2022 Ödemeli Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

07.01.2021


2022 Ödemeli Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Yazımızda sizlere 2 yıl ödemesiz hayvancılık kredisi, Ziraat bankası hayvancılık kredisi formu örneği, 2 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi, 2 yıl ödemesiz yıl vadeli kredi hesaplamaları, küçükbaş hayvan kredisi için gerekli evraklar, bayanlara hayvancılık kredisi,  tarım kredisi nedir bunlarla ilgili detaylı tüm bilgileri sizler için derledik. Tüm içerikleri ve merak ettiklerinizi yazımızın devamında görebilirsiniz.

Devlet tarım ve hayvancılığa birçok destek, hibe ve teşvik veriyor. Faizsiz kredi imkanı sunuyor. Ziraat bankası çiftçilerimize en düşük faizli ve uzun vadeli tarımsal kredilerini sunmaya devam ediyor. 2021 yılında bu kredi çiftçiye 5 yıl ödemesiz veriliyordu. Bu vade 2 yıla düşürüldü. Hayvancılık kredisi almak isteyenler için 7 yıl vadeli hayvan kredisinin detayları ve kredinin nasıl alınacağı ile ilgili tüm detayları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Aldığı hayvanların taksitlerini geri ödeyebileceğini ispatlayan, çektiği hayvan kredisi miktarında teminatı olan, sermayesi olmasa bile ödeme gücünü belgeleyebilen çiftçilere Devlet bankaları, katılım ve mevduat bankaları tarafından hayvan kredisi verilmektedir. Kredinin alınabilmesi için en önemli şart; geri ödeme gücünün belgelenmesidir. Ziraat bankası tarafından hayvancılık alanında koyun, inek, tavukçuluk ve arıcılık sektörlerinde düşük faizli krediler ile destek vermeye devam ediyor.

Koyun yetiştiriciliği; Ziraat bankası koyun almak ve mevcut hayvan sayısını 250 baş üzerine çıkarmak isteyenler için kredi vermektedir. Ziraat bankasından ise 7 yıla kadar süre ile yılda bir kez ödemeli koyun kredisi alınabilir. (Herkese verilmiyor. Şartların yeterli olması gerekiyor).İnek kredisi; Eğer 5 baş yada üzerinden bir rakama çıkacak şekilde damızlık süt sığırı, ineğiniz veya büyükbaş hayvanınız varsa  Bankalar ise ister besicilik isterseniz süt hayvancılığı alanında kredi vermektedir.

Tavukçuluk kredisi; Salma tavukçuluk veya kapalı sistem tavukçuluk için en az 1.000 canlı hayvan alımına geri ödemesiz destek verilmektedir.

Arıcılık; Eğer 50 kovandan daha az arınız var ise, Devlet 50 kovanlık bir arı yetiştiriciliği kolonisi için destek sağlamaktadır. Bununla birlikte özel bankalarda arı ve arı ürünleri yetiştiriciliğine diğer sektörler gibi düşük faizli kredi vermektedirler. Bu desteğin ilk şartı Arı Yetiştiriciliği Birliğine kayıtlı olmaktır. Eğer amacınız besicilik ise 2020 yılında Hayvan Besiciliğine Hibe Desteği veriliyor. Başvurun!

Hayvan Kredisi Veren  Bankalar

2020 yılında bankalar tarafından hayvan kredisi verilmeye devam ediliyor. Bu kredileri veren bankaların listesi ise şu şekildedir;

 • Şekerbank
 • Denizbank
 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
 • Garanti Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • Odeabank
 • HSBC Bank
 • QNB Finansbank
 • Vakıflar Bankası

Yukarıdaki bankalardan hayvan kredisi için bilgi alabilir veya başvuru yapabilirsiniz.

Küçükbaş Hayvan Kredisi

Tarım ve Orman Bakanlığı her yıl hayvan alımı için kredi kullanmak isteyenlere 15.000,00 TL üst limite kadar sübvansiyonlu kredi kullandırmaktadır. Alınacak olan koyun, kuzu, keçi, arı, bıldırcın, ördek, deve kuşu, kaz, tavuk, inek, dana, düve, manda gibi besicilik yapan hayvan kredisi alabilirsiniz. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği bu proje kapsamında ciddi anlamda desteklenmektedirve kullandırılacak olan kredinin üst limiti 15 milyon TL’yi bulmaktadır.

Ülkemizde büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvanı yetiştiriciliği oldukça fazladır. Fakat bilindiği üzere yem fiyatlarının yüksek olması en büyük sıkıntılardan biridir. Bunu göz önüne alarak Bakanlık, küçükbaş hayvancılık yapanların yem ihtiyaçlarının yarısını ödeyecek ve küçükbaş hayvan üreticileri rahat bir nefes alarak bu işten kazanç elde etmeye başlayacaklardır. Bunun gibi devlet desteklerinin yanında nakit ihtiyaçlar için yetiştiricilere kredi veren bankalar bulunmaktadır. Özellikle koyun yetiştiriciliğinde çok fazla kredi desteği sağlanmaktadır.

Kredi ile alımı yapılacak olan küçükbaş hayvanlar ise şunlardır;

Koyun Yetiştiriciliğinde;

Merinos
Mor Karaman Koyunu
Ak Karaman Koyunu
Dağlıç Koyunu
Sakız Koyunu
Kıvırcık Koyunu
Karayaka
İvesi
Malya
İmroz (Gökçeada) koyunları
Tuj ve Herik Cinsi küçükbaş Hayvanlar
Hemşin Koyunları
Ödemiş ve Tahirova
Ege Koyunu

Keçi yetiştiriciliğinde;

Kıl Keçisi
Ankara Tiftik Keçisi
Etçi Boer Keçisi
Damaskus Keçisi
Maltız Keçisi
Saanen Keçisi
Honamlı Keçisi
Norduz Keçileri
2 Yıl Ödemesiz Yıl Vade ile Hayvancılık Kredisi

Ziraat Bankası 2020 Hayvan Kredisi Faizleri ve Şartları

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Küçükbaş hayvan kredisi veren bankalar için size aşağıda tüm bilgileri verdik. Bilgi almak için devam ediniz.

Şekerbank Küçükbaş Hayvan Kredisi

Şekerbank hayvan kredisi için küçükbaş süt hayvancılığı yapan müşterilerine başta hayvan alımı olmak üzere, barınak yapımı, tadilatı ve yatırımlarına harcamaları için finansman destekli kredi kullandırmaktadır. Kullandıracağı kredi için 60 aya kadar vade imkanı vermektedir. Ve yılda bir taksit ödeme seçeneği sunar. Şekerbank küçükbaş hayvan besiciliği ve küçükbaş süt hayvancılığı kredi almak isteyenlere aşağıdaki şartların yerine getirilmesini talep etmektedir.

 • En az 2 yıldır küçükbaş hayvancılıkla uğraşan koyunda 50, keçide 25 baş kapasiteye ulaşması veya kullandırılacak bu kredi ile bu rakamlara ulaşacak yetiştiriciler bu krediden yararlanabilir.
 • Kredi ile alınacak hayvanların Tarım il/ilçe müdürlüklerinde hayvanların küpelenmiş (kaydedilmiş) olması, en az 3 ay süre ile kayıt olduklarına dair Tarım müdürlüğüne yazı getirme şartı.
 • Küçükbaş süt hayvancılığı, besicilik kredilerine hayvan alımı ile barınak vs. yapımında tadilat bedelinin % 75’ i kadar kredi verilebilir.

Sizlerde küçükbaş besicilik veya küçükbaş süt yetiştiriciliği yapıyorsanız hayvan alarak sürünüzü çoğaltıp, barınak yapımında paraya ihtiyaç duyuyor iseniz Şekerbank küçükbaş hayvancılık kredisine başvuru yaparak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bunun için Şekerbank şubelerini ziyaret etmeniz ve kredi talebi oluşturmanız yeterli olacaktır. Ayrıntılar.

Denizbank Küçükbaş Hayvan Kredisi

Denizbank hem büyükbaş hem küçükbaş, hem de bitkisel ürün yetiştiriciliğinde kredi veren bankalardan biridir. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde düşük faiz oranları ve uzun vadeli ödeme imkanları ile kredi vermektedir. Kredi ile hayvan alımından barınacak yer yapımına kadar birçok alanda paranızı kullanabilirsiniz. Peki bu kredi neleri kapsıyor bakalım.

 • İnşaat işleri (ağıl yapımı, yem depoları)
 • Koyun keçi hayvan alımlar
 •  İşletme sermayesi ihtiyaçları
 •  Makine ekipman alımları (süt sağım ünitesi, soğutma tankı)

Denizbank yukarıda saydığımız maddeler için kredi kullanımınıza destek olmaktadır. Krediyi kullanmak isteyenler, yapılan harcamaların fatura tutarı üzerinden % 75 oranında kredi kullanabilmektedirler. Sizlerde bu krediden yararlanarak birçok alanda değerlendirip işlerinizi kolaylıkla büyütebilirsiniz. Detaylar.

TEB (Türkiye Ekonomi Bankası) Küçükbaş Hayvan Kredisi

Hayvancılık yapan veya yapmak isteyenlere kredi imkanı tanıyan bir diğer banka ise TEB bankasıdır. Diğer bankalarda anlattığımız gibi bu bankadan da kredinizi alarak sürünüzü çoğaltabilir, tadilat işlemlerinizi, barınak yapımı gibi modern bir işletme kurabilirsiniz. Türkiye Ekonomi Bankası küçükbaş hayvan kredisini uzun vadede taksitlendirerek sizleri düşünerek sıkmadan ödeme imkanı sunmaktadır. Sabit taksit tutarınızın yanı sıra 3, 6, 9, 12 ayda bir ödeme imkanı ile bu krediyi kullanmanız mümkün. Türkiye ekonomi bankası ve diğer saydığımız bankalardan küçükbaş hayvan kredisi almak için sizlere en yakın şubelere şahsen başvuru yapıp evraklarınızı tamamlayarak bunlardan faydalanabilirsiniz. Gerekli evraklar ise;

 • İkametgah Senedi
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 • Hayvan Varlığı Listesi
 • Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi
 • Tapu Fotokopisi

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi 2021

Ziraat Bankası daha önce kendi resmi sitesinde hangi hayvandan kaç adet beslemeniz gerektiğini sunmaktaydı. Ancak bu kez hayvancılık üretim ve yatırım kredileri başlığı altında tüm büyükbaş, küçükbaş, tavuk yetiştiriciliği, arıcılık ve diğer sektörlere her türlü yatırıma kredi verdiğini açıkladı. Ziraat Bankası küçükbaş hayvan kredisi faiz oranları ise yıllık %5, 12 aylık %0,41 olarak açıklandı. 5 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi veya 7 yıl uzun vade seçeneğinden yararlanmak için ise, çiftçinin birebir müracaat etmesi ve şartlarının uygun olması gerekiyor.
03 Ocak 2020 tarihli 2015 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan tebliğe göre ise;

 • En az 100 adet keçi,
 • En az 250 adet koyun beslemek,
 • Kapasite bu adetlerden düşükse, bu adetlere çıkarmak önceliktir
 • Bu kredi her türlü hayvancılık ekipmanlarına ve makinelere kullanılabilir.
 • Hayvan kredisi ile alınacak hayvanlar mutlaka koyun ve keçi türleri yönetmeliğinde yer almalıdır.
 • Küçükbaş hayvan kredisi ile satın alınacak koyun ve keçilerin 6 ile 24 ay arasında olması şarttır.
 • Kredi çekilecek hayvanların en az 1 yıldır HAYBİS’ e kayıtlı olması gereklidir.

Başvurular şahsi olarak Ziraat Bankasına veya Tarım ve Kredi Kooperatiflerine yapılır. Küçükbaş hayvan kredisi veren bankalara giderek sizlerde hayvancılık faaliyetlerinizi daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ziraat Bankasından daha önce küçükbaş hayvan kredisi alan vatandaşlar, çektikleri kredinin %30 unu ödemeden yeniden küçükbaş hayvan alımı için kredi çekemezler. Birde Ziraat Bankasının 90 bin TL’ lik genç çiftçi projesi vardır. Dilerseniz yazımızın devamında bu bilgilerin tamamını alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Faiz Oranları 2020

Aşağıdaki Tabloda Ziraat bankasının sektörlere göre verdiği faiz oranlarını sizin için belirttik.

SEKTÖRLER

FAİZ ORANLARI

Arıcılık Sektöründe50%
Büyükbaş Besiciliği50%
Damızlık Düve Yetiştiriciliği25%
Geleneksel Yaygın Hayvansal 100 Bine Kadar Faizsiz 100 Binin Üzerine50%
Kanatlı Yetiştiricilik%75- %50
Küçükbaş Hayvancılık25%
Sığır Yetiştiriciliği50%
Su ürünleri Sektörü50%
Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliği25%

Bu oranlar Resmi Gazetede yayımlanan indirimlerden düşürülerek hesaplanmıştır.  Vadeler, faiz oranları çekeceği kredinin türüne ve miktarına göre değişiklik gösterebilmektedir.  Özellikle kriterlerden üreticilere sunulacak olan kredinin faiz indirim oranı % 100’ ü bulabilir ancak indirimlerle kullandırılacak kredi faiz indirimi % 100’ ü geçmeyecektir. En net hesaplama ve oranlar Ziraat Bankası şubelerinden öğrenilebilir.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredileri

Ziraat Bankası Hayvancılık Faiz Oran Hesaplamaları

Ziraat bankası Tarım ve Kredi Kooperatifleri tarafından Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Karar kapsamında, 01.01.2020- 31.12.2022 yılları arasında verilecek olan hayvancılık kredilerine ilişkin faiz oranları ve özellikli kriterlerini, Resmi Gazete kararları burada belirtilmiştir, inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Formu

Ziraat bankası hayvancılık kredisi formu için vereceğimiz adrese tıklayıp tüm bilgileri ve gerekli evrakları oradan alabilirsiniz. Form resmi olarak yayımlanmamıştır. Ancak sitesinde hayvan kredisi için bilgileri, şartları ve gerekli evrakları verilmiştir. Siteden bilgi alarak dilerseniz web sitesi ve dijital bankacılık üzerinden dilerseniz Ziraat bankası şubelerinden başvuru yapabilir ve kredinizi onaylandığı takdirde alabilir tüm hayvancılık ve barınak gibi ihtiyaçlarınızda kullanabilirsiniz.

Bayanlara Hayvancılık Kredisi

Kadın girişimcilere destek veren bankalar 60 ay vade ile bireysel kredi desteği vermektedir. Ayrıca 2020 yılında 4603 sayılı kanunun Cumhurbaşkanı Kararı ile Ziraat bankası kadın çiftçi girişimcilerine hayvancılık ve tarım alanında yapacak oldukları kredi başvurularında ekstra faiz indirimi sağlamaktadır. Düşük faizli kredi ile Ziraat bankasından kadın çiftçilerimiz faaliyet kollarına göre cari faiz oranları normal bir çiftçi kayıt sistemi belgeli senelik %4,5 uygulanırken kadın girişimcilerde bu oran %1,35 kadar düşebilmektedir. Erkek veya kadın olmaksızın kurallar ve istenilen belgeler aynıdır. Değişiklik göstermez. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçi kadınlarımıza destek olarak 7 kadın çiftçiye hibe alma hakkı,  kadın girişimci çiftçiye ise 4 büyükbaş hayvan verildi. Bu krediden yararlanmak için ziraat bankası şubelerinden bilgi alarak başvuru sağlayabilirsiniz.

2 Yıl Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi

Devlet tarafından tarım ve hayvancılık alanında birçok hibe ve teşvik uygulamaları olduğunu görmekteyiz. Faizsiz veya düşük faizli krediler bulunmaktadır. Bankalar hayvancılık ve hazine desteği kapsamında 2 yıl geri ödemesiz uzun vadeli bir kredi kullanımı sağlayabiliyor. 7 yıl vadeli ve 2 yıl geri ödemesiz olarak verilen düşük faizli kredi Hayvansal Üretim ve Bitkisel Üretim alanlarında veriliyor. Geçmiş dönemlerde hayvan satın alarak girişimcilik gösteren bireyler için 5 yıl ödemesiz olarak verilen hayvancılık kredisi, yeni bir ödeme planı ile 2 yıl geri ödemesiz 7 yıl vadeli olarak verilmeye başlanmıştır. Banka tarafından sağlanan bu finansal destek ile işletme sahipleri 2 yıl boyunca kazançlarını düzene sokarak kredi ödemelerini rahat bir şekilde yapabileceklerdir. Çiftçiye destek amaçlı hayvancılık kredisi vermektedir.  Yazımızın devamında bankaları inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

Ziraat bankası, küçükbaş ve büyükbaş hayvan kredilerini uzun vadeyle veren tek bankadır. 2 yıl ve 7 yıl vadeli olarak bu krediyi sunmaktadır. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri arasında yapılan işbirliği ile verilen bu kredi desteği ‘’Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırmasına İlişkin Uygulama Esaslar Tebliği’’ 3 Ocak 2020 tarihinde Resmi Gazete’ de yayımlanmıştır. Yukarıdaki tebliğden ulaşabilirsiniz.

Tebliğdeki belirtilen maddelere göre 2020 yılında kullandırılan bu kredi 31 Aralık tarihine kadar devam edecektir.  Hayvansal üretime konu olan kredi ve faiz indirimleri aşağıdaki görselde belirtilmiştir.

2 Yıl Ödemesiz Hayvancılık Kredisi

2 Yıl Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Yukarıda belirtmiş olduğumuz görselde Ziraat bankası tarım ve hayvancılık kredisi için verilen oranlardır.

Küçükbaş hayvancılık Kredisi

Küçükbaş hayvancılık 2 Yıl Ödemesiz Kredi Veren Bankalar ve Faiz Oranları

2 Yıl Ödemesiz 7 Sene Vadeli Hayvancılık Kredisi Şartları

Kredi başvurusunda bulunacak olan kişilerden talep edilecek olan ön başvuru şartları vardır. Başvuru şartları uymuyorsa banka kredi vermeyecektir. Bu şartlar ise;

 • Başvuru yapacak olan kişinin çiftçi olması en önemli şarttır.
 • Çiftçi kayıt sisteminde kaydının bulunması ve çiftçi kayıt belgesinin olması gerekir.
 • Başvuruda bulunan kişinin, başvuru esnasında küçükbaş veya büyükbaş, arıcılık vb. gibi bir projesinin olması ve bankaya sunması gerekmektedir.
 • Proje sahiplerinin yetiştiriciliğini yapacak olduğu hayvanların satın alma işlemi için gerçekleştireceği %25 oranında bir sermayesi olması gerekir.
 • Başvuru yapacak olan kişinin kredi notu düşük ise bu imkan sağlanmaz.

Belirlenmiş olan bu koşullarda gerekli belgeler ile Ziraat bankası şubelerinden ve yukarıda belirtmiş olduğumuz bankalara başvuru yapabilirsiniz. Kişinin gelir durumuna göre şartlar değişiklik gösterebilir. Teminatınız ve gelir durumunuz, kredi notunuz bu hususta önemli bir role sahiptir.

HSBC ve diğer bankaların 5 yıl geri ödemesiz hayvan kredisi gibi bir tarım teşviki bulunmamaktadır. Ayrıca araştırmalarımızın sonucunda, Halkbank 2021 yılında hayvan kredisi desteği vermemektedir. Sadece Ziraat Bankasında 7 yıl vade seçeneği bulunan 2 yıl ödemesiz dönemli kampanyası mevcuttur. 2 yıl geri ödemesiz dönem bankanın çiftçiden talep edeceği evrakların incelenmesinden sonra karara bağlanır. Yani çiftçi ilk iki sene boyunca kar etmediğini öne sürer ve ispatlarda 2 sene erteleme yapabilir. Ama bu durum tamamen bankaya bağlı bir durumdur bunu da belirtmeliyiz.

Küçükbaş Hayvan Kredi İçin Gerekli Evraklar

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği için gerekli evrakları sizin için aşağıda sıraladık. Bankaların şartlarına uygun olduğu bu belgeler ve evraklar ile yukarıda belirttiğimiz bankalara başvuru yapabilirsiniz.

 • Kimlik Belgesi ve Fotokopisi,
 • Tarla Tapusu,
 • Gelir Belgesi,
 • Banka İstemesi Durumunda Memur veya Esnaf Kefil,
 • Taşınır Rehni Kabul Edilirse Eğer, Diğer Hayvanlara Ait Tüm Belgeler,
 • Yapılacak Olan Proje,
 • Çiftçi Kayıt Sistemine Kayıtlı Olmak ve Buna İlişkin Kayıt Belgesi vb. gibi belgeler istenir.

2 Yıl Ödemesiz 7 Yıl Vadeli Kredi Hesaplama Tablosu

Ziraat Bankasının uzun vadeli kredileri yıllık faiz oranı sübvansiyon hesaplaması %5 civarındadır. Tabi bu hangi sektör için kredi alınacağına ve başvuru sahibinin kredi notuna da bağlıdır. Kredinin geri ödenmesinde herhangi bir sorun yoksa, başvuru yapılabilir. Kredinin verip verilemeyeceği ise bankaya bağlı bir durumdur.

Ortalama bir hesap yapmak gerekirse yukarıda verilen herhangi bir bankadan alacağınız tarımsal finansmanın yıllık faiz oranı %5 olursa aylık %0,41 olacak, yıllık %6 faiz oranı olursa ise aylık faiz oranı %0,50 olacaktır. Tarım ve hayvancılık kredilerinde en uzun vadeyi ve düşük faizi Ziraat bankası vermektedir. Aşağıdaki tablomuzda 2 yıl ödemesiz dönemi ele alarak 5 yıl üzerinden ele alınarak yapılmıştır.

20 BİN TL KREDİ ÇEKİMİ

Ödeme Tutarları

AYLIK TAKSİT

385, 75 TL

TOPLAM GERİ ÖDEME TUTARI

23.145, 95 TL

30 BİN TL KREDİ ÇEKİMİ

AYLIK TAKSİT

578, 65 TL

TOPLAM GERİ ÖDEME TUTARI

34.718, 63 TL

50 BİN TL KREDİ ÇEKİMİ

AYLIK TAKSİT

964, 41 TL

TOPLAM GERİ ÖDEME TUTARI

57.864, 59 TL

100 BİN TL KREDİ ÇEKİMİ

AYLIK TAKSİT

1.928, 82 TL

TOPLAM GERİ ÖDEME TUTARI

115.729, 19 TL

Yukarıda belirtmiş olduğumuz tabloda 2 yıl ödemesiz 5 yılı ele alarak ortalama bir liste çıkardık. Asıl hesaplamaları bankaların müşteri temsilcilerince yapılmaktadır.

Tarım ve Hayvancılık için Çiftçimizin Merak Ettiği Sorular

Hayvan kredisi için tüm merak ettiğiniz konuları sizler için yorumladık. Gelin hep beraber inceleyelim.

Hayvan kredisi ne kadar alabilirim? Diyorsanız beraber yorumlayalım. Tarım ve Orman Bakanlığı her yıl hayvan alımı için kredi miktarı belirler. Bu miktarı takip ederek yapacak olduğunuz arı, bıldırcın, deve, ördek, tavuk gibi kanatlı hayvan yatırımı veya küçükbaş, büyükbaş hayvan projeleriniz için miktarı takip ederek projeniz ile başvuru yapabilirsiniz.

Hayvan kredisi almak için gerekli olan belli başlı şeyler vardır. Bunlar yukarıda belirttiğimiz belgeler ve tabii bunun yanı sıra oluşturacağınız projelerinizdir. Yatırım yapacağınız yerdeki yetiştiricilik ve kazanımda önemlidir. Belgelerinizi tamamladıktan sonra projeniz ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Ziraat bankası hayvancılık kredisi desteği için önde gelen bankalardandır. Hem 2 yıl ödemesiz hem de 7 yıl vadeli olanak sunmaktadır. Peki bu kredi için en önemli şart nedir? Şartlar ve belgeler yukarıda verilmiştir.

Bunun haricinde ise tabi ki herkese bu kredi verilmiyor. Öncelikle çiftçi ilk 2 yıl boyunca ödeme yapmak isterse sorun yok. Ancak işleri yoluna koymak için genelde bu ödeme 2 yıl erteleniyor. Bu sebeple verilen destek 5 yıl süreyle yola çıkıyor. Ancak bu her çiftçiye uygulanmıyor. Buna banka karar veriyor. Ve bu bilgiyi saklı tutuyor. Eğer kredi ile makine veya araç alınmış ise buna ipotek konuyor ve satılma işlemi yapılmıyor. Bunun gibi birçok konuyu ele alarak yatırımın en makul yerlerde ve düzenli yapılması, ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca projenizi hazırlarken tüm olanakları göz önünde bulundurmakta fayda var. Sizlerde banka da zor durumda kalmamalıdır.

Son olarak tarım kredisi nedir? Buna da değinelim. Tarım kredisi başvuruları ile maddi destek yardımı alınabilmektedir. Bu başvuruları tarım kredisi veren bankalardan veya tarım kooperatiflerince yapabilirsiniz. Bankalar, Tohum kredisi için 1 yıla kadar vadeli krediler, araç ve gereçler için 4 yıla kadar vadeli kredi yardımları yapabilirler. Nasıl Ziraat bankası hayvancılık için hibe ve destek veriyor barınak, besin ve hayvan desteği sunuyor ise tarım kredisinde de üreticiler için tohum, araç, makine gibi destekler sağlanarak kredi notunuz ile bu destekleri sağlayabilirler. Sadece bankalar değil tarım kooperatifleri de aynı şekilde destekler sağlamaktadır. Verdiğimiz tüm bilgiler için bankalara başvuru yaparak detaylı bilgileri alabilirsiniz.

Kredi hakkında net bilgi almak isteyenler; Ziraat bankası müşteri hizmetlerine 444 00 00 numaralı telefonu arayarak çağrı merkezine bağlanabilir ve kredi hakkında daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.
YORUMLAR

Önemli mi?*

 1. 2021 yılı hayvan kredisi

  (5/5)
 2. Emre Şahinoğlu dedi ki:

  Benim 70 koyunum var küpeleri yok 100 e yakında kuzusu var onlarında küpesi yok kredi alacam 200 koyundaha almak için ama belgem küpe işletme belgem hiçbiri yok oluyomu bu şekil

 3. Hayvancılıkta kredisiz destek olmalı dedi ki:

  250 hayvan için 5 milyar para lazım demişsin. Ben sana 100 bin vereyim en azından 50 koyun al. 200 koyun olmadan evin geçimi nasıl sağlanır. Hayvan kredisi hesaplama yapmadan öyle atıp tutmak kolay. BU hayvanın yemi var, samanı var, balyesi var. Yoncayla samanla olmaz ki, Sonra gübre parası, mazot lazım bir sürü şey var. İran değil ki burası. Biz Ziraat Bankasına başvuracağız bakalım ne diyecekler.

 4. İsmail CIDIR dedi ki:

  Banka verdiği krediyi geri ödeme gücüne sahip kişilere veriyor. Ve bunu ben öderim demekle olmuyor yani. Buradan ilgili bakanlık bu yorumumu inşallah okur. Demekki Türkiye hayvancılıktan para kazanamayan hayvancılık yapanın aslında hamballık yaptığı bir ülke ki banka kredi verirken ödeyebilecek durumu eşdeğer taşınmaz malı varmı doye bakıyor. Yani bunu Türkiyede hayvancılığın öldüğünü öldürüldüğünü özel ve devlet bankalarıda biliyor. Mazot yem gübre giderlerini hayvanın ne eti ne de sütü karşılayabiliyor. Tek başına tarım olur ama tek başına hayvancılık olmaz yani tarımsız hayvancılık imkansız. Bu bağlamda süt sudan ucuz. Et ise bedava o (yem gübre mazot) giderlere karşı. Tabi siz bakanlıklardaki yetkililer bize dışardan et ithal ediyorsunuz. Onuda beceriksiz bir şekilde denetimsiz yapıyorsunuz. Bim ve A101 marketlerin sattığı ithal kıymalar suda rengini verip bembeyaz ıslak yağlı kağıt kıvamında mutfağımıza giriyor. Gördük almıyoruz. Bakın sayın yetkililer Türkiyede şeker pancarına kota koydunuz abd nin stoktaki şeker kamışını tükettik. GDO yu bebek mamalarına kadar serbest bıraktınız. İthal gdo lu tohumu baştacı ettiniz. delidanalı angus etlerini ithal ettiniz.
  Sizin yerinize ithal bir bakan koysaydık bu sizin bu yaptıklarınızı bu kadar yapamazdı.
  Türkiyede hayvancılık elinde herhangi bir ırk olup güdümle kendi çapında besleyip bi kurbanlık satıp bi kurbanlık kendine besleyebilen köylülerden ibaret. Onlarda hayat standartlarının dışında herhangi ekstra bi borç çıkınca öldüm parasına kasaba satıyor. Kasapta bu insanlar olmasa para kazanabilecek değil. Kasapların durumuda güllük gülistanlık değil yani. Allahtan elit kesim var her sektör için. Onlarda olmasa para dönmeyecek.
  Türkiyemiz tarım ve hayvancılık için mükemmel şartlara sahipken bunu beceremiyorsunuz. Darılmaca gücenmece yok. İlçe tarım il tarım ne yapar hiç anlamadık. Hayvancılık yaptıracaksanız bari tapulu damı olana hibeli demiyorum hibesiz hayvan verin 5 senede öde deyin. İlçe tarım hayvancılık bi zahmet ani ziyaretlerde bulunsun ne ayak ne alemde diye. Veta bi veteriner hem kontrol hem aşı vs yapsın. Bence çok kolay.
  Önceden bu teşviklerle çok ilgiliydim takip ederdim baktımki zengin yine zengin müracat bile etmedim.
  Aman devlet benden uzak olsun. Mazallah ithal ismail getirebilir….

 5. arif ergün dedi ki:

  ben iki milyon tl harcıyarak bir çiftlik yaptım içine küçükbaş hayvanlarımı devletten 5 kuruş almadan koydum ziyaretime gelen ahali şu bedava bu faizsiz diye bir sürü nasihat duydum ve laf olsun diye ziraat bankasıa müracat ettim bana 50 bin liralık yem kredisi verebiliriz dediler 4 milyon sermayeli şirketimin bütün belgelerini aldılar ve daha sonra ipotek almadan kredi veremiyeceklerini söylediler bende vaz geçtim tabi yani kısacası destek mestek faizsiz kredi hepsi yalan ben 50 binlira için ipotek verecekmişim kredi alacakmışım hepsi yalan sakın inanmayın paranız varsa yatırım yapın devlete bulaşmadan

 6. Seudi Haktan dedi ki:

  Almanya’dan getireceğimiz bir cins inek var. Günlük süt oranı filan Türkiye’deki ineklerden çok fazla. hem bu hayvan kara ve kışa daha dayanıklı. gerekli izinler için başvurdum ama tek dert kredi çıkar mı? ziraat bankası yurtdışından inek getirmek için inek kredisi verir mi? bilen varsa yazsın.

 7. Ali örtmen dedi ki:

  Askeri personel olarak çalışıyorum yani memurun iki gün önce ziraat bankanın bitanesine gittim koyun icin kredi kullanmak istiyorum dedim fakat sen memur olduğun icin olmaz dediler maaşım ıyi üzerine 15 dönüm meyve bahçeli tapu var birbuçuk dönüm bahçeli ev tapusu var bakacak yerim var ama olmaz diyorlar bana iki yıl ödemesiz 7 yıl da ödeyecek şekilde krediyi kullandirabilecek yada bu konu hakkında fikri yardimci olabilecek biri varsa lütfen benle irtibata gecsin

  1. Admin dedi ki:

   Ziraat Memurada kredi verir? Neden olmasın ki.

  2. Yakup Akkuş dedi ki:

   30 bin tl ye 3 tane inek alanilir anca

 8. Kerim Karabey dedi ki:

  Ben Çamlıçatak köyünde 200 baş koyun aldım. Bu koyunlar seneye kuzulasa en az 200 e yakın daha davarım olacak. Devlet sağolsun, satamadığım zamanda destek çıkıyor. Yemini veriyor. aşısını yapıyor. veteriner gönderiyor. Biz yeterki çalışalım. devletimize destek olalım.
  200 koyun olacak en aşşağı 350 koyun,
  350 koyun olacak 600 koyun.
  her sene yapılan hesap bu.
  bi koyun şimdi en az 800 lira para yapıyor.
  senede 200 koyunu 800 TL. para ile bir çarpın kardeşler. ozaman beni anlarsınız.
  Allah hepimize yardım etsin.

 9. Hüseyin dedi ki:

  Benim 200 metre kare küçük baş çiftliyim var ama hayvan alacak param yok bana nasıl yardımcı olabilirsiniz mera alanımda cok

 10. Köylü Çocuğu dedi ki:

  Merhabalar 25 yaşındayım köye gidip hayvancılık işe uğraşmak istiyorum köyde besi hanem evim ve merada bulunmaktadır. Ama hayvan alacak param olmadığı için bu işe başlıyamıyorum devlettin daha önceki yıllarda karşılıksız verdiği hibe yada doğrudan hayvan dağıtımı yaptığı projelerden haberim var bu projelerden nasıl yararlanabilirim bana yardımcı olmanızı diliyorum çünkü hiç kimse doğru bi yol göstermedi kime sorduysam sizden ricam bana tekrardan dönmeniz aydınlatıcı bi cvp yazarsanız duacı olacam çok tşk iyi günler

  1. Yönetim dedi ki:

   Önce genç çiftçiye başvur. Sonrası kolay.

 11. Düve Almak dedi ki:

  Yaşar abinin dediği gibi, 5 damızlık düve almak herkesin harcı değil. 40.000 TL. faizsiz hibe bile verseler. Zor o işler 5.000 TL. x 4 = 20.000 TL. diğer giderler ne olacak peki hayvan işi zor.

  1. Admin dedi ki:

   Hesaplamanızı Ziraat Müşteri temsilcisi ile yaparsanız size doğru hesaplamayı yapacaktır.

 12. Seyis dedi ki:

  300 150 koyun almak için 20 bin lira para yeter mi, daha almak geren sap, saman, balya gibi şeylerde var. traktör yoksa zaten ayvayı yedin demektir. cebindeki 20 bin TL. ile koyun alayım deme, sonra boş kalırsın. Koyun almak için çiftçilik yapmak için en az 40 bin olmalı adamın elinde. yoksa boş hepsi.

 13. Çoban dedi ki:

  Köye dönmeden önce 2500 TL. param vardı. Onlada hayvan aldım. nası geçincem bilmem. Devlet destek verecez diyor ama nerede. Ben destek almazsam ne yapacam. 4 koyun bir inekle nasıl geçincez?

 14. Osman Köroğlu dedi ki:

  Ben 20 yıldır koyun bakıyom. Sığır yetiştireceksen en aşşağı 30 hayvana bakman lazım. Köy yerinde 30 danada kimsede Olmaz. zengin fakırın halından anlamaz. alacan 50 koyun. keyfine devam edecen. Hem sütü, hem eti, hem peynir, hemde tereyağ yapacan. Yapmayı bilmeyen hanımlarda var galide, hayırlısı olsun.

 15. Bıldırcın Çiftliği İçin Sema dedi ki:

  Bıldırcın çiftliği için B bankasından 40 bin lira hibe istedim. Ama vermediler. Tarım Kredi kooperatifleri de vermiyor. Bıldırcın devlet destekleri çok az

  1. Adana Koyun Çiftliği dedi ki:

   merhaba kemal gemici ve olarak şuan adana da faliyet gösteriyorum daha önce hayvan yetiştiriciligi yaptım şim di sıfırdan 300 koyun olmak üzere bir çiftlik yapmak istiyorum bu konu da bana nasıl yardımcı ola bilirisniz teşekürler

 16. Ökkeş Demir dedi ki:

  Ben kütahyanın karapınar mahallesinde oturuyorum. Benim 20 adet ineğim var. BU ineklerden günlük 200 kilogram süt almayı amaçlıyorum. Her inek günde 10 kilo süt verse çok olmaz. Ama benim inekler hollanda ineği değil. Normal köy ineği. Bu ineklerin cins olması için tarım kredi destek vermez mi?

  1. Nesrin dedi ki:

   Benimde tarlam var sera olarak mantar yetiştirme istiyorum ziraat bankası bir sürü şey anlattı kredi izi zor iki ev araba var ipotek yapılır geri ödeme gücüm var âmâ vermiyorlar ne yapacağım yol gosterimisiniz

  2. osman şahin dedi ki:

   ineklerinizi satıp iyi süt veren cinse dönüp yeni koloni oluşturabilirsiniz.

 17. Ziya dedi ki:

  Hayvan almak bedavaya olmuyor. Faizsiz kredi filanda yalan. Önemli olan insanın kardeşinin ekmeğine göz dikmemesidir. Bu yüzden Aç kalıp, başkasının ekmeğine göz dikmeyenlerden olmak gerekir. Tabi bi insan başka şeylere de göz dikiyorsa, ondan bu itina beklenmeyebilir.

 18. Yusuf Polatlı dedi ki:

  350 koyunum var. Bu sene 500 e çıkarmak istiyorum. Hayvan kredisi almak için şekerbanka gittim. Sağolsunlar yardımcı oldular. Ben geçen sene bide 30 koyun projesine başvurmuştum emmimin üzerinden ama çıkmadı. Şekerbank faizleri Ziraat bankasından daha yüksek. Siz ne önerirsiniz.

 19. Tavukçuluk kredileri çekecem dedi ki:

  Tavuk yetiştiriciliğine sıfır faizli hayvan kredisi veriliyor mu? Ben ördek çiftliği kaz çiftliği veya tavuk yetiştiriciliği yapacam

 20. Serdar ÇOBAN dedi ki:

  dana satın almak için şu bankalar kredi veriyor.
  Ziraat bankası
  İş bankası
  TEB
  Denizbank
  HSBC
  Garanti bankası,

  1. Nesrin dedi ki:

   Benimde tarlam var sera olarak mantar yetiştirme istiyorum ziraat bankası bir sürü şey anlattı kredi izi zor iki ev araba var ipotek yapılır geri ödeme gücüm var âmâ vermiyorlar ne yapacağım yol gosterimisiniz

 21. Hayvan Kredisi çekerek koyunculuk dedi ki:

  7 yıl vadeli küçükbaş koyun yetiştiriciliği yapmak istiyorum.

  Senede 50 kuzu alsam 10 tanesi masrafa çık iyi para ediyor.

  Kuzulu koyunun tanesi ise 1200 TL. den satılıyor. Hayvan kredisi çekmek bana çok mantıklı geldi. siz ne dersiniz.

  1. Kemal Yılmaz dedi ki:

   Bende önce çektim ama 20 dönüm ipotek altına alındı şimdi de varmi

 22. hatıce dedi ki:

  bakarmısınız bende hayvancılığa yenı başlamak ıstıyorum acaba ziaat bankası bana vkıredı ımkanı sağlarmı

 23. Zübeydedag dedi ki:

  Benim köyde yerim var tapu yok eskiler almamisinek düşünüyorum ama kredi ile hem ağıl hem hayvan almak istiyorum imkân varmı neye başvuracağını yardimmmm

 24. Şenol dedi ki:

  Abiler tarlam takkam yok izmirde köyde yaşıyorum kısacası çulsuzum yani ve küçük baş hayvan işi yapmak istiyorum tarım kredi bana kredi veririm biryerde duydum süthane mi tarım kredi mi küçük baş hayvan veriyormuş ama şartları ney bilmiyorum bilginiz varsa bana akıl verir misiniz lütfen

 25. Yunus dedi ki:

  Yazıda yapmış olduğunuz hesap ömrümde gördüğüm en saçma sapan hesaplama olmuş birmilyon küsür maliyet çıkarmış adam .200 adet koyun için o kadar maliyet olur mu akıl var mantık var benim agılımda 350 anaç 300 civarında toklu olmaya hazır kuzu var ben ömrü hayatımda o kadar masraf etmedim edememde.İNSANLARİN gözünü korkutmayin saçma sapan hesaplar ile.bugün ben yılda 300 kuzu satıyorum ortalama 200 bin liraya bir yıl içinde traktorunude al malzemesini al herşeyi çıkıyor yeterki cesaret olsun herşey oluyor çalıştıktan sonra..sadece biraz araştırma ve işi yapanlardan bilgi güzel veterinerlede anlaştık mi Tamam dır Allah herkesin gönlüne göre versin isletmeleriniz bereketli olsun

  1. Yonuz dedi ki:

   Bence hesap doğru sen nerde yaşıyorsun. Herşey ateş pahası. Balyanın tanesi kaç para biliyonmu

  2. can dedi ki:

   Merhaba
   birçok yazıyı okudum. konu hakkında sizin ile irtibat kurup bilgi almak istiyorum.
   Mümkün ise mail adresinizi gönderebilirseniz sevinirim
   Teşekkürler.

 26. Erdoğan Bitnel dedi ki:

  Merhaba.
  Bildiğim kadarı ile Ziraat bankasında 5 yıl geri ödemesiz kredi bulunmamaktadır. 7 yıl vadeli 2 yıl ödemesiz 5 yılda ödemeli krediler bulunmaktadır. Kredi almak isteyen arkadaşların Ziraat bankasından hayvancılık kredileri hakkında detaylı bilgi almaları olacaktır.
  Şimdiden kolay geldin Bol kazançlı günler.

 27. ismail dedi ki:

  sizin verdiniz desdek 5 yaşıdaki çoçuğ kandırmaya benziyor

 28. Traktör hibesi 2018 Senesindemi dedi ki:

  Genç çiftçilere dana alımı için 2018 senesinde 50 baş koyun hibe ediliyormuş. öyle diyorlar. Neden 5 inek hibe edileceğine 50 koyun hibe edilse daha iyi olmaz mı? Bizim köyde ne kadar zengin varsa, hepsinin traktörü son model. Devletten traktör hibesi 2018 yılında verilecekmiş doğru mu?

 29. Tavuk çiftliği kurmak dedi ki:

  Köy yerine yerleşip, 50 tavuk bakmakla çorba pişmiyor. Hayvan kredisi çekeceksiniz, gerekli evraklar ile birlikte iyi bir projenizin olması gerekir. Şartlars böyle çünkü.

  1. serkan dedi ki:

   Dana çiftçiliği kursana halit abi. Daha karlı.

   1. Merve dedi ki:

    Bir önceki proje olan IPARD-1 de şimdiye kadar 11.000 proje onay almış, devletimizin kasasından bu kapsamda tam 3.000.000.000 lira HİBE olarak damızlık sektörü dahil olmak üzere TKD tarafından desteklenen bir çok sektöre verilmiştir. Kısa adı TKDK olan Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu sadece DESTEKLENEN İLLER de olan girişimcilere yaptıkları yatırımlara %80 varan HİBE yani geri ödemesiz kredi imkanları sağlamaktadır.

 30. bayri dedi ki:

  hayvan kredısı almak için tarım bakanlından bilgi aldım 30.000 tl verıyolarda benim arsam yok barakam yok 30.000 tl ye ben hangısını yapıcam da bunlar teşfik veriyoruz diyolar ben 31 yaşında istanbul da büyümüş adamım beni bu iş cezbetsinki yapim kendi imkanımla kredi cektıkten sonra onların hibesine de gerek yok milleti kandırmasınlar

 31. Dark dedi ki:

  Merhaba,
  Ben 30 bin tl hibe desteği aldım bu yıl için. Ziraat bankası ise 30 bin hibeye ek 90 bin tl verdiğini iddaa ediyor. Alakası yok ama,hibe desteğine başvururken,üzerimde kayıtlı ev,arsa,araba olmayacak,gelirim olmayacak,yani anlayacağınız çulsuz olacaksınız.Gelelim hibe meselesine 30 bine ek 90 bin tl olayı ise,başvuru yapmaya bankaya gittim,hibe konusunu anlattım,bazı çalışanların hiç bir bilgisi yok,geri kalan diğer çalışanlar ise yarım yamalar bir şeyler biliyor.Anlayacağız konudan bi haberler:) konuda belirtilmemiş ama kesinlikler ipotek isteniyor.İpoteksiz kesinlikle çekemiyorsunuz. Sözde hibesi çıkana bizde 3 katına bizde destek veriyoruz demek.Ya bu konuda banka çalışanlarının gerekli ve yeterli bilgisi yok?,yada kuralları böyle bilemiyorum artık.Hibe almaya hak kazanan Genç çiftçilerimize,aldıkları hibe miktarının 3 katına kadar bizde destek veriyoruz konusunun altına not düş,ipoteksiz gelmeyin şeklinde bizde boşuna yorulmayalım.

 32. Adem Gökay dedi ki:

  Kim verecek bu kadar destek

 33. 5 Gebe Düve Hibe 2018 dedi ki:

  Genç çiftçilere 2018 yılında 5 inek hibe edilecekmiş. 30 küçükbaş koyun ev hanımlarına verilecekmiş. doğrumu bunlar?

 34. ahmet dedi ki:

  benim isletmem var buyuk bas yetistiricliyi yapmak istiyorum ama yeterli gucum yokdur kiredi icin istenilen teminatim olsaydi ben zaten kendimi cevirirdim su on ineyim var bu on inekle on nufus geciniyoruz bir sey artiramiyoruz benim gibi kucuk isletmelere verilirse hem hayvan artisinda onemli mesafe kayt edilecek hemde hane halki refahi onemli olce artacak

  1. mustafa dedi ki:

   yok kardeşim sana vermezler sen fakirsin adamın yoktur bunun gibi yani garipsin…ama zengin olsan çay gelir kave gider

  2. Devrim Öztürk dedi ki:

   Kardeşim…! Akıl vermek gibi olmasın ama; 10 ineğe bakacağına neden 200 koyuna bakıp ta hem et hemde süt hayvanı beslemiyor sun.
   Süt zaten doğru dürüst para etmiyor. 10 ineğin sana vereceği dana da, ineğine borca aldığın yemlerin borçlarına gider. (yetmez bile).
   10 inek sütünden gelecek 100-110 tl. (oda gelmez ama) ancak geçinmeye çalışırsın.
   10 ineği elinden çıkart, 100-200 koyun al. İllede France hem sütçü hemde etçi. 1,5 kuzu ortalaması var. 4 ayda 40kğ. ulaşıyor. Bununla damızlık işi yap.

 35. ali dedi ki:

  hayvan işi çok zordur tatiliniz yoktur bırakıp bi yere gidemezsiniz çocuk gibi bakım ister ve yiyecekleri çok pahalıdır samani turşusu yemi vs. .kucuk bi dam yaptrayim 15 tane inek için deseniz sadece o dama gider30 bin alıp satmiyorsaniz daha önceden bu isi yapmadiysaniz geniş araziniz yoksa hiç girmeyin derim. biz hayvanı ek iş olarak yapıyoruz yillardir. romonow koyunda yetiştiren çok burda hepside sağlık li bilginize.

 36. Büyükbaş mı Küçükbaş mı dedi ki:

  Ben köyümde inek yetiştiriciliği yapmak istiyorum. Ancak aklımda bir sürü soru işareti var sizden şu soruları anlatmanızı istiyorum.

  Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği karlı mıdır?
  10 büyükbaş hayvanın maliyeti ne kadar? herşey içinde?
  En basit yoldan büyükbaş hayvanlarla nasıl para kazanılır?
  50 bin lira ortaya koysak, kar oranı ne kadardır?
  En karlı hayvan yetiştiriciliği hangisidir? İnek mi, koyun mu?

 37. Romanov Koyun Kredisi dedi ki:

  Ben ziraat bankasına başvuru yaptım. Romanov koyun kredisi çekeceğimi söyledim. fakat banka sizin orda hayvan kredisi ile iş yapılmaz dedi. Neymiş efendim burda romanov koyunu yaşamazmış. En çok kuzulayan hayvan bu romanov rus koyunudur. 50 bin tl küçükbaş hayvan kredisi verecekler, 50 dereden su getiriyorlar. İnek veya büyükbaş düve alsam kredi çıkarmış. birde gerekli evrakları da götürdüm. tarla tapusu nüfus ikametgahı filan hepsi vardı

  1. mustafa dedi ki:

   kardeşim ziraattan kredi alacana kendini damdan aşağı at

  2. Devrim Öztürk dedi ki:

   Romanov işine sakın girme. O koyunlar Türkiye şartlarında uymuyor. Banka sana doğru söylemiş.

   Gireceksen illede farance ye gir. senede 2 doğum yaptır. Hem sütçü hemde etçi bir hayvan.

 38. Hayvan kredisi için gerekli evraklar dedi ki:

  5 yıl boyunca koyun ve keçi yetiştirdim. 5 yıl hayvan kredisi alabilir miyim?

  1. Devrim Öztürk dedi ki:

   Krediye gireceğine, devlet sana 30.000 tl hibesiz (karşılıksız) kredi veriyor. Onu dene.

   1. Hayvancılık ve tarım dedi ki:

    Devlet destekli hayvan kredisi en güzeli

 39. Gökhan dedi ki:

  İnek yetiştiriciliği yapmak istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor

  1. BurakV dedi ki:

   ineğin olması gerekir

   1. hatıce dedi ki:

    yenı başlıcaklara kıredı vermezlermı benım ineğim yok ama sut ve besıcılık yapmak ıstıyorum burda sutun kılosu 4.25 tl

   2. Haldun dedi ki:

    İnek olmazsa işin zor. ozaman koyun lazım paşam

 40. 7 yıl vadeli hayvan kredisi dedi ki:

  Koyun kredisi nasıl alınır? şartları nelerdir? Türkiyenin en çok koyun kredisi veren bankası hangisidir?
  Elbette ziraat diyorsunuz değil mi? işte öyle değil malesef. en çok kredi tarım ve kredi kooperatifi aracılığı ile alınıyor. 5 yıl ödemesiz 7 yıl vadeli hayvan kredisi bilginiz olsun.

  1. 5 sene 7 sene dedi ki:

   vade 5 sene normalde. ama 2 sene zarar gösterirsen 7 ye çıkıyor. yoksa 5 sene kredi alabilirsin Ziraat’ten.