : 0312 439 35 35

Nöbetçi Noter Sorgulama

6 ve 7 Nisan 2019 tarihlerinde nöbetçi noterlerimiz ilk kez hafta sonu vatandaşlarımıza hizmet verecekler. Bundan sonraki tarihlerde nöbetçi olacak noterlerimizin listelerine ise Türkiye Noterler Birliği internet sayfası üzerinden sorgulanabilecek.

Sorgulama yapmak için aşağıdaki adımları takip ediniz;

Türkiye Noterler Birliği nöbetçi noter sorgulaması
Türkiye Noterler Birliği nöbetçi noter sorgulaması
 • Şehir ve tarih bilgisi giriniz.
 • Aramaya başla butonuna tıklayınız.

Sorgulama işleminden sonra seçtiğiniz il ve tarihe göre nöbetçi olacak olan noterlerin listesi görüntülenecektir.

Ankara nöbetçi noterlik sorgulama
Ankara nöbetçi noterlik sorgulaması işlemi sayfası

Şayet nöbetçi noterin adresini bulmakta zorluk çekiyorsanız harita alanından navigasyon hizmeti de alabilirsiniz. İstanbul Anadolu Avrupa nöbetçi noter listesi ve adreslerine iletişim bilgilerine bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ANKARA NÖBETÇİ NOTER SORGULAMA

Yukarıdaki linke tıklayarak doğrudan sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

2019 Yılı Noterlik Ücret Tarifesi

6 Nisan 2019 tarihli Resmi Gazete’de Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 2019 yılı NOTERLİK ÜCRET TARİFESİ ile noterlerin alacakları işlem ücretleri belirlenmiştir. işlemlere göre ödenecek olan tutarlar aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

YAPILACAK İŞLEM2019 İŞLEM ÜCRETİ
Noter ücreti4,94’den az olmamak kaydı ile
Düzenleme ücreti223,20 TL
Yazı ücreti sayfa başı6,77 TL
Çevirme ücreti sayfa başı55,99 TL
Karşılaştırma ücreti sayfa başına6,77 TL
Tescil ücreti2,12 TL
Emanetlerin saklanması15,63 TL
Defter onaylama 100 sayfaya kadar2,12 TL
Defter onaylama 100 sayfadan çok79 krş
Bildirim yazı ücreti her yazı için2,12 TL
Yol ödeneği26,80 TL
Daire dışında yapılacak piyango, seçim işleri için245,53 TL
Aracılık ücreti her işlem için1,51 TL
Mirasçılık belgesiNoter ücreti + yazı ücreti
Terk eden eşin konuta davetiNoter ücreti + yazı ücreti
Elektronik işlemlerElektronik imza
Elektronik tespit ücreti 100 KB3,02 TL
Elektronik tespit ücreti 100 KB’dan fazla kısımlar için1,51 TL

Noterlerin Görev ve Sorumlulukları

Noterler kamu çalışanı değildir. Çünkü maaşlarını devletten almazlar. Mali bakımdan devletten özerk yapıdadırlar. Noterlik Kanunu çerçevesinde 60. maddede görev tanımları belirtilmiş olup bu görev tanımı dışında herhangi bir iş yapmaları mümkün değildir. Ancak devlet dairelerinin çalışma saatleri içerisinde faaliyet gösterirler. Çünkü verdikleri hizmet kamu hizmetidir. Görevleri, belirli belgelerin resmiyet kazanması ve hukuki uyuşmazlıklar sebebi ile tarafların yasal yollara başvurmadan evvel bu sorunlara çözüm bulunması ile ilgili olmaktadır.

Noterlerin görevleri aşağıdaki gibidir;

 • Satılacak olan taşınmaz mal varlıkları için taraflar arasında satış vaadi sözleşmesi hazırlamak
 • İmza sirkülerinin çıkarılması
 • Tespit tutanaklarının ve vekaletnamelerin hazırlanması
 • İhbar, ihtar ve tescil işlemlerini yapılması
 • Resmi ya da resmi olmayan belgelerin nüshalarının hazırlanması
 • Protesto çekmek amacı ile gerekli belgelerin hazırlanması
 • Piyango ve kura işlemleri ile ilgili tutanakların hazırlanması
 • Şirket sözleşmelerinin hazırlanması
noterlerin görev ve sorumlulukları
Noterlerin görev ve sorumlulukları
 • Kira sözleşmelerinin hazırlanması
 • Zilyetlik devri sözleşmelerinin hazırlanması
 • Muhafaza kaydı ile yapılan satış sözleşmelerinin onaylanması
 • Şahadetname, ibraname, borç senedi, ifade tutanağı, beyanname, rehin senedi, tanıma senedi, aile vakıf senedi, kefaletname, evlat edinme sözleşmesi,  temlik ve taahhütname belgelerinin hazırlanması işlemleri
 • Borçlar Kanunu kapsamında ölünceye kadar bakma sözleşmesinin hazırlanması ile birlikte, miras taksimi, hibe vaadi hazırlanması
 • İfraz ve taksit sözleşmelerinin hazırlanması ve kaydı irat sözleşmesinin yapılması

Bunlar noterlerin genel görevleri olmakla birlikte noterlik kanunu çerçevesinde noterlerin yapabilecekleri özel işlemler de söz konusu olmaktadır.

Nöbetçi noterlerden bu hizmetleri Cumartesi ve Pazar günleri de yine mesai saatleri içerisinde alabilirsiniz. Ayrıca sorgulama hakkında bilgi alarak işlem yapacağınız tarihe göre nöbetçi noter listelerine de ulaşabilirsiniz. Hayırlı uğurlu olsun.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Nekonomi Yazarı

Şiir yazmak için, dünyayı anlamak gerekir. Görmek, dokunmak ve duymak duyu organlarımızın yaptığı işler iken, hayatı okuyup yazıya dökmek ruh gerektirir. Bunları yapabilmek ne güzel işler, gördüklerini açıklayamayan zatların kopyalama yetenekleri ruh hastalığından ibaret.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir