Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa - Hayvan Kredisi - 300 Koyun 5 İnek Hibesi ve 2019 Hayvancılık Destekleri


Hayvan Alım Hibesi

300 Koyun 5 İnek Hibesi ve 2019 Hayvancılık Destekleri

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarım ve hayvancılık işletmelerinin faaliyetlerine devam edebilmeleri ya da yatırımcıların yeni işletme kurabilmeleri adına hibe ve teşvik verilmektedir. Devlet inek veriyor mu diye merak edenler için belirtmek gerekiyor ki büyükbaş hayvancılık hibe desteği şartlarını taşıyanlara devletler veriliyor. Sadece hayvan alımları değil, ahır yapımı ve ekipman alımı gibi konularda da verilen destekler bulunmaktadır. İçeriğimizden hayvancılık destekleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Devlet 300 Koyun ve 5 İnek Hibesi Veriyor

Genç çiftçi projesi başladı. 300 koyun veya 5 büyükbaş hayvan alımı için gençlerimize destek veriliyor. Öyle, yıllardır hayvancılık yapmak, 100 dönüm tarla sahibi olmakta gerekmiyor. Köye dönmeye niyetiniz varsa, tarım ve hayvancılıktan para kazanmayı hedefliyorsanız şanslısınız. Eğer başka bir iş yerinde sigortalı olarak da çalışmıyorsanız (eşiniz ve siz) bu iş oldu demektir. Hemen Devlet’in verdiği hibe desteğine başvuru yapabilir, 80 koyun veya keçi alıp küçükbaş hayvancılığa, 8 büyükbaş hayvan alıp, besiciliğe başlayabilirsiniz.

Devlet 300 Koyun ve 5 İnek Hibesi Veriyor
Devlet 300 Koyun ve 5 İnek Hibesi Veriyor

5 inek ve 300 koyun hibe projesi başlatılabilir;

Bunun haricinde şuan Bakanlar kurulu gündemine gelecek olan bir başka düzenleme ile küçük aile işletmelerine 30 koyun ve 5 inek hibe edilmesi düşünülüyor. Bu uygulama yürürlüğe girerse eğer 20 bin aileye toplamda 65 bin lira bütçe ile büyükbaş damızlık düve hibesi yapılacak. Damızlık düve hibesi için toplamda 1,3 milyar TL. civarında bütçe ayrılması gerekiyor.

300 Koyun 5 İnek Hibesi Nasıl Alınır?

Devlet, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bütçesinden, genç çiftçi projesiyle hayvancılık ve tarıma desteklerini sürdürüyor. Bugüne kadar 7 yıl vadeli yıllık %5 faiz oranı ile Ziraat Bankası tarafından birçok kredi ve destek dağıttı. Geçtiğimiz yıl yine hayvancılık ve tarım için birçok destek verdi. Devlet hayvan alımı için hibe vermekle kalmayıp, her yıl hayvan sahiplerine destekleme ödemesi de yapmaktadır. Tüm bunlar nasıl oluyor diye soruyorsanız, tarım il ve ilçe müdürlüklerini ziyaret etmenizin vakti gelmiş 🙂 Genç çiftçi projesini araştırın, hangi sebeple, kimlere veriliyor, bu krediden yararlanmak için ne yapmak gerek, inceleyin. Genç çiftçi hibe başvurusu isimli içeriğimiz size yol gösterecektir.

küçükbaş büyükbaş hayvancılık hibesi
küçükbaş büyükbaş hayvancılık hibesi

Şayet hibe başvurunuz reddedildiyse Akbank hayvancılık kredisi alabilir ve işletmenizi kurabilirsiniz.

15 Büyükbaş 50 Küçükbaş Hayvanı Olana Hibe Yok!

En başta söylediğimiz gibi, devletimiz bu hibeyi, işi gücü olmayan, çalışmayan tarım  ve hayvancılıktan evine ekmek götürmek isteyen gençlerimize veriyor. Eğer 15 büyükbaş hayvanınız ve 50 küçükbaş hayvanınız varsa, kusura bakamayın size hibe yok. Tabi bu sektörden para kazananların, hayvanlarını satıp veya başka bir yöntemle hibe başvurusu yapması da olası. Bu sebeple, eğer gerçekten amacınız çiftçilikse, durmayın başvurun!

Hibe Verilecek Büyükbaş Hayvan Irkları

KOMBİNE IRK;

 • FLECKVİEH (SARI ALACA)
 • BROWN SWİS (MONTOFON)
 • SİMENTAL


ETÇİ IRK;

 • Shorthorn
 • Angus
 • Belçika Mavisi
 • Charolais
 • Brangus
 • Hungairan Grey(Macar Bozkır Sığırı veya Macar Grisi)
 • Brahman
 • Hereford
 • Limousine
 • Piedmentosa

Hayvan Alımına Hibe Kredi Projesi

GAP, DOP, DOKAP projelerini duymuş olmalısınız. Devlet birkaç ay önce, yeni bir projeye imza attı. Bu projede GAP, DOKAP, DAP projelerinde yer alan İllerimizde ikamet eden çiftçilerimize hem ahır yapımı için hemde hayvan alımı için hibe vereceğini açıkladı. Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimize Müjde! https://www.esnafkredi.net/hayvan-alimi-ve-ahir-yapimi-hibe-kredi-destegi/ isimli içeriğimiz de, ahır/ağıl yapımı ve hayvan alımı için nasıl hibe alınacağı ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Bu projeler kapsamında verilecek olan destekler yeniden düzenlenmiştir. Destek oranları için tebliğnameyi inceleyebilirsiniz.

Büyükbaş, küçükbaş hayvancılık haricinde, yukarıda yer almakta olan proje konularına hibe verilmektedir. Bu konular içerisinde salma tavukçuluk, tavuk çiftliği kurulumu, hindi kaz ve ördek yetiştiriciliği, ipekböcekçiliği, arıcılık sektörleri mevcuttur.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredileri

Devlet bu hibeler haricinde, Ziraat Bankası ve Tarım Kooperatifleri destekli olarak, hayvan satın alıp, köye yerleşip, tarımla uğraşmak isteyenlere kredi desteği de sağlıyor. Büyükbaş, küçükbaş, tavuk çiftliği, besicilik, süt hayvanı yetiştiriciliği, salma tavukçuluk ve aklınıza gelen tüm hayvansal alanlarda kredi desteğiniz Ziraat Bankasında. Eğer tarlanız, bağınız bahçeniz varsa daha şanslısınız. Çünkü banka kredi desteği sağlarken, çiftçinin ödeme gücünü de kredi teamülleri gereğince göz önünde bulunduruyor. Tabi burada kredi notu da önemli bir faktör.

Hayvansal üretim kredileri hakkında bilgi alabilir ve banka şubelerine giderek başvurularınızı yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından 2019 ve 2020 yıllarında tarımsal işletmelere düşük faizli olarak kredi verilmesi gündemdedir. Özellikle 100 bin TL’ ye kadar olan kredilerin faizsiz olarak kullandırılacağı açıklanmıştır. Bu limiti aşan krediler ise belirlenen faiz indirimleri ile kullandırılacaktır. Yatırım ve işletme dönemleri için yapılacak olan faiz indirimleri ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Hayvan Kredisi veren bankalar bununla da bitmiyor. Bazı bankaların özel hayvan kredi paketleri mevcutken, bazıları ise, tarımsal alanlara özel ihtiyaç kredisi kullandırıyorlar.

 • Garanti Bankası,
 • Qnb Finansbank
 • Teb,
 • İş Bankası,
 • Akbank,
 • Denizbank
 • Ziraat Bankası

gibi bankalardan da, tarımsal yatırımlarınıza özel uygun faizli ve ayda bir, 3 ayda bir ve yılda bir kez harman ödemeli kredi almanız mümkündür.

Türkiye’nin et ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan küçük aile işletmelerinin Devlet tarafından desteklenmesi sayesinde büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde en az hayvanı olan ailenin 15 büyükbaş hayvana sahip olması amaçlanıyor. Bu sayede, aile ekonomik açıdan başka bir işe ihtiyaç duymadan ailesinin geçimini sağlayabilme düzeyine ulaşacak. Yerli üretimin artması sayesinde de, yurt dışından yapılan et amaçlı hayvan ithalatı da azalacak. Besi hayvancılığında 2019 yılında itibaren 220 kilogram ağırlığında ki hayvanlar için 250 Tl. destekleme ödemesi yapılacağından da söz ediliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı 2019 yılında yetiştiricilerimizi hayvan alımları konusunda desteklemeye devam edecektir. Genç Çiftçi projesinin başvuruları 31 Mayıs 2019′ da sona erecektir. Geç kalmadan başvurularınızı yapın ve bakanlık tarafından verilen 30 bin TL hibeden yararlanın.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Kooperatif Başkanı

Esnaf ve Kefalet Kooperatifi, KOSGEB, TKDK ve diğer Devlet kuruluşların vatandaşlarımıza verdiği Faizsiz Kredi, Hibe, Teşvik ve destek programlarını kaleme almaktayım.

2 yorum

 1. Büyükbaş hayvan almak istiyorum ne yapmam gerekir

 2. Yav kardeşim her yerde aynı mevzu baştan sona oku nere baş vurup ta 80 koyun alcaz onu yazamıyosunuz zaten çiftçimiz cahil yardımcı olurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir