Anasayfa - Gündem - Af Yasası 2020 Yargı Paketi Maddeleri


Af Yasası 2020 Yargı Paketi Maddeleri

Af yasası son günlerde adından çok söz ettiriyor. Birçok kişi tarafından oldukça merak konusu olan ikinci yargı paketinde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacak olan ikinci yargı paketi af yasasını da içermesi bekleniyor.  Adalet Bakanlığının yaptığı ikinci yargı paketi af düzenlemesinde yavaş yavaş sona geliniyor. Yakın bir zamanda açıklanması beklenen ikinci yargı paketinde meclisten çıkacak karar ne olcak? Cezaevlerinde bulununan hükümlüler ve ailelerinin merakla beklediği ve çalışmaları halen daha süren teklifin ne zaman açıklanacağı bilinmiyor. Taslak halinde hazırlanan çalışma Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunum halinde sunuldu. Geride bıraktığımız 2019 yılının değerlendirme toplantısında ikinci yargı paketine ve ikinci yargı paketi içerisinde yer alması planlanan af yasasına değinildi.  Af yasasında hangi suçlar yer almayacak? İkinci yargı paketi af yasası maddeleri neler olacak? İkinci yargı paketi ve af yasası ile ilgili gelişmeleri haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

İkinci yargı paketi hakkında net bir tarih açıklanmamıştır. 2020 yılının ilk günlerinde değerlendirme toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çalışmaları süren ikinci yargı paketi hakkında şu sözlere değindi;

Yargı Reformu Strateji Belgemizi, 2019 yılı Mayıs ayında milletimiz ile paylaşmıştık. Belgedeki hedeflerin gerçekleştirilmesi amacıyla hazırlanan birinci yargı paketi, yine geçtiğimiz yıl Meclis’te kabul edilerek kanunlaştı. Bu düzenleme ile ceza adaleti sistemine “seri muhakeme usulü” ve “basit yargılama” adı altında iki yeni uygulama da kazandırdık. “Kamu vicdanını rahatsız etmeyecek, suçluların cezalarını çektiği, ceza adaleti sisteminin amacına uygun, ölçülü ve adaletli bir infaz rejimi üzerinde çalışıyoruz. İnfaz düzenlemesini de içeren ikinci yargı paketinin hazırlıklarını tamamladık, birkaç hafta içinde Meclis gündemine getiriyoruz.” 

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un af yasası hakkında yaptığı açıklama ise;

Adalet Bakanlığımız iyi bir çalışma yaptı. Partide de daha evvel konuşuldu. Bakanlar Kurulu’nda da konuşuldu. İlgili bürokratlar ve diğer partilerle de gerekli görüşmeler yapıldı. Biliyorum. Dolayısıyla belirli bir noktaya geldi. Son çalışmalar yapılacak. En kısa zamanda infazla ilgili bu düzenlemenin gündeme geleceğini biliyorum. Tabi bunu bir af gibi görmemek lazım. Bu bir infaz indirimidir. Burada da esas ana fikir şudur; “Cezaevleri çok doldu. Hadi boşaltalım.” diye bir indirim yapılmaz. Mühim olan cezayla caydırıcılık arasındaki dengenin oluşturulmasıdır.Birinci yargı paketi Resmi Gazete’ de 24 Ekim 2019 tarihinde yayınlanmıştı. Birinci yargı paketi toplamda 39 maddeden oluşuyor. İkinci yargı paketinin 30 maddeden oluşacağı söyleniyor. İnfaz düzenlemelerinin yer alığı af yasası olarak bilinen ikinci yargı paketinin bir kaç hafta içerisinde mecliste olacağı açıklandı.

Hangi Suçlar Af Yasası Dışında Tutuluyor?

17 maddelik taslak metin halinde  yeni infaz düzenlemesinde kapsam dışı tutulacak olan suçlar;

 • Terör ve örgütlü terör suçları
 • Kasten adam öldürme
 • Cinsel İstismar
 • Kadına şiddet suçları
 • Çocuğa şiddet
 • İnsanlık üzerinde deney suçu
 • Organ ticareti
 • Soykırım suçları
 • İnsanlığa karşı işlenen suçlar,
 • Çocuklar cinsel istismar suçu
 • Reşit olmayana cinsel istismar suçu
 • Türkiye cumhuriyeti Anayasasının belirlediği düzeni yok etmek ya da başka bir düzen uygulamak
 • Türk Ceza Kanunun 76. maddesinde düzenlenen suçların tamamı

Bu suçlar dışındaki diğer suçlar yeni infaz düzenlemesinde yer alacak.

2020 Yılı Af Yasasınında Neler Var?

İnfaz yasası ile ilgili 2020 yılında yeni düzenlemeler yapıldı. 2020 yılında yapılan düzenlemelerin ardından yeni af yasası çıkacak mı? merak edilen konular arasında yer aldı. 2020 yılında yeni infaz yasası düzenlemesinin 2. yargı paketindeki bazı maddeler ve yeni af yasası ile ilgili merak edilen noktalar yazımızın devamında yer alıyor.

 • Ceza ertelenmesi
 • Cezanın evde çekilmesi
 • Gece veya hafta sonu cezası

Doğum Yapan Kadınların Cezasında Erteleme;

Af yasasının 2020 yılı yeni düzenlemesine doğum yapan kadınları da ilgilendiriyor. Bu maddede doğum yapan kadının işlediği suça ve süresine bakılarak düzenlemeler getirildi. Cezaevine alınıp alınmayacağı doğum üzerinden geçen süreyle ilgilidir. Doğum yapan kadının doğumundan toplamda 1,5 yıl geçmez ise cezaevlerine alınmayacak. Doğumu gerçekleşen kadının cezasında 1,5 yıl erteleme söz konusudur. Fakat doğum yapan kadınların aldığı ceza süresi 36 ayın altındaysa cezaları cezaevlerinde çekilecektir. Evde ceza takibi elektronik sistemden takip edilecektir.

Yaşlılar Cezalarını Evde Çekebilir;

Yaşlıları ele alan bu madde 70 yaş ve üzerini ilgilendiriyor. İşlediği suçtan cezaevinde yatmayıp cezasını evlerinde çekebileceklerdir. Yaş ve işlenen suç bu düzenlemede önemli bir rol oynuyor. 70 yaş üstü kişilerin evlerinde ceza çekmeleri için 2 yıla kadar ceza alması gerekiyor. Yani 72 yaşında ama aldığı ceza 6 yıl olan bir hükümlünün cezası evde çekilemez. Hem 70 yaş üstü hemde 2 yıla kadar hapis cezası alması gerekiyor. Bu kişilerin takibi doğum yapan kadınların takibi gibi elektronik sistem ile kontrol edilecektir. 75 yaş üstü hükümlü olan yaşlıların süresi 2 yıldan 4 yıla çıkıyor. 70 yaş üzerine sınırlama 2 yıl iken, 75 yaş üstü olan hükümlünün ceza sınırlaması 4 yıl olacaktır.

Gece veya Hafta sonu için Cezaevi Sistemi;

Bu sistem yaşa veya cinsiyete bakılmadan uygulamaya konulacaktır. Hükümlü olup cezaevinde yatacak kişilerin hepsini kapsamaktadır. Bu sisteme benzer sistem daha öncelerde de bulunuyordu fakat 6 ayın altındaki cezalar için geçerliydi. Yeni gelen infaz düzenlemesiyle ceza alan hükümlüler cezalarını gece veya hafta sonu çekebilecekleri bir ceza sistemi geldi. Bu cezaevi sisteminden yararlanabilmek için 2 yıl ve altında cezaya çarptırılan hükümlüler, talepte bulunmalıdırlar. Talep etmeleri halinde cezaları gece cezaevinde bulunarak ya da hafta sonu cezaevlerinde bulunmaları gerekecektir. Örneklendirmek gerekirse 8 ay ceza almış olan hükümlü bu sistemden yararlanabilecektir.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Hakkında İrem Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir